PALUBA
April 19, 2024, 10:35:13 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Obaranje F-117A  (Read 129826 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #135 on: October 31, 2012, 12:17:33 am »

Ja nisam učestvovao u tom ili bilo kom drugom ratu pa ne znam kakav je osećaj koji ima Dani ili bilo koji drugi vojnik koji jeste učestvovao i ne mogu da sudim o tome. Valjda oni koji jesu učesnici ovog ili drugih ratova mogu da razumeju ovo što Dani radi, a možda i ne.
Logged
milosdam
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #136 on: November 01, 2012, 03:59:20 am »

Da kazem i ja koju.Obaranje f117 sam odgeledao sa krova kuce u Staroj Pazovi.
To vece sam bio kod drugara kada su odjeknule dve snazne eksplozije iz pravca Nove Pazove, gde pocinje vojni ajerodrom.Svako vece su ga gadjali pa sam i ja doso da gledam.Popeo sam se na plocu od njegove radionic i video kako dve bljestve kugle let u nebo.Nestali su u olacima i sekundu dve je bljesnulo i cula se jedn pa druga eksplozija.Ceo taj deo neba sa tamnim olacima je iznutra bio obasjan roze svetloscu,ali nista nije padalo ,meni je to bila vecnost.Dabi se nakraju pojavila vatrena lopta koja se okretala oko svje ose, no to je trjalo jako kratko kada je zamakla za horizont.
Nedugo posle toga sam pozvan  na ratiste.Toliko .
Sto se tice Danija, samo da kazem da coveku dodje muka. 
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #137 on: November 01, 2012, 08:35:10 am »

Izgleda da se sve svodi na onu čuvenu " A onda će brat Đura da ti oprosti što te je tukao "  samo u Buđanovačkom slučaju izgleda ne znamo ili nismo svesni ko je brat Đura, raketaš Dani ili pilot Dvili?

Izgleda da sve zavisi da li sliku posmatraš na mikro ili makro planu, onda su one potpuno dijametralno različite.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #138 on: November 01, 2012, 08:47:33 am »

Opet diskusije o Daniju i njegovom velikom prijatelju.
Svaka čast za obaranje aviona, ali ovo kasnije je za gađenje.
Normalno je i da se ponekad neprijatelji rukuju, ali od toga praviti toliki cirkus, koji usput budi rečeno predstavlja čistu propagandu, pokazuje američke pilote kao vitezove, e to je malo previše.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #139 on: November 01, 2012, 11:01:52 am »

Dani je bio deo tima. Nebi bilo uredu da mu se smanjuje ili uvecava uloga u svemu tome ali nije nista zasluzniji od ostatka borbene posluge.

Covek ocigledno zeli da se sto vise mediski eksponira mozda nesto i da zaradi.

Ono sto se skoro i nespominje je zasluga komande 250. rbr PVO koja je pozicionirala 3. divizion na toj lokaciji i drzala ga neaktivnim do tog dana i tog vremena kada im je naredjeno da otpocnu sa radom.

Takodje tu je i komanda RV i PVO koja je odigrla mora se reci vrhunski pocetak sah partije sa NATO.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #140 on: November 01, 2012, 11:23:43 am »

Marketing je čudo neviđeno.

Ali možda ni to nije loše, bar vidimo da su pripadnici USARF ipak obični ljudi a ne tamo nekakvi supermeni-superheroji-zavodnici ženskih srca (TOP GAN, Borbeni orao i slične filmske franšizne reklamne gluposti) kao i da je živi dokaz da nije važno samo imati nego i znati.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #141 on: November 01, 2012, 12:33:07 pm »

US piloti su profesionlaci sa jednom od najboljih obuka, velikim brojem casova naleta i najmodernijom tehnikom i naoruzanjem.

Osim toga imali su priliku da ucestvuju u ratova tako da imaju i dosta prakticnog istustva (mislim da im je navrednie bilo u Iraku 1991 i SRJ 1999.).

Glavni "problem" je sto nemaju iskustva protiv protivnika koji moze da im i kvalitativno i kvantitativno parira.

E sad ovo zadnje im nesto nije i neophodno posto USA preferira da uvek ima znacajnu prednost nad protivnikom pre nego sto se upusti u sukob.

Realno jedini portivnici koji bi im pretstavljali izazov su Rusija i Kina delimicno i Indija ali oni sa njima nemaju nameru da ulaze u otvoreni sukob osim u nekom krajnjem i hipotetickom slucaju a ponovo i tu bi imali i kvantitativnu i kvalitetivnu prednost.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 385


« Reply #142 on: November 01, 2012, 09:36:07 pm »

Да је команда 250.рбрПВО радила добро у условима у којима је била, ту се слаже. Да је Команда РВ и ПВО одиграла врхунски, ту се уопште не слажем. Распоред и начин дејства 250.рбр ПВО није генијална замисао КРВ и ПВО већ само спровођење планова који су припремљени годинама раније и знало да ће тако или слично бити. Фино позиционирање су обавиле команда бригаде и команде дивизиона.

Дани је био део тима и сам не би урадио баш ништа. Замерам му што то не истиче у јавним наступима (мада их баш и не пратим, можда је негде нешто и рекао у прилог овоме). Овде се ради пре свега о медијској пажњи и вероватно неким интересима (и материјалним). Са друге стране уопште се не слажем са онима који сматрају да се не може дружити и бити колега са бившим противником. Може и треба. Људи смо, ако смо људи.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #143 on: November 02, 2012, 09:10:59 am »

Да је команда 250.рбрПВО радила добро у условима у којима је била, ту се слаже. Да је Команда РВ и ПВО одиграла врхунски, ту се уопште не слажем. Распоред и начин дејства 250.рбр ПВО није генијална замисао КРВ и ПВО већ само спровођење планова који су припремљени годинама раније и знало да ће тако или слично бити. Фино позиционирање су обавиле команда бригаде и команде дивизиона.


Neki iz komadne RV i PVO (raketasi) se ne bi stobom slozili posebno sto su radili na tim planovima dok su radili u tim (raketinim) jedinicama a i uticilai su kasnije na izbor kadrova.

Negde je bilo i propusta sto je po meni normalno za ratne uslove.

Znas i sam kako to vec funkcionise u komandama ko predlaze k-danu upotrebu kojih jeidnica i sl.

Jedino je bio nesecan izbor k-danata RViPVO i tajming i izbor (neverovatno koliko su svi koji su ga poznavali bili nezadovoljni tim izborom a rekao bih da i potcinejni nisu bili odusevljeni).
Izgleda da je tu bilo dosta frikcije.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #144 on: January 29, 2013, 09:41:01 am »

Ovaj Dwilli je klasični brojler ispranog mozga.

Baš se kunem 100% da su mu prve asocijacije bile stalno komične.

Ja bih pre rekao da je bila vuna kićo i te kako.Bio je malo jači nego njegova žena kad se seća događaja od pre 20 godina i još histerično rida.

Sa naše strane otvoreno i iskreno a oni opet po svom "Top Gan marketingu" (iz ovoga isključujem ponašanje Dwilijeve supruge za koje iako je preterano izgleda sasvim iskreno).

Ja lično bi mu pružio ruku platio turu pića tek da se zna ko je gazda u lokalu, zvao kafu sikterušu i kao ljubazni domaćin što pre pokazao vrata, još bi ga zamolio da mi se lično potpiše na parčetu oplate F117, da ostane za uspomenu unucima.Ili možda da ga slikam u pekarskoj pregači i okačim na zid u pekari sa natpisom "Radnik meseca".

Nikakvu dalju priču ovo ne zaslužuje a po najmanje zajednički dokumentarac i turneju u stilu "Harlem Globtrotera".

Još me više iritira Dani koji po prirodi izgleda snishodljivo pa non stop deluje kao da mu je žao što ga je oborio i da stvarno treba da mu se izvini.

A zaboravljamo da bi Dwilli (koga usput niko nije ni zvao da dođe iz daleka u lep kićen i ravan Srem) da nije oboren to veče zastićen svojom nevidljivošću, mrtav hladan sasuo bez razmišljanja i izvinjenja svoj ubitačni tovar okrenuo se i otišao po sistemu "ispali i zaboravi" a ko zna koga bi zavio u crno.Možda neko dete koje ima isto godina kao i njegova deca i to jedno brat bratu 450 km udaljeno od teritorije KIM koju je došao da zastiti?Možda bi mu to stvarno delovalo komično?

A zbog čega?

Zaštite demokratije i ljudskih prava širom sveta ili zavojevačkih interesa čistih kao suza u oku   , neće biti rođaci, to ne biva.

Samo ko zna možda je i sam bio ubeđen u zabludu i dobrobit onoga što radi, ako je tako, onda neka mu je bogom prosto, srećan mu put i daleko mu lepa kuća!

Zar mu deda na trakama nije mogao da ostavi neku misao, da se tuđe ne sme želeti, na primer ili da su i naša i njihova deca samo deca ili da se nepozvan u goste ne ide............. sa darovima ili ne, sve jedno............
« Last Edit: January 29, 2013, 10:06:39 am by oficir neaktivne rezerve » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #145 on: January 29, 2013, 09:47:23 am »

Ja nisam učestvovao u tom ili bilo kom drugom ratu pa ne znam kakav je osećaj koji ima Dani ili bilo koji drugi vojnik koji jeste učestvovao i ne mogu da sudim o tome. Valjda oni koji jesu učesnici ovog ili drugih ratova mogu da razumeju ovo što Dani radi, a možda i ne.
Protivnika treba poštovati u ratu i miru.
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #146 on: January 29, 2013, 10:59:55 am »

U filmu videsmo da je Dani pekar a za pilota se ne kaže čime se danas bavi.
Naše tajne svima a njihove samo njima.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #147 on: January 29, 2013, 12:11:27 pm »

Da li je neko čitao knjigu "Smena" Đorđa Aničića?

Ako je Dani bio onakav kakvog ga Aničič opisuje, možemo uskoro očekivati neki reality show sa njima dvojicom na TV Pink.  Grin

Mene bi lično bila sramota da dođem u zemlju koju sam "demokratis'o" bombama.
Srbi su zaboravili i mnogo veće uvrede iz prošlosti. Zaboraviće se i da je Zelko sejao bombe. Ionako je sad svima postao simpatičan lik, kojeg, eto posao naterao da leti i radi noćnu smenu nad Beogradom. Pos'o ko i svaki drugi...


Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #148 on: January 29, 2013, 12:33:15 pm »

Ja nisam učestvovao u tom ili bilo kom drugom ratu pa ne znam kakav je osećaj koji ima Dani ili bilo koji drugi vojnik koji jeste učestvovao i ne mogu da sudim o tome. Valjda oni koji jesu učesnici ovog ili drugih ratova mogu da razumeju ovo što Dani radi, a možda i ne.
Protivnika treba poštovati u ratu i miru.

Apsolutno se slažem s tobom "brodarski" i sa ovim tvojim stavom.

Dok se ratuje, ratuje se. Kad je završeno, puške u šoške. Pokupiti čaure i svakog dostojno
sahraniti. Svak ima pravo na svoj grob na ovom svijetu.

Preživeli, napred u nove pobjede, dostojne ljudskog karaktera.... Smiley
Logged
oficir neaktivne rezerve
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 294


" Drino, j.....ti ! "


« Reply #149 on: January 29, 2013, 01:17:30 pm »

Slažem se Ćiro,

Ali čemu je potrebna ovolika patetika i režija plus još USA zastava na kraju balade.Pružiš ruku i to je to.Ne vidim razlog tolike povezanosti njih dvojice.Dani je slučajno (nije mu bio raspored, čini mi se da je nekome vratio dežurstvo tu noć) to veče bio na smeni i komandovao.Dugmiće su pritiskali drugi.Možda čak i obična vojska na odsluženju.Gde je operator na radaru koji ga je locirao i uzeo u zahvat, gde su oni koji su ga predhodno uočili i javili njegovoj bateriji da im ide pravo u zahvat.Ništa oni jedan drugom ne duguju.Osim što je pilot trebao da kaže jedno ljudsko IZVINITE što sam uopšte i dolazio.Ne dolazi ovaj moj komentar iz mržnje.Svi smo mi ne vezano za učešće u ratu imali onakve ili ovakve neprijatelje u životu kojima smo imali ili ne razloga da oprostimo.Božije je da sudi a naše da praštamo jer to je ljudski.

Svaka čast njegovoj supruzi koja je za pretrpjleni strah Danijeve supruge rekla da joj je žao i da misli da se toliki strah ne može preživeti i da ostaje prisutan do kraja života.Samo to smo trebali da čujemo od pilota.Između ostalog trupe feldmaršala Makenzena su 1915 kod Beograda podigli prvo znamenje neznanom junaku kao neprijatelju koji ih je zadivio hrabrošću i odali mu poštovanje.Ja u pilotovom delovanju ne videh nikakve hrabrosti.
Dođeš iz vražije matere na skoro ne branjeno nebo ušuškan u svoju "nevidljivu" mašinu, popaseš tako siguran zemlju i još treba da ti damo i plaketu u znak večnog prijateljstva.

I na kraju Dani pekar i pilot koji ne spominje čime se danas bavi (osim što svaki put odahne kada sa smene uđe kolima u dvorište,valjda je neki tajni agent,šta li?) treba da budu dva pobratima.

Taj pilot treba da bude svestan da svoj život duguje onima koji su sprečili iz viših interesa i ljudskog razuma da budu likvidirani i on i cela grupa spasilaca koja je došla to veče da ga pokupi helikopterom a ne nekakvoj njihovoj superiornosti.I ja sam ne iz znanja nego iz predosećaja i nekakvih pretpostavki u to zaista ubeđen.

Sve nam je pokazao na mapama, jedino nije odakle je došla spasilačka ekipa i gde su ga prvo odveli posle?Nije ispričao ni kako je povredio desnu šaku a videli smo zavoj na njoj.

Niti će nam ikada ispričati.Čak i na sudu za ratne zločine kao važni svedoci pripadnici njihovog establišmenta mogu da se pozovu na službenu i vojnu tajnu i bog.Samo drugi ne smeju imati nikakvih tajni kada je to u interesu pranja državnih biografija velikih koji presuđuju svima malima.

Na žalost agresija započeta te nesrećne 99-te traje i danas i promenila je obličje ali ne i ćud, koliko god se trudili da pobegnemo daleko od toga, vraćaće nam se nazad dok god javno ne priznamo nametnutu krivicu i ne izvinimo a valjda i iskreno pomirimo sa samim sobom  što nas je "Brat Đura" tukao.

Jer pravila i istoriju ma kako to nepravedno zvučalo ipak pišu ne pobednici pojedinih bitaka nego ratova.

I u tome ja vidim svrhu i razlog pravljenja ovakvog dokumentarnog filma.
« Last Edit: January 29, 2013, 01:22:59 pm by oficir neaktivne rezerve » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.05 seconds with 23 queries.