PALUBA
March 19, 2024, 08:58:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Obaranje F-117A  (Read 127732 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #15 on: April 12, 2010, 02:59:16 pm »

Danas je Zoltan Dani održao predavanje u Vazduhoplovnom Savezu Srbije. Petar Vojinović, autor Tango Six bloga je bio na licu mesta, pa očekujem da će ovih dana izveštaj biti dostupan na blogu, kao i intervju sa Zoltanom.
U međuvremenu dok čekamo celo predavanje i intervju, evo nekoliko izjava koje je Petar preneo putem Facebooka:

 
Quote
Cak i da smo imali S-300 koji gadja 24 cilja od jednom Nato bi poslao 25 aviona #ZoltanDani
 Danijev divizion je bio namerno iskljucen sa PVO mreze prva tri dana rata. Prva takva taktika upotrebe do tada. #ZoltanDani

 '86 smo prvi put saznali za F-117. Pronalazak F-117 bio je zasnovan na Teslinom principu mag. rezonancije.

 Dani tvrdi da je pogodjen B-2A koji je pao u sumu u Hrvatskoj! #ZoltanDani

 Simulacija radarskog emitovanja je bila i sa mikrotalasnim rernam. Bilo je nekoliko dejstava po njima. Posle su nadoknadili vlasnicima.

Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 819


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #16 on: April 12, 2010, 04:57:40 pm »

Nikada neće priznati da je pogođen i B-2.
Ja sam čuo na rekla-kazala da je pogođen ali da je ipak uspešno sleteo, gde ni to mi nije poznato.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #17 on: April 12, 2010, 05:06:08 pm »

Da je pao u Spačvanskoj šumi mislim da nije, znam ljude iz obližnjeg sela Nijemci koji tvrde da kod njih nije palo ništa pogotovo tako veliko.
Mislim da Zoltan malo preteruje.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #18 on: April 20, 2010, 04:54:57 am »

Nije on jedini koji govori o pogađanju B-2...  angel
Logged
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #19 on: February 16, 2011, 02:15:28 pm »

Gde su zavrsili ostatci oborenog F-117,sem onog što je u muzeju?Vidim neke priče te kinezi se muvali u to vreme skupljali ,te završilo u VTI,i naravno kao u svakoj priči uvek se spominju Rusi.Bez obzira na sve ove varijante najgora bi bila ona da je vraćeno onima koji su ga i napravili.Takodje i od F16 ostalo je dosta toga,a i njemu se gubi trag.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #20 on: May 17, 2011, 11:03:05 pm »

Dejl Zelko i Zoltan Dani: Sudar i na zemlji

16.05.2011.

"Novosti" saznaju: Drugi susret Dejla Zelka, pilota „stelta F117“, i Zoltana Danija koji ga je oborio. Pristali da zajedno snime dokumentarac. Već dve godine razmenjuju video-zapise


TOG 27. marta 1999. godine pilot Dejl Zelko bio je u vazduhu, a major Zoltan Dani na zemlji. Njihov okršaj svima je poznat. Pukovnik Dani pogodio je „nevidljivi“ stelt F117 kojim je pilotirao oficir američkog vazduhoplovstva, veteran Zalivskog rata. Tako je Zoltan proslavio PVO, a onda se na sopstveni zahtev penzionisao 2004. i postao pekar i turistički radnik.

Tačno 12 godina kasnije, kako „Novosti“ saznaju, Dani i Dejl susrešće se lično.

Nekadašnji protivnici pristali su da zajedno snime dokumentarac u produkciji „Optimistik filma“, koji će režirati Željko Mirković. Kao datum ličnog upoznavanja označen je početak snimanja filma „Drugi sastanak“. Susret bi trebalo kamerom da bude zabeležen i pripremljen za film čija će premijera biti na festivalu dokumentaraca u Amsterdamu 2012. godine.

- Njih dvojica već vode video-zapise, snimaju svoj život, porodicu, karijeru - otkriva za „Novosti“ režiser Željko Mirković. - Ideja o snimanju ovog filma rodila se pre oko četiri godine. Toliko su i njih dvojica u kontaktu. Publika će prvi put iz krajnje ličnog ugla videti kako su se osećali ovi ljudi. I oni sami želeli su da posle svega što se dogodilo pošalju snažnu poruku optimizma i mira.

Prvi filmski prikaz života penzionisanog heroja Zoltana Danija javnost je imala prilike da vidi upravo kroz Mirkovićevo više puta nagrađivano ostvarenje „21. sekund“, koje je televizijsku premijeru imalo 2008. godine.

Zasluge za obaranje aviona F-117 pripadaju borbenoj posadi Trećeg diviziona 250. brigade - uvek je, skromno, isticao Zoltan Dani. Istoriografija i vojni udžbenici zapamtiće ga kao čoveka koji je komandovao akcijom u kojoj je prvi put srušena „nevidljiva“ uzdanica američke avijacije.

Bilo gde u svetu Dani bi, posle istorijskog podviga njegove jedinice, proveo ostatak života pišući memoare i držeći predavanja. Ovde, on se penzionisao i posvetio - pekarstvu. O detaljima obaranja američkog „stelta“ odbijao je da govori.

- Naziv „stelt“ ne znači da je letelica nevidljiva već da je manje radarske uočljivosti - objašnjavao je. - Saznali smo kako lako može da se uoči i to smo primenili u praksi.

Nikada Dani nije osetio ogorčenje protiv neprijatelja sa kojim se te 1999. godine sukobio:

- Ti momci su radili svoj posao. Kao i ja. Odluke o ratu i miru donose politička vođstva. Vojnici izvršavaju naređenja.

Obaranje F117 odigralo se četvrtog dana NATO bombardovanja. Avion se srušio u ataru sremskog sela Buđanovci. Ekspedicija spasavanja trajala je šest sati po obaranju, o čemu će Zelko govoriti u filmu. A evo šta je pre nekoliko godina izjavio na tu temu:

- Ovo je loše, pomislio sam kada je projektil pogodio letelicu. Kada sam došao sebi, već sam bio van aviona i u katapultiranom sedištu padao sam kroz mrak. Bio sam siguran da su na zemlji neprijatelji spremni da me zarobe.

- Kada sam krenuo u misiju znao sam sa čime se suočavam - govorio je Zelko. - Srpskim sistemom protiv-vazdušne odbrane upravljali su iskusni, spretni i veoma motivisani operativci. Bio sam svestan svoje ranjivosti i znao sam da su te noći šanse da „nevidljivi“ bude oboren veće nego ikad. Zato se nisam iznenadio kada se to dogodilo. Video sam projektil i učinio sve da ga izbegnem, ali bilo je uzalud.

Dani i Zelko do novog susreta, koji će se dogoditi 27. marta, ne žele da govore. Poručuju - videće se sve na filmu.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #21 on: May 17, 2011, 11:47:53 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 mada ne razumem , velika je razlika izmedju njih jedan branio zemlju , drugi napadao ali sad se i na tome prave pare 

Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #22 on: May 18, 2011, 12:05:04 am »

Mozda se mnogi nece sloziti samnom ali moje licno misljenje da je Dani obican sarlatan koji hoce da uzvuce jos neki evro,nije mi jasno zasto nikad nespomene kolege iz jedinice,nego po njegovim pricama ispada da je on postavio sistem,naciljao metu i oborio avion,veoma sposoban oficir!!
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #23 on: May 18, 2011, 12:07:53 am »

Željko, mnogi će se složiti s tobom, makar djelimično...
Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #24 on: May 18, 2011, 12:15:25 am »

Normalno nije samo njegova zasluga obaranja a samo se on pojavljuje u javnosti i sad jos i snimanje filma sa pilotom , mislim mnogo je bre ...
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #25 on: May 18, 2011, 02:07:54 am »

Borbena posluga, koja je izvršila bojevo gađanje, bila je u sastavu:
potpukovnik Zoltan Dani, rukovalac gađanja,
potpukovnik Đorđe Aničić, pomoćnik rukovaoca gađanja,
kapetan I klase Senad Muminović, oficir vođenja raketa,
vodnik I klase Dejan Tiosavljević, operator ručnog praćenja po F1,
stariji vodnik I klase Dragan Matić, operator ručnog praćenja po F2,
potporučnik Darko Nikolić, komandir baterije,
vojnik Davor Bložić, zapisničar borbenih dejstava.
U stanici za vođenje raketa se nalazio i major Boris Stojimenov, koji je bio u borbenoj posluzi pomoćnik rukovaoca gađanja i čekao je da Dani ode i preuzme svoje mesto a Đorđe Aničić od Danija mesto rukovaoca gađanja.
Podaci iz knjige SMENA (ratni dnevnik), Đorđa S. Aničića.

Inače od borbene posluge stimulativne mere za obaranje F-117 su bile sledeće:
potpukovnik Zoltan Dani, rukovalac gađanja, unapređen u čin pukovnika
potpukovnik Đorđe Aničić, pomoćnik rukovaoca gađanja,
kapetan I klase Senad Muminović, oficir vođenja raketa, unapređen u čin majora
vodnik I klase Dejan Tiosavljević, operator ručnog praćenja po F1, unapređen u čin starijeg vodnika
stariji vodnik I klase Dragan Matić, operator ručnog praćenja po F2, unapređen u čin zastavnika
potporučnik Darko Nikolić, komandir baterije, unapređen u čin poručnika i odlikovan
vojnik Davor Bložić, zapisničar borbenih dejstava.

potpukovnik Zoltan Dani je bio komandant 3. raketnog diviziona 250. raketne brigade PVO
potpukovnik Đorđe Aničić je bio zamenikm komandanta 3. raketnog diviziona 250. raketne brigade PVO
major Boris Stoimenov je bio pomoćnik komandanta za tehniku 3. raketnog diviziona 250. raketne brigade PVO
major Boško Dotlić je bio pomoćnik komandanta za pozadinu 3. raketnog diviziona 250. raketne brigade PVO
major Milorad Roksandić je bio komanir raketne baterije 3. raketnog diviziona 250. raketne brigade PVO

Ako nekog zanima, mogu da prepišem i kako su opisane sve radnje i postupci.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #26 on: May 18, 2011, 08:58:10 am »

Samo napred TNT mislim da bi sve na palubi interesovalo.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 819


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #27 on: May 18, 2011, 09:56:28 am »

Ko je upoznat sa sistemom Neva jako dobro zna da k-dant divziona izdaje naredbu za lansiranje a sve resto je timski rad.
Dovoljno da vojnik ne postavi raketu lepo na lansirnu rampu i karika timskog rada je prekinuta a lansiranje onemogućeno.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 689


« Reply #28 on: May 18, 2011, 11:13:42 pm »

SMENA – ratni dnevnik p.pukovnika Đorđa S. Aničića

Subota, 27.03.1999.

Ponovo neprekidno dežurstvo po smenama. Bio sam u kabini do 12,00 časova. Po dolasku u logor u 12,30 časova pokušao sam da zaspim. Samo što sam utonuo u prvi san, probudio me je kurir Kosta Ćurčić, vojnik na redovnom odsluženju vojnog roka. U kancelariji me je čekao major Srboljub Popović iz Komande Brigade. Doneo je usmenu naredbu. Premoren sam, u glavi mi je haos. Osećao sam da je samo fizički prisutan, a njegov glas mi je nerazgovetno dopirao iz daljine. Zamisao Komande Brigade je bila da od 14,00-20,00 časova sa svake od tri lokacije, sa imitatorom radarskog zračenja zračimo po 20 minuta. Zračimo 20 minuta sa jedne lokacije, pomerimo se na drugu, zračimo 20 minuta, idemo na treću lokaciju, sa nje zračimo 20 minuta, i tako u krug do 20,00 časova, kada počinje nalet i signal „Vazdušna opasnost.“ Dakle, zračiti sa lokacija:
-   Subotište (lokacija 1), azimut 270 stepeni,
-   Pećinci (lokacija 2), azimut 270 stepeni,
-   Dobrinci (lokacija 3), azimut 230 stepeni.

Zračiti sa lokalnog puta i posle toga postaviti imitator na osnovni položaj za svoje potrebe. Razmišljam koga da pošaljem na zadatak. Popović kaže da treba da idem ja sa poslugom, jer najbolje poznajem lokacije, bio sam oženjen iz Pećinaca. Javljam Daniju, koji je na položaju sa smenom, da ću povući imitator radarskog zračenja sa položaja i da ću sa vozačem Lukićem i operatorom imitatora vodnikom Radivojevićem otići na zadatak, te da ću kasniti u smenu. „Vraćam se oko 20,00 časova i tada ću ti sve ispričati.“ Obišao sam po jednom, sa Lukićem i Radivojevićem, sve tri lokacije, poštujući dogovor i naređenje. Retki automobili, koji su prolazili, znatiželjno su nas posmatrali i brzo se udaljavali. Po povratku na prvu lokaciju, sišao sam u Pećincima kod Lukija, vlasnika lanca prodavnica po selima pećinačke opštine, da probam da nabavim baterijske lampe i uloške za njih. Lukić i Radivojević su nastavili sa radom sa onih pozicija kao prvi put. Ulošci se se istrošili pre neku noć, prilikom prevođenja sredstava. Ako treba da prevodiš tehniku, kupi uloške. Uvek je tako bilo, starešine su ih kupovale same. Beda. Dao mi je 15 uložaka od 4,5 volta, a baterijske lampe nije imao. Pokušaće da ih nabavi. Potpisao sam mu račun za uloške. Račun u ovo vreme!? Mi ratujemo, a on misli kako refundirati lovu. Zašto je ovo više moj rat od njegovog? Treba mu račun da pravda lovu kod Štaba Opštine. U logor smo stigli oko 19,30. Nije bilo vremena da još jednom obiđemo sve tri lokacije. Smena mi je počela i trajaće od 18,00 do 24,00. Večerali smo. Sirena je najavila vazdušnu opasnost. U 20,30 stižemo na vatreni položaj: ja da zamenim Danija, a Lukić sa vodnikom Radivijevićem da postavi imitator zračenja. Prilazim stanici za vođenje raketa. Poznata buka agregata i rad stanice za vođenje raketa. Na mesečini se vide rakete na lansirnim rampama. Rakete su na pripremi za lansiranje. Ulazim u kabinu stanice za vođenje raketa. Na mestu pomoćnika rukovaoca gađanja sedi major Boris Stoimenov, pomoćnik komandanta za tehniku. Slušalice sa mikrofona za vezu sa Operativnim centrom Komande Brigade su mu na glavi. Dani, na mestu rukovaoca gađanja, drema oslonjen na blokove za upravljanje radom lansirnih rampi, bočno od pokazivača osmatračkog radara. Vremenska baza osmatračkog radara okreće se ujednačenom brzinom. Nema blizu ciljeva u vazduhu. Ima ih na većim daljinama na raznim azimutima. Major Stojmenov ustaje kako bih ja seo, prepušta mi slušalice za vezu sa Komandom Brigade i pomera se iza oficira za vođenje raketa. Ostatak borbene posluge, četiri starešine i vojnik zapisničar, na svojim mestima, Moja smena. Kad Dani za koji trenutak ode iz smene, ja ću sesti na mesto rukovaoca gađanja, a major Stojmenov na mesto pomoćnika rukovaoca. Po navici iz prethodnih dana, Dani i ja razmenjujemo informacije o najnovijim događajima iz smene i jedinice. Ukratko mu kažem šta sam radio to popodne, a on meni, i dalje dremajući, šta je on radio. Imitator radarskog zračenja još nije povezan i spreman za rad. Odjednom na pokazivaču osmatračkog radara, na azimutu 195 uočavam cilj na 23 kilometra. Sledeći krug na osmatračkom radaru jasno ukazuje da nam se avion približava, Kažem: „Dani, ovaj ide na nas!“ Dani je otvorio oči, pogledao u ekran i nezainteresovano pratio situaciju. Odraz nam se približavao. Avion je bio na 14-15 km, kad je Dani naredio: „Azimut 210, traži!“ Kao pomoćnik rukovaoca gađanja, tog momenta sam naredio: „Antena!“ Komandir baterije počeo je da navodi oficira vođenja po azimutu i mesnom uglu na cilj – levo, levo: stop!, desno, gore, gore: stop! – antena.Uključio je zračenje osmatračkog radara. Tog momenta počinje igra mačke i miša. Ko će biti brži i spretniji. Oficir za vođenje, okrećući tri točkića istovremeno, pokušava da nađe cilj. Zračimo više od desetak sekundi neuspešno tražeći cilj. Naređujem: „Prekini traženje – ekvivalent!“ Posle nekoliko trenutaka, Dani ponovo naređuje novi azimut traženja 230, a ja momenat zračenja. U vazduhu se oseća adrenalin. Ovaj put oficir za vođenje uspeva da vidi cilj na svoja dva ekrana, ali nikako iz više pokušaja ne može da ga poklopi sa presekom horizontalnog i vertikalnog markera. Točkići samo škljocaju – mora da ih gurne od sebe, poklopi cilj u presek ta dva markera. Tog momenta kad je cilj u preseku markera, mogu da počnu da ga prate operateri ručnog praćenja – po ravni F1 i F2 na svojim pokazivačima. Tada su stvoreni uslovi da oficir vođenja prati cilj po daljini, a operatori ručnog praćenja da vode lansirane rakete na cilj koji je u preseku markera. Cilj beži i vrši manevar. Ponovo je vreme zračenja predugačko i ponovo naređujem: „Prekini traženje – ekvivalent!“ Posle nekoliko sekundi pokušavamo isti postupak na azimutu 240. Veoma brzo, posle nekoliko sekundi oficir vođenja pronalazi cilj i izveštava da je cilj u manevru. Točkići oficira vođenja škljocaju, operatori ga gube. Vreme zračenja je ponovo dugo i taman kada sam hteo da naredim: „Prekini traženje – ekvivalent“, operator praćenja Dragan Matić je uzviknuo: „Daj ga! Daj ga! Imam ga!“ Energično je okretao svoj točkić, pokušavajući da dovede odraz od cilja na sredinu ekrana. Uspeo je. Operatori praćenja su uspeli da poklope cilj sa krstom – presekom dva markera i time obezbede uslove za lansiranje raketa. Drugi operator za praćenje Dejan Tiosavljević izveštava da je cilj velike odrazne površine. Tog momenta kažem Daniju: „Vodi računa da nije mamac da nas ne zajebu.“ Kroz glavu mi je prošla misao ratnih iskustava iz Iraka kada su združene snage na bespilotne letelice kačili ugaone reflektore i time povećavali odraznu površinu. Borbena posada iračana je mislila da se radi o pravom avionu i počinjala da zrači nišanskim radarom. Tog momenta lovci u vazduhu su hvatali lokaciju radara-našana, a onda iz zasede sa strane eliminisali raketnu jedinicu protivradarskim raketama. Oficir za vođenje Muminović izveštava – stanica prati cilj, cilj u dolasku, daljina 13 kilometara. Istovremeno operatori izveštavaju – po F1 pratim cilj, po F2 pratim cilj. Dani je komandovao: „Cilj uništiti, metod t/t lansiraj!“ Oficir vođenja Senad Muminović stiska dugme za lansiranje raketa. Potmula eksplozija. Startni motor prve rakete je zaurlao. Stanica za vođenje raketa se zaljuljala. Start prve rakete, i posle 5 sekundi i druge. Oficir vođenja izveštava: „Prva lansirana – prva zahvaćena (operatori praćenja po ravni F1 i F2 počinju da vode raketu na cilj), druga lansirana – druga nije zahvaćena (ne postoji mogućnost vođenja raketa). Daljina 13 kilometara.“ Operatori po F1 i F2 stabilno prate. Ustajem sa mesta pomoćnika rukovaoca gađanja i posmatram poslednje kilometre leta rakete na ekranu operatera praćenja. U tački susreta rakete i cilja vidi se svetlosni blesak na ekranima pokazivača. Cilj uništen. Vreme uništenja u 20,42. Avion smo našli na 6 km visine. Usledio je protivraketni manevar i oboren je negde sa 8-10 kilometara visine. Ostale parametre oficir vođenja nije ni očitao, radilo se o sekundama. Ceo proces je trajao oko 23 sekunde.
Posle toga panika u vazduhu – nigde ni jednog cilja. Na komandnom mestu 250. rbr PVO majoru Janku Aleksiću, iz odseka za tehniku 250. rbr PVO, na njegov zahtev, diktiram sastav borbene posluge koja je izvršila bojevo gađanje. Dani je komandovao samo metod vođenja, a ja ga sada pokrivam i po odredbama Pravilnika gađanja  izveštavam, način lansiranja, utrošak raketa, način aktiviranja bojeve glave raketa, osnovne parametre uništenja cilja. „Svaka čast, legende!“, otelo se Aleksiću. Isto mi, posle desetak minuta, traži i pukovnik Dragan Stanković, načelnik Štaba 250. rbr PVO. Diktiram mu ponovo sve. Vojnik Davor Bložić, zapisničar borbenih dejstava, zapisao je istoriju u dnevnik borbenih dejstava. U kabini radost. Čestitamo jedni drugima i ljubimo se. .........

Sa komandnog mesta Brigade usledila je 30 minuta posle lansiranja, komanda: „Priprema za marš.“ ........

« Last Edit: May 18, 2011, 11:22:25 pm by TNT024 » Logged
nelsa
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


WWW
« Reply #29 on: October 12, 2011, 08:51:31 pm »

Evo i druga strana priče ko odgleda vidječe ko je zaslužan za obaranje i vidječe da nikakve modifikacije nisu  radjene ,to priznaje i sam Dani na ovom filmu,pored kojeg govore i ostali članovi tima.

http://media.rtv.rs/sr_ci/specijali/802
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.