PALUBA
April 26, 2024, 04:17:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Obaranje F-117A  (Read 130171 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #45 on: November 20, 2011, 05:46:46 pm »

Trejler za film
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/bVQLiijbqRw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
rotring
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 555


Najkraci put do ludnice!?Jednostavno,samo skrenes!


« Reply #46 on: November 20, 2011, 06:03:13 pm »

Au Boga ti .....koja ljubav.  Grin
Logged
ngolubic
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #47 on: May 17, 2012, 09:36:25 pm »

pozdrav iz zagreba
1991. godine sam služio jna u smederevu na sistemu dvina čini mi se da se tako zvao
komandir baterije mi je bio kapetan 1. klase boris stoimenov koji je u ovoj ekipi koja je oborila američki avion i svaka im čast ( nevolim amere haha)
ljudina od čovjeka
od oficira se još sjećam kapetan 1.klase podovac, pa pokojni blagoje radić, major bacetić pa major mitke
 a u najljepšem sjećanju su mi ostali dva starija vodnika koji su mi bili na radru P-12 spasić milomir i zoki čini mi se da se prezivao mladenović stvarno su bili ljudi 1.klase
izgubio sam kontakt sa tim ljudima pa ako netko ima kakve kontakte snjima da mi se javi ili moja generacija vvojnika
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #48 on: May 17, 2012, 11:26:44 pm »

Vezano za ime ispisano na avionu. U knjizi "stealth fighter", potpukovnik O'Connor je objasnio da je natpis na avionu samo deo tradicije. Dakle nije vazno ko leti odredjenim aparatom, ime se daje avionu da se ukaze cast starijim i iskusnijim pilotima. U ovom slucaju Wiz je vec bio van jedinice (8 squadron) kada je Zelko (callsign Shugar D) te noci pod imenom Vega 31 oboren.
Cisto da napomenem, knjiga je strasno dobra. Ovaj pilot je sasvim nepristrasno ispricao pricu sa druge strane. Ako imate priliku procitajte jer objasnjava mnogo na strateskom, operativnom i taktickom nivou.
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #49 on: May 17, 2012, 11:49:51 pm »

Mala ispravka. Film govori o tome da su F117 dosli da provere polozaje PVO snimljene iz satelita. F117 nisu gadjali te vrste meta. Oni su nosili samo laserske bombe a mete su bile vece vaznosti (pancevo, batajnica...). Za eliminisanje PVO su bili zaduzeni piloti F15E strike eagle.
Jedna interesantna stvar. Uvek se pominje propaganda i sumnja se u izvore, ali nismo jedini. Americko vazduhoplovstvo je bilo strasno uzdrmano posle obaranja F117 da su prizemljili sve aparate i zabranili letenje do daljnjeg (pilot O'Connor pominje u svojoj knjizi). Da povrate izgubljeni moral izmislili su pricu o slucajnosti. Imao sam priliku da sretnem vise ljudi koji su sa raznim cinovima i zaduzenjima ucestvovali (od pilota do vojnika koji su radili na odrzavanju) i svi ponavljaju pricu da se to desilo slucajno jer su svaki dan leteli istom rutom i onda su srbi eto kao slucajno ispalili "jedan rafal" i pogodili cilj.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #50 on: May 18, 2012, 02:07:57 pm »

@skylark

Da li ima negde da se skine doticna knjiga u elektronskoj formi ?

Sumljam da moze da se kupi kod nas.
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #51 on: May 18, 2012, 05:01:16 pm »

knjiga je tek izasla. Mislim da mozes da je kupis kao kindle verziju za citanje preko kompjutera (kindle cloud). Inace kindle preporucujem svima, jer je izgleda jedini nacin da u srbiji pristupimo odlicnim izvorima.
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #52 on: May 18, 2012, 05:05:46 pm »

zeleo bih da pomenem i sledece izvore na ovu temu: skunk works- opisuje kako je ostvaren projekat stelta i stealth down- konkretno o obaranju i spasavanju Zelka
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #53 on: May 18, 2012, 05:48:22 pm »

Можеш ли да нам у најкраће препричаш верзију друге стране о обарању авиона описаној у тој књизи, осим оне "случајно".
Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #54 on: May 18, 2012, 06:13:05 pm »

O'Connor kao sto rekoh je veoma iskren u ovoj knjizi (iznenadjujuce) ali o tome mozemo u drugoj temi. F117 8 eskadrila je letela te noci po drugi put. Imali su velikih problema za vremenom jer laserski navodjene bombe nisu efikasne kada je meta pokrivena oblacima ili dimom. Nisu leteli u grupama vec pojadinacno jer je svaki pilot imao posebno zadatu stratesku metu. Sugar D (zelko) je te noci kao Vega 31 imao metu u Novom Sadu. Odmah posle gadjanja mete je pogodjen. To znamo jer O'Connor govori da je jos pod padobranom Zelko dao poziciju za spasavanje. Dakle Zelko se katapultirao posle prve zadate mete i na osnovu toga je znao svoju poziciju. Odmah po javljanju je ekipa za spasavanje poletela prema njemu. U eskadrili su za to vreme svi bili sokirani i cela eskadrila je prizemljena do daljenjeg. Plasili su se da ce piloti odbiti dalje zadatke zbog ovog incidenta. Zelko se prema njegovoj prici (autor nije hteo da ide u detalje jer smatra da je na Zelku da isprica svoju pricu) u tom kratkom periodu krio u nekom rovu ili jaruzi u njivi nedaleko od mesta pada. Spasioci su ga veoma brzo pokupili (imao sam priliku da prisustvujem demostraciji ovog tima i znam da su veoma brzi) i prebacili u Tuzlu. Zelko je posle povratka u Aviano povucen sa misije. Dalji plan je bio da se posalje grupa koja bi unistila olupinu da bi se sacuvala tehnologija ali je obustavljen jer je na svim vestima izasla slika civila kraj olupine. 
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #55 on: May 18, 2012, 06:24:00 pm »

Prica nema veze sa mozgom.

Baza aviona F117 je u vrme bombardovanja bila u Spandalemu u Nemackoj. 3.rd PVO se nalazio nedaleko od Jakova dosta juznije od Novog Sada, avion je pao u Budjanovce otprilike zapadno od polazaja raketasa. Sta je on trazio u toj zoni ako mu je cilj bio u Novom Sadu? Samo da ne bude da mu je to bila ruta za povratak posto je to sigurno dosta duza ruta od najkrace moguce kojim je po logici stvari trebao da se krece.
Takodje divizion nije mogao da ga pogodi dok je bio iznad NS zbog velike udaljenosti a ovaj tvrdi da je pogodjen odmah posto je gadjao prvu metu u NS.

Neko ocigledno laze, samo je pitanje zbog cega laze.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #56 on: May 18, 2012, 06:25:15 pm »

Па то се поклапа са "нашом" верзијом, укључујући и то где се Зелко крио док га нису покупили (а то су учинили врло брзо и врло вешто и свака част онима који су то урадили).  Колико сам пратио у медијима Зелко се упознао са нашим официром који је командовао лансирањем ракета и требало би да се сними документарни филм о њиховом сусрету и наравно реконструише догађај. Да, и ми смо процењивали да ће гађати олупину авиона, али смо то очекивали у првих неколико сати. Цивили су се скупили после неколико сати од пада, не одмах.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #57 on: May 18, 2012, 06:27:39 pm »

Na RTV Vojvodina u danasnjem Dnevniku je prmijera filma najavljena za cini mi se septembar.

Logged
SKYLARK
desetar
*
Offline Offline

Posts: 125



« Reply #58 on: May 18, 2012, 06:32:31 pm »

@KUZMA
Baza 9 eskadrile je bila u nemackoj ali ta eskadrila je kasnije dosla sa bliskog istoka. 8 eskadrila je bila od samog pocetka i bila je u Avianu (provereno iz vise izvora, u sta ubrajam i pilote koji su bili tamo). Dalje, u knjzi pominje poziciju pada (one point from the first target). U pocetku rata, do obaranja licno general Klark je odobrio prelaz grnice samo preko uske linije Slovenije do Madjarske, dalje preko madjarske u Srbiju, izlaz preko jadranskog mora do tankera ili nazad preko Madjarske (zavisno od rasporeda meta). Bosna i Hrvatksa su bile zabranjene zone u samom pocetku ali je Klark posle ovog incidenta morao da popusti. Njegovi razlozi nisu jasni ni samim ucesnicima dogadjaja i ako procitate knjigu sasvim je jasno da se vecina pilota nije slagala ni sa ratom, ni sa strategijom ni sa taktikom.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #59 on: May 18, 2012, 06:38:55 pm »

Ne bih sada da posebno polemisemo oko navodnog moralisanja NATO pilota posto je to prica za malu decu. Da su toliki moralisti ne bi bar gadjali ocigledno civilne ciljeve -  kolonu albanskih izbeglica, voz, autobus, bolnice...

Sto se tice rasporeda F117 tu sam doduse malo promasio, Upravu si da je deo tih aviona bio i u Avianu ali su kasnije (ne mogu sada da trazim podatke kada tacno) svi prebaceni u Spandalem.

Prema svim dosadasnjim podacima taj avion je bombardovao ciljeve u Beogradu ili bar u okolini Beograda i otkriven je i pogodjen u povratku. To se uklapa u pozicije raketasa, poziciju pogotka i pada samog aviona. I to ima logike kao marsruta za povratak.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 23 queries.