PALUBA
April 18, 2024, 03:42:51 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Down
  Print  
Author Topic: Obaranje F-117A  (Read 129792 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MirkoiliSlavko
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #90 on: May 19, 2012, 06:32:45 pm »

Ako jednom dobijem na lotu to je sreća... ali ako dobijem više puta onda nije ni slučajno ni sreća.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #91 on: May 19, 2012, 08:12:53 pm »

Mene zanima jedna stvar koju pokusavam da shvatim godinama. Vi ste svi ovde i stariji i nacitaniji od mene, sto ocigledno, i voleo bih da mi neko objasni koji je bio njihov interes (SAD) na balkanu.

Ja ću reći, ali sa mog stanovišta i čvrsto sam uvjeren da je to najbliže istini. Ostali zaobilaze k'o kiša oko Kragujevca.

Ameri su bolesno opterećeni i samim pojmom komunizma. To je već poznato i netreba posebno naglašavati. Jugoslavija je bila
u pravom smislu izvorno Komunistička zemlja. Niko joj to nije nametnuo. Stvorila je to kroz časnu oslobodilačku partizansku borbu.
Većini ostalih zemalja to je nametnuto. Oni su koristili svaku priliku da je kao takvu rasture i u njoj kao takvoj to zatru, što su i
uraddili na već poznati način za vrijeme Balkanskog cunamija. Da su htjeli obratno ni metak se nebi opalio na Balkanu.

I drugo, s time su se spustili sa bazama i vojnim snagama na dno Evrope što je vrlo bitno s vojnog stanovišta. Izabravši Tuzlu i
Kosovo kontrolišu južni pravac prema Aziskom kontinentu.

To bi bilo to, ostalo su priče za malu djecu. Nadam se da Pravilnik Palube ovim mojim obrazlaganjem nije izbačen iz drijemeža... Grin

Unapred dajem do znanja da ne namjeravam posebnu dalju polemiku o ovom rečenom... Sad
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #92 on: May 19, 2012, 08:18:04 pm »

Zaboravio si reći da crvene kravate nisu od 1945. baš popularne u Americi. Zanimljivo da svi naši boduli kažu: Kod nas u Amerike. Iz tog prozlazi da smo i mi Amerikanci i da su samo štitili svoje interese u svojoj zemlji.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #93 on: May 19, 2012, 08:47:13 pm »

Zaboravio si reći da crvene kravate nisu od 1945. baš popularne u Americi. Zanimljivo da svi naši boduli kažu: Kod nas u Amerike. Iz tog prozlazi da smo i mi Amerikanci i da su samo štitili svoje interese u svojoj zemlji.

I meni se cini - samo se bojim da za nas ne uvedu novcanice od

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Time je prije nekoliko desetljeca am. vojska placala ze "specificne usluge" u Jugoistocnoj Aziji; a njima je svejedno sto Azija sto ........


* US_$2.jpg (546.8 KB, 2060x882 - viewed 338 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #94 on: May 20, 2012, 11:04:48 am »

САД и НАТО су у рат 1999. (бомбардовање Србије) ушли неприпремљени. Заправо очекивање је било да ће бомбардовање трајати неколико дана и да ће Србија под теретом бомби попустити врло брзо. Очекивали су се (одмах по отпочињању бомбардовања) масовни протести грађана и обарање постојећег режима. Зато су први удари требали да демонстрирају прецизност и снагу САД и НАТО и нису били уперени против цивилних циљева. ПВО противника (као и авијација) је оцењена као  крајње инфериорна и застарела и да не представаља праву опасност. Такође, треба знати да су се кључни генерали (и њихови штабови) одупирала идеји војног напада. Не из страха него су као и ми овде питали шта је циљ и како изаћи из тога и да се Срби неће тако лако предати. Знали су да то неће ићи баш тако лако, ни брзо као што је Кларк убедио Клинтона. Кларк и није словио за неког способног генерала (чинове је добио како је добио и каријеру направио како је направио - на брзака, преко "школског" другара).

Са друге стране морам рећи  (а то сам и негде већ написао) да смо ми сами процењивали да тешко да можемо да оборимо неки авион са постојећом техником ако се противничка авијација буде држала начела употребе које је сам прописала иако предузме све мере електронског ометања. Ракетних јединица ПВО је било мало и могле су да "покрију" само неколико стратегијских објекта (Београд пре свега). Ако се не варам само је један дивизион био технолошки мало побољшан. Маневарска система ПВО способност је била ограничена, што због очекиване супериорности противника у ваздуху, што због начина превожења самих  ракетних ПВО система. Цевна артиљерија је била без могућности дејства у ноћним условима и врло ограниченог домета. Дакле, објективне процене су биле да тешко можемо оборити неки авион ако противник буде дејствовао како је сам себи прописао. Овде искључујем оне "идеалисте" који су из политикантских разлога и додворавања актуелној власти причали како можемо све и да ће мо обарати авионе још у изнад Егеја и Јадрана. Мислио сам искључиво на струку, односно стручне људе у ГШ и РВ и ПВО.

Зашто и како је авион оборен?

Као прво наш систем ВОЈ је функционисао јако добро. Показао се врло жилавим и отпорнијим на електронска дејства противника него што је то противник очекивао и ценио. Све време рата постојала је активна радарска слика целог простора, укључујући и суседне државе. Кварови и оштећења радара услед дејстава противника отклањали су се релативно брзо. Било је доста импровизација ("штапа и канапа") али је то тако у рату, у земљи која је под ембаргом, али што је најважније функционисало је. Систем визуелних осматрачких станица (односно визуелног осматрања), као и дојаве о узлетању и кретању противничких ваздухоплова, преношење информација преко радио-аматерских станица, фиксне телефоније и др. су добро допуњавале радарску слику. Ако томе додамо и класично обавештајно обезбеђење, пре свега оно "људско", обезбеђена је добра информисаност о намерама и дејствима противника из ваздушног простора. То је давало могућност, објективно слабим снагама ПВО, да се склоне од првих удара, маневришу и размештају и повремено дејствују. Додајмо томе и уверење противника да је нанео велике губитке систему ВОЈ и ПВО, да је техничко-технолошки надмоћан, да има "невидљиве" авионе. Скренуо бих пажњу на једну очигледну глупост у пропаганди САД према сопственим пилотима и стручним лицима да су авиони Ф-117 и Б-2 стварно невидљиви. Они се само мало теже откривају, а далеко од тога да су невидљиви. Дакле, уверење у свемоћ, да ће све бити кратко и брзо, да се "не видимо", да је противник "глуп и туп го зимска ноћ" ("где они могу нас"), довели су до кршења правила дејства. Пилот Ф-117 је летео релативно ниско, знао  је, односно морао је знати да је вероватно у зони ракетне ПВО (знали су да је тежиште ПВО око Београда и Новог Сада), морао је уочити укључивање нишанског радара и озрачење свог авиона, али он не реагује или је то учинио касно. Није ни покушао да спашава авион после поготка него се одмах катапултирао (на могућност да можда, иако оштећен, долети до Мађарске, указује чињеница да је авион практично пао као да слеће - био је у комаду - није се "забио" у земљу, како то најчешће виђамо на филмовима).

Уместо да одмах бомбардују олупину авиона како би спречио да технологија авиона падне у непријатељске руке (што смо очекивали), противник повлачи све ваздухоплове из ваздушног простора осим оних за ПВО и заштиту спасилачког тима. Узгред, олупина је пренета на тајно место тек после скоро 20 сати од обарања. Потом и лаже да авио није оборен. Ево, чујем сада да је сопствене пилоте уверавао да се ради о случајности. вероватно је и то довело до обарања још једног авиона у истом рејону. Не верујем да данас стручни људи у Ваздухопловству САД говоре о случајности. Авион смо им оборили "намерно", као што је намерно био ту где је оборен.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 988


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #95 on: May 20, 2012, 02:59:05 pm »

Sve u svemu za vreme NATO agrseije na SRJ pokazala se prava slika stanja kadra VJ tj. JNA. Školovani oficirski kadar koji je obučen da se brani, sačuva MTS i što je najbitnije ljudstvo i teritoriju, Bog da prosti dušu poginulima.
To i govori kakva je bila Jugoslavija, i ona velika a i posle mala. Zemlja koja nema imperijalističke aptetite, već samo zaštiničke svoje teritorije i stanovništvu.
To je bio ispit gde je VJ, odnosno JNA prošla sa odlično pet.

Jeste svojstveno Srbima da slave svoje vojne poraze, od Bitke na Kosvu do NATO agresije na VJ, ali kada se sve sagleda imamo se sa čime dičiti i ako su to bile izgubljeni ratovi/bitke.

Mene zanima jedna stvar koju pokusavam da shvatim godinama. Vi ste svi ovde i stariji i nacitaniji od mene, sto ocigledno, i voleo bih da mi neko objasni koji je bio njihov interes (SAD) na balkanu.

Ja ću reći, ali sa mog stanovišta i čvrsto sam uvjeren da je to najbliže istini. Ostali zaobilaze k'o kiša oko Kragujevca.

Ameri su bolesno opterećeni i samim pojmom komunizma. To je već poznato i netreba posebno naglašavati. Jugoslavija je bila
u pravom smislu izvorno Komunistička zemlja. Niko joj to nije nametnuo. Stvorila je to kroz časnu oslobodilačku partizansku borbu.
Većini ostalih zemalja to je nametnuto. Oni su koristili svaku priliku da je kao takvu rasture i u njoj kao takvoj to zatru, što su i
uraddili na već poznati način za vrijeme Balkanskog cunamija. Da su htjeli obratno ni metak se nebi opalio na Balkanu.

I drugo, s time su se spustili sa bazama i vojnim snagama na dno Evrope što je vrlo bitno s vojnog stanovišta. Izabravši Tuzlu i
Kosovo kontrolišu južni pravac prema Aziskom kontinentu.

To bi bilo to, ostalo su priče za malu djecu. Nadam se da Pravilnik Palube ovim mojim obrazlaganjem nije izbačen iz drijemeža... Grin

Unapred dajem do znanja da ne namjeravam posebnu dalju polemiku o ovom rečenom... Sad

Samo bih dodao na ovo što je Ćira pomenuo, da kada budemo za jedno 50-ak godina ukinuli član T11 onda ćemo tačno i videti gde leže uzroci celog T11.
Juslavija (SFRJ) nije samo bila zemlja komunizma, bili smo Zapad na Istoku, bili smo razvijeni, bili smo napredni, i bili smo izgleda po nečijoj proceni i pretnja... sada smo bede, uspeli su.

Uh, odoh u off, tema je obaranje F-117a. Smiley angel
« Last Edit: May 20, 2012, 03:06:31 pm by Broker » Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #96 on: May 21, 2012, 09:44:08 pm »

Evo,napravili ste doktorsku disertaciju o obaranju F-117 kobajagi nevidljivom avionu,a sad vi meni pokažite dokaze kako ste ili su obarali one vidljive...jer cifre variraju od jednog pa do 150!
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #97 on: May 22, 2012, 07:46:11 am »

Juslavija (SFRJ) nije samo bila zemlja komunizma, bili smo Zapad na Istoku, bili smo razvijeni, bili smo napredni, i bili smo izgleda po nečijoj proceni i pretnja... sada smo bede, uspeli su.
[/quote]

Bravo, 10+ !

  (nije bilo sve idelano ali nije nigde. I u 80-im sam bio i na istoku i na zapadu i iako sam se u Yugu45 vozio, kojeg su čudno gledali u Austriji, bio sam ponosan Jugosloven i ništa mi nije falilo, iako smo po kafu, prašak za rublje i još šta trebali u Trst. Danas imamo sve i svašta, samo nekih bitnijih stvari nema više od 1991 dalje....)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 382


« Reply #98 on: May 22, 2012, 11:26:12 am »

Званични  подаци Војске СРЈ су три оборена ваздухоплова (два "видљива") и оштећено (погођено а није пало на територију СРЈ) око 90 (заборавио сам тачну цифру) од којих су се неки "из техничких разлога" срушили на територији околних земаља. Беспилотне летилице, крстареће пројектиле и класичне бомбе уништену у ваздуху  не рачунам. САД и НАТО никад нису објавили званичне податке.
Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #99 on: May 22, 2012, 02:22:20 pm »

Званични  подаци Војске СРЈ су три оборена ваздухоплова (два "видљива") и оштећено (погођено а није пало на територију СРЈ) око 90 (заборавио сам тачну цифру) од којих су се неки "из техничких разлога" срушили на територији околних земаља. Беспилотне летилице, крстареће пројектиле и класичне бомбе уништену у ваздуху  не рачунам. САД и НАТО никад нису објавили званичне податке.

Evo šta kaže svima dobro poznati general Smiljanić u svojoj knjizi "Agresija NATO-RV i PVO u odbrani otadžbine" (II izdanje),poglavlje XVIII,strana 409:

"Snage protivvazdušne odbrane,iz organizacijskog sastava strategijske grupacije RV i PVO u 78 dana rata,oborile su agresoru 2 aviona (avion F-117A i avion F-16C);9 bespilotnih letilica;45 krstarećih raketa i 4 velika projektila.Navedena borbena sredstva su pogođena u vazdušnom prostoru SRJ,pala su na teritoriju Jugoslavije i za obaranje postoje proverljivi materijalni dokazi."

U istom poglavlju se pretpostavlja (i navode određena pisana raznih medija i organizacija) kako su gubici (oboreno/oštećeno) bili i veći,ali nema materijalnih dokaza.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 279



« Reply #100 on: May 22, 2012, 03:58:03 pm »

To su podaci samo za RViPVO.
Artiljerisko-raketne jedinice KoV-a i Mornarice su dodali tu veci broj krstarecih i bespilotnih letelica jer su raspolagale sa vecim brojem artiljeriskih i raketnih sistema manjeg dometa za dejstva na niskoletece ciljeve.
ARJ KoV su bile masovnije i pokrivale vecu teritoriju od LARJ RViPVO koje su imale samo ulogu zastite aerodroma i RJ PVO.

U svakom slucaju tu treba dodati i onaj A-10 koji je izgubio ceo motor i sleteo u Makedoniju. NATO je bio u velikoj prednosti jer je u svim okolnim zemljama imao aerodrome koji su jako blizu granice.

Definitivno je broj pogodjenih aviona poprilican(sa laksim ili tezim ostecenjima).
Takodje je i cinjenica da u 3. rd / 250 rbr nisu bili vanzemaljci i da se nisu mnogo razlikovali po skolovanju i obucenosti od svojih kolega u ostalih 7 rd. /250 rbr ili u drugih 4 rd/450. rpuka (sistem NEVA) ili drugih pukova na sistemu KUB (kub ima dosta manji domet po visini od neve i ima drugaciji sistem vodjenja kao i manju izlaznu snagu radara).
Tako da netreba sumljati da su i ostali bili efikasni u vecoj ili manjoj meri.
Za NATO su gubici bili jako osetljivo politicko pitanje i zato su i prikrivani i neverujem da ce se ikada objaviti tacni podaci.
Logged
borovnica
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 154


« Reply #101 on: May 22, 2012, 04:42:29 pm »

To su podaci samo za RViPVO.


Naravno,ali eto,to je ono što je sigurno.Koliko je obarano od strane armija i RM,ostaje da se vidi.Ako neko zna više,bilo bi odlično da se napiše.
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #102 on: May 22, 2012, 07:41:20 pm »

ako mene secanje dobro sluzi nato je priznao i pad da li bese harijera ili tornada u skadarsko jezero i jos nekog koji je pao u more. za dva aviona (f18 i tornado) znam da su pali u bugarskoj, sto su mi bugarski bajkeri i potvrdili vise puta. f18 sam gledao kao je odvuko crni dim ka istoku, pao odmah iza granice. i njegov par je popio koju granatu, ali je odvuko beli dim. za tornado sam cuo da je pao, ali ga nisam video. vido sam dva padobranca istocno od nisa, beli pravougaoni padobrani. jedan ka svrljigu a drugi ka sicevu. imao sam i jednu sliku dvoseda f16 iz kog su se katapultirali piloti i koji je pao u slog, vrzinu, sta li je vec bilo. neko zbunje uglavnom, i bio je dosta ceo. i nasi vojnici okolo. nazalost mi je ostala na hardu koji je crko ne znam gde je slikan ni ko ga je skinuo.

podaci koji su se vrteli posle rata govorili su 61 avion oboren i ostecen da se ne isplati za popravku. da li je to istina ili ne saznacemo za par sdesetina godina... pilot
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #103 on: May 22, 2012, 08:34:28 pm »

Evo ovako, trayio sam svojevremeno po NATO izvorima podatke o oborenim ili pogodjenim avionima tokom bombardovanja. U izvestajima medija kao sto su CNN, BBC itd. iz tog perioda navedeno je vise aviona koji su u njamanju ruku pogodjeni i tako osteceni uspeli da slete na neki od alternativnih aerodroma. Takodje se navode i neki avioni koji su pali poput ovoga sto ej pao u Jadransko more a pomenuo ga Ssekir.

Evo neki od izvestaja
F16 i Harier

ili npr. ovaj zbirni pregled na http://planken.org/balkans/allied-force/statistics

Quote
Allied losses & incidents
Date Asset Country Circumstances
28 May 1 A-10A USA Hit by Serbian SAM. Aircraft returned safely to its air base
14 May 2 Drones USA Shot down by Serbs
5 May 1 AH-64 USA Crashed near Tirana on a training mission Both crew members died
2 May 1 F-16CG USA Crashed near Metic after strike mission due to engine failure;pilot was recovered two hours later
2 May 1 OA-10A USA Emergency landing at Petrovac, near Skopje
1 May 1 AV-8B USA Crashed in Adriatic on return to carrier; pilot ejected safely
26 Apr 1 AH-64 USA Crashed near Tirana on training mission; both crew members survived
18 Apr 1 F-16 Denmark Emergency landing in Sarajevo due to engine problems
16 Apr 1 OA-10A USA Emergency landing in Skopje, cause never acknowledged
14 Apr 3 Drones Germany One was shot down by Serbs; earlier, two other drones were shot down
7 Apr 1 Drone USA Shot down over Yugoslavia
27 Mar 1 F-117 USA Shot down west of Belgrade by Serbian SA-6 missile; pilot recovered hours later by combat SAR unit
26 Mar 1 F-15E USA Emergency landing at Istrana AB

ili da je tokom bombardovanja palo nekoliko helikoptera tipa Apac
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #104 on: May 22, 2012, 08:37:47 pm »

Naravno treba dodati jednu cinjenicu oko pogodjenih i oborenih aviona a to je da se ni jedan avion koji nije pao na teritoriji tadasnje SRJ ne smatra izgubljenim u borbi. Jednostavno prema onomo sto sam uspeo da se informisem americki i NATO propisi su predvideli da letelica koja padne van zone borbenih dejstava odnosno van zone koju kontrolise protivnik ne smatra se iygubljenom u borbi vec se takav gubitak pripisuje tehnickom kvaru itd. pa makr tehnicki kvar nastao usled pogotka rakete.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.