PALUBA
April 20, 2024, 05:21:47 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 71   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci klase C 80 (1xx) - Stari graničari  (Read 470794 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #510 on: March 17, 2011, 08:51:15 pm »

Nije valjda da niko ne zna kako je i kada PČ-134 ulubio provu.
Koliko mi se cini, cetvorka je dosla sa ulubljenom provom iz Sibenika u Pulu. Pokusat cu se raspitati kod starih kolega kada budem u Puli.
Logged
timun
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #511 on: March 20, 2011, 09:19:25 am »

Da Rade druga slika je snimljena na Malti. samo su skinuli jedinicu.
Imam jos slika, samo strpljenja.

Slika "trojke" (PC 133 "Velebit") je iz uvale Vargerola u Puli gdje je bazirao 11. GMO do 1991. godine. Autor - ja.

Vidis li zlatno "N".
Uvijek ima razloga za ponos
Evo stize jos slika:
PC 135 "Lovcen" iz 11. GMO Pula
"Pesident Tito" RM Malta, bivsi PC 138
Bivsi PC 138 i 139 na Malti u aktivnoj sluzbi i poslije u rashodu.
Barba iz koje godine je slika 133ojke?
« Last Edit: March 20, 2011, 09:42:58 am by timun » Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #512 on: March 21, 2011, 11:18:11 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* slika-JRM-SFRJ-Patrolni-brodovi-u-voznji-837177x640.jpg (22.79 KB, 465x333 - viewed 365 times.)
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #513 on: March 24, 2011, 07:19:51 pm »

Da Rade druga slika je snimljena na Malti. samo su skinuli jedinicu.
Imam jos slika, samo strpljenja.

Slika "trojke" (PC 133 "Velebit") je iz uvale Vargerola u Puli gdje je bazirao 11. GMO do 1991. godine. Autor - ja.


Vidis li zlatno "N".
Uvijek ima razloga za ponos
Evo stize jos slika:
PC 135 "Lovcen" iz 11. GMO Pula
"Pesident Tito" RM Malta, bivsi PC 138
Bivsi PC 138 i 139 na Malti u aktivnoj sluzbi i poslije u rashodu.
Barba iz koje godine je slika 133ojke?
Mislim da je iz 1988
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #514 on: May 08, 2011, 02:47:42 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 121.jpg (70.89 KB, 777x561 - viewed 393 times.)

* 128.jpg (74.04 KB, 1000x608 - viewed 432 times.)

* 131.jpg (13.37 KB, 406x306 - viewed 351 times.)
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #515 on: May 12, 2011, 12:46:09 am »

Dobiveni zadatak nije bio obecavajuci, znaci dosade su na vidiku. Konci su pohvatani, sve je licilo na rutinu kroz preventive. Posada se brzo uigrala, sada je potrebno utvditi pravila ponasanja u sigurnosno interesantnom okruzenju, a za to treba vrijeme.  Komandant granicara je dobio odrijesene ruke, nikakav pokret nije trebalo prethodno najavljivati ili detaljno obrazlagati vec samo izvijestiti redovnim putem. Prethodne reference ulijevaju komandantu jedinice da ce ovaj zadatak biti uspjesno obavljen, s njegovog stanovista, bilo je bitno da se zbog nedovoljne discipline ili  neadekvatne komunikacije sa civilnim strukturama ne desi neki vanredni dogadjaj, ne inzistira na rezultatima. Neko mi se cini da su posade granicara tada bile same sebi dovoljne, prihvacali su komunikaciju samo sa znancima, tesko su se odlucivali na nova poznanstva. Ali priroda zadatka je trazila drugacije, imaginarni zadatak podrazumijeva sire komunikacije i izvore, ne sumnjamo u sebe, posada je kompaktna, odana,  starjesine kompanktne.
   Spoznati pravila ponasanja u okruzenju, ne znaci otkrivati svoje  namjere, poznata sintagma. Posadi su davane selektivne informacije, cesto i pogresne, jer svatko u povjerenju zeli saznati detalj vise, a nesvjesno  onako  u “prijateljskom caskanju siri  pricu dalje",” ne kazi prijatelju ono sto ne zelis da sazna neprijatelj”. Isplovljenja  nisu najavljivana posadi, bez pravila, znalo se isploviti pa vratiti nakon pola sata, a i ostati nekoliko dana, primaknuti se luci nocu na milju ili dvije, osmatrati, pa nazad na more.  Kako je vrijeme odmicalo, posada je polako ulazila u zivot estabilishmenta u gradu, nesebicno nam je stizala pomoc od mnogih pojedinaca i organizacija kao dopuna pozadinskog snabdijevanja. Gotovina iz kase namjenjena za hranu, zajedno sa brizljivo odabranim kuharom, cinila je ishranu na brodu reprezentativnom,  od znacaja  za kvalitetno ugoscavanje. Kada se ljudi bolje upoznaju, suradnja je laksa i efikasnija, posao bolje ide. Gosti nisu vecinom trazili luksuz, vojnicki pasulj za podsjecanje na njihove dane, narezak Gavrilovic iz vojnih zaliha je za goste trazeni Bingo.  Civili koji dolaze ratni brod zele vidjeti organiziranu vojnu cjelinu, vole komunikaciju, ali ne i opustanje posade preko mjere jer njihovoj osjetljivoj percepciji to znaci, da ukoliko vojska nema discipline, automatski njihovo samopouzdanje se umanjuje.  “Nula” je drzala do dostojansta i ovako sa distance slobodno mogu reci da je pobrala simpatije. Cini mi se da smo bili razlicitiji od drugih.
   Nekako su se zaredale posjete operativaca tadasnje DB-a,  znajuci da oskudijevaju sa ljudima, Komandant broda se pitao cime “Nula” zasluzuje toliku paznju. Zadatak je rutinski. Pocinje da nas posijecuje tada privatni poduzetnik u nastajanju,forsirajuci druzenje. Upalila se crvena lampica opreza, ali idemo dalje, paranoja  moze biti nezgodna stvar. Analizom razgovora dolazimo do zakljucka da se zeli saznati sto vise o zadacima broda, da se prikupe informacije o svakom isplovljenju broda i podrucju plovljenja. Dakako, posada  se vec dobro familijarizirala u gradu, nemaju oni  taj reflex, znaju odrijesti jezik, zato I ne znaju nista ili prenose ono sto su culi na brodu, ali to ne odgovara istini, pojacavamo bezbednosnu obuku preventive radi. Privatni poduzetnik intenzivira druzenja cescim dolascima na brod, inzistirajuci i na druzenjima vani uz opustanje. Nije odbijan, ali nije mu se ni hrlilo u zagrljaj, sve sa mjerom. Nije proslo dugo vremena, insajder nam dojavi namjere “privatnika”.Kaze, ranije je bio sitan svercer, propustan je kroz carinu,donosio je sigurnosno interesantne informacije. Sada mu je zadatak da se familijarizira sa posadom kako bi centar DB bio updatovan . Znaci sumnje su potvrdjene, zivot ide dalje, druzenje s njim ide dalje, ne prekidamo ga, vec ga polako skrecemo sa teme. Posto se predstavio kao strucnjak iz oblasti koja je tek u nastajanju, dadosnu  mu ideju da odrzi seriju predavanja mornarima, a prijatelj se ne odbija,   u kojem su ga oni posteno resetali sa pitanjima da je znojav izlazio iz mornarskog prostora.  Onako elegantno, potureno mu je i nekoliko pogresnih podataka i procjena, ali namjerunjegovog dolaska  nismo mogli saznati.
 Zamjeceno je da u akvatoriju luke dolaze brzi plovni objekti, prazni, face iz juzne Italije, niski, crnomanjasti, sirokih prstiju i naglasenog ukrasavanja sa lancima,krizevima i narukvicama, do tada nepoznata moda na tom podruciju koja se poput zaraze ubrzano prihvatila  kod domicilnih . Uplovljvaju i isplovljavaju prazni, uredno se prijavljuju luckim vlastima, placaju pristojbe, nauticki turizam u praskozorije velikih nevolja.  Tek monitirani uredjaj na brodu,omogucava slusanje njihove komunikacije na VHF kanalima, na brodu imamo znalca talijanskog jezika,  ali se moglo samo konstatirati da razgovaraju u kodu. Nauticki turizam i kod, takav prirucnik jos do sada nije izasao izuzimajuci GMDSS procedure. Vec polako zvoni za uzbunu, radarska osmatranja se inteziviraju, biljeze se oznake na camcima, vidimo da isti spartaju “prazni” iz i u luku.  Nas je zadatak cuvanje specijalnog tovara i naravno pokusavamo dovesti u vezu “nauticare” s tim. Poput posade i nauticari su se familijarizirali u gradu, vole  tulume u kaficima,osvajaju nocne dame  bljestavilom svog nakita i debljinom svog novcanika koji im pomaze da kompenizraju visinu kada stanu na njega.  Nikada ranije Talijani nisu pohodili crnogorsku obalu u tom broju jos od vremena epizode iz II svjetskog rata kada su u pocetku bili potisnuti od strane vojske  Kraljevine Jugoslavije. Nitko nam nista ne govori, informacija nema “odozgo”, izvjestaj sa granice se redovno pise, pojave se opisuju,  Komandant jedinice se bavi vaznijim stvarima. Slusamo im komunikaciju, i dalje se svodi na “Y5”, “Z1”, “A8”,.. brojke i slova. Veze iz grada nam dostavljaju podatak gdje se “turisti”najvise krecu,kazu atmosfera je vise nego opustena, alkohol se toci, cesto cetveronoske izlaze uz kafica i restorana. U to je doba kriminal bio skoro nepoznat, setnje nocu bezopasne, u toj su se oazi brzo snasli.  U luci borave i dva manja broda, krcaju teret isplovljavaju i dolaze prazni nakon nekoliko dana. Mediteranski servis.. dobro je da ima posla.
   Obuka na brodu je intenzivirana u svim segmentima, rutina je dovodjena do perfekcije.  Fizicka kondicija posade se odrzava  pojacanim fizickim odgojem, ali i uvodjenjem pjesadijske obuke, zaboravljaju na negodovanje, nitko nije postedjen.  Na raspolaganju je i kampanjola, tada skoro novi FIAT, od pomoci je. Na izlascima posade se inzistiralo, ali se vodilo racuna da se i bez postojecih moze isploviti odmah i obaviti zadatak.  Tako se jednom zadesilo da su na izlaz pusteni Komadir V BO i brodski elektricar, tada jedine aktivne starjesine na brodu.  OROST je dostavljao podatke, bas je tada bilo sumnjivog  kretanja objekta i trebalo je izvrsiti indentifikaciju. Isplovljeno je bez obojice, samo sa mornarima u pogonskom kompleksu, ali bez ikave sumnje da zadatak s njihove strane nece biti izvrsen. Tako je i bilo. Najstarji mornar u stroju  dobio je 5 dana nagradnog odsutstva slijedece jutro.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #516 on: May 20, 2011, 09:44:41 pm »

Za boravka u luci/sidru/vezu radnim danima ukljucujuci subotu isticana je zastava granicnih jedinica na krmenom jarbolu. Nedjeljom i nekim praznicima je isticana je pored jarbolne  i pramcana zastava. Zastava(e) se dizala tocno u 0800 po lokalnom vremenu, radnim danom dezurni broda i sizni, a nedjeljom dezurni broda i dio posade koji je na brodu. U maticnoj luci/ luci baziranja, dizanjem i spustanjem zastave koordinirao je dezurni oficir jedinice. Nedjeljom je putem radio prijemnika Marconi i brodskog razglasa pustao signal tocnog vremena Radio Londona (skup kratih signala i dugih zvucnih signala po utvrdjenoj shemi). Zastava se spustala svaki dan u razlicito vrijeme, iz efemeridnih tablica se vadio podatak o vremenu astronomskog zalaza sunca na poziciji gdje je brod baziran. Istovremeno su paljena sidrena svjetla (pramcano i krmeno kruzno bijelo svjetlo). Sidrena svjetla  su  gasena svaki dan u razlicito vrijeme, odnosno u vrijeme astronomskog izlaza sunca preracunata na lokalno vrijeme za poziciju na kojoj se brod nalazi. Dizanje i spustanje zastave pratio je jedan zvizduk u pistaljku koji je oznacavao moment pocetka dizanja/spustanja zastave, a dvostruki zvizduk u pistaljku oznacavao je da je zastava podignuta/sputena na/sa koplja. 
Nedjeljom se za cin dizanja zastave postrojavala na krmi broda kompletna prisutna posada u svecanoj uniformi (zimi plava/ljeti kaki) bez obzira da li je brod u luci ili van luke baziranja.
Dizanje zastave ujutro oznacavo je da nakon doga dolazi vrijeme primopredaje  duznosti  za starjesine u sluzbi.
Smatralo se vojnopomorskom kulturom ako se radnja spustanja zastave/a i  paljenja svjetala uradi istovremeno  koristeci  podatke iz astronomskih tablica (izdanje HI JRM za svaku godinu) . O tome se brinuo pomocnik komandanta.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 058


« Reply #517 on: May 20, 2011, 10:08:25 pm »

Stari dobri Nautički godišnjak...
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #518 on: May 20, 2011, 10:16:29 pm »

Kada je brod isplovljavao, istovremeno sa  skidanjem  zadnjeg  konop/veza sa obalom,  isticala se zastava granicnih jedinica na glavnom jarbolu bez obzira na doba dana. Ukoliko je brod isplovljavao u vremenu od 0800 do zalaska sunca, skidanje zadnjeg konopca prilikom isplovljenja,  istovremeno se spustala krmena (nedjeljom I nekim praznicima i pramcana) zastava. Signalisti su krmenu zastavu slagali u kompaktni paralelopiped i zaglavljivali na krmenom jarbolu, a oni manje vjesti donoslili u kormilarnicu ili radio kabinu. Ukoliko je bila mokra od kise, razapinjala se u kormilarnici na susenje.
Za susreta trgovackog i ratnog broda na otvorenom moru u sigurnoj plovidbi i zoni vidljivosti, Zapovjednik trgovackog broda je po pomorskoj tradiciji  duzan prvi pozdraviti tako sto je zastavu drzavne pripadnosti broda koja je obicno isticana na krmenom jarbolu trgovackog broda u voznji PRVI spustio. Ratni brod je nakon toga spustio i podigao svoju jarbolnu zastavu, nakon toga je i trgovacki brod podigao svoju zastavu. Susreti su bili cest I rijetko se znalo desiti da trgovacki brod zanemari  tradiciju. Signalista/osmatrac na mostu  je dalekozorom osmatrao i javljao da se mornar priblizava krmenom jarbolu trgovackog broda radi pozdravljanja.
Priliko susreta dva vojna broda, prvi je pozdravljao brod na kojem je ukrcan mladji komandant ili nize rangirani starjesina. Pozdrav se obavljao pistaljkom, komandant broda koji je mladji davao je prvi jedan signal pistaljkom,mornari koji nisu u sluzbi stajali su mirno, starjesine su pozdravljale rukom osim oficira palubne sluzbe u voznji. Tada je i komandant starijeg broda oznacavao jednim signalom pistaljke, isto je vazilo za posadu pozdravljenog broda. Komandant starijeg broda je otpozdravio/ dao voljno dvostrukim signalom pistaljke, istim signalom je je Komandant mladjeg broda dao voljno svojoj posada, ali tek nakon dvostrukog signala pistaljkom sa starijeg broda.
Pozdravi nisu davani za vrijeme voznje kada je brod bio u nekom stupnju pripravnosti
GMO Boka je postivao tradiciju,ne samo kada su sretani drugi ratni brodovi sa rangovnim zastavama ili ukoliko je formacijski na tom brodu ukrcan Komandant viseg cina.  Mladji Komandant po stazu je obavezno pozdravljao starijeg  Komandanta broda po stazu, susreti su bili cesti, a osjecaj da se postuje tradicija cjelovit .
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #519 on: May 21, 2011, 06:28:26 am »

Na brodu su isticani rangovne zastave/svjetla i na vezu ili voznjii:
a) po liniji komandiranja: plamenac komandanta broda,komandata odreda, diviziona, komandanta VPS, komandanta RM, NGS JNO, SSNO, clana vrhovne komande/vrhovnog komandanta ranije,..
b) po polozaju/cinu : zastave visokih oficira (generala/admirala) van linije komandiranja i visokorangiranih civilnih lica na drzavnim funkcijama (presjednik skupstine,SIV-a,..)
c) admiralska svjetla – bijela polukruzna svjetla postavljena na jarbolu u horizontalnoj ravnini – pokazivala  su rang admirala koji je ukrcan na brod (jedno svjetlo jedna admiralska zvjezdica/sirita), pale su u luci i u voznji, u praksi su  koristena  na sb “Galeb”.
Na brodu se, po propisu, isticala samo obiljezje  starjesine/lica najviseg ranga i to od momenta dolaska  kada nogom stupi  na glavnu palubu sa siza, do odlaska kada sidje sa glavne palube na siz.  Kada se radi o plamencu Komandanta broda, zavislilo je da li Komandant inzistira da se u praksi postuje procedura isticanja plamenca ili je komandir IV BO organizirao da se isti omota oko signalnog konopa na glavnom jarbolu I veze da ne bi kojim slucajem zapinjao sa radarsku antenu ili zbog jaceg vjetra ne bude pokidan prijevremeno (valjalo je tada otici do skladista Lepetane, kod Zivka Peulica, po novi, sa materijalnim listom, a Zivka naci na poslu, bila je lutrija, ..).
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #520 on: May 21, 2011, 04:05:00 pm »

Na nasem brodu se strogo postovala ova tradicija.Civilni brodovi su vecinom pozdravljali,a od ratnih samo su torpednjaci cinili izuzetak-valjda su bili prebrzi?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #521 on: May 21, 2011, 04:44:36 pm »

Na nasem brodu se strogo postovala ova tradicija.Civilni brodovi su vecinom pozdravljali,a od ratnih samo su torpednjaci cinili izuzetak-valjda su bili prebrzi?
Da, to je bio elementarni razlog. Bili smo prebrzi i kod najobičnije vožnje na otvorenom. 30-35 Čv je bila standardna brzina. Morala su uvijek raditi sva tri motora i normalno je bilo preko 1500 okretaja. I to je na mostu za takve postupke bilo pa nemoguće, što zbog vjetra, što zbog buke.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #522 on: May 21, 2011, 05:58:36 pm »

Na nasem brodu se strogo postovala ova tradicija.Civilni brodovi su vecinom pozdravljali,a od ratnih samo su torpednjaci cinili izuzetak-valjda su bili prebrzi?
Da, to je bio elementarni razlog. Bili smo prebrzi i kod najobičnije vožnje na otvorenom. 30-35 Čv je bila standardna brzina. Morala su uvijek raditi sva tri motora i normalno je bilo preko 1500 okretaja. I to je na mostu za takve postupke bilo pa nemoguće, što zbog vjetra, što zbog buke.
Razumljivo.Jednom u visini Drvenika osmatrac kaza''TC s-desne strane''-pogledam tamo a torpednjaci vec poceli da nas pestizu(bilo ih 2-3 u smaknutom poretku).Mi sa 12cv,oni kako kazes preko 30-za tren i vec nestaju u senci otoka.Nezaboravno!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #523 on: May 21, 2011, 07:32:41 pm »

Na nasem brodu se strogo postovala ova tradicija.Civilni brodovi su vecinom pozdravljali,a od ratnih samo su torpednjaci cinili izuzetak-valjda su bili prebrzi?
Da, to je bio elementarni razlog. Bili smo prebrzi i kod najobičnije vožnje na otvorenom. 30-35 Čv je bila standardna brzina. Morala su uvijek raditi sva tri motora i normalno je bilo preko 1500 okretaja. I to je na mostu za takve postupke bilo pa nemoguće, što zbog vjetra, što zbog buke.
Razumljivo.Jednom u visini Drvenika osmatrac kaza''TC s-desne strane''-pogledam tamo a torpednjaci vec poceli da nas pestizu(bilo ih 2-3 u smaknutom poretku).Mi sa 12cv,oni kako kazes preko 30-za tren i vec nestaju u senci otoka.Nezaboravno!
Ma nisam ja hteo da kažem kako smo mi eto bili brzi i trala, la... Nego je tako moralo da bude s tehničke strane. Više mi je bio problem kad sam se posle niza godina navike po koji put nalazio u vožnji sa klasičnim brodovima. To mi je izgledalo ko živo mučenje na moru.
Navika je vražija stvar. Undecided

Nego da usput čestitam "Istria052". Sjećanja iz gornjih postova o pomoračkoj tradiciji su za svaku pohvalu.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #524 on: May 21, 2011, 08:45:54 pm »

Na nasem brodu se strogo postovala ova tradicija.Civilni brodovi su vecinom pozdravljali,a od ratnih samo su torpednjaci cinili izuzetak-valjda su bili prebrzi?
Da, to je bio elementarni razlog. Bili smo prebrzi i kod najobičnije vožnje na otvorenom. 30-35 Čv je bila standardna brzina. Morala su uvijek raditi sva tri motora i normalno je bilo preko 1500 okretaja. I to je na mostu za takve postupke bilo pa nemoguće, što zbog vjetra, što zbog buke.

tu je remorker za tegljenje bio od pomoci  Wink
ali tada je komandir remorkera bio zaduzen za sve pozdrave
Logged
Pages:  1 ... 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 ... 71   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 24 queries.