PALUBA
March 28, 2024, 11:58:57 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 71   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci klase C 80 (1xx) - Stari graničari  (Read 468077 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #585 on: January 25, 2012, 12:20:17 pm »

Torpedni čamci su bili rijetko gosti civilnih luka, pa je moguče, da komandanti nisu imali iskustva sa "ponašanjem" u takvim situacijama. Grin

Pa i nismo bili tako malo u gradskim lukama. Kojekakvi praznici, prezentacija vojnog poziva, "demonstracija sile". Čak smo i u turističkoj sezoni znali pristat u civilnim lukama. Normalno da je bilo naglašeno da se ne zadržava previša na boku koji je bio uz obalu. Tada se je pazilo, da smo bili vezani desnim bokom (naravno to nije bilo pravilo).
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #586 on: January 26, 2012, 09:10:07 pm »

Mi smo sa PBR 551 obišli skoro cijeli Jadran. I nije bilo nikakvih ograničenja za hodanje po palubi,jedino su i mornari i oficiri morali biti obučeni po PS u...Jedino nama, strojarima se tolerirala radna uniforma. Na 551 ako si htio iz mašine u krmeni prostor na spavanje,morao si proći po palubi.
1990 u rano proljeće smo bili privremeno stacionirani u Lošinju....oko mjesec dana radi osiguranja državne granice. Dok smo bili vezani u brodogradilištu, sve je bilo opuštenije,ali u gradskoj luci Mali Lošinj je vrijedilo ovo što sam gore napisao.
Inače....imali smo struju sa kopna, ali smo stalno dogrijavali Werkspoore da bi bili spremni za pokret na brzinu.

Maybach motori grejali su se spravom koju su zvali webasto. Koliko ima veze sa webasto grejalicom u starijim autobusima ne znam, ali je prilično smrduckalo. S druge strane, nije mi smetao slab miris nafte glavnih dizela u rano prolećno jutro na pučini. Izduv je bio dobar, motori su imali jako dobro sagorevanje i nisu se kvarili uopšte.
Logged
Akagi77
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 355


« Reply #587 on: January 26, 2012, 09:17:32 pm »

Webasto je njemacka firma koja radi grijalice.
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 483



« Reply #588 on: January 26, 2012, 10:22:14 pm »

Webasto je njemacka firma koja radi grijalice.
radi se o uređaju koji ima mali gorionik i ventilator kojim se distribuira zrak.dosta učestalo se koristi na malim brodicama (jednostavan je i lako se ugrađuje,ne troši struju..)
Logged
VIDA MORNAR
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 128


« Reply #589 on: January 27, 2012, 01:08:50 am »

Na 551 su se STORK WERKSPOOR i grijali sistemom koji liči na kućno centralno grijanje...U pramčanoj mašini je bio kotao sa plamenikom na naftu...Grijala se voda, i kroz kanale za hladjenje se ta voda pumpala kroz motore. Mislim da su se morali zagrijati do 60 stupnjeva da bi ih se smjelo startati. Tada smo neke ventile zatvorili, a neke otvorili,izmedju ostalog i čuveni kingston. U medjuvremenu smo nakrcali zrak,i  sssssss čarobni zvuk V16...Lijepo je bilo čuti turbine kad bi bila vožnja na pola snage ili više.Svaki STORK je imao 2 turbine,ili turbo puhala.8 cilindara s jedne strane, i 8 sa druge ili svaka strana svoju turbinu.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #590 on: January 27, 2012, 08:53:22 am »

Webasto se upotrebljava i u autima danas. Ja ga imam (serijsko) u Lancii Phedri. Prošle zime mi je crklo i auto se nije ugriao sto godina. Jedini minus mu je, što smrdi i ne gasi se kad i motor, nego radi još koji minut pa ti garaža smrdi.
Imaš i after market Webasto grijalice na daljinsko paljenje da ti ugrije avto prije odlaska.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #591 on: January 27, 2012, 09:19:16 am »

Kad smo več kod Webasta, imaju ga i terenska vozila Puch i Mercedes,koja su u sastavu SV. Dobra stvar, samo treba naučit radit sa njime!
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #592 on: January 27, 2012, 01:58:55 pm »

Webasto koji se je koristio na PC tipa 132 (C80) koristio se za zagrijavanje pogonskog goriva na radnu temperaturu. Diesel gorivo je relativno lako grijati, te ja takav grijac zadovoljavao potrebe za Mercedes-Maybache koji su bili ugradjeni na te brodove. To im je omogucavalo relativno brzu pripremu za borbu i plovljenje.
Slicnu konfiguraciju imale su njemacke podmornice tipa 206 od 500 tona koje su grdjene od sredine 60-tih godina do pocetka 70-tih.
Kod pogona koji koriste tesko gorivo (heavy fuel oil) za zagrijavanje se koristo para iz kotlova. Normalni ttgovacki brodovi koriste dvije vrste kotlova- kotao koji sagorijeva diesel gorivo i koristi se dok brod boravi u luci. Drugi kotao koristi ispisne plinove i u slizbi je tijekom plovidbe broda kada ga sa ispusnim.plinovima snabdijeva glavni pogonski stroj.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #593 on: January 27, 2012, 08:05:01 pm »

Normalni ttgovacki brodovi koriste dvije vrste kotlova- kotao koji sagorijeva diesel gorivo i koristi se dok brod boravi u luci. Drugi kotao koristi ispisne plinove i u slizbi je tijekom plovidbe broda kada ga sa ispusnim.plinovima snabdijeva glavni pogonski stroj.
Često je to jedan i isti kotao na dizel i/ili ispušne gasove za pripremu pare . Sa tom parom se onda grije tankove i cijevi goriva.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #594 on: January 29, 2012, 07:33:48 pm »

Normalni ttgovacki brodovi koriste dvije vrste kotlova- kotao koji sagorijeva diesel gorivo i koristi se dok brod boravi u luci. Drugi kotao koristi ispisne plinove i u slizbi je tijekom plovidbe broda kada ga sa ispusnim.plinovima snabdijeva glavni pogonski stroj.
Često je to jedan i isti kotao na dizel i/ili ispušne gasove za pripremu pare . Sa tom parom se onda grije tankove i cijevi goriva.
Tocno. Ta konfiguracija se sve vise koristi, iako nije bas najbolja u slucaju kvara.
Svi takovi imaju parni cjevovod kojima se grije gorivo na temperaturu da bi se, najprije, mogao pumpati iz skladisnih tankova u dnevne.
Problemi se dogadjaju kada te parne cijevi, zbog dotrajalosti, se probiju. Tada para ulazi u tankove i povecava kolicinu vode u gorivu. To nije bas pogodna situacija, ali je dosta cesta na trgovackim brodovima.
Kada se tankovi ne mogu grijati, gorivo se iz njih ne moze koristiti. posebno je to izrazeno u hladnim morima.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #595 on: January 29, 2012, 07:41:29 pm »

Eto, zato sam se i čudio ovome  što je MORNAR napisao. Znam da je bilo na patrolcima iz Pule isto kao kod nas na DTM. Imao sam tada prijatelja na onoj strani pulskog zaljeva.

Nismo hteli otvoreno priznati, ali smo na DTMce gledali malo s visoka. Mi smo  više plovili, imali smo bolju hranu i bili smo pripadnici graničnih jedinica, što je bilo malko selektivnije.
Nemoj tako Kumbore. Plovili su DTM-ci dosta. To su bili radni konji VPS.
A hrana je ovisila koliko si se trudio i imao dobrog kuhara.
Z mojih 5 godina u 11. GMO, najbolji je bio kuhar na "cetvorci", tamo neke 1987. Bio je kuhar u hotelu Ilidza.
Drugi je bio moj na "trojci" Zlatko Komaric zvani "Pirija", koji je u stvari formacijski bio kormilar, ali to smo mi vec prvog dana drugacije uredili.
Jednu anegdotu sam vec ispricao na forumu, koja je Pirijina zgoda -
"Telgrafista Bevk Ciril zvani "Ciro" je dan nakon sljedovanja provjerio spremiste hrane i ustanovio da su svi sokovi jednostavno ... nestali. Pita Piriju - "Pirija gdje su sokovo"
Pirija odgovara - "Popila vojska druze stariji vodnice"
"Kako popila? - pita zadjudjeni Ciro.
"Na slamku druze stariji vodnice"- odgovori mu Pirija.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #596 on: January 29, 2012, 08:08:47 pm »

Da, ali patrolci su izlazili i po moru 3, gdeDTM naravno ne bi smeo. A sa kukijima smo imali sreće, to jeste. Jedina frka je ispala kad je neko drpio desetak kremipana. Ne zna se ni sad ko, ali nije ni važno. Strateške rezerve Ballantinesa i Grantsa stajale su kod Gunjače u radio kabini. Tamo niko nije smeo da njuška dok ga ne pita, tim pre, što nije bio problem dobiti pićence, ako si prethodno završio sve što treba po dnevnoj zapovesti. Peđa Kustec je bogami voleo da potegne, Dasko takođe, a Naser vrlo retko. Sreća što ja nisam imao problem sa morskom bolešću. Bjelanović jeste.
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #597 on: January 29, 2012, 08:11:00 pm »

Hrana je zavisila i od toga, kako se posada ponašala do kuhara, od toga, kako se kuhar i oficiri ponašali do stanovništva (barem na DTM-ovima). Nama se znalo dogoditi, da smo jelu vrhunsku ribu dok nam nije izašla na uši. Pedoči, sipice, da o povrču niti ne govorim, sve dobili od čeljadi po otocima, dok smo jim kamijone robe doveli.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #598 on: January 30, 2012, 07:05:28 pm »

Mi smo sa PT61 bilicesti gosti civilnih luka(Pula,Zadar,Vis,Lastovo,Korcula,Gruz/Dubrovnik/Tivat)i nije bilo nikakvih ogranicenja,osim normalno,saodvetna uniforma.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #599 on: January 30, 2012, 09:36:18 pm »

Ako se netko "nagutao" mora, onda su to granicari iz Boke. Od Otranta pa do Elafita i Mljeta, sve otvoreno. Jugo nas je razbijalo, ako kojim slucajem nismo utekli na vrijeme.
Logged
Pages:  1 ... 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 [40] 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 71   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.