PALUBA
March 29, 2024, 12:53:41 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci klase C 80 (1xx) - Stari graničari  (Read 468197 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #960 on: September 19, 2018, 03:55:22 pm »

A evo sa FB skidam i neku davnu sliku PČ-134 "Romanija". Sećam se da je u Malom Lošinju neka devojčica pročitala ime broda, pa kaže... tata, tata, evo rumunski brod! A tek je ime na ćirilici bilo zagonetka - čitaju ljudi  Pomahnja - dakle neki "pomahnitali brod" izgleda. A nismo baš izgledali "infišani", trudili smo se da održavamo dobar mornarski izgled nas samih i dobar pomoraćki izgled broda.
Bez puno mudrovanja, izgleda mi ispred Duboke ili Panikovca.
Super Brodarski.
Slika je iz perioda prije 1969. godine. Vidi se stari radar Decca 45.
Cetvorka je tada bila u sibenskom GMO. Zna li Brodarski gdje je ovo slikano.

Pa i meni je bio sumnjiv radar, očigledno istog tipa kao na PBR. Pozadinu slabo poznajem, moguće je da je Šibenik. Tad su još bili novi! Postovaću ovde i nedavno sa FB iskopanu fotku umirovljenog zastavnika Daska Mirana, Slovenca koji je ostao da živi u Puli posle 1991. Mislim da je još uvek živ. Dobar pomorac, voleo da pojede i popije. Pošto je živ, ili je bar doskora bio živ, a ima oko 80 godina, genetika mu je dobra i nije preterivao u porocima. Dasko Miran bio je komandir V BO na 134 u vreme mog ukrcanja 84/5.
Provjerit cu Kumbore. Moja kcerka je isla u skolu sa njegovim unukom.
Onda je Kumbor stariji od admirala Mate Jerkovića.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 074


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #961 on: September 20, 2018, 06:10:12 am »

A evo sa FB skidam i neku davnu sliku PČ-134 "Romanija". Sećam se da je u Malom Lošinju neka devojčica pročitala ime broda, pa kaže... tata, tata, evo rumunski brod! A tek je ime na ćirilici bilo zagonetka - čitaju ljudi  Pomahnja - dakle neki "pomahnitali brod" izgleda. A nismo baš izgledali "infišani", trudili smo se da održavamo dobar mornarski izgled nas samih i dobar pomoraćki izgled broda.
Bez puno mudrovanja, izgleda mi ispred Duboke ili Panikovca.
Super Brodarski.
Slika je iz perioda prije 1969. godine. Vidi se stari radar Decca 45.
Cetvorka je tada bila u sibenskom GMO. Zna li Brodarski gdje je ovo slikano.

Pa i meni je bio sumnjiv radar, očigledno istog tipa kao na PBR. Pozadinu slabo poznajem, moguće je da je Šibenik. Tad su još bili novi! Postovaću ovde i nedavno sa FB iskopanu fotku umirovljenog zastavnika Daska Mirana, Slovenca koji je ostao da živi u Puli posle 1991. Mislim da je još uvek živ. Dobar pomorac, voleo da pojede i popije. Pošto je živ, ili je bar doskora bio živ, a ima oko 80 godina, genetika mu je dobra i nije preterivao u porocima. Dasko Miran bio je komandir V BO na 134 u vreme mog ukrcanja 84/5.
Provjerit cu Kumbore. Moja kcerka je isla u skolu sa njegovim unukom.
Onda je Kumbor stariji od admirala Mate Jerkovića.
Samo tako izgleda Grin Grin Grin Grin Grin
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #962 on: December 30, 2018, 02:55:24 pm »

Patrolci 131 u Izoli, verovatno 80-tih. Ribarska fešta.


* ribiški praznik-mandrač.jpg (409.83 KB, 2048x1392 - viewed 80 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #963 on: December 30, 2018, 05:44:50 pm »



Možda je ribarska fešta u pitanju, ali ako su 80te godine ne vidim nigde one koče italijanske gradnje sa elegantnim visokim kliperskim pramcem. Trebale bi biti tu, ili je fotka starija?
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #964 on: December 31, 2018, 11:18:11 am »



Možda je ribarska fešta u pitanju, ali ako su 80te godine ne vidim nigde one koče italijanske gradnje sa elegantnim visokim kliperskim pramcem. Trebale bi biti tu, ili je fotka starija?

  Možda su i 70-te ali u tom desetljeću više su bile crno bijele fotografije.  "Droga I i II" možda nisu tu, jer su sve ribarice bile vani na defileu.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #965 on: December 31, 2018, 05:39:04 pm »

Patrolci 131 u Izoli, verovatno 80-tih. Ribarska fešta.
Na slici se vidi PČ-137 is modificirane klase C-80 koja se sastojala od 4 broda, a koji su izgrađeni 1967. godine. Dva broda (138 i 139 su poklonjeni Malti početkom 80-tih godina prošlog stoljeća). Gradnjom patrolaca klase Mirna izvšena je preraspodjela brodova u okvirima graničnih odreda. Tako je PČ-137 sa slike prešao u 16. GMO u Boki (Kumbor), gdje je već služio PČ-140.
Drugi brod sa slike je PČ-133 ili 135. Ti brodovi su cijelu svoju karijeru proveli u 11. GMO iz Pule. Izgrađeni su 1964. godine. Osnovne razlike u odnosu na poboljšanu seriju su slabiji Mercedes-Maybach motori. Originalno su brodovi iz prve serije nisu imali žiro kompas. Tek modernizacijom 1969. godine dobile su novi radar (Decca 426) spregnut sa Arma Brown žiro kompasom. Po uvođenju patrolaca klase Mirna u 20. Granični Mornarički Divizion (GMD) PČ-134 je prešao u Pulski odred. Iz Boke su u Pulu prekomandirati PČ-132 i PČ-136.
Već smo nekoliko puta u temi spomenuli da ta klasa brodova ne bi se smjela povezivati sa PČ-131.
PČ-131 je brod kojime izgrađen u jednom primjerku i nije zadovoljio zahtijeve za koje je građen. Većinu svoje službe proveo je u šibenskom odredu graničnih brodova. Negdje 1982. je prebačen u Pulu, ali malo poslije toga je rashodovan. Još uvijek se ne zna njegova konačna sudbina. Na palubi smo dosta toga uspjeli sakupili, ali još uvijek ne znamo gdje je sagrađen, koje je motore imao i koja mu je konačna sudbina. Ako netko ima te ili dio tih podataka neka se javi.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #966 on: December 31, 2018, 06:03:25 pm »


Nije opštepoznat čak ni pravi izgled protottipa -PČ131. Pamtim jednu fotku iz Fronta, gde se navodno pojavljuje model tog PČ. Fotku nisam sačuvao. Dasko Miran mi je rekao da je PČ-131 otpisan 1983. Navodno je bio malo duži, ali uži od C 80. Navodno je bio vrlo osetljiv na valove upo krme, te "volio begat` s kursa". Motori su verovatno bili isti MB/Maybach. Kadar nadgrađa se pojavljuje u filmu Kapetan Mikula Mali. Primećuju se okrugli prozori kormilarnice sa četvrtastim produžetkom od oko pola metra uprovu.
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #967 on: December 31, 2018, 06:27:33 pm »

Misliš ovaj na 26:35?

Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #968 on: December 31, 2018, 07:43:32 pm »

Da, baš taj! Dobro, prozori kormilarnice su pravougli, kao i na serijskim brodovima, a i nadgrađe je slično. Nisam obratio pažnju koji je top na provi, da li trocevac ili flak.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #969 on: January 01, 2019, 04:45:58 pm »

Da, baš taj! Dobro, prozori kormilarnice su pravougli, kao i na serijskim brodovima, a i nadgrađe je slično. Nisam obratio pažnju koji je top na provi, da li trocevac ili flak.
Jednocijevni 20 mm. Ne znam porijeklo. Možda je Oerlikon, ali američke proizvodnje, ili čak njemački.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #970 on: January 01, 2019, 04:56:12 pm »


Nije opštepoznat čak ni pravi izgled protottipa -PČ131. Pamtim jednu fotku iz Fronta, gde se navodno pojavljuje model tog PČ. Fotku nisam sačuvao. Dasko Miran mi je rekao da je PČ-131 otpisan 1983. Navodno je bio malo duži, ali uži od C 80. Navodno je bio vrlo osetljiv na valove upo krme, te "volio begat` s kursa". Motori su verovatno bili isti MB/Maybach. Kadar nadgrađa se pojavljuje u filmu Kapetan Mikula Mali. Primećuju se okrugli prozori kormilarnice sa četvrtastim produžetkom od oko pola metra uprovu.
To što je Dasko naveo je točno. To mi je govorio i zadnji komandant, pbb Vasić.
Motori su vjerojatno bili isti ili slični. Čitava paleta tih motora je korištena u to vrijeme na ratnim brodovima i podmornicama. Jedan takav Mercedes- Maybach sam vidio na jednoj Njemačkoj podmornici, sada muzej na otoku Fehmanrn U-11 ili S-190, klase 205.
Ali gdje je taj brod sagrađen. Pbb Vasić mi je rekao da je građen u Trogiru, ali je onda završen u Splitu. Ne znam.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #971 on: January 01, 2019, 05:00:54 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ne može bolje. poz.


* pč1.JPG (55.29 KB, 904x678 - viewed 63 times.)

* pč2.JPG (23.26 KB, 659x402 - viewed 119 times.)

* pč3.JPG (43.7 KB, 878x611 - viewed 137 times.)
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #972 on: January 01, 2019, 05:30:54 pm »


Nije opštepoznat čak ni pravi izgled protottipa -PČ131. Pamtim jednu fotku iz Fronta, gde se navodno pojavljuje model tog PČ. Fotku nisam sačuvao. Dasko Miran mi je rekao da je PČ-131 otpisan 1983. Navodno je bio malo duži, ali uži od C 80. Navodno je bio vrlo osetljiv na valove upo krme, te "volio begat` s kursa". Motori su verovatno bili isti MB/Maybach. Kadar nadgrađa se pojavljuje u filmu Kapetan Mikula Mali. Primećuju se okrugli prozori kormilarnice sa četvrtastim produžetkom od oko pola metra uprovu.
To što je Dasko naveo je točno. To mi je govorio i zadnji komandant, pbb Vasić.
Motori su vjerojatno bili isti ili slični. Čitava paleta tih motora je korištena u to vrijeme na ratnim brodovima i podmornicama. Jedan takav Mercedes- Maybach sam vidio na jednoj Njemačkoj podmornici, sada muzej na otoku Fehmanrn U-11 ili S-190, klase 205.
Ali gdje je taj brod sagrađen. Pbb Vasić mi je rekao da je građen u Trogiru, ali je onda završen u Splitu. Ne znam.
U povijesti trogirskoga škvera piše:
“Izgradnja prvog čeličnog broda na navozima trogirskog škvera datira iz 1955.g. To su dva broda za potrebe domaće mornarice koji su porinuti u more dvije godine kasnije. Taj događaj je ujedno i prekretnica u ugovaranju i proizvodnji brodogradilišta, koje se orjentira na posve modernu proizvodnju slijedeći najsuvremenije tehnologije i tehničke novine. Porinućem jednog čeličnog teretnog broda od 650 TDW gasi se posve trogirska brodogradnja u drvu i nastupa nova era brodogradnje u čeliku.
Iste godine za Oceanografski institut u Splitu izgrađen je jedan istraživački brod, a u iduće dvije godine brodogradilište dovršava program vodonosača i minolovaca za potrebe mornarice u Splitu.
Dva minolovca od brodogradilišta naručuje i Sekretarijat narodne privrede, koji se isporučitelju predaju 1958.g. Za „Dunavski Lloyd“ u Sisku grade se u međuvremenu dvije splavi  - teglenice od po 500 BRT, a zatim na red dolazi i prva narudžba iz svijeta. Kupac je Indija i za potrebe njenog Ministarstva obrane Trogir gradi dva patrolna čamca imenom SHORADA I SUKANYA.

Od tada počinje izlazak Trogira na međunarodno tržište. Za domaće i strane naručitelje u brodogradilištu se grade razne vrste i tipovi plovnih objekata, od kojih su najčešći tankeri – barže, patrolni brodovi, teretni brodovi ...”
Navedeni prvi čelični brodovi za potrebe JRM su bili PT-ci. Izgleda da su indijski patrolci građeni po uzoru na PČ-131. Ali slike ti brodova shorada sukanya ne mogu naći na netu.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #973 on: January 01, 2019, 05:49:04 pm »

U knjizi “Transition to eminence The Indian Navy 1976 - 1990” u tabeli brodova tabeli Overview of naval aquisitions  from 1947 to 1975 navodi se da su oba patrolaca isporučena 1959. godine iz Jugoslavije i da su imali deplasman od 86 tona, što bi onda odgovaralo tonaži PČ-131.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #974 on: January 01, 2019, 05:51:29 pm »

https://www.paluba.info/smf/index.php/topic,9008.msg71899.html#msg71899

 Wink poz.
Logged
Pages:  1 ... 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 [65] 66 67 68 69 70 71   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 25 queries.