PALUBA
April 19, 2024, 12:02:52 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 71   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci klase C 80 (1xx) - Stari graničari  (Read 470689 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #135 on: May 25, 2010, 08:44:32 pm »

To naravno ne znači da treba javno na forumu izneti njegovo ime!
Naravno. I neće se iznijeti.

Glede alkoholizma, svako od nas zna pojedince koji i pod čokom funkcioniraju, neki i bolj enego trijezni. Naravno, to su iznimke. Ali ako si truba trijezan, onda pijan možeš biti samo trombon ...

Mnoštvo je vojnih lica pred mirovinu bilo ovakvog ili onakvog raspoloženja, i mnogi su imali razloga biti pod gasom. No, kad to prati osobu koja tek kreće u izazove vojničkog poziva, čini mi se da tu nešto nije u redu. S druge strane, straiji vodnik je uvijek bio trijezan, pa nije imao ni autoriteta, ni znanja, ni volje. Ružno je reć, al' kasnije ga ni HRM nije htjela, a ona baš i nije bila izbirljiva (ovo zvuči ružno, ali istinito) ... Imajmo na umu da smo skoro svi bili djeca koju je lako bilo "povesti" - ako je imao tko. Nitko od nas nije bio ni budala (uglavnom nije), nit je bio neodgojen, drzak. Što mislite, koji bi doživljaj bio nekome poput mene koji je netom završio pomorsku školu i dospio na neki normalniji brod. Pa ne bi se skidao s mosta. Kad je konačno na posljednjoj vožnji komandant uvidio da me je mogao koristiti a ne zahebavati, bilo je kasno. Ako mi je već bilo svjedno zbog njega, nije zbog mene. Iskreno sam žalio da nisam bio ukrcan na brodu koji je više bio na moru a ne uz obalu, u četvrovezu.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #136 on: May 25, 2010, 09:03:02 pm »

Patriot, žao mi je što si poneo tako negativno iskustvo iz Mornarice. Bilo je sličnih stvari pomalo svuda, ali nikako se ne može reći da je to bilo opšte stanje. Posebno za Mornaricu je vladala fama da se puno pije, a nije se pilo ni više ni manje nego u KoV (gde sam isto radio jedno 6 godina) ili u RV i PVO (ovo pretpostavljam). Siguran sam da jedan dobar broj mornara iz JRM nosi mnogo lepše utiske i sećanja, ti baš i nisi imao sreće.

Sada više od tri godine radim u građevinskoj firmi, između ostalog periodično kontrolišem prisustvo alkohola u krvi zaposlenih, i utisak mi je da se najviše pije u građevinarstvu!

Dakle, utisak je uvek lična stvar, vrlo retko baš i tačno stanje. Posebno ako neko želi da generalizuje na osnovu malog uzorka, sigurno će izvesti pogrešne zaključke.

Da se nešto ne shvati pogrešno, kao da ja branim alkoholičare - često su se čudili kakav sam ja to mornar kad ne pijem, odgovarao sam "Nikakav, da ne pušim lulu već bi me izbacili, ovako sam dobra maskota" - obično bi bilo dosta...
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #137 on: May 25, 2010, 09:12:48 pm »

Ljudi moji, u svakoj vojsci netko strši u nečemu. Mada se govorilo o velikom broju alkoholičara u vojsci ipak su to bili izuzetci. Ti pojedinci ipak nisu bili presudni za funkcioniranje sustava.

Sadasnaj pomorska privreda ima uglavnom0% toleranicije u alkoholu, nije to doslo napamet, vec iz "negativne" prakse. Nisu rijetka ni ad hoc testitanja na alkohol i drogu kod ukrcanih, testitanja na drogu su obevezni dio kod zaposlanjavanja.

Praksa JRM je i tom segmentu nezamisliva, nije "trendy",..

Ali da se vratimo na patrolce..granicare
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #138 on: May 25, 2010, 09:16:58 pm »


Ако ти нађу мало више од 0,5 промила алкохола у крви,а то је само једна чашица жестоког пића(некад 0,5, данас је у Србији дозвољено 0,3 , а у Хрватској 0 промила), по закону ниси способан да возиш аутомобил. А као командант можеш да са већом дозом алкохола одлучујеш о судбинама људи? Ма где је то могуће. На жалост тога је било у војсци, чак и код високих официра, чак су се и дичили "способношћу да подносе алкохол".
  

Dobra usporedba, vozaci- vojni rukovodioci

Price mornara po pitanu alkohola nisu romaticne, vec istinite i plod visedecenijske tradicije,..
« Last Edit: May 25, 2010, 09:23:41 pm by Boro Prodanic » Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #139 on: May 25, 2010, 09:32:14 pm »

Patriot, žao mi je što si poneo tako negativno iskustvo iz Mornarice. Bilo je sličnih stvari pomalo svuda, ali nikako se ne može reći da je to bilo opšte stanje.
Ma ni govora, Boro. Otkad znam za sebe - posebice što sam stariji to više - pamtim samo lijepe stvari i otkrivam da ih je više nego nam se na prvi pogled čini. Ne može jedan pojedinac umanjiti doživljaj jednog zamalo djeteta koji je dobio uniformu, pa još mornaričku. Moja su iskustva u konačnici lijepa, no kad sam - vraćajući se s Lastova (kao civil) u civilstvo (usput prateći neki uređaj u onaj elektronski zavod) na jednoj od ondašnjih raketnih topovnjača, ostao sam zatečen kad se po uplovljenju zapovjednik preko razglasa zahvalio svoj posadi na odličnoj asistenciji prilikom priveza. I koji me je na svoju ruku pozvao na most jureće topovnjače, ali prekasno jer je Baja (čitaj: bedak) prospavao većinu puta obzirom da je proteklu noć upoznao jednu curicu iz Ublia (Ublija) koja je za koji dan dolazila u Rijeku na studij (slučajno, mojem ocu na katedru). Nikad neću prežalit što sam za nekoliko sati mogao proživjeti doživljaj koji nisam proživio cijeli vojni rok ...

No, bilo je i lijepih trenutaka, da ne mislite da sam neki namćor ...  angel
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #140 on: May 25, 2010, 09:34:17 pm »

I treba pamtiti samo lepe stvari, mada ljudski um to pomalo automatski i radi - ružne stvari brže blede u sećanjima.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #141 on: May 25, 2010, 10:33:18 pm »

Dakle, utisak je uvek lična stvar, vrlo retko baš i tačno stanje. Posebno ako neko želi da generalizuje na osnovu malog uzorka, sigurno će izvesti pogrešne zaključke.


Boro,

Patriotov uzorak je mali, tvoj je citajuci tvoj post reprezentativniji, time i potvrdjujes njegovu opservaciju, prakticki ga ukljucujes u tvoju statistiku, uklapajuci se u price o  "promasenom sizu".

Kako je u "profitnom pomorstvu" praksa alkohola skoro iscezla (drug and alcohol policy je obavezni dio ISM Manual-a u pomorskoj kompaniji, postavljen na vidno mjesto na brodu). U prevodu, pijes, ali na svoju odgovornost,..

Dio pripadnika JRM (i KoV kako kazes) je pila, ali na tudju odgovornost, racun ispostavljan poreskim obveznicima,.. nismo mi tada bili oblikovani da tako razmisljamo, svijest nije bila mjera dozvoljenog nivoa alkohola za mnoge, cesto za vrlo odgovorne starjesine sto i sam potvrdjujes (izmedju redova citam i Zoganj).. tesko se razlikovala relaksacija koja je pozeljna od zavisnosti ... Bilo-proslo








« Last Edit: May 26, 2010, 10:36:59 am by Boro Prodanic » Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #142 on: May 25, 2010, 10:50:00 pm »

Ljudi moji, pilo je već u 6 ujutro - i to obilato - pola 3. maja, Kraljevice, Vulkana, Torpeda, Benčića .... pa se ipak nekako radilo. Nije uopće štos u pijenju, već u krivim osobama na krivim mjestima.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #143 on: May 25, 2010, 11:58:06 pm »

Ljudi moji, pilo je već u 6 ujutro - i to obilato - pola 3. maja, Kraljevice, Vulkana, Torpeda, Benčića .... pa se ipak nekako radilo. Nije uopće štos u pijenju, već u krivim osobama na krivim mjestima.

sve je to uzrocno posljedicno, anomalije sistema i kako ih se rijiesiti ili drzati u dozvoljenim limitima,.. ali ajmo na sjecanja, ima puno lijepih stvari npr. Belaj
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #144 on: May 26, 2010, 05:05:59 am »

...ali ajmo na sjecanja, ima puno lijepih stvari npr. Belaj
Ima ih svakodnevno, od običnih do neobičnih. Štos je što smo na loše događaje oguglali, iako se više i na one lijepe ne znamo veselit kako bi valjalo. S druge strane, prirođeno nam je da kritiziramo iako i sami nismo savršeni (i bolje da nismo). No, činjenica je da nas prisjećanje - podjednako i na dobre i na loše stvari i događaje - vraća u jedan svijet koji potvrđuje da smo ipak živjeli, a ne vegetirali.

Jer - za primjer, ako smo iz Lore kroz žicu nas dvojica jedno kasno subotnje popodne utekli na obližni bazen na Poljudu i namjestili se (doduše slučajno) u ravninu iza TV kamere (u direktnom prijenosu) i daske za skok u vodu - te uredno bili svo vrijeme u pozadini TV slike tog natjecanja, onda bi vjerojatno bili "nesretni" da nam zastavnik nije napunio šljuku nad svjetlarnikom strojarnice (mislim) punu vode do ruba uz napomenu da ne smijemo ni kap proliti dok praznimo čamac ... To što smo ga mi zeznuli i upotrijebili mozak i vatrogasna crijeva a ne spužve kako je on zamislio, druga je priča. No i mi i on i cijeli brod se toga vjerojatno ugodno sjeća. A bili smo i na TVu, he, he ...  Cool   
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #145 on: May 26, 2010, 09:28:41 am »

Quote
Sada više od tri godine radim u građevinskoj firmi, između ostalog periodično kontrolišem prisustvo alkohola u krvi zaposlenih, i utisak mi je da se najviše pije u građevinarstvu!

Hehe, ja sam se zadnjih 2 godine napisao disciplinskih prijava ihaha.

Činjenica je da se u vojsci nije pilo ni manje ni više nego i u civilnom društvu. Istini za volju, ljudi koji su stalno u kontaktu sa ubojnim sredstvima trebalo bi da budu podvrgnuti rigoroznijem kriterijumu. Ali s druge strane, i u civilistvu ima mnogo zanimanja u kojima nesmotreni postupanje u alkoholisanom stanju može izazvati slične ili pak veće posledice nego u vojsci. Ja sam imao (ne)priliku da sa komande konzole krana na kome visi teret od 17t skinem čoveka koji je bio "pod gasom" - a ispod tereta cela ekipa mašinskog održavanja. Nažalost, to je slika i prilika društva u kome živimo.

U mornarici je bilo ljudi koji su bili hornično zavisni od alkohola. Nekako je ironično, ali dobar deo njih su zapravo bili izvrsni pomorci koji su se dokazali svojim postupcima kad je bilo najteže, ali su umeli i da sve jako brzo da uprskaju nesmotrenim ispadima u alkoholisanom stanju. Po pravili nisu trpeli autoritete i komandujućim strukturama su predstavljali pravu glavobolju.

Tih priča sam se naslušao bezbroj, jedna od zanimljivijih desila se u prvoj polovini 90-tih. Sv1k Jovanović, jedan od najkontraverznijih legendi POS-a, zbog brojnih ispada bio je sklonjen na jedan LR koji je bio uglavnom na mrtvom vezu Arsenala u Tivtu. U to vreme, na mesto k-danta Flote došlo je novo lice, koga naš st. vodnik baš i nije simpatisao, i šta više postupio protivno PS i odbio da predaje raport na kb "Vis". (iz navedenog naslućujete koje je rasulo vladalo u tim turbulentnim vremenima). Jedno veče, moj otac, dežurni starešina na svom brodu, kada u salon uleće unezvereni vojnik i zove - "G.st. vodniče - molim vas, pođite brzo samnom". Ne shvatajući još šta se događa, stari polazi i posle 2-3 minuta stižu na vez LR-a i zatiču sledeću scenu. Naš st.vodnik, predoziran alkoholom, stoji na pramcu LR-a, jedan vojnik artiljerac zbunjeno stoji za posednutim topom okrenutim prema kb "Vis" koji je bio vezan uz lukobran Arsenala, a drugi unezvereno drži doboš sa municijom dok odjekuje komanda - "PUNI", a zatim - "... e sa'ćeš da vidiš ko kome treba da preda raport".  Grin

Trebalo je i vremena i razgovora da se strasti smire i izbegne tragedija, ali na kraju sve se dobro završilo. Zastavnik Jovanović je penzionisan i koliko mi je poznato danas živi u Radovićima. Bio je sjajan pomorac. Mnogim ljudima sačuvao je život u kritičnim situacijama - jedan od njih je i član ovog foruma i deo posade PDS-a koji je potonuo novembra 1991. prilikom evakuacije jedinica JNA. Zastavnik Jovanović bio je za kormilom broda koji ih je spasao, kada je većina ljudi oko njega mislila da vredi jedino spasavati goli život. Nadam se da je još živ i zdrav. Ah da - i da je ostavio alkohol.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #146 on: May 26, 2010, 10:52:51 am »

Dakle, utisak je uvek lična stvar, vrlo retko baš i tačno stanje. Posebno ako neko želi da generalizuje na osnovu malog uzorka, sigurno će izvesti pogrešne zaključke.


Boro,

Patriotov uzorak je mali, tvoj je citajuci tvoj post reprezentativniji, time i potvrdjujes njegovu opservaciju, prakticki ga ukljucujes u tvoju statistiku, uklapajuci se u price o  "promasenom sizu".

Kako je u "profitnom pomorstvu" praksa alkohola skoro iscezla (drug and alcohol policy je obavezni dio ISM Manual-a u pomorskoj kompaniji, postavljen na vidno mjesto na brodu). U prevodu, pijes, ali na svoju odgovornost,..

Dio pripadnika JRM (i KoV kako kazes) je pila, ali na tudju odgovornost, racun ispostavljan poreskim obveznicima,.. nismo mi tada bili oblikovani da tako razmisljamo, svijest nije bila mjera dozvoljenog nivoa alkohola za mnoge, cesto za vrlo odgovorne starjesine sto i sam potvrdjujes (izmedju redova citam i Zoganj).. tesko se razlikovala relaksacija koja je pozeljna od zavisnosti ... Bilo-proslo


Istria 052, dobro čitaš između redova. Znam da se znamo, ali o tom-po tom.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #147 on: May 26, 2010, 04:17:57 pm »

Ni bi se pravio pametan oko alkohola Grin, ali treba uzeti u ubzir, da se radi o nekim drugim vremenima. Alkohol i cigarete su bile sastavni dio rada,biznisa i života uopšte. Pili su direktori u firmama, pili su inženiri pa i radnici i svi ostali. Neki u fabrikama nisu imali druge brige nego misliti kako prešvercati alkohol preko žice. Ujutro se nije ko danas kapučin i čaša vode nego kafa i mali vinjak. To znam jer sam o to doba živio,neko vreme i sam tako radio a što se tiče broda JRM, na jednom sam bio kantinjer, ujutro se pila kafa i mala vekija ili travarica. Nako je popio jednu, neko više. I da malo opravdam oficire..... od jutranjeg do podnevnog zbora nisu imali šta radit, pa su lepo sjeli, pričali, nešto popili i čakali da idu kuči.Da ne govorimo o dežurnom na brodu, koji je ubijao vreme do sledečeg jutra. Nekako mi nisu mi ličili na alkoholičare.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #148 on: May 26, 2010, 06:38:14 pm »

@Mornar, moram ti replicirati, posebno na tezu da oficiri nisu imali što raditi - iz toga se zaključuje da de facto nikad ništa i nisu radili.

Ovo je potpuno netačno. Mislim da iz kantine nisi baš uvek mogao videti šta i koliko ko radi. Znam da ja za 17 i po godina na brodu i u komandam plovnih jedinica, nikad nisam imao slobodnog vremena više od potrebnog da se popije kafa: razni radovi u mašini, planovi obuke, izvođenje obuke, izrada analiza, pregledi, kontrole...

Ako nikad ništa nisu radili, ko je obučio/obučavao mlade mornare, podoficire i oficire? Ko je pripremao brod za plovidbu, ko ga rasprema posle vožnje, ko je održavao sve brodske uređaje? Možda Garnizona ambulanta? Ili su mladi dolazili na brod sa znanjem dovoljnim za posluživanje brodskih sistema i uređaja? Veruj mi da bi većina mornara ovu tvrdnju smatrala malte-ne uvredom. Sad

Sigurno je bilo i onih koji su se izvlačili i svoje obaveze nisu izvršavali kako treba pa malo češće navraćali u kantinu na čašicu, ali, kao što rekoh par postova iznad - ko god pokuša takve stvari da generalizuje, sigurno će izvesti pogrešne zaključke jer posmatra suviše mali statistički uzorak.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #149 on: May 26, 2010, 06:56:41 pm »

Ajde Boro nemoj se paliti. Da je sve ono što se planiralo do najniže razine savjesno odrađeno, malo bi bilo 48 sati na dan. Svi znamo da je do razine voda svaki radni i neradni dan isplaniran u minutu. Nije bilo tu slobodnog vremena za starješine a ni za vojsku. Svatko je imao svoju radnu zadaću i morao je planirano odraditi. Trebalo je mnogo papira za obrazložiti neodrađeno. Ti gledaš iz kuta starješine, a ovo je napisano kako je vojnik doživio.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 71   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.