PALUBA
April 24, 2024, 05:59:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 71   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci klase C 80 (1xx) - Stari graničari  (Read 471248 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #255 on: June 28, 2010, 02:33:17 pm »

Naravno, zrno najprije treba dobro poletjeti i zavrtiti se da postane "naoštreno", no moraš priznat da iznimno glupo i - u konačnici - pogibeljno izgleda kad nas nekoliko to sve promatra s niti par metara od udara vrha zrna, da bi u konačnici dokotrljalo nam se pod noge. Ipak je doživljaj gleedati kako Mujo (bez uvrede ikome) odvidava poklopac na bajonet (mislim) i kako - kao iz boce vina - sadržaj iz metalnog tubusa pada na zadnje mjesto na koje treba pasti (inicjalnu kapislu ne računam, ipak je mala vjerojatnost da bi pal abaš na neki mali izdanak koji bi je detonirao (i nas zajedno s njom) ...

PS: ako smijem malo u zabranjene vode, no priča je zanimljiva. Prva trećina jednog rata u kojem smo nažalost bili prisiljeni sudjelovati (tu bi se vjerojatno Istria052 bolje izrazio od mene) i vraćamo se prema Orašju iz ........ i u Pincu se - što od trešnje, što od umora, što od opuštenosti radi uvijek dragih povrataka - meni na pod (predhodno ispavši mi iz "krila") otkotrlja na pod "bebica", ili vam 62 mm minobacačka, uzeta za uspomenu. Pogleda me bez riječi nasuprot sjedeći koji je imao pravo pogledati me, a moj prijatelj koji je sjedio do njega, uzme je, i onako "rafalno" dlanom odradi nekih pet, šest jakih udaraca dlanom po uplajaču, i kaže, više njemu nego meni (koji sam se, nepokrenuvši se zbog srama a ne strajha, lagano pokrio ušima): "vidi, niš' ne more bit, niš ..."

Hebi ga, svakome se očito može dogoditi neka glupost, no onda na brodu meni je smetalo to zbog onih koji su ondašnjeg glavnog glumca trebali obučiti da mu se to ne dogodi ...   
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #256 on: June 28, 2010, 04:38:42 pm »


Hebi ga, svakome se očito može dogoditi neka glupost, no onda na brodu meni je smetalo to zbog onih koji su ondašnjeg glavnog glumca trebali obučiti da mu se to ne dogodi ...   

Na brodu su se za uvjezbavanje punjenja i praznjenja topa koristile skolske granate u jednom prakticki beskonacnom nizu ponavljanja operacija ne bi li se postigla izvrsnost. Takodje su postojale odredjene norme za odredjene operacije (npr. zamjena udarne igle na Hispano 20/3, opruge zatvaraca (koliko se sjecam). Znam da su kod jednog od te dvije radnje mornari postizali ispod minute, a kod druge (udarna igla) ispod dve minute. Znaci trebalo je isprazniti, skinuti cijev, izvrsiti zamjenu, vratiti cijev, postaviti zatvarace u zadnji polozaj, postaviti dobos.

Sjecam se mornara Prohaske, koji je zahvaljujuci dobivenim nagradnim danima u brzini rukovanja i kasnije u bojevom gadjanju dobio nagradne dane koji su ga "spasili" od produzenja vojnog roka za 3 mjeseca.
« Last Edit: June 28, 2010, 06:04:12 pm by Boro Prodanic, Reason: Sređivanje citata » Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #257 on: June 28, 2010, 09:13:49 pm »

I, da li se smatra potvrđenim da je svoju sudbinu PBR-509 završio 1985. u "Škorpiku", ili ne?!
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #258 on: June 28, 2010, 10:05:26 pm »

A znate kakvi su nam bili artiljerci kad sam im ja - jer nitko drugi od mornara to nije htio, a ni znao - na 76 mm pomoću "konca" top kako tako unišanio na neki orjentir u Lori. Neko mi je objasnio, a mi smo dali truda da to ispadne koliko toliko ozbiljno ... Naravno, ni ja to nisam nikad radio, ali ako je tko i znao, nije htio momcima pokazat, pa smo im dali ruku. Ipak je to bio najozbiljniji top na brodu ...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #259 on: June 28, 2010, 10:31:33 pm »

Je li ovo nova Smehoterapija?
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #260 on: June 30, 2010, 12:39:10 am »

Budva, tih osamdesetih godina, nije bila toliko atraktivno turističko mjesto kao sto je danas. Brodovi 16. GMO su bili povremeni gosti. Gostoprimljivi domaćini, dugogodišnje poznanstvo Komandanta odreda i rukovodioca Lučke ispostave činio je život ugodnim za boravka tamo.  Svako toliko stizao je poneki poklon posadi, darovi od srca. Uplovljavanje u pokrivenom smjeru, noću orijentir preko otvorenih sektora obalnog svjetla na glavi mola u turistčkom naselju „Slovenska plaža“, potom okret kada se otvori svjetlo na glavi lučice Budva. Mandrač mali, gužva, pogotovo ribarski brodovi, nezobilazni Bartol Silić, naj-ribar Južnog Jadrana. Uplovljavali smo i praktički uvlačili brod tako da je po pramcu i krmi ostajalo po metar prostora. Poslije jedne uspješne akcije, pamtim dolazak na brod tadašnjeg općinskog funkcionera SK ,Svete Marovića na brod da nam uruči čestitke. Tada sam bio uvjeren da vjeruje u ono što čini. A kod isplovljanja spreg u mandracu, okret broda u mjestu i provom prema izlazu, cisto da se publika malo zadivi.
Bigova u zaljevu Trašte, sjedište ribarske zadruge čije smo ribarice često sretali i povremeno kontrolirali, ukoliko me sjećanje ne vara, direktor je bio Jovan Lazarević. 
Petrovac, pristan otvoren prema moru i vjetrovima, karakterističnih valova mrtvog mora, bio je prava destinacija za kuliranje. Tada je tu stanovao komandir policijske stanice u Baru, Vojo Laković,  LJUDINA koja nam se uvijek našla pri ruci. Samo najljepše mogu reći o tom čovjeku. U blizini Kraljičina plaža, znali smo odvojiti vrijeme i priuštiti si trenutak opuštanja ljeti.

Uvala Valdanos,  često smo  sidrili, obližnje vojno odmaralište, osvježenje pićem ljeti, kupanje pod obavezno.

U Ulcinju, uplovljavanje na molo na samom rtu Đeram. Tvrđava dio starog grada, kasaba. Volio sam otići na šišanje kod starog majstora Sadikovića čiji je sin Hajrulah služio kasnije kod nas na brodu kao kormilar, dobar mornar i predivan čovjek. Svratih prije nekoliko godina, sin je  odmaklo naslijedio oca, isti ambijent, kao da je vrijeme stalo, ali mjesto sa dušom za razliku od fashion frizerskih salona. Mozda spomenuh ranije, na tom se mjestu posada broda nasla pri ruci kada su veliki valovi bacili na stijene jednu prsatu Njemicu, iznemoglu od plivanja, sa poderotinama.  Zato je „baywatch“ grupa sa PČ140 reagirala na vrijeme, utoplili smo je na brodu, onda je dosao neki „čmeljavi“ Fritz i oteo prinezu sa zrna graška, sve ugrijanu.

Ada Bojana i Sveti Stefan, mjesta za razgledaavnje sa mora, imalo se ponekad što i vidjeti, tražio se dalekozor više.

Bez obzira sto nije razuđen kao Srednji ili Sjeverni, Južni Jadran je imao svoju draž, prije svega u izrazito blagoj klimi, dobrim lukama baziranja PČ-ejaca, reputaciji koju smo uživali. Slobodno mogu reći da su nam sva vrata bila otvorena u to vrijeme, svaki smo suvišni kontakt sa kasarnom, odnosno sa lukom baziranja doživljavali kao atak na svoju slobodu. Znali smo cijeniti prednost otvorene komunikacije sa civilni strukturama koja je činila preko 80% našeg posla.

 Svoju smo službu dostojanstveno obavljali,  predstavljali tadašnju organizaciju kojoj smo pripadali, rijetko da mogu izdvojiti sekvence zbog kojih bi se morali stidjeti profesije. Naprotiv.

Sa punim pravom mogu reći da  škole koje smo završavali, po mnogo čemu spadaju u sam vrh, a na svakom pojedincu je bilo i njegovim sposobnostima, situaciji kojoj se zatekao, da ih iskoristi kako je mogao ili na najbolji mogući način. Bili smo mladi, puni energije koju smo akumulirali,  sa uspjehom je neki i danas rabe, na ponos kolega.

Meni predstavlja izuzetno zadovoljstvo da se mogu sresti sa ljudima iz iste branše, a kreatoru Palube najveće pohvale kao netkom tko je znao na koji način spojiti ljude istih sklonosti.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #261 on: June 30, 2010, 08:48:36 am »

Je li ovo nova Smehoterapija?
Ne, samo prepričavam događaje u kojima sam kao nezreo dječarac silomprilika sudjelovao. A što je meni u to vrijeme bilo relativno zabavno ... iako sam se kasnije često pitao što bi bilo kad bi se stvarno zaratilo ...

Odgovor sam dobio kojih desetljeće, dva kasnije, bez da sam htio ...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #262 on: June 30, 2010, 05:36:57 pm »

Je li ovo nova Smehoterapija?
Ne, samo prepričavam događaje u kojima sam kao nezreo dječarac silomprilika sudjelovao. A što je meni u to vrijeme bilo relativno zabavno ... iako sam se kasnije često pitao što bi bilo kad bi se stvarno zaratilo ...

Odgovor sam dobio kojih desetljeće, dva kasnije, bez da sam htio ...

Nije mi želja da ulazim u polemiku bilo koje vrste, ali da mornar "top unišani koncem" u 80-im godinama - stvarno mi je to za Smehoterapiju. Mornar u to doba nije mogao ni smeo čak ni da podešava nišan na sopstvenom ličnom naoružanju, a kamoli na brodskom topu.

Pretpostavljam da se radilo o šali koju su tebi (a i sebi) priredili brodski artiljerci...
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #263 on: June 30, 2010, 05:41:22 pm »

Petrovac, pristan otvoren prema moru i vjetrovima, karakterističnih valova mrtvog mora, bio je prava destinacija za kuliranje. Tada je tu stanovao komandir policijske stanice u Baru, Vojo Laković,  LJUDINA koja nam se uvijek našla pri ruci. Samo najljepše mogu reći o tom čovjeku.

Imao sam priliku da Voju upoznam i čitavo popodne provedem sa njim (na žalost i sa još jednom osobom, već previše ovde spominjanom) u njegovoj kući u Petrovcu. Te, 1995. Vojo je na žalost pao u nemilost aktuelne vlasti, suspendovan sa dužnosti - čekao je odluku šta će sa njim biti. Kasnije sam čuo da je penzionisan i da se bavi nekim sitnim biznisom... Bilo kako bilo, nije im se dao.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #264 on: June 30, 2010, 05:54:40 pm »

Ово је мало ван теме. То што је Патриту колега "значајно погледао" када му је испала минобацачка граната са навијеним упаљачем и није тако безразложно. Наиме, минобацачке гранате имају тзв. инерцијално армирање упаљача. То значи да приликом јачег вертикалног ударања гранатом у стабилизатор, теоретски је понекад (зависно од брзине кретања мине) могуће армирати упаљач, односно довести га у положај да активира експлозивно пуњење.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #265 on: June 30, 2010, 06:40:03 pm »


Imao sam priliku da Voju upoznam i čitavo popodne provedem sa njim (na žalost i sa još jednom osobom, već previše ovde spominjanom) u njegovoj kući u Petrovcu. Te, 1995. Vojo je na žalost pao u nemilost aktuelne vlasti, suspendovan sa dužnosti - čekao je odluku šta će sa njim biti. Kasnije sam čuo da je penzionisan i da se bavi nekim sitnim biznisom... Bilo kako bilo, nije im se dao.

Vojo je kasnije radio u Saveznoj upravi carina SRJ, skoro je platio glavom angazman negdje 1999/2000, magistrirao je  i doktorirao u zadnjih par godina.
Svi smo mi sazdani od mana i vrlina, ali Vojo je covjek koji nikad nije trgovao prijateljstvima, zasluzio je da bude pomenut u ovom topicu jer je granicarima na moru cinio zivot laksim.

 
« Last Edit: June 30, 2010, 06:42:36 pm by Boro Prodanic, Reason: Sređivanje citata » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #266 on: June 30, 2010, 06:43:45 pm »

U pravu si, podsetio si me na te događaje u kojima je poštenje i principijelnost mogla mnogo da ga košta.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 061


« Reply #267 on: June 30, 2010, 06:56:49 pm »

Pretpostavljam da se radilo o šali koju su tebi (a i sebi) priredili brodski artiljerci...

Unišanjenje topa pomoću konca? Moguće je i radi se. Lično sam posmatrao Milovana Drpića, Profesora (sa velikim P) kada i pored svih unišanjenja u MTRZ proverava top pred gadjanje tako što koncima napravi končanicu na ustima i zadnjaku topa (pričvršćeni tovatnom mašću) i potom nišanjenjem na neki markantni objekat, dok su nišandžije po pravcu i visini nišanili preko refleksnih nišanskih sprava. Nakon takve provere, i ukoliko se ukaže potreba - podešavanjem, Boforsom sa broda na kome se nalazi Milovan bilo je nemoguće promašiti.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 975


« Reply #268 on: June 30, 2010, 07:14:59 pm »

Očigledno niko ne zna sve.  Huh?

Izvinjavam se Patriotu, stvarno sam pomislio da se radilo o neslanoj šali, artiljerija mi je uvek bila nekako daleka. Pored brodomašinstva, silom prilika morao sam da prčkam po brodskim elektro-instalacijama a počesto i po elektronici, za oružne sisteme nije bilo više mesta...

Srećom ova naša virtuelna družina na Palubi skoro da bi mogla da kaže da zna sve! Cheesy
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #269 on: June 30, 2010, 07:41:14 pm »

Nije mi želja da ulazim u polemiku bilo koje vrste, ali da mornar "top unišani koncem" u 80-im godinama - stvarno mi je to za Smehoterapiju. Mornar u to doba nije mogao ni smeo čak ni da podešava nišan na sopstvenom ličnom naoružanju, a kamoli na brodskom topu.

Pretpostavljam da se radilo o šali koju su tebi (a i sebi) priredili brodski artiljerci...
Nažalost nije bila šala, ili - bolje rečeno - cijeli je brod bio jedna neslana šala. I - unatoč godina u kojima je sve bilo izazov i samim tim podnošljivo - duboko u sebi sam bio razočaran. Bio sam mladac odrastao od svojeg začetka u beskrajnim ljetima na Braču, odmalena u drvenom kaiću, za timunom i uz kopču (naravno) unutarnjeg motora. I do odlaska u JRM netom friško završeni nautičar škole u Bakru. Dakle, izmišljen za neki ozbiljnije "korištenje" na nekom relativno ozbiljnijem brodu (iako po meni neozbiljnih brodova i zadaća ne postoji, postoji samo neozbiljnih posada i komandanata). I onda nam zapadnu prastari PBRovi s kojima nit' se što moglo, nit' htjelo ozbiljno učiniti. Ne želim omalovažavati ostale posade - konkretno, njihov aktivni dio - ali na ovom "mojem" redom je sve bilo za poslat doma. Što ne znači da u mladosti neki od starijih nisu bili poletniji i motiviraniji.

I na takvom brodu - uoči surašnjeg gađanja negdje oko Drivenika, mislim - vidim(o) muče se artiljerci sa ciljnicima (nišanima). Naravno, da bi im tko pokazao, posebice od onih koji znaju ... I zantiželja kao uvijek - a također i kolegijalan - pridružim se u tom jalovom poslu i uz par pitanja spoznam da oni sitni utori (koliko se sjećam) na ustima topa očito služe za postavljanje končane končanice priljepljene upravo mašću. Nikakva mudrost, učinih to odmah. Sad se više ne sjećam što je bilo na "početku" cijevi kod zatvarača, ali vjerojatno isto to kao i na ustima cijevi. I - logički razmišljajući dalje - odredim najudaljeniji marker tamo negdje gdje se te godine nalazila neka skalamerija od radarske antene (možda ondašnji IRET/ETAS/današnji Zavod za elektroniku ili tako nekako, barem je bilo u njegovom pravcu, prema ulazu/izlazu iz Lore) i na jednako tajnoviti način doznasmo i daljinu do istog. Kad sam/smo ga smjestio u obje končanice, namjestili smo u istu točku i optički ciljnik, naravno s namještenom daljinom. Otprilike, to je bilo to, a na sutrašnjem gađanju je tradicionalno i tako uspjeh vježbe bio zagarantiran. Na papiru, u izvješću.

NO, to "na papiru" je po istoj šemi funkcioniralo i 1995. uoči očekivanog odlaska u Istočnu Slavoniju, no to drugom prilikom, ako mi ne zabrane glede sumnjive teme ... 

PS: glede "bebice" 60 mm, niej mi trebalo objašnjavati da sam učinio glupost. Iako ni ona "edukacija" kolege pirotehničara po upaljaču i nije baš bila potrebita ...

   
Logged
Pages:  1 ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 ... 71   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.