PALUBA
March 29, 2024, 08:24:50 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 71   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci klase C 80 (1xx) - Stari graničari  (Read 468254 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #285 on: July 04, 2010, 02:21:47 am »

Zoran Spasovski je u Puli radio na DTM - ovima. Ostao je poznat po tome što je siznog zvao pucajući iz vazdušne puške u taster zvonceta...

Iz Pule su u Boku dosla dva DTM-ca polovinom 80-tih. Na jednom je bio Komandant pf Meho Jasarevic, na drugom pk Zutkovic. Ovaj je potonji imao epizodu u GMO Boka koja je trajala nekoliko mjeseci, nije mu odgovarao ritam i red pa se izvlacio na sve moguce nacine. Imao je i nasukavanje 137 na hrid na juznim obalama Mljeta za vrijeme trening voznji za granicarem.

Sjecam se jos nekih, Fijaz Matijaz-artiljerac, Ante Topcic-vezista,..
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #286 on: July 04, 2010, 07:25:47 am »

Dok su službovali u Puli, Meho Jašarević i Ranko Žutković su jedno vreme bili na istom DTM. Meho uvek pijan, Ranko kao pomoćnik radio i što mu nije posao. Dok su držali liniju Brioni - Fažana, desi im se da je ručka za okretanje motovila za podizanje desantnog mosta udarila mornara u glavu - momak je izgubio oko jer se ručka sa "druge strane" motovila otela iz ruku drugog mornara.

Oba su kažnjeni kašnjenjem u napredovanju u činu.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #287 on: July 04, 2010, 11:13:23 am »

Dok su službovali u Puli, Meho Jašarević i Ranko Žutković su jedno vreme bili na istom DTM. Meho uvek pijan, Ranko kao pomoćnik radio i što mu nije posao. Dok su držali liniju Brioni - Fažana, desi im se da je ručka za okretanje motovila za podizanje desantnog mosta udarila mornara u glavu - momak je izgubio oko jer se ručka sa "druge strane" motovila otela iz ruku drugog mornara.

Oba su kažnjeni kašnjenjem u napredovanju u činu.

GMO Boka je u kod jedinica DTM i DJC iz istog sektora bio poznat kao "nervno odjeljenje", valjda zbog toga sto se kod nas znao neki red. Oni su rijetko negdje  isli, najcesce u lokalu. Komandat jedinice im je bio Mitar Dzelebdzic, Zamjenik komandanta jedinice Suljic Hasan.

Stvarno su bili ekipa snova, Monty Pyton
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #288 on: July 04, 2010, 10:06:36 pm »

Zutković je posle penzionisanja postao politićki aktivan i kao stranački kadar sada je zaposlen u opštini grada kao savetnik gradonačelnika Herceg Novog za kulturu !!!!!!
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #289 on: July 05, 2010, 07:45:48 am »

Zutković je posle penzionisanja postao politićki aktivan i kao stranački kadar sada je zaposlen u opštini grada kao savetnik gradonačelnika Herceg Novog za kulturu !!!!!!

Odlican update druze M-  pardon Lovac
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #290 on: July 05, 2010, 07:15:36 pm »

Dok su službovali u Puli, Meho Jašarević i Ranko Žutković su ..
Oba su kažnjeni kašnjenjem u napredovanju u činu.

Zutkovic je sa DTM-ca prekomadiran u "nervno odjeljenje" tj. GMO Boka, negdje krajem 80-tih za Komandanta broda. Kako je bio i obicaj, izrasliji komandant, je mladjeg kolegu, ukoliko nije ponikao u granicarima, upoznavao sa podrucjem plovljenja, cista navigacijska voznja. Za Zuleta je bio zaduzen tada pbb Stojadinovic, zamjenik komandanta jedinice, koji je imao podrucje plovljenja u malom prstu.

Obilazili su sjevernu (zabunom u jednom od postova napisah juznu) obalu otoka Mljeta, mislimda je bilo kod Rt Glavat, za vrijeme oseke. Pbb Stojadinovic je otisao jesti u salon, za kratko je Zule bio sam na mostu i ostavio propelere i napravio poderotinu duzine jedno 10-tak metara. Duplo dno je odradilo svoje, nije doslo do propustanja vode u unutrasnjost. Dobro ga je nacentrirao, da nije bila niska voda, prosli bi,.. plicina nije bila oznacena simbolom usamljene opasnosti, ali je bila markirana na karti,..

Otisli smo sa Nulom da ih doteglimo do Boke, jos se sjecam raporta pbb Stojadinovica Komandantu odreda, ovom je para izlazila na usi, od ljutine.
Bio je to Zuletov labodov pjev na granicarima. Postigao je ono sto je zelio, iskrcali su ga, dobio je slobodu na koju je ranije bio navikao.

Ne vjerujem da je namjerno nasukao brod, nepaznja..
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #291 on: July 05, 2010, 09:22:56 pm »

Fijavž Matjaž, moj dragi stari prijatelj Fifi, bio je brodarac (kormilar) na Prvić (ML 118). Jedno jutro negdje 1983 krenuli smo čamcem na arbune prema ušću Neretve. Za provijant dvije gajbe pive. Čamac posuđen od Joce Garagana, broj nije napisan na boku, tek uvezen iz Korčule. Oko rta Višnjica lovi nas patrola milicije i traže da pristanemo na njih. Fifi kao kormilarac iz trećeg pokušaja udara provom u bok murjacima našto oni zapovijedaju "STOJ" i pristaju na nas. Fifi puše balon, uzimaju mu dozvolu za vođenje čamca i tegle nas u Ploče (Kardeljevo) i zabranjuju isplovljenje do ponoći. Smijurija i zajebancija u Pločama.
Nekoliko dana kasnije isplovljaca treći odred (bokeljci) Fifi kormilari na 118, a na otočiću na ulazu u Ploče, usidren policijski gliser. Jedan pandur sjedi na krmenoj platformi, drugi na krmi, sunčane cvike i hlače zasukane do koljena. Fifi ih snimi i prođe s minolovcem na par metara id njih uz povik "E fad mi ufmite dofvolu". Jedan pandur završio u moru,, drugi damo hlačama. Fifi je najedamput morao u prekomandu u Boku, jer se sav zakon nabrusio na njega... E moj Fifi, da li si sad u Zreču, nema veze , nek ti je sa srećom...
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #292 on: July 06, 2010, 08:21:11 am »

Fijavž Matjaž, moj dragi stari prijatelj Fifi, bio je brodarac (kormilar) na Prvić (ML 118).

Fijaz se ozenio Bokeljkom, otisao je iz JRM kada su se ljudi razdruzivali.. sto je bilo kasnije, stavrno ne znam.
« Last Edit: July 06, 2010, 09:51:39 am by trpe grozni, Reason: Sredjen citat » Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #293 on: July 08, 2010, 11:30:09 am »

Mislim da se nitko u mornarici nije radovao muškom djetetu kao mlad otac. Tradicija bacanja u more oca muškog novorođenčeta bila je dovedena do nivoa indijanskih rituala, tata-totem u sredini, vezan tradicijom i „razlularena masa“ željna krvi, arena u kojoj u svakom trenutku položajem palca određuje sudbinu „vezanog“ tate. „Vuvuzele“, doduše tada ne toliko poznate, čule su se nadaleko na sidrištu, konačan obračun se dešavao iznenada, kidanjem košulje i slanjem „Letećeg Holandeza“ pravo u more. Nitko ne pita koje je godišnje doba, pa zašto bi navijači od tome razmišljali kada već glavni glumac nije o tome mislio na vrijeme, a naći kaskadera za tu kombinaciju nije se ni pomišljalo. Mornaru, pa dubler, ne dolazi u obzir, možda vremeplov vrati vrijeme pa se dubler nađe u nekoj drugoj poziciji, gdje pištolj radi i roogovi porast za koji cm.

I tako su zemaljski dani tekli, na PČ 140 se ne dešavaju očekivane promjene, jedna kćerka, zla sreća za plebejce iz arene, nema borbe. Stiže i druga ćerka, omastli smo se zakuskom, pokidana šapka, nije to to, nedostaje krvi,.. krivimo radar, kao ubija muške spermiće koji su više osjetljivi na zračenje,traži se akcija, ali tradicija je tradicija, samo se za muško dijete baca u more.

Daleko smo zagazili u Novembar mjesec tamo neke godine, očekuje se treća prinova na brodu, kladionice su na strani muškića, daj neka tradicija malo zakuca i na naša vrata. Poznati je psihoanalitičar rekao da u svakom od nas čuči malo sadizma, ali kod gladnjikavih starješina sa Nule, činilo se da je ustao, ma kakvi ustaje, poskakuje, hoće zakucati loptu u  koš.

Desio se i taj hladan dan krajem novembra, kada zazvoni vojni telefon na vezu u Baru, javljaju prinova, ali i treća prinova djevojčica. Izljubismo se, čestitanja, neće biti isplovljenja, ali za svaki slučaj javljamo u Komandu jedinici da ne računaju na nas do sutra ujutro.
Stiglo je piće, klopa stiže iz restorana „Knez“ od poznatog „Miška ubice novčanika“, kako ga je krstio pk Mijailović, taj stvarno nije opraštao sa cijenama, valjda smo ga zbog toga i voljeli (vidi konstataciju o obaveznoj količini sadizma, primjenjuje se i na mazohizam).

Atmosfera se na brodu podgrijala, veselo društvo uživalo je u slavlju, kada je svijest već dovoljno bila pomućena, neko se sjetio posebnog tumačenja tradicije, ono između redova, koje govori da ne mora baš biti muško dijete da bi se iznenađenog roditelja bacilo u more. Sve je pripremiljeno prije, stavljene bočne škaline, .. zavjera je skockana, samo je onaj  „nesretnik“ očekivao izvorno poštivanje tradicije i nitko više. Partizasko ratovanje „udri i bježi“.

Uhvati društvo već dobro podgrijanog slavljenika, koji se i nije mnogo opirao, kada popije bio je pogotovo dobroćudan. Mislim da nije bio ni svjestan što mu se dešava dok nije dotaknuo  hladnu vodu barske luke. „Jesen je već poodmakla Dunjo moja“, nije ovo vrijeme za kupanje, bura dere, lik je u vodi, gle čuda, ne buni se, ali od pijanstva ni p.., ma ni m.. (mamurluk). Pope se hitro uza škale, sve sa uniformom pod tuš, topla voda, da ga spasi od pothlađivanja,.. U očima šok, „zar i ti sine Brute“.

Svaka je tradicija pravilo, a svako pravilo ima iznimku koje ga potvrđuje. Tako je bilo i tog puta, na zadovoljstvo svih, dobra prilika za podsjećanje na jedno iznimno drugarstvo.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #294 on: July 08, 2010, 04:47:20 pm »

Quote
Nitko ne pita koje je godišnje doba, pa zašto bi navijači od tome razmišljali kada već glavni glumac nije o tome mislio na vrijeme, a naći kaskadera za tu kombinaciju nije se ni pomišljalo. Mornaru, pa dubler, ne dolazi u obzir, možda vremeplov vrati vrijeme pa se dubler nađe u nekoj drugoj poziciji, gdje pištolj radi i roogovi porast za koji cm.

Bio je 31.decembar 1981. kada sam ja ugledao svetlost dana. Dva dana kasnije, niko nije pitao za godišnje doba. Bilo je - "krivca" za ruke i noge, pa na "tri - četri - sad" - preko palube u more. Hladno januarsko jutro na sidrištu Baćina urezalo se u sećenje moga oca. Nikada više nije pravio mušku decu.  Grin
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #295 on: July 08, 2010, 06:11:59 pm »

Moj stariji sin se rodio 15.01.1981, radio sam na torpednom čamcu. Ujutro 16.01, kad sam se probudio i došao na brod pijaniji nego kad sam zaspao (inače ne pijem, ali tada  ) odmah me uhvatili da me okupaju, u Splitu brije bura, nosi pahulje snega. Počeo sam kao lud da se smejem pa su odustali, zaključivši da bih otišao kao kamen na dno. Kasnije su vrebali priliku ali sam brzo otišao u prekomandu.

Što kaže FF, nije mi to bilo dosta, pa drugo dete opet - sin. E, ali tada, 26.11.1985. u pulskoj Vargaroli nisam izmakao - jave mi u komandu da se na DTM 234 razleteo desni glavni motor. Kao bez glave jurnem na brod, a iz zasede iskoči njih 10-ak, za ruke i noge - BUĆ! Čekala me suva uniforma, topli tuš, ali najveći problem mi je bio što sam zamalo zakačio glavom po sidru na krmenom zrcalu. Kako se u hladnoj vodi nisam mogao nasmejati, kažu da će me opet bacati. E, nećete, kažem ja i otplivam na plutaču i tu sednem. Posle zovu, ajde, prehladićeš se, nećemo više, samo dolazi ovamo.

Nakon toga tuširanje pa kafane do jutra...
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #296 on: July 09, 2010, 07:45:37 am »

Nakon toga tuširanje pa kafane do jutra...

Ima li jos netko slicna iskustva-povode sa bacanjem u more?
« Last Edit: July 09, 2010, 07:52:09 am by Boro Prodanic, Reason: Sređivanje citata » Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #297 on: July 09, 2010, 04:10:21 pm »

Moj stariji sin se rodio 15.01.1981, radio sam na torpednom čamcu. Ujutro 16.01, kad sam se probudio i došao na brod pijaniji nego kad sam zaspao (inače ne pijem, ali tada  ) odmah me uhvatili da me okupaju, u Splitu brije bura, nosi pahulje snega. Počeo sam kao lud da se smejem pa su odustali, zaključivši da bih otišao kao kamen na dno. Kasnije su vrebali priliku ali sam brzo otišao u prekomandu.

Što kaže FF, nije mi to bilo dosta, pa drugo dete opet - sin. E, ali tada, 26.11.1985. u pulskoj Vargaroli nisam izmakao - jave mi u komandu da se na DTM 234 razleteo desni glavni motor. Kao bez glave jurnem na brod, a iz zasede iskoči njih 10-ak, za ruke i noge - BUĆ! Čekala me suva uniforma, topli tuš, ali najveći problem mi je bio što sam zamalo zakačio glavom po sidru na krmenom zrcalu. Kako se u hladnoj vodi nisam mogao nasmejati, kažu da će me opet bacati. E, nećete, kažem ja i otplivam na plutaču i tu sednem. Posle zovu, ajde, prehladićeš se, nećemo više, samo dolazi ovamo.

Nakon toga tuširanje pa kafane do jutra...
To je moglo na DTM .A gde bi bilo kupanje na TČ???
 U 32 Gdo- u smo bačili svik.Keresteša u Dunav, ali je bio septembar! Ja sam jeftino prošao( oktobar ) ali je bilo Žensko.Upisala juče gimnaziju,valjda će biti pametnija od ćaće!?
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 174


« Reply #298 on: July 09, 2010, 04:23:51 pm »

To je moglo na DTM .A gde bi bilo kupanje na TČ???
 U 32 Gdo- u smo bačili svik.Keresteša u Dunav, ali je bio septembar! Ja sam jeftino prošao( oktobar ) ali je bilo Žensko.Upisala juče gimnaziju,valjda će biti pametnija od ćaće!?

Gdje je bio stacioniran 32 GDO?

« Last Edit: July 09, 2010, 04:26:46 pm by trpe grozni » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #299 on: July 09, 2010, 04:40:39 pm »

32. GDO trebalo bi da je bio stacioniran u Bačkoj Palanci. 30. GDO bio je stacioniran u Velikom Gradištu - komanda, a zona odgovornosti od ušća r. Nere do tromedje izmedju Bugarske, Rumunije i Srbije.
Logged
Pages:  1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 71   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 24 queries.