PALUBA
April 25, 2024, 01:58:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 71   Go Down
  Print  
Author Topic: Patrolni čamci klase C 80 (1xx) - Stari graničari  (Read 471451 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #390 on: October 06, 2010, 10:11:38 pm »

  Otkud ti to da je Italijanski? Piše da je izgrađen u domaćem Brodogradilištu.
Možda sam ja nešto pobrkao...
Logged
MOTORISTA
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #391 on: October 06, 2010, 10:15:01 pm »

Možda i jeste izgrađen u domaćem brodogradilištu, ali mnogo potseća na Italijanske MAS-ove. Možda je rađen po Italijanskim planovima koji su modifikovani kod nas.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ili na Motovedette Antisommergibili VAS.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Odseci pramčanu ogradu i veoma liče.


* mas.jpg (12.66 KB, 350x213 - viewed 364 times.)

* VAS223.jpg (22.9 KB, 333x250 - viewed 368 times.)
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #392 on: October 06, 2010, 11:08:46 pm »

 Ako se pogleda refereca Brodogradilišta u Kraljevici dođe se do podatka da su :
 1950 rađen Jurišni čamac 16 m.dužine Br novogradnje 310 pod oznakom S-31/1
 1953 rađeni: S-31/2  Br novogradnje 311
                   S-31/3 Br novogradnje  312
                   S-31/4                       313
                   S-31/5                       314
                   S-31/6                       315
  E sad? Da li su to ti brodovi tipa 151 neznam!!!
 
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #393 on: October 07, 2010, 12:16:07 am »

Definitivno nisu. Ova oznaka je bila u Boki i to jesu jurišni čamci. Imaš ih u toj knjizi. Građeni su po uzoru na njemačke čamce.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 488


« Reply #394 on: October 07, 2010, 08:22:15 am »

Termin "jurišni čamac" korišćen je za desantne, a ne za patrolne čamce.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #395 on: October 07, 2010, 01:28:08 pm »

  I mene je to malo zbunilo.  Jurišni čamac od 16 m.Probaću da još malo prekopam reference koje su mi dostupne.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #396 on: October 07, 2010, 01:41:57 pm »

PC 151 je napustio 11. GMO negdje pocetkom 80-godina i prodan je na Korculu. Otuda ga je, ubrzo, sudbina odnjela u dolinu Neretve. Nije bio pogodan da se prenamjeni za prijevoz turista zbog rastrosnih motora. Ovo sam doznao iz prica ljudi iz Korcule, ali nista nije niti provjereno, niti sigurno.
Inace kada je bio u 11. GMO, stalna baza mu je bila Umag.
Kada su se poceli uvoditi novi granicari tipa 171, brod je rashodovan.
Inace to je meni prvi put da vidim sliku tog broda. Brodarski se sijeca da smo vec pokusavali naci taj brod, ali bezuspjesno.
Moj prijatelj, odvjetnik i pisac, Drazan Gunjaca je bio telegrafist na tom brodu. Kada budem ponovo u Puli, pokusat cu ga naci i doznati nesto vise.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #397 on: October 07, 2010, 05:04:57 pm »

Našao sam ovu sjajnu fotografiju u jednom starom Mornaričkom Glasniku.

E sad koliko je bila dobronamerna ova ekipa sa ribarice ... nešto mi pokislo izgledaju  Cheesy


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* patrolac.jpg (131.97 KB, 588x655 - viewed 354 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #398 on: October 07, 2010, 07:44:25 pm »

Kako i da budu dobronamerni - očito su uhvaćeni u krivolovu, što znači da im se oduzima ulov i pribor za lov, a pride plaćaju i masnu kaznu uz dva - tri dana zadržavanja u našoj luci do odluke suda. Ako je tom brodu drugi (ili treći, nisam više siguran) prekršaj, trajno se oduzima i brod.
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #399 on: October 07, 2010, 08:31:12 pm »

Pri ruci su mi dve flotne liste JRM iz 1952. i 1960. godine (i to vrlo detaljne) ali ni u jednoj nema PČ 151. Za PČ 152 imam da je uveden u flotnu listu 1955. godine otkud se sad stvori PČ 151.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #400 on: October 07, 2010, 08:39:54 pm »

Pri ruci su mi dve flotne liste JRM iz 1952. i 1960. godine (i to vrlo detaljne) ali ni u jednoj nema PČ 151. Za PČ 152 imam da je uveden u flotnu listu 1955. godine otkud se sad stvori PČ 151.
  Da li ima naziv brodogradilišta u kojem je izgrađen PČ 152 i eventualno 151?? Jer se verovatno nije sam izgradio u nekoj uvali.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #401 on: October 07, 2010, 08:50:08 pm »

Sličan tip se izgradio u Šibeniku. Recimo 158 i 161.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #402 on: October 07, 2010, 09:11:38 pm »

Kako i da budu dobronamerni - očito su uhvaćeni u krivolovu, što znači da im se oduzima ulov i pribor za lov, a pride plaćaju i masnu kaznu uz dva - tri dana zadržavanja u našoj luci do odluke suda. Ako je tom brodu drugi (ili treći, nisam više siguran) prekršaj, trajno se oduzima i brod.

Mislim da je na slici u pitanju redovna kontrola, mozda i show izveden za novinara. Prilikom uzapcenja ribarice (ili bilo kog drugog objekta) prije nego se grupa za pregled i sprovodjenje ukrcala u camac koji ce ih odvesti do broda u prekrsaju, posada uzapcenog broda se obavezno sva po naredjenju grupirala na provi ili krmi broda. Dozvoljeno je bilo samo kapetanu ili nekom  pomoci im eventualno prilikom prelaska iz camca na brod.
Nije bilo strano, ukoliko se radi o pojedinacnom prekrsitelju, a more je bilo "jace" da se pod prijetnjom oruzja sprovede u najblizu zasticenu ruku i da se formalno uzapcenje obavi u luci.

Na slici je starjesina u kaki uniformi, koja nije koristena za te manje svecane "prilike".  Wink
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #403 on: October 07, 2010, 09:15:33 pm »

Za PČ 152 se izričito navodi da je sagrađen samo jedan, ne kaže se gde ali evo zvaničnih podataka za PČ 152
st. deplasman 31,5 t
pun depl. 36,46 t
dužina 20,50 m
širina 4,2 m
gaz 0,9 m
maks brzina 13,6 čv
ekonom brz 11,3 čv
dva DM od368 kW
posada 9
zalihe goriva 2,3 t
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #404 on: October 21, 2010, 09:50:55 pm »

Proljece je u Brguljskom zaljevu. PC je vezan za bovu, a partenca je planirana za 4 ure ujutro.
VD komanadanta, mladi porucnik korvete, inace zamjenik po formaciji. Komandant je na godisnjem odmoru.
U tri ure ujutro brod se priprema za patrolnu voznju. Magla i kalma bonaca. Pouzdani radar Decca 926 jasno ocrtava crte zaljeva i rt Bonaster koji je u azimutu 180 stupnjeva.
Mladi VD komandanta odrzava pripremu u kormilarnici sa radaristom, kormilarom i signalistom.
Kormilar je pouzdani borac, stara kuka, mladi student pomorskog fakulteta i prvak Jugoslavije za krstase. Iz poznate pomorske obitelji iz jednog mjesta u Hrvatskom primorju. Otac je dvostruki dobitnik plave vrpce vijesnika za hrabrost na moru.
Sve je dogovoreno i svi su uvjereni da nista ne moze poci po krivu.
Ali su bili u krivu.
Zastavnik B, komandir II BO, je na provi i rukovodi otpustanjem konopa sa bove.
Cime su na provi, ‘pramac je slobodan’ cuje se u tihom maglovitom jutru.
‘Obje naprijed sasvim polagano’ zapovijeda mladi porucnik korvete telegrafisti na telegrafu.
Cuje se rustikalni zvuk starog telegrafa, onog mesinganog koji tako divno zvoni.
Cuje se i potvrda iz makine i dva pouzdana Marcedes-Maybach-a oglase se glazbenom partiturom.
VD komandanta zapovjeda zapovjeda “na livo 20” i nesto poslije toga slijedi “u kurs 175”, siguran da ono sto su se dogovorili u kormilarnici (kada se zapovjedi u kurs 175 kormilar je trebao prekrenuti kormilo i polaku uci u zapovjedjeni kurs) ce biti izvrseno bez greske. I tu je bila greska. Kormilar umjesto da prekrene kormilo kako je bilo dogovoreno, ostavlja kormilo u poziciji “na livo 20”. Brod dobija znazan zakretni momenu u livo.
Mladi porucnik korvete shvaca pogresku, ali sve je kasno – “Obje stoj” – “Obje krmom svom snagom” i onda udarac. PC se zabio u stjenovitu obalu Molata.
Greska koja se nije smjela dogoditi. Greska neiskustva, greska u procedure, greska u svemu.

Ali odmah je na scenu izasla obucenost i disciplina posade. Redaju se komande i bez panike se procjenjuje steta. Prvo ima li povrijedjenih – nema. Spusta se camac, pregledava se provjeni pik s kojim je brod udario obalu i ostao nasukan.
Procjenjuje se da steta nije velika. Voda je prodrla samo u provjeni pik, a ostali djelovi broda su suhi. Procjenjuje se da se provjere dubine oko broda prije pokusaja odsukavanja. Takodjer da se izvuce municija iz pramcane municione komore i premjesi na krmu, da se sidro i lanac takodjer premjeste na krmu i da se isprazni provjeni pik. To je i ucinjeno.Brod je ubrzo bio odsukan svojim pogonom, ali je sramota ostala.
Obavijestena je nadlezna komanda. Brodu je zapovjedjeno da proslijedi u Sibenik na popravak, ali tek kada patrolac iz sibenskog diviziona koji je bazirao u Telascici dodje za pratnju.

Greska je placena zaustavljanjem u napredovanju za mladog porucnika korvete, ali je lekcija naucena. Brod je unatoc nasukavanju na kraju ocjenjivacke godine ponovo proglasen najboljim u jedinici. Sljedece godine je slijedlo zlatno ‘N ‘, a sljedece je brod ponovo bio najbolji.
Doticni je ostvario zavidnu pomorsku karijeru, bio zapovjednikom na velikim kontejnerskim brodovima i brodovima za rasuti teret, postao Fleet Manager u velikoj brodarskoj kompaniji, ali je ta mrlja zauvijek prisutna, barem u njegovom srcu.
Logged
Pages:  1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 71   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 25 queries.