Jadranska Straža

(1/28) > >>

morest:
Evo već dugo razmišljam započeti jednu ovakvu temu, samo neznam jesam li pogodio topic. Smatrao sam da pripada ovdje jer se radi isključivo o periodu Kraljevine Jugoslavije, i vezan je i za ratnu mornaricu, jednim značajnim dijelom. Naime, sve više me zanima Jadranska straža kao jedna od najvećih prijeratnih organizacija na prostoru Jugoslavije. Počeo sam sakupljati sve vezano uz nju, shvativši da je zapravo dosta rijetko naći nešto vezano uz nju, osim almanaha i poneke značke. Zato sam i otvorio temu tj. raspravu o njoj, pa da oni koji nešto imaju, neku fotografiju, oznaku, značku, bilo što, to mogu ovdje objaviti, a naravno i napisati nešto. Nedavno je, točnije 2005. izašla knjiga koja se bavi Jadranskom stražom, pa me zanima ima li ju tko ili ju je pročitao, i što o njoj misli. Ja ju još nisam nabavio, ali planiram uskoro. Eto, nadam se da mi se neće zamjeriti otvaranje ovoga topica, a postaviti ću uskoro ovdje i neke slike predmeta iz svoje kolekcije, neke tek očekujem, a neki su već ovdje, a i nadam se da će topic biti dobro prihvaćen od kolega palubaraca :)

jadran2:
Morest, zanimljivo - naprijed.

Hare:
Hvala za ovu temu, siguran sam da ce biti zanimljivih sadrzaja. Namjeravao sam pokrenuti post na ovu temu, ali nemam sta napisati sto vi vec ne znate. Da li se negdje na netu moze procitati nesto od sadrzaja iz almanaha Jadranske straze?

brodarski:
Ne vjerujem da ćeš puno dobrog u toj knjizi pronaći. Više je politički obojena i govori o JS kao političkoj organizaciji. Članovi JS nisu baš upamćeni u Hrvatskoj po dobrome. Većina članova iz samog vrha nije preživjela oslobođenje Splita, a mnogi su emigrirali.

Možda link proradi,

http://hrcak.srce.hr/file/11806

Hare:
ok, hvala  Brodarski, mislio sam da se tu moglo procitatni nesto o svakodnevnici tog vremena ukljucujuci brodove, plovidbu i zivot uz i na moru.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page