PALUBA
April 18, 2024, 09:57:05 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Jadranska Straža  (Read 87286 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« on: March 23, 2010, 06:12:01 pm »

Evo već dugo razmišljam započeti jednu ovakvu temu, samo neznam jesam li pogodio topic. Smatrao sam da pripada ovdje jer se radi isključivo o periodu Kraljevine Jugoslavije, i vezan je i za ratnu mornaricu, jednim značajnim dijelom. Naime, sve više me zanima Jadranska straža kao jedna od najvećih prijeratnih organizacija na prostoru Jugoslavije. Počeo sam sakupljati sve vezano uz nju, shvativši da je zapravo dosta rijetko naći nešto vezano uz nju, osim almanaha i poneke značke. Zato sam i otvorio temu tj. raspravu o njoj, pa da oni koji nešto imaju, neku fotografiju, oznaku, značku, bilo što, to mogu ovdje objaviti, a naravno i napisati nešto. Nedavno je, točnije 2005. izašla knjiga koja se bavi Jadranskom stražom, pa me zanima ima li ju tko ili ju je pročitao, i što o njoj misli. Ja ju još nisam nabavio, ali planiram uskoro. Eto, nadam se da mi se neće zamjeriti otvaranje ovoga topica, a postaviti ću uskoro ovdje i neke slike predmeta iz svoje kolekcije, neke tek očekujem, a neki su već ovdje, a i nadam se da će topic biti dobro prihvaćen od kolega palubaraca Smiley
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #1 on: March 23, 2010, 06:37:40 pm »

Morest, zanimljivo - naprijed.
Logged
Hare
desetar
*
Offline Offline

Posts: 128


« Reply #2 on: March 23, 2010, 07:59:52 pm »

Hvala za ovu temu, siguran sam da ce biti zanimljivih sadrzaja. Namjeravao sam pokrenuti post na ovu temu, ali nemam sta napisati sto vi vec ne znate. Da li se negdje na netu moze procitati nesto od sadrzaja iz almanaha Jadranske straze?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #3 on: March 23, 2010, 08:06:37 pm »

Ne vjerujem da ćeš puno dobrog u toj knjizi pronaći. Više je politički obojena i govori o JS kao političkoj organizaciji. Članovi JS nisu baš upamćeni u Hrvatskoj po dobrome. Većina članova iz samog vrha nije preživjela oslobođenje Splita, a mnogi su emigrirali.

Možda link proradi,

http://hrcak.srce.hr/file/11806
« Last Edit: September 04, 2018, 03:47:01 pm by Dreadnought, Reason: sređivanje linka » Logged
Hare
desetar
*
Offline Offline

Posts: 128


« Reply #4 on: March 23, 2010, 08:16:52 pm »

ok, hvala  Brodarski, mislio sam da se tu moglo procitatni nesto o svakodnevnici tog vremena ukljucujuci brodove, plovidbu i zivot uz i na moru.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #5 on: March 23, 2010, 08:17:46 pm »

Mislio sam i ja Hare. Ništa od toga, samo politika.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #6 on: March 23, 2010, 09:43:03 pm »

Namjera topica je da se piše i raspravlja, nije bitno jesu li stvari poznate ili nepoznate, naravno bez politike.
Želja mi je da se postave slike pripadnika, uniformi, oznaka, napiše nešto o organizaciji, djelovanju, članovima, neke zanimljivosti... vjerujem da toga ima. Evo recimo ja ovdje u Splitu, a neznam kako je u drugim večim gradovima, nisam uspio naći niti jednu fotografiju ili dokument od JS, niti jednu oznaku, tu i tamo pokoja značka. A koliko se zna društvo je imalo krajem 30tih 180.000 članova i odbore diljem Jugoslavije. A sve ko da je u zemlju propalo. Roll Eyes
« Last Edit: March 23, 2010, 09:48:14 pm by morest » Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #7 on: March 23, 2010, 10:03:38 pm »

To ti i je utjecaj politike. Puno toga je uništeno. Ljudi su se bojali.
Logged
Hare
desetar
*
Offline Offline

Posts: 128


« Reply #8 on: March 23, 2010, 10:26:11 pm »

Dvije zanimljivosti izmedju JS i Sarajeva
Na web stranci arhiva grada Sarajeva se kaze da 05.07. 1928. Jadranska straža priređuje prvu lutriju u cilju prikupljanja materijalnih sredstava.
Sa portala aero kluba Sarajevo - Vazduhoplovne aktivnosti u Sarajevu nisu izvođene samo kroz OO AK Sarajevo već i kroz organizaciju "Jadranska Straža" koja je 1929. godine sakupila novac za kupovinu jednog hidroaviona tipa DH 60 Gipsy Moth, i poklonila ga Pomorskoj Vazduhoplovnoj Školi u Boki Kotorskoj. Avion je u znak zahvalnosti na trupu sa obe strane nosio ime “Sarajevo” i grb organizacije Jadranska Straža.

Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #9 on: March 23, 2010, 10:27:59 pm »

Caka je u tome da je Sarajevo prednjačilo među svim organizacijama JS u državi. Nabavka školskog zrakoplova, lutrije, broj članova itd.
Logged
morest
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 461



« Reply #10 on: March 23, 2010, 10:42:27 pm »

E to su zanimljivosti. No uvik je tako, more se uvijek cijeni više među ljudima koji na njemu ili uz njega ne žive.
Zanimljiva je ta priča oko Gypsi Motha sa natpisom "Sarajevo", ako ima netko sliku neka posta. Ja imam sliku jednoga, broj 74., od 5 ovih školskih zrakoplova, (73-76 registarski brojevi plus jedan sa natpisom Sarajevo).
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #11 on: March 24, 2010, 01:35:14 pm »

Johann Seits za "Jadransku Strazu"



* JS.jpg (183.33 KB, 988x1358 - viewed 392 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #12 on: March 24, 2010, 02:17:34 pm »

U vezi naziva "Sarajevo", i sami proizvodjac tog tipa aviona navodi da je avion sa ser. br. 1189/isporucen u 9/1929 dobio samo naziv "Sarajevo" bez druge mornaricke oznake.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #13 on: March 24, 2010, 06:17:21 pm »

Dvije zanimljivosti izmedju JS i Sarajeva
Na web stranci arhiva grada Sarajeva se kaze da 05.07. 1928. Jadranska straža priređuje prvu lutriju u cilju prikupljanja materijalnih sredstava.
Sa portala aero kluba Sarajevo - Vazduhoplovne aktivnosti u Sarajevu nisu izvođene samo kroz OO AK Sarajevo već i kroz organizaciju "Jadranska Straža" koja je 1929. godine sakupila novac za kupovinu jednog hidroaviona tipa DH 60 Gipsy Moth, i poklonila ga Pomorskoj Vazduhoplovnoj Školi u Boki Kotorskoj. Avion je u znak zahvalnosti na trupu sa obe strane nosio ime “Sarajevo” i grb organizacije Jadranska Straža.

U vezi naziva "Sarajevo", i sami proizvodjac tog tipa aviona navodi da je avion sa ser. br. 1189/isporucen u 9/1929 dobio samo naziv "Sarajevo" bez druge mornaricke oznake.

Zanimljiva je ta priča oko Gypsi Motha sa natpisom "Sarajevo", ako ima netko sliku neka posta.

Evo more splitsko za tebe, Hareta i brodarskog i sve ostale, koje zanima Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Inače snimka Gypsi Motha - Sarajevo, je sa ove razglednice iz epohe. U pitanju je fotomontaža ali ipak je zanimljivost ...

Sarajevo nad Splitom ...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jedina veza sa mornaricom je trobojka na repu hidroaviona ... drugih oznaka nije imao.


* sarajevo-....jpg (20.84 KB, 869x466 - viewed 413 times.)

* sarajevo-nad-splitom.jpg (56.12 KB, 865x562 - viewed 419 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #14 on: March 24, 2010, 06:26:48 pm »

Ima jedan broj JS posvećen podružnicama. U njemu su odlične slike hidroaviona Sarajevo. Krštenje, kuma i nekoliko  odličnih slika iz raznih kuteva.
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 23 queries.