PALUBA
April 16, 2024, 08:57:04 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 68   Go Down
  Print  
Author Topic: Oklopna sredstva na teritoriji Jugoslavije 41-45  (Read 367638 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #405 on: June 15, 2011, 08:43:29 pm »


Taj križar sam ja  Smiley.Slika je snimljena tokom bitke za Koprivnicu 1944., ali najvjerojatnije za vrijeme premještanja tenkova na neki drugi sektor grada, tokom privremenog zatišja.Parada sigurno nije, jer:

a)nema publike - civila  Grin
b)ako ćemo sudeći prema zapovjedniku, onda definitivno nije, jer taj baš i niej držao to takvih "formalnosti"

I to sto kazes, Grin zato sam rekao da me potseca na paradu. Wink
Zapovednika ne prepoznajem, tako da tu ne mogu suditi.  Embarrassed Embarrassed
Logged
matija191
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 64


« Reply #406 on: June 16, 2011, 02:19:34 pm »

Zapovjednika im nema na slici.Inače je osovinskim snagama u toj bitci zapovijedao Rafael Boban, i partizani su opako dobili po nosu, možda najviše zbog toga što je grad bio spreman za pad kao zrela kruška...ili su barem oni tako mislili  Grin.Kao pripadnici JA u toj su bitci sudjelovali i Franjo Tuđman, prvi predsjednik RH, te Janko Bobetko, general HV.Bilo je negdje oko 1500 HOS-ovaca nasuprot 20 000 partizana. Nego da vas ne zamaram i da ne odlazim previše u OT, imam jedno pitanje za vas: na toj slici, iza tenka L6 se nalazi nekakvo meni nepoznato vozilo.Na prvi mah izgleda kao L3, ali ovaj ima previše okomito postavljeno čeonu ploču da bi bio jedan od tanketa L3.Što bi to moglo biti?Neki njemački leichte Panzer?

Nažalost imam problema s veličinom slika, pa zasada još ništa od obećanih Pz. III i IV.Kao zamjenu za to, evo nešto za što se kladim da još niste vidjeli:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vozilo je domaće proizvodnje i pripada osječkoj ustaškoj Pripremnoj bojni.Najvjerojatnije je izrađeno na šasiji sovjetskog artiljerijskog traktora STZ-5.Nažalost, ništa više ne znam - ako netko ima naznake koje naoružanje ima ovo čudo, neka slobodno komentira.Po meni, naprijed se nalaze dvije češke strojnice Zbrojovka ili francuske Hotchkiss, a u kupoli možda top nekog malog kalibra  Huh?.


* untitled16se.jpg (99.55 KB, 600x460 - viewed 289 times.)
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #407 on: June 16, 2011, 03:44:34 pm »

Vozilo je domaće proizvodnje i pripada osječkoj ustaškoj Pripremnoj bojni.Najvjerojatnije je izrađeno na šasiji sovjetskog artiljerijskog traktora STZ-5.Nažalost, ništa više ne znam - ako netko ima naznake koje naoružanje ima ovo čudo, neka slobodno komentira.Po meni, naprijed se nalaze dvije češke strojnice Zbrojovka ili francuske Hotchkiss, a u kupoli možda top nekog malog kalibra  Huh?.
Не личи да је СТЗ-5, нити неки совјетски трактор.
Мада се не виде добро потпорни точкови.

Zapovjednika im nema na slici.Inače je osovinskim snagama u toj bitci zapovijedao Rafael Boban, i partizani su opako dobili po nosu, možda najviše zbog toga što je grad bio spreman za pad kao zrela kruška...ili su barem oni tako mislili  Grin.Kao pripadnici JA u toj su bitci sudjelovali i Franjo Tuđman, prvi predsjednik RH, te Janko Bobetko, general HV.Bilo je negdje oko 1500 HOS-ovaca nasuprot 20 000 partizana.
Да ми је знати где си нашао на бројку од 20 хиљада партизана?
Logged
matija191
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 64


« Reply #408 on: June 16, 2011, 05:59:57 pm »

Quote
Partizani su osvojili gotovo čitavu Podravinu i okupili se oko Koprivnice koja je, u međuvremenu, odsječena od Varaždina.Koprivnicu su branili dijelovi V. djelatnog stajaćeg zdruga Ustaške vojnice te nešto pripadnika 1. pješačke pukovnije PTS-a.Imali su, navodno, 15 topova i nekoliko tenkova.Izvori i razne publikacije raznoliko opisuju strukturu i broj branitelja.Prema podacima u zapovijedi za napad X. zagrebačkog korpusa NOVJ, u Koprivnici je bila tek jedna ustaška bojna i dijelovi razbijenih neprijateljskih jedinica iz Novigrada Podravskog i Virja, dakle oko 700 ljudi, a prema podacima drugih bilo ih je više od 2500.Prema nekim podacima, grad su branili pripadnici I. i XX. te dijelovi XXXVII. djelatne stajaće bojne Ustaške vojnice i I. bojne 1. pješačke pukovnije PTS-a koji su u grad stigli netom prije napada.Po svemu sudeći, branitelja nije bilo više od 1500, a zapovijedao im je osobno pukovnik Rafael Boban.
Grad je napalo pet partizanskih divizija: 32. i 33. divizija X. zagrebačkog korpusa, 12. i 40. divizija VI. slavonskog korpusa i njima privremeno pridružena 7. banijska divizija.Partizana je, prema najskromnijoj procjeni, bilo oko 17 000.Zbog goleme nadmoći, oni su bili sigurni u uspjeh te su u prvom napadu grad napale samo 32. i 7. banijska divizija, podržavane razmjerno jakim partizanskim topništvom.Napad je počeo u 22.00 sata 13. listopada 1944. godine, a valovi partizanskih juriša prestali su tek 16. listopada 1944. godine u 5 sati izjutra.Partizani su pretrpjeli stravičan poraz.Prema njihovim izvorima, poginulo je 108 partizana, 374 su ranjena, a 80 ih je dezertiralo, ali ustaški izvori spominju čak 865 pokopanih leševa poginulih partizana, uz napomenu kako su im gubici morali biti veći jer su pri povlačenju odnosili one mrtve do kojih su mogli doći.7. banijska divizija, koja je napadala iz nepovoljnog ravničarskog smjera, bila je gotovo uništena, tako da su je drugog dana napada smijenile brigade 12. i 40. slavonske divizije.32. diviziju zahvatio je val dezertiranja, pa je ona iz bitke izišla prepolovljena.Zbog tog neuspjeha partizani su morali mijenjati svoje planove i povući se na istok, prema Virovitici.Pobjeda kod Koprivnice uzdignula je bobanovce gotovo do mitskih visina.Partizani su ih se bojali i, kad god su mogli, izbjegavali sukob s njima.

Izvor: Tomislav i Višeslav Aralica, Hrvatski ratnici kroz stoljeća 3

Quote
Napad na Koprivnicu nije uspio. Imamo tisuću boraca izbačenih iz stroja: 200 mrtvih i 800 lako i teško ranjenih. To je velik poraz, veći nikada nismo doživjeli.

(...)

U napadu na Koprivnicu i osiguranjima od okolnih neprijateljskih garnizona sudjelovale su sve raspoložive snage 6. i 10. korpusa: 12. i 40. slavonska divizija, 7. banijska divizija, 32. i 33. divizija i Zagorska brigada 10. korpusa, te Podravski i Bjelovarski partizanski odred. To je oko 20.000 boraca. Imali smo 20 topova i dovoljno granata. Postojali su svi uvjeti da napad na Koprivnicu uspije.

Izvor: Ratni dnevnik Ivana Šibla


Negdje sam pročitao da je partizana bilo oko 30 000 a ustaša 3 000 (naravno, pretjerane brojke).No brojka od oko 20 000 ljudi mi se čini realnom.

Nadam se da ne zamjerate na ovom OT-u.Neće se više ponoviti.
« Last Edit: June 16, 2011, 06:09:27 pm by matija191 » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #409 on: June 16, 2011, 10:44:40 pm »

Nego da vas ne zamaram i da ne odlazim previše u OT, imam jedno pitanje za vas: na toj slici, iza tenka L6 se nalazi nekakvo meni nepoznato vozilo.Na prvi mah izgleda kao L3, ali ovaj ima previše okomito postavljeno čeonu ploču da bi bio jedan od tanketa L3.Što bi to moglo biti?Neki njemački leichte Panzer?

Možda jedno od vozila TK-3.

Vozilo je domaće proizvodnje i pripada osječkoj ustaškoj Pripremnoj bojni.Najvjerojatnije je izrađeno na šasiji sovjetskog artiljerijskog traktora STZ-5.Nažalost, ništa više ne znam - ako netko ima naznake koje naoružanje ima ovo čudo, neka slobodno komentira.Po meni, naprijed se nalaze dvije češke strojnice Zbrojovka ili francuske Hotchkiss, a u kupoli možda top nekog malog kalibra  Huh?.

Meni hodni deo liči na francuski dizajn. Možda od R-35 ili H-39.
Logged
matija191
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 64


« Reply #410 on: June 17, 2011, 12:37:04 pm »

Nego da vas ne zamaram i da ne odlazim previše u OT, imam jedno pitanje za vas: na toj slici, iza tenka L6 se nalazi nekakvo meni nepoznato vozilo.Na prvi mah izgleda kao L3, ali ovaj ima previše okomito postavljeno čeonu ploču da bi bio jedan od tanketa L3.Što bi to moglo biti?Neki njemački leichte Panzer?

Možda jedno od vozila TK-3.

Vozilo je domaće proizvodnje i pripada osječkoj ustaškoj Pripremnoj bojni.Najvjerojatnije je izrađeno na šasiji sovjetskog artiljerijskog traktora STZ-5.Nažalost, ništa više ne znam - ako netko ima naznake koje naoružanje ima ovo čudo, neka slobodno komentira.Po meni, naprijed se nalaze dvije češke strojnice Zbrojovka ili francuske Hotchkiss, a u kupoli možda top nekog malog kalibra  Huh?.

Meni hodni deo liči na francuski dizajn. Možda od R-35 ili H-39.

1.Definitivno nije TK-3.One Ursus tankete koje su se nalazile u sastavu OS NDH su imale strojnicu postavčjenu na desnu stranu.Ovo vozilo ima slobodnu desnu stranu, na kojoj je prozor/otvor.Također Ursus tankete su imale izbočeni polukružni dio gdje se nalazilo naoružanje.Možda je to Semovente 47/32 (iako je Semovente imao kraći otvor, dok ovo gore vozilo ima duži)?

2.Hmmmm, ne znam.Sumnjam da bi ustaše radili novo vozilo na šasiji nekog tenka, osobito tako jakog (tada su poljske i tal. tankete i Renault FT17 i dalje činile većinu arsenala oklopnih postrojbi na ovom dijelu ratišta) kao što je R35 ili H39.
Logged
matija191
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 64


« Reply #411 on: June 17, 2011, 01:23:30 pm »

I još malo pitanja (znam da sam dosadan, ali tko pita, ne skita) - prva slika prikazuje dvije ustaške tankete i jedan motorkotač.Prva tanketa je ona iz L3 obitelji, ali za ovu drugu nisam siguran; možda je to Renault UE?Druga slika prikazuje kretanje jednog oklopnog voda kroz neko selo.Ne znam da li vod pripada Domobranstvu ili Ustaškoj vojnici, ali rekao bih da domobranima.Prvi tenk mi je nepoznat - liči na neki francuski (R35 ili H39), ali mu je kupola pre-kvadratna za to.Drugi tenk je najvjerojatnije H39, dok je treći predaleko za raspoznati.

Tankete
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prolaz tenkova kroz selo
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]






* tenkovi2ku8.jpg (30.26 KB, 875x540 - viewed 182 times.)

* tenkovi5ni8.jpg (455.95 KB, 2622x1978 - viewed 209 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #412 on: June 17, 2011, 01:35:20 pm »

Na drugoj fotografiji prvi tenk je, čini se R-35, a treći tenk je ipak predaleko za identifikaciju.
Logged
matija191
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 64


« Reply #413 on: June 17, 2011, 05:58:01 pm »

Nije sigurno R35; evo pogledaj kako izgleda R35 odostraga i usporedi te dvije fotografije:

http://www.peachmountain.com/5star/tanks_R35_tank.aspx

Nego evo još malo slika:

Panzer I za vrijeme vježbi, Domobranstvo
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Panzer I, Domobranstvo
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Tanketa L3/35 prilikom polaganje zakletve sveučilištaraca, Ustaška vojnica
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Autoblinda AB41 u sastavu PTS-a, Varaždin 1944.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2ljjpuh.jpg (188.05 KB, 1024x418 - viewed 158 times.)

* Croatian_fuhrer_on_oath_of_new_solders.jpg (63.5 KB, 500x381 - viewed 264 times.)

* f048aautoblindaokloplje4cf.jpg (75.49 KB, 591x528 - viewed 168 times.)

* img3302y.jpg (91.49 KB, 640x480 - viewed 233 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #414 on: June 17, 2011, 06:26:27 pm »

Nekako ipak mislim da je R-35. Evo da uporedimo ove dve fotografije takođe.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na obe se vidi dodatak za prelaženje rovova koji se montirao po potrebi na telo tenka. Na tvojoj slici tenk ima i nekakvu čeličnu ploču iza kupole, verovatno neka improvizacija. Možda za zaštitu komandira tenka od napada sa leđa, čisto špekulišem sada.


* detalj.jpg (133.25 KB, 683x598 - viewed 136 times.)

* r35ujugoslaviji.jpg (88.97 KB, 640x409 - viewed 156 times.)
Logged
nox
razvodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 70



« Reply #415 on: June 17, 2011, 07:26:13 pm »

yours tanks are hotchkiss 35 or 39.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
The engine hatch is opened.
The exhaust is at the rear left


* hotchkiss.jpg (70.26 KB, 509x632 - viewed 169 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #416 on: June 17, 2011, 11:24:34 pm »

Na tvojoj slici tankete, oba vozila su tipa L3, s tim da je drugo vozilo pretrpelo neku modifikaciju, možda dodatna oklopna ploča. Pogledaj hodni deo, isti je i vidi se ista kuka kao i na prvoj tanketi.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #417 on: June 18, 2011, 08:51:02 am »

yours tanks are hotchkiss 35 or 39.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
The engine hatch is opened.
The exhaust is at the rear left

Nox are right, my mistake. Photo is in poor quality, and I did not recognize hotchkiss 
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #418 on: June 19, 2011, 04:28:23 pm »

Eto, red je da i ja, kao poznati maher za krckvalice za orahe, za tostere i ostala oklopna sredstva stavim koju sliku.
Fotografiju Hotchkissa H-39 preuzeo sam s Hrvatskog povijesnog foruma, a tamo je dospjela odnekuda sa zapadnjačkih strana.


* h-39_in_yugoslavia_crossing_river.jpg (27.23 KB, 475x348 - viewed 179 times.)
Logged
matija191
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 64


« Reply #419 on: June 19, 2011, 05:27:38 pm »

Na tvojoj slici tankete, oba vozila su tipa L3, s tim da je drugo vozilo pretrpelo neku modifikaciju, možda dodatna oklopna ploča. Pogledaj hodni deo, isti je i vidi se ista kuka kao i na prvoj tanketi.

Da, u pravu si...čim više gledam sliku, sve više liči i liči na L3...očito je ova tanketa pretrpjela gadnu "operaciju"

@nox

It seems that you are right..the first one obviously has some modified turret, as @Dreadnought  has say it
Logged
Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 68   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.