PALUBA
March 28, 2024, 05:15:34 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4]   Go Down
  Print  
Author Topic: DOK (suhi i plutajući)  (Read 43915 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #45 on: August 03, 2018, 02:33:17 pm »


 Prvo! Hvala Motoristi za uređenu tabelu.
 Žurio sam te su se potkrale razne greške.
 Svakako : " Titovo" brodogradilište Kraljevica; Brodogradilište" Veljko Vlahović " Bijela ; " Jozo Lozovina - Mosor" Trogir ;Popravilo Lađa 2. Oktobar - Izola.
 Nije da se pravdam, ali je u Registru brodova upravo napisano kako sam prepisao.
 
 Izvinjenje !
 S poštovanjem
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #46 on: August 04, 2018, 03:04:20 pm »

Sve u redu. Podaci su vrijedni, hvala tebi što si ih podijelio i Motoristi što je uredio.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #47 on: August 04, 2018, 05:13:44 pm »

Nema na čemu društvo i uvek kada treba. Meni je milina kada vidim ove "detalje" da isplivaju. Smiley
Logged
BojanKR
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #48 on: December 15, 2020, 11:40:46 am »

Pozdrav svima !!

Imao bih par pitanja u vezi dokova, možda su malo banalna ali probaću da ih postavim:

1. Kako plutajući dok može da podigne težinu broda koja je veća do 3 puta od sopstvene težine doka? Našao sam odgovor zato što deplasman doka veći od deplasmana broda, ali ako može neko to da plastičnije objasni?
Kad kažemo dok može da podigne 33 000 tona npr., o kojoj tonaži onda pričamo pošto ih ima više različitih u brodogradnji?
2. Potklade kod suvih dokova kako se postavljaju za pod? Da li su isključivo drvene?
3. Zna li ko više nešto o podjeli suvih dokova na : gravitacione, drenžne i usidrene. To jest zna li ko detaljnije pojašnjenje za svaki od ova tri slučaja.
4. Koliki je zahtjev za trajnost ovih objekata? Čuo sam da je britanski standard najstrožiji?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #49 on: December 15, 2020, 11:49:32 am »

1. Možda ti pomogne ovaj video:



2. Koliko je meni poznato vare se za podlogu metalni nosači na koje idu drvene grede.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #50 on: December 15, 2020, 07:35:32 pm »


 U simetrali broda su potklade ( nosači, potklade su od drveta )  zavarene . Ali , sa strane postoje pokretne koje se ,naprimer kod nekih dokova sistemom lanaca navlače na potrebno mesto .
Logged
BojanKR
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #51 on: December 16, 2020, 11:57:56 am »

Na internetu nađoh i ovo:

Suvi dokovi mogu biti građevinski i remonti. Remonti dokovi imaju nešto veću dubinu komore doka (radi većeg gaza broda iste nosivosti).

Kako brod koji se remontuje mora da ima veći gaz?

"Suhi dokovi imaju znatne prednosti. Među značajnijim je da suhi dok ne ovisi značajno o vremenskim prilikama za obavljanja operacija dokovanja. Na mjestu doka nije potrebna tolika dubina. Dovoljna je dubina za gaz broda i temelj doka, dok je za plutajući dok potrebno dubinu gaza broda uvećati za visinu pontona doka i visinu potklada. Suhi dokovi imaju manje troškove održavanja i traju gotovo neograničeno"

Ovo mi je tek nema smisla. Uvećati za visinu potklda? Kao da suvi dok nema potklade.
Logged
BojanKR
mornar
*
Offline Offline

Posts: 6


« Reply #52 on: December 16, 2020, 12:07:35 pm »

Što se tiče deplasmana broda?

Osnovno je da da deplasman plutajućeg doka bude veći od deplasmana broda ( light weight a ne deadweight)? Kod onoga DOK 11 znači da je deplasman bio 30 000 tona na osnovu poruka od prije. Obzirom da je često deplasman jednak nosivosti ( ili je nosivost neznatno manja) ispada da mu je tolika nosivost.

Onda je DOk 12 u Bijeloj isto je bio dok ogromne nosivosti obzirom da je propisana nosivost 33 000 tona.

Ne znam zašto kod dokova se barata sa DWT kad nije mjerodavna vrijednost.

Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #53 on: December 16, 2020, 06:51:10 pm »

Odeš u prvu knjižnicu, posudiš tehničku e. br. 3 i sve znaš.  Wink

poz.
Logged
Godra
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 990


P-34


« Reply #54 on: December 27, 2020, 10:04:46 am »

Pozdrav svima !!

Imao bih par pitanja u vezi dokova, možda su malo banalna ali probaću da ih postavim:

1. Kako plutajući dok može da podigne težinu broda koja je veća do 3 puta od sopstvene težine doka? Našao sam odgovor zato što deplasman doka veći od deplasmana broda, ali ako može neko to da plastičnije objasni?
Kad kažemo dok može da podigne 33 000 tona npr., o kojoj tonaži onda pričamo pošto ih ima više različitih u brodogradnji?
2. Potklade kod suvih dokova kako se postavljaju za pod? Da li su isključivo drvene?
3. Zna li ko više nešto o podjeli suvih dokova na : gravitacione, drenžne i usidrene. To jest zna li ko detaljnije pojašnjenje za svaki od ova tri slučaja.
4. Koliki je zahtjev za trajnost ovih objekata? Čuo sam da je britanski standard najstrožiji?

2. Potklade kod suvih dokova se postavljaju viljuskarom,dakle nisu fiksne. Kombinacija su betona i drevata.
3. Suvi-gravitacioni dok je zapravo jako jednostavan sistem,koji omogucava izgradnju dokova velikih dimenzija,sa mogucnoscu dokovanja nekoliko brodova u istom momentu. Potrebno je izgraditi bazen sa tri strane koji se na cetvrtoj strani(ulaznoj) zatvara pomicnim vratima/branom,nakon cega se ta vrata moraju napuniti vodom kako bi sjela na dno doka,i time zatvorila dok u potpunosti,nakon cega voda iz doka pumpava ispumpava napolje. Plavljenje doka vodom je obrnut proces...

Slike prikazuju proces vracanja i zatvaranja vrata uz pomoc remorkera.


* Vrata_1.jpg (262.17 KB, 1200x900 - viewed 1 times.)

* Vrata_2.jpg (317.16 KB, 1200x900 - viewed 1 times.)

* Vrata_3.jpg (378.01 KB, 1200x900 - viewed 1 times.)

* Vrata_4.jpg (308.99 KB, 1200x900 - viewed 1 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #55 on: March 08, 2021, 05:32:14 pm »

Ovoliki natkriveni dok još nisam vidio.  Cool



poz.
Logged
Pages:  1 2 3 [4]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 23 queries.