PALUBA
April 20, 2024, 03:33:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Viđeno kupljeno  (Read 10213 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« on: April 05, 2010, 03:37:50 pm »

Neobično, ali poneki se podatak pronađe. Mislim da je od stavke 4-7 Boro umiješan do lakata.


* 1 032.jpg (109.4 KB, 917x456 - viewed 375 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #1 on: April 05, 2010, 03:53:00 pm »

U pravu si druže, posebno za stavku 4. - ex DTM 234.

Za prodaju ovog broda vezana je mala anegdota ili barem priča: u to vreme u jedinici se očekivao prijem DBM-242 iz novogradnje, pa je malo bio problem gde postaviti starešine sa DTM-234 ako ga prerano prodamo, da nam ih ne pošalju u prekomandu a posle nemamo posadu za DBM. Zbog toga je nas nekoliko "napalo" komisiju koja je došla iz Beograda, i na kraju uspemo da brod bude procenjen na 1,5 miliona nemaćkih maraka (astronomska suma imajući u vidu starost i stanje u kome je brod bio). Normalno, niko se ne javi, i sad po pravilniku komisija spušta za sledeću licitaciju cenu za 20 %, opet se niko ne javi, nakon treće licitacije ide se na slobodnu pogodbu. Na kraju brod kupi gospodin Tone Gašperčič iz Novog Mesta, ako se dobro sećam, za 50 000 DM.

Mi jesmo tako kupili vreme, ali DBM 242 dočekali nismo...
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #2 on: April 05, 2010, 03:56:17 pm »

Nije mi jasno kako se zaletio za takav tip broda.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #3 on: April 05, 2010, 04:06:51 pm »

Sudeći po navedenom radi se o bivšem brodu Financijske straže u Puli. Dva patrolca u Kumboru su najvjerovatnije tipa Kraljevica.


* 1 032.jpg (53.54 KB, 445x533 - viewed 322 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #4 on: April 05, 2010, 04:15:11 pm »

Oglas iz 1989. godine. Kuriozitet je prodaja broda PN 12. Koliko je samo novčanica trebalo izbrojiti. U trenutku prodaje inflacija je već pomalo izgrickala vrijednost izlicitirane cijene. Kupcima se kupovina itekako isplatila.


* 1 032.jpg (47.51 KB, 545x513 - viewed 269 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #5 on: April 05, 2010, 04:18:01 pm »

Nije mi jasno kako se zaletio za takav tip broda.

U brodogradilištu Zvijezda u Puli, uz vrlo male preinake i bez zadiranja u brodsku strukturu, napravio je za par meseci od njega brod za prevoz kamena u Italiju. Sad, ne znam kojeg kamena i koliko je tura napravio, tvrdio je da će sa 5-6 tura da isplati i brod i rekonstrukciju. Malo sam mu pogao oko organizacionih stvari - gde da veže brod kad ga je kupio (pogon je bio ful ispravan), upoznao ga sa inženjerima iz Zvijezde, podučio njegove ljude u korišćenju kuhinje, pomoćnog motora i tako dalje, pa smo se na kraju i sprijateljili. Poslednji put smo razgovarali negde 2001, bio je u Tivtu, ali ja nisam mogao iz Bara do Tivat da ga vidim jer sam se upravo vratio sa VMA (sa razbijanja kamena u bubregu). Da sam ga video, pitao bih ga šta je bilo sa DTM 234 i gde je danas brod.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #6 on: April 05, 2010, 04:25:26 pm »

Ovaj oglas je pravi biser. U odgonetanju navedenog mogli bi nam pomoći stariji naraštaji iz JRM. Oni kojima laptop  nije dio života. Zanimljivo je da su naveli parni remorker od 180.000 tona. Očita slagarska greška. Kao da ljudi znaju koliki deplasman ima PR ?


* 1 032.jpg (71.79 KB, 542x710 - viewed 244 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #7 on: April 05, 2010, 04:33:25 pm »

Ni ovaj oglas nije za baciti. Zainteresiranima je na rasploganju i broj info telefona. Nije besplatni, ali za infomaciju vrijedi platiti razgovor.


* 1 032.jpg (65.87 KB, 420x672 - viewed 246 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #8 on: April 05, 2010, 04:38:40 pm »

Oglas iz 1990. Info telefon isti.


* 1 032.jpg (58.88 KB, 575x608 - viewed 121 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 953


« Reply #9 on: April 05, 2010, 04:44:31 pm »

Ni ovaj oglas nije za baciti. Zainteresiranima je na rasploganju i broj info telefona. Nije besplatni, ali za infomaciju vrijedi platiti razgovor.

Ko zna gde su završile Krupa i Tiha!? Divni krstaši, i za oko i za more. Moj vod je 1977. mesec dana plovio na tim krstašima (ja sam bio na Divni), učestvovali smo i na Jadranskoj regati Vis - Iž - Mali Lošinj, jedan od najlepših meseci u životu mi je bio taj juli 1977.

Ako neko slučajno nešto zna o sudbini Krupe, Tihe, Divne i Snežane, bio bih zahvalan za informacije.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #10 on: April 05, 2010, 04:45:55 pm »

Tko je kupio ČM 21?


* 1 032.jpg (36.98 KB, 495x396 - viewed 185 times.)
Logged
brka-65
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 421



« Reply #11 on: April 05, 2010, 09:15:28 pm »

Oglas iz 1989. godine. Kuriozitet je prodaja broda PN 12. Koliko je samo novčanica trebalo izbrojiti. U trenutku prodaje inflacija je već pomalo izgrickala vrijednost izlicitirane cijene. Kupcima se kupovina itekako isplatila.
PN 12 je jos 1985 prevucen u Loru...Vec tada je bio u losem stanju,sluzio nam je da prespavamo na njemu kada nas je mrzelo da idemo do zgrade a bili smo na dezurstvu.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #12 on: April 30, 2010, 04:08:51 pm »

Ni ovaj oglas nije za baciti. Zainteresiranima je na rasploganju i broj info telefona. Nije besplatni, ali za infomaciju vrijedi platiti razgovor.
    Tihu je kupio Poručnik fregate Joldžić Žarko k dant 224 u leto 1990 je ubačen i centriran motor(neznam tip) izvučena na jedvite jade iz Lore u decembru 1991 godine,Bila je Žaretova supruga u Lori da je izvuče.pozdrav
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #13 on: April 30, 2010, 07:59:34 pm »

Nije mi jasno kako se zaletio za takav tip broda.

U brodogradilištu Zvijezda u Puli, uz vrlo male preinake i bez zadiranja u brodsku strukturu, napravio je za par meseci od njega brod za prevoz kamena u Italiju. Sad, ne znam kojeg kamena i koliko je tura napravio, tvrdio je da će sa 5-6 tura da isplati i brod i rekonstrukciju. Malo sam mu pogao oko organizacionih stvari - gde da veže brod kad ga je kupio (pogon je bio ful ispravan), upoznao ga sa inženjerima iz Zvijezde, podučio njegove ljude u korišćenju kuhinje, pomoćnog motora i tako dalje, pa smo se na kraju i sprijateljili. Poslednji put smo razgovarali negde 2001, bio je u Tivtu, ali ja nisam mogao iz Bara do Tivat da ga vidim jer sam se upravo vratio sa VMA (sa razbijanja kamena u bubregu). Da sam ga video, pitao bih ga šta je bilo sa DTM 234 i gde je danas brod.
Na znanje Bori i svim ostalim sa Palube - DTM 234 nikada nije napustio brodogradiliste Crvena zvijezda u Puli. Godinama je bio vezan za plutacu ispred brodogradilista. Moj dobri kolega i prijatelj (Boro ga dobro poznaje) a bivsi zapovjednik broda je vodio godinama racuna o njemu. Naime gospodin Tone Gašperčič nije mogao zbog ratnih uvjeta brod ekonomski iskoristiti.
Ja sam osobno pokusavao na nekoliko adresa brod prodati ili iznajmiti od onog trenutka kada je gospodin Tone Gašperčič izgubio svaku nadu da brod moze zaposliti. Problem je bio sto zbog dugog stajanja, brod je trebao ponovo na suho, a i pogon je trebalo postaviti u funkciju (ono sto strojari kazi - makinju na pajole), pa je sve skupa bilo preskupo i rizicno.
Inace dobro se sijecam da smo moj prijatelj i ja napravili kontrolu devijacije i kompezaciju magnetskog kompasa uz blagoslov LK Pula.
Vise ga ne vidjam vezanog za plutacu i ne znam za njegovu sudbinu.
Mozda netko tko je iz Pule zna vise. Ja cu se takodjer raspitati.
Zanimljivo da je brod bio obojen u zuto.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #14 on: April 30, 2010, 10:35:34 pm »

Quote
Zanimljivo je da su naveli parni remorker od 180.000 tona.

Pučinski remorkeri starije generacije - PR-31 do PR-39 originalno su imali parnu mašinu. 70-tih godina, svi su povučeni iz JRM, izuzev 37, 38 i 39, kojima je u rekonstrukciji u RMTZ "Sa. Ko." parni stroji zamenjen MAN-ovim dizel motorom. Evo, 38 se dan-danas drži na vodi, ako se ne varam i 37 isto, a voleo bih da znam šta je sa 39 bilo.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 22 queries.