Peniše mornarice Kraljevine Jugoslavije

(1/12) > >>

brodarski:
Našao sam na internetu ovu razglednicu iz Kraljevice. Na njoj je pomoćni brod. Nisam ovaj brod dosad našao u popisu pomoćnih brodova kraljevske mornarice. Molio bih alo bolje verzirane članove za podrobnije podatke o brodu. Unaprijed zahvaljujem.

jadran2:
Sto bi to moglo biti : ПМ4 - PM4? (nesto u vezi  "pomocni" xxx brod s identicnom namjenom kao i ostalih 3 ili vise???)
Godine na razglednici nemas?
Izgleda kao rane dvadesete?

Treba naci nesto suvislo poslije "pomocni"?

brodarski:
U svoje doba zvali su ih peniše po francuskom peniche. Oznaka PM bi moguće bila peniša materijala. To je moja pretpostavka. Naziv pomoćni počeo se upotrebljavati krajem šezdesetih u JRM. Starije generacije obično su govorile o penišama. Ne znam točno koliko je takvih brodova bilo. U jednoj JS s kraja dvadeseih objavljena je flotna lista KM, ali ovaj brod nisam našao. Nije ni čudo, jer se po običaju objavljuje popis prvog borbenog postroja. Logistički postroj kod nas nikad nije bio u prvom planu. Nadam se u bliskoj budućnosti rješenju ove male povijesne tajne.

jadran2:
Vrlo logicno objasnjenje.

brodarski:
Dužan sam Vam jedno objašnjenje. Pomoćni brod PM4 snimljen u Kraljevici je peniša mina. Postojala su četiri ( 4 ) broda oznake PM1 - 4.
Još jedna nadopuna svih flotnih lista objavljivanih u raznoj literaturi. Sve te liste su nepotpune. Jedna jedina potpuna lista objavljena je u doktorskoj disertaciji kbb. Kažimira Pribilovića branjenoj na Filozofskom fakultetu u Zadru 1980. godine.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page