PALUBA
April 18, 2024, 03:16:50 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Обележена 60. годишњица Војнотехничког института  (Read 1635 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« on: October 30, 2008, 06:30:27 pm »

30.10.2008.

У Дому Гарде на Топчидеру, данас је одржана свечана академија поводом 60. годишњице Војнотехничког института.

– Шест деценија рада Војнотехничког института дало је изузетне резултате у развоју средстава наоружања и војне опреме. Били сте носиоци развоја и значајан фактор одбрамбене индустрије некадашње Југославије, а данас Србије и региона. Данас, као никада до сада, систем одбране јесте везан за бруто домаћи производ. Зато желимо да дамо допринос у побољшању извоза наше одбрамбене индустрије. Нема војне делегације која посећује Министарство одбране, а да не жели да посети и Институт. То је последица искустава које је он имао током седамдесетих и осамдесетих година, када је био лидер у целом региону. Желимо да Институт поново буде лидер. Његови циљеви морају бити на нивоу нових изазова – нагласио је министар одбране Драган Шутановац, честитајући јубилеј припадницима Војнотехничког института.

Директор Војнотехничког института пуковник проф. др Младен Пантић у свом обраћању рекао је да су у протеклих шест деценија генерације стручњака Института постигле изузетне резултате у развоју средстава наоружања и војне опреме и истакао да је у наоружање наше војске уведено више од 1.300 средстава, а многа од њих се налазе и у наоружању страних армија.

Према речима пуковника Пантића, Војнотехнички институт данас јесте један од најзначајнијих научноистраживачких и развојних института у Србији. Веома успешно ради у више од 30 научних области и располаже кадром неопходним за развој сложених борбених система.

– Печат овом времену дају пројекти Војнотехничког института као што су школски авион Ласта, беспилотне летилице, ласерски вођена бомба, аутоматски вишецевни лансер ракета, систем за идентификацију и лоцирање радарских оруђа, оружје и ваздухопловне платформе – нагласио је пуковник Младен Пантић и додао да време које долази доноси нове изазове у области одбрамбених технологија. Од тих изазова најзначајнији су даљински управљани борбени системи, роботизација средстава, коришћење наноматеријала и изналажење нових.

Пуковник Пантић сматра да ће Војнотехнички институт, новом организацијом рада, опремањем лабораторијских капацитета и запошљавањем младих, све будуће задатке успешно реализовати. – На тај начин – истакао је он – бићемо и даље у функцији одржавање високе борбене способности јединица Војске Србије и поуздан научни ослонац српској одбрамбеној индустрији.


Извор:Сајт министарства одбране
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #1 on: October 30, 2008, 08:57:33 pm »

Pozdrav,

kao vojnik sam imao priliku da obiđem deo kompleksa VTI u Žarkovu, jer mi je jedna od dužnosti bila da nosim uzorke goriva i maziva iz aviona i helikoptera u laboratoriju instituta na hem. analizu (moram priznati da mi je to bila omiljena dužnost, jer je podrazumevala i slobodan vikend  Smiley). Moram priznati da sam se razočarao onim što sam video - sve je bilo pusto, tiho i zapušteno. Pola sata sam lutao između zgrada unutar kompleksa koji je veličine jednog omanjeg grada i za to vreme sreo samo jednu osobu koja me je usmerila u pravom pravcu, jer sam zalutao među objektima, koji ruku na srce, izgledaju dosta dobro, ali žive duše nema ni u njima ni oko njih. Slike:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [attachment=10]


* 1.jpg (3.58 KB, 160x120 - viewed 33 times.)

* 2.jpg (3.24 KB, 160x120 - viewed 37 times.)

* 3.jpg (4.55 KB, 160x120 - viewed 33 times.)

* 4.jpg (4.51 KB, 120x160 - viewed 33 times.)

* 5.jpg (4.98 KB, 160x120 - viewed 32 times.)

* 6.jpg (5.79 KB, 160x120 - viewed 33 times.)

* 7.jpg (5.3 KB, 160x120 - viewed 31 times.)

* 8.jpg (5.35 KB, 160x120 - viewed 32 times.)

* 9.jpg (5.89 KB, 160x120 - viewed 33 times.)

* 10.jpg (5.13 KB, 160x120 - viewed 33 times.)
« Last Edit: August 04, 2010, 03:55:48 am by Boro Prodanic, Reason: Ubacivanje slika u atačment » Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.019 seconds with 25 queries.