PALUBA
April 16, 2024, 06:35:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Srbija kupuje BTR-90?  (Read 17141 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« on: April 07, 2008, 12:18:39 pm »

Reče mi kum pre neki dan da ovi naši imaju nameru da kupe 200 komada BTR-90?Huh? Zna li ko da li je ovo istina Grin ili je još jedna šarena laza  
« Last Edit: August 03, 2010, 09:16:07 pm by leut » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #1 on: April 07, 2008, 01:28:52 pm »

Izbori, izbori...  Grin
Drugo, kada bi se nesto kupovalo, zar ne bi bio prvo proglasen javni konkurs za dostavljanje ponuda proizvodjaca?
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #2 on: April 07, 2008, 01:45:02 pm »

U normalnoj državi bi. Kod nas, čak i kad je raspisan tender, ne može do kraja da se istera pošteno, pa to ti je... Tako je s auto-putem, tako je s Borom, tako je sa svime...  Angry
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #3 on: April 07, 2008, 03:10:55 pm »

Bor je jos malo pa prso...i sa ovim ce da bude isto!
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #4 on: April 07, 2008, 04:58:59 pm »

Pa ako i za to budu raspisivali tender,onda nema ništa od tog posla.Prvo će uz fanfare da proglase pobednika,a zatim će sve da propadne u vodu,tako da će novi transporteri biti kupljeni negde 2039
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 920



« Reply #5 on: April 07, 2008, 06:56:13 pm »

Википедија каже да купујемо ...
http://en.wikipedia.org/wiki/BTR-90
А одакле нам паре?
И ова тема није за овај пдф
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #6 on: April 07, 2008, 08:00:02 pm »

Vest da cemo kupiti 200 oklopnih transportera iz Rusije je vec stara par meseci, cini mi se jos pre nove godine ako se ne varam. Stvar je u tome sto to do sada niko nije potvrdio ali ni demantovao a stvar je i u tome sto niko nema pojma kad cemo mi to i sta da kupimo. Mislim da je to bio samo neki politicki manevar srpske vlasti jer je u to vreme bilo potrebno. Pa i oni su svesni da nam rusi nece dati podrsku oko Kosmeta na lep pogled jel tako? Samo nist da naruce. A pitam se i sta cemo sa 200 OT pa neka budu i BTR-90 kad su nam uzeli Prage i BOV-3 i planirali da prodaju U.S. Steel-u 250 tenkova T-55 jer su navodno visak i nisu za upotrebu, cena po tenku 3.000 Dolara. Ne znam da li BTR-90 moze da zameni T-55 kao i BOV-3 i Prage ali ja bih rekao da je to blago receno nemoguce. A nigde nista nije ni najavljeno, tako da je to bilo samo kratko na vestima i naravno velika naslovna slova u novinama ali dalje nista.

A ako smatrate Wikipediju za ozbiljan izvor sto se vojno-tehnickih pitanja tice, pa nisam bas saglasan. Proverite podatke na nekim drugim sajtovima a najbolje je pricati sa ljudima koji su upoznati u materiju a ovo na Wikipediji bolje da zaboravimo.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #7 on: April 08, 2008, 05:40:58 am »

VS itekako treba novo borbeno oklopno vozilo (pogledajte susednu Hrvatsku). Praga, BOV-3, T-55 i ostali muzejski eksponati i treba da budu po muzejima. Da bi takav posao mogao biti realizovan, prvo se mora napraviti studija o tome kakvo to vozilo mora da bude, kojih TT karakteristika, potom u budžetu za narednu godinu treba da budu izdvojena sredstva namenjena tom poslu, potom ide raspisivanje javne nabavke, tenderska procedura, provere i ispitivanje i na kraju se donosi odluka. Sve to traje u normalnim okolnostima jedno 2 godine (često i duže) i svako zaobilaženje ovakvog pristupa je propast i interesne grupe mogu samo zadovoljno da trljaju ruke posle toga, naravno na račun državnog budžeta. Odluka o nabavci takve količine takvog sredstva je strateškog karaktera za vojsku poput naše, i ne može se doneti preko noći. Mislim, može, ali to je onda skroz naopako. Kako kod nas državni vrh ne može da se usaglasi oko najfundamentalnijih državnih pitanja, čisto sumnjam da će i ovde sve proći bez odlaganja, afera, prevara itd.
« Last Edit: April 08, 2008, 08:10:11 am by FF » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #8 on: April 08, 2008, 09:59:37 am »

Ostalo je nama oko 40 miliona US$ nenaplacenog klirinskog duga Rusije, mozda i ne bi bilo lose da ovo bude neko privremeno, ad hoc resenje, do nabavke neke vece kolicine OT...
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 920



« Reply #9 on: April 08, 2008, 11:12:47 am »

Quote
A ako smatrate Wikipediju za ozbiljan izvor sto se vojno-tehnickih pitanja tice, pa nisam bas saglasan. Proverite podatke na nekim drugim sajtovima a najbolje je pricati sa ljudima koji su upoznati u materiju a ovo na Wikipediji bolje da zaboravimo.
Не брини, не сматрамо. Прогуглао сам мало и видео да се ни на једном сајту не помињемо ни као потенцијални корисници  ...


Quote
VS itekako treba novo borbeno oklopno vozilo (pogledajte susednu Hrvatsku). Praga, BOV-3, T-55 i ostali
А што не модеризовати ... она 'мутација'  са стављањем прагиних топова на м80 ми делује као добар избор. Што се тиче т55 од њега су направили инжињеријско возило ...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #10 on: April 08, 2008, 07:44:01 pm »

Dakle nema ništa od toga!Bolje tih 40 mil$ da se iskoristi za modernizaciju onoga što imaš.Ako su Rusi i Izraelci napravili teške oklopne transportere od starih 55-ica,mogu to i ovi naši.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #11 on: April 08, 2008, 07:57:56 pm »

Koliko mi je poznato, Rusi nisu radili rekonstrukciju T-55 u borbeno vozilo pešadije za svoje potrebe, već se to nudi drugima kao opciju - uglavnom siromašnijim zemljama koje imaju veliki broj T-55 na kraju radnog veka. Ne znam dali je neka zemlja u značajnijem broju uradila nešto tako? Izrael je priča za sebe - Achzarit je koncepcija koja datira od pre 35 godina (s početka 80-tih).

T-55, Prage i druga slična oklopna vozila u Vojsci Srbije su stara apo 40-ak godina. Jeftinije je kupiti novo i koristiti koliko traje, negoli modernizovati tako stara, islužena i prevaziđena sredstva.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 958


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #12 on: April 08, 2008, 09:33:52 pm »

Dakle nema ništa od toga!Bolje tih 40 mil$ da se iskoristi za modernizaciju onoga što imaš.Ako su Rusi i Izraelci napravili teške oklopne transportere od starih 55-ica,mogu to i ovi naši.

I ja sam više za ovaj model nego da kupujemo išta novo. I još nešto, imamo mi itekako dobrih stručnjaka koji bi po nekom našem modelu mogli da naprave transporter na telu tenka T-55, što znači da ne bi morali da radimo po ničijoj licensi (koja isto košta) nego da transportno vozilo prilagodimo našoj konfiguraciji zemljišta i našoj postojećoj tehnici.

Rusi su naparvili na telu tenka T-72 oklopni transporter Ramka-99. Pošto je iskustvo pokazlo da je naš M-84 bez pešadije jako laka zicer meta, a sa druge strane u praksi se pokazalo da pešadinci idu uglavnom duboko iza tenka (a ne u ravni ili ispred njega) gde su potpuno beskorisni, ovako vozilo nešto poput Ramke-99 bi bilo idealno da sadejstvuje sa tenkom M-84, i rešili bi taj večiti problem da u sred borbe tenkisti "traže" našu pešadiju, uvek iza sebe. Nešto slično smo mogli i mi da napravimo na telu T-55.

E sada druga je priča što su tolike petice tek tako isečene.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #13 on: April 08, 2008, 11:18:47 pm »

Ovde bi neki Pragom i T-55 u 21. vek  Grin
T-55 je odsvirao svoje, i niko normalan ne bi modernizovao tako nesto, bolje da se modernizuje, recimo BVP M-80, koji bi sa boljim topom i novim PO raketama, kao novom optoelektronikom predstavljao respektabilno sredstvo jos dugi niz godina... A, onih 40 milioncica, naravno, ako do sada nisu spiskani na gas (podatak iz 2004.), bolje je utrositi na Mi-171Sh, jedna eskadrila bi nam jaaako dobrodosla....  pilot
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 958


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #14 on: April 09, 2008, 12:39:13 am »

Sve to što si naveo za BVP M-80 stoji, i moglo bi i to da se uradi, ali bez bolje oklopne zaštite nešto ne bi mnogo dobio. A ako bi stavio više oklopa na BVP onda moraš odmah da računaš i na jači motor, pa ojačvanje šasije, vešanja. Pa to nešto baš i nema mnogo računa raditi.

Ne razumem zašto ste toliko"gadljivi" na T-55, i kada se pominje T-55, nisam mislio na njeove karakteristike vatrene moći itd. već na telo tog tenka i kako je ono moglo da se iskoristiti.

Sve u svemu kao što sam napomenuo, nama treba oklopni transporter koji će odgovarati našoj postojećoj tehnici i našoj konfiguraciji zemljišta.

Nama treba oklopni transporter koji će do linije dovesti pešadiju, da dejstvuje na neprijatelja, i trebao bi biti u blizini da ih pokupi kada to zatreba, a ne kao što se X puta događalo da je BVP poprilično u dubini iza tenka tu iskrca pešadiju, i nešto kao "dejstvuje" preko tenkova.

Da li je taj transporter hibrid nečega što potiče iz 50-tih godina prošlog veka, to po meni uopšte nema nikakve veze, možda jedino zvuči ružno.

Verovatno je neko od Vas gledao ili učestvovao u mešovito tenkovsko-mehanizovanom vodu ili četi u napadu, mislim na strelištu. Kako to samo lepo izgleda, kada tako nešto u praksi treba uraditi, BVP-u obično spadne gusenica, (jedna od mana na BVP-u M-80), to se naravno prosečnom vozaču BVP-a može desiti samo ako on tako hoće. Koliko ja znam jako često su im "spadale gusenice" i to baš u ključnim trenucima.
Iz tih razloga nam je stvarno neophodno dobrar transporter, pre svega da ima dobru oklopnu zaštitu.
Logged
Pages:  [1] 2 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 25 queries.