PALUBA
March 29, 2024, 12:26:43 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3]   Go Down
  Print  
Author Topic: Prodaja i doniranje naoružanja iz viškova Vojske Crne Gore  (Read 30498 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #30 on: March 17, 2019, 02:06:32 pm »

Prodaju nekadašnji arsenal JNA: Nude rakete, zolje, minobacače...



Podgorica -- Crna Gora planira da do 2020. godine proda deo naoružanja i opreme koji se nalazi u skladištima kopnene vojske, mornarice i vazduhoplovstva.


Prema podacima iz dugoročnog plana razvoja odbrane, resor Predraga Boškovića će do kraja iduće godine prodati 400 komada protivtenkovskih raketnih bacača tipa "zolja", 581 raketu "maljutka", 19 prenosivih raketnih PVO sistema "strela 2M", kao i 30 minobacača 82 mm koji se nalaze u skladištu u Brezoviku, piše Pobjeda, a prenosi RTCG.

U skladištu u Danilovgradu, prema podacima iz dokumenta, nalaze se tri borbena oklopna vozila M81, šest protivtenkovskih topova, kao i pet borbenih transportera koji su višak.

Kada je u pitanju glavno naoružanje i oprema, koji su potreba VCG, u dokumentima se navodi da vojska raspolaže sa 74 minobacača 82 mm, od čega su vojsci potrebna 44, dok su ostali višak. U posedu su i 32 minobacača od 120 mm, 18 višecevnih lanser raketa, kao i 12 haubica 122 mm.

Kopnene snage raspolažu i sa šest borbenih oklopnih vozila M86, šest borbenih oklopnih vozila M83, kao i 226 lakih prenosivih raketnih PVO sistema.

Kopnene snage su, kako navode u Ministarstvu, najbrojniji vid Vojske, osposobljene za izvođenje kopnenih operacija za odbranu države i u okviru kolektivne odbrane.

"Težište i prioritet razvoja kopnenih snaga imaće deklarisane čete iz sastava pješadijskog bataljona, sa elementima podrške. Nabavkom lakih oklopnih vozila pešadije sa pratećim sredstvima i sistemima naoružanja unaprijediće se mobilnost, zaštita, vatrena moć i interoperabilnost deklarisanih četa za učešće u punom spektru NATO vođenih operacija", napominje su u planu odbrane.

Kada je u pitanju Mornarica, dokument pokazuje da ovaj deo VCG raspolaže sa dva patrolna broda tip 33, a oba su višak, tri raketne topovnjače, od kojih je jedna višak. Navodi se i da je vojsci potreban jedan patrolni brod i četiri patrolna čamca za hitno reagovanje, koji će biti nabavljeni.

"Patrolni brodovi klase "Kotor" će biti povučeni iz operativne upotrebe nakon završetka konverzije raketnih topovnjača, dok će raketne topovnjače biti povučene iz operativne upotrebe nakon nabavke novih patrolnih brodova”, navodi se u planu odbrane.

U posedu Mornarice je školski brod "Jadran", te pučinski remorker, barkasa ronilačka kao i jedna lučka dizalica.

"Mornarica VCG će razvijati sposobnosti za nadzor i zaštitu mora, povećanje prisustva brodova na moru, izvođenje operacija pomorske zabrane (MIO operacije), protivminsku zaštitu, traganje i zaštitu mora od zagađenja. U prvom delu planskog perioda Mornarica će završiti nadogradnju sistema za nadzor mora, opremanje deklarisanih jedinica i konverziju raketnih topovnjača klase "Končar" u patrolne brodove. U cilju dostizanja punih sposobnosti kontrole i zaštite mora u drugom delu planskog perioda planirana je nabavka jednog patrolnog broda srednje klase", dodaje se u izveštaju.

izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #31 on: April 19, 2019, 12:26:43 pm »

Crna Gora prodaje najmoćnije ratne brodove jugoslovenske mornarice
Novosti online   19. april 2019.

Vlada Crne Gore donela je odluku da se iz formacije Mornarice Vojske Crne Gore povuku njena dva najveća plovila - patrolni brodovi (nekadašnje fregate) P-33 i P-34 klase „Kotor" i ponude na prodaju.

Ministarstvo odbrane zaduženo je da izvrši procenu i odredi početne cene za brodove i rezervne delove za ta plovila, koji su u mornaričkim skladištima, kao i da sprovede postupak njihove prodaje. Budući da je ovde reč o prodaji još upotrebljive i perspektivne vojne tehnike, Ministarstvo odbrane će novog vlasnika za najjače i najveće brodove crnogorske Mornarice tražiti na tzv. poverljivim tenderima koji nose oznaku tajnosti "Interno".

Prihod od njihove prodaje biće usmjeren u budžet Ministarstva odbrane za nabavku novog naoružanja i opreme za Vojsku Crne Gore. Do sada je inače, više država iskazivalo interesovanje da kupi ova dva broda koja su tehnički, u dobrom stanju i da ih nakon modernizacije naoružanja i elektronike, uvrste u sastav svojih ratnih mornarica. Među interesentima bili su Pakistan, Turska, Bangladeš, Izrael…

Kako se navodi u Informaciji o rešavanju statusa patrolnih brodova P-33 i P-34, oni su preveliki, preskupi i prekomplikovani za upotrebu u Mornarici VCG koja ni sa kadrovskog stanovišta više ne može opsluživati tako kompleksne ratne brodove koji su krajem osamdesetih godina prošlog veka napravljeni da budu okosnica udarnih pomorskih snaga flote nekadašnje Jugoslovenske Ratne Mornarice.

„Kotor" (P-33) i njegov blizanac „Pula" (sada P-34), bili su najveći i najmoćniji ratni brodovi nekadašnje Jugoslovenske ratne mornarice. Ove dve raketne fregate građene su 1986. i 1988. u Kraljevici. Brodovi su dugački 92 i široki 11,7 metara.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #32 on: April 19, 2019, 07:53:19 pm »

Ti brodovi su već odavno oglašeni viškom....

Uprkos tome, pre nekoliko godina MO je utuklo masu para u njih, u JBB Bijela.
I tada je bilo nejasno zašto trošiti pare na nešto što perspektive nema.

Svakome, ko normalno razmišlja, jasno je odavno (još od T11) da ti brodovi ne mogu opstati u uslovima u kakvima jesu: iza njih ne stoji nikakva logistika, nemaju oružja (rakete i ppd sredstva su davna prošlost u CG, za topove AK-726 nema municije ...), nema posade - i da ne nabrajam dalje!

Sadašnja odluka, ako je definitivna, jasno nam daje do znanja koliko je CG mornarica, sa kompletnim kadrom koji je zaposlen u njoj ''ozbiljna'' institucija. Trebalo im je 13 godina da shvate da im ti brodovi ne služe ni za šta, i da im ne trebaju, pa da se najzad odluče da ih prodaju.

Lično, bojim se da će završiti isto kao 31 i 32.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #33 on: June 04, 2019, 02:39:55 pm »

Brodovi nekadašnje JRM se raspadaju u CG, a MO svojim nerazumnim odlukama još uvek nije pronašao efikasan način da ih se reši. Nije jasno kome je u interesu da se brodovi i oprema koja odavno ne služe ničemu još uvek prodaje za velike pare - a svima je jasno da ne vredi toliko.

Napr. DBM, je pre mnogo godina je ''bezecovao'' Cofis. Od tada brod stoji i propada, sve je sa njega pokradeno, ostao je samo zarđali trup. Sada, kada je Cofis uvideo da brod ne može prodati, vaćen je CG, i prodaje se za mizeriju.... Znam pouzdano je Cofis nudio brod Egipatskoj RM za 5.000 000 $, a trebao je CG da plati 500 000 $. Nebrigom vlasnika Cofis brod je potpuno devastiran, država je izgubila gomilu para - i ko je za to odgovoran?

Jadranka je drveni brod - potpuno truo. Ne može ni u staro gvožđe. Da su ga svojevremeno prodali, mogli su za njega dobiti dobre pare. Pitam se gde je završila luksuzna oprema sa broda?

I da ne nabrajam dalje: Sopl-ovi, fregate, mnogo rezervnih delova u skladištima, torpeda, kompletna radionica za remont torpeda, rakete, mine - sve se o moglo prodati za dobre pare da je imalo pameti i sluha, ali .... preovladalo je nešto drugo! 


CG: „Jadranka“ na sniženju, sa 80.000 na 50.000 evra

Tanjug 4. juna 2019. 11:48

PODGORICA – Crnogorsko Ministarstvo odbrane ponovilo je javni poziv za prodaju suvišnih plovnih objekata pošto je vlada odlučila da im snizi cene, pa je tako vrednost jahte „Jadranka“ sada procenjena na 50.000 evra, piše „Pobjeda“.

Ponuđeni plovni objekti, brodski motori i oprema jeftiniji su do 20 odsto.
Vlada Crne Gore je nedavno odlučila da snizi cene tih plovnih objekata, jer je od svega oglašenog prodat samo jedan motor i turbine M8G, dok zainteresovanih ponuđača za kupovinu plovnih objekata, opreme i rezervnih delova od plovnih objekata i radioničke opreme nije ni bilo.

Prema novoj ponudi, cena jahte „Jadranka“, koja je za potrebe predsednika SFRJ Josipa Broza Tita izgrađena 1977. godine u brodogradilištu u Kraljevici u Hrvatskoj, iznosi 50.000, umesto dosadašnjih 80.000 evra, prenosi RTCG.

Jahta se nalazi na suvom vezu u luci Bar. Pri izgradnji, u jahtu su, kako su pisali hrvatski mediji, ugrađivane najkvalitetniji i najluksuzniji materijali, od maghagonija do tikovine, dok su pregrade jahte izgrađene od specijalnih čeličnih legura.

„Jadranka“ ima tri salona za dnevni boravak gostiju, dva apartmana i dve pomoćne kabine za goste. Jahta je imala osam ležajeva, a u dnevni boravak mogla je da primi 30 gostiju. Mediji su izračunali da je Tito u njoj boravio 24 puta.

Osim „Jadranke“, ponovo je oglašena prodaja pomoćnog naftonosača čija je nova cena 72.000 evra, desantnog broda minopolagača (75.000 evra), kao i pomoćnog vodonosača (49.000 evra).
(Tanjug)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #34 on: June 04, 2019, 08:35:20 pm »

Nije mornarica za diletante nikada ni bila.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 447


« Reply #35 on: July 25, 2019, 10:03:28 am »


Дил Ел Танти!
Logged
cobra 73
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 201


СА ВЕРОМ У БОГА ЗА КРАЉА И ОТАЏБИНУ


« Reply #36 on: July 25, 2019, 03:51:02 pm »

Баш ми је криво што бродови ЈРМ, сем Јадрана, нису остали у хрватској. Не бацајте бисере пред свиње!
Logged
dead1
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 560


« Reply #37 on: July 29, 2019, 07:47:19 am »

Баш ми је криво што бродови ЈРМ, сем Јадрана, нису остали у хрватској. Не бацајте бисере пред свиње!

Vrag bi znao da li bi isto zavrsili u Hrvatskoj.  Nema puno ulganja u HRM.
Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 322


« Reply #38 on: July 29, 2019, 12:00:31 pm »

Velikih ulaganja u HRM nije bilo puno ali se postojeća flota ipak
 korektno održava.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #39 on: July 29, 2019, 02:05:08 pm »

Баш ми је криво што бродови ЈРМ, сем Јадрана, нису остали у хрватској. Не бацајте бисере пред свиње!

Verujem da bi ih i Hrvati već odavno otpisali i rashodovali, kao neperspektivni višak, koji država nije u stanju da održava po pravilu.

Možda bi bili agilniji od CG, pa bi ih eventualno na vreme prodali, ne bi dozvolili da im istrunu pred nososm, i time ostvarili određnu materijalnu korist.

Opisujem stanje brodova i ratne tehnike u Cg jednom rečenicom: slom države - krah vojske.

I ne bih dalje da diskutujem o tome, da ne bi dublje otišli u T11.
Logged
bristova
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 322


« Reply #40 on: August 02, 2019, 09:41:43 pm »

Баш ми је криво што бродови ЈРМ, сем Јадрана, нису остали у хрватској. Не бацајте бисере пред свиње!

Verujem da bi ih i Hrvati već odavno otpisali i rashodovali, kao neperspektivni višak, koji država nije u stanju da održava po pravilu...

Hmm...teško pitanje ŠBBDJB.

Pitanje za najodgovornije u HRM iz tog vremena.

Po mom mišljenju, da su 33 i/ili 34 ostali u RH, teško da bi ih HRM otpisala. Jako joj fale veliki brodovi. Zato se znatno stariji Mohorovičić i Vrančić po svaku cijenu održavaju  i dosta koriste na moru.

Ne odriče se HRM brodova olako.


Početkom 90-tih bi 33/34 vjerojatno bili:

PP-21,22 - prenaoružani s RBS-15B.
OSA-M rakete su ionako ostale u RH.

Topovi 76 mm...ne znam. Mada su u Šibeniku ostali ljudi i alat za održavanje.
AK-230 - no problem.

PPd - slabo ili nikako.

SUV-Radari - bivši MEZ bi ih nekako održavao a krajem embarga bi se vjerojatno  manjim dijelom mjenjali novima.

Propulzija - sve osim plinske turbine M8G ne bi bio prevelik izazov.

Dokovanja - nikad problem u HRM.

Sve u svemu, ti ipak novi brodovi bili bi svakako perspektivni za HRM. Stoga vjerujem da bi ih danas često gledali u raznim zadaćama po Jadranu. A i šire.

Makar smanjenih borbenih sposobnosti, kao izvanobalne ophodne brodove.

I kad bolje razmislim, ipak su oni izvorno Veliki patrolni brodovi, zar ne?
« Last Edit: August 02, 2019, 10:00:54 pm by bristova » Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #41 on: April 24, 2023, 06:49:11 pm »

Vlada prodaje dvije topovnjače i transportni brod za 2,46 miliona eura


Do sada su bezuspješno pokušane dvije prodaje RTOP-404 i PO-91 po početnoj cijeni od 1,5 miliona eura za topovnjaču, odnosno 373.221 euro za pomoćni brod. Vlada Crne Gore je na posljednjoj sjednici dala saglasnost Ministarstvu odbrane da u objedinjenom postupkum pokuša da proda dvije raketne topovnjače tipa "Rade Končar" i pomoćni transportni brod-oružar PO-91 "Lubin" za ukupno nešto preko 2,36 miliona eura.

Kako se navodi u "Informaciji o predlogu rješavanja statusa plovnih obvjekata: raketna topovnjača RTOP-404, pomoćni brod oružar PO-91 i raketna topovnjača RTOP-406" koju je pripremilo Ministarstvo odbrane (MO), Vlada je te objekte još 2018. i 2022. godine proglasila viškom i stavila na prodaju.

Do sada su bezuspješno pokušane dvije prodaje RTOP-404 i PO-91 po početnoj cijeni od 1,5 miliona eura za topovnjaču, odnosno 373.221 euro za pomoćni brod. Na te iznose ova dva plovila inače procijenila je komisija MO, ali ni nakon dva pokušaja, nije bilo zaintereovanih kupaca.

Zbog toga je MO, pozivajući se na Uredbu o prodaji i davanju u zakup stvari u državnoj imovini, predložio, a Vlada u četvrtak prihvatila, da se početne cijene za ova dva broda za sledeći pokušaj njihove prodaje umanje za 30 odsto.

Stoga je nova početna cijena za topovnjaču 1.050.000 eura, a za transportni brod samo 261.255 eura. Dodatno, budući da je u avgustu prošle godine Vlada odlučila da se proda i raketna topovnjača RTOP-406 za koju se prethodnih godina planiralo da se rekonstruiše u patrolni brod, to je odlučeno da se i ona ponudi kupcima zajedno sa RTOP-404 i PO-91, a na što je saglasnost u međuvremenu dalo i Ministarstvo finansija.


"Uzimajući u obzir da su raketna topovnjača RTOP-404 i raketna topovnjača RTOP-406 isti tip brodova, istih taktičko-tehničkih karakteristika, godine proizvodnje i identičnog kvalitativnog stanja, Ministarstvo odbrane predlaže da početna cijena raketne topovnjače RTOP-406 bude ista kao i cijena raketne topovnjače RTOP-404, po gore navedenom predlogu i da se u skladu sa članom 5 Uredbe o prodaji i davanju u zakup stvari u državnoj imovini sprovede objedinjeni postupak njihove prodaje", piše u Infornmaciji koju je u četvrtak prihvatila Vlada iako ovi podaci nisu tačni jer je RTOP-406, osim što je dvije godine mlađa od RTOP-404, u znatno boljem tehničkom stanju od svoje starije sestre-blizankinje, jer je ovaj brod prije osam godina dokovan i djelimično remontovan u Jadranskom brodogradiulištu Bijela.

RTOP-404 međutim, prema dostupnim podacima, nije dokovana niti je na tom brodu rađen bilo kakav ozbiljniji remont još od daleke 2005. godine. Raketne topovnjače tipa "Rade Končar" građene su u seriji od šest brodova za Jugoslovensku Ratnu Mornaricu od 1977. do kraja 1980. godine u Kraljevici.

Ovi tada vrlo moderni i veioma brzi mali ratni brodovi punog deplasmana od 250 tona, bili su naoružani sa po dva moderna i izuzetno precizna višenamjenska brodska brzometna topa "bofors" M-70 kalibra 57mm i sa po dvije protivbrodske rakete P-22, a postizali su maksimalne brzine od čak 40 čvorova.

Jedan od tih brodova, bivša RTOP-402 ostala je na remontu u Hrvatskoj kada je izbio građanski rat u bivšoj Jgoslaaviji nakon čega je uvrštena u flout Hrvatske Ratne Mornarice gdje i sada plovi pod imenom RTOP -21 "Šibenik", dok je pet preostalih brodova ovog tipa JRM kada se povukla iz Hrvatske, sa sobom dovela u Crnu Goru.

Dva broda, RTOP-401 i RTOP-403 su u međuvremenu rashodovana i isječena u staro željezo, dok je RTOP-405 prije četiri godine rekonstruisana i pretvorena u patrolni brod P-105 "Durnmitor" koji službuje u Mornarici VCG. Pomoćni brod orupar PO-91 "Lubin" sagrađen je 1981.

U Splitu kao prvi u seriji od tri identična nova višenamjenska ro-ro transportna broda JRM koji su bili namijenjeni prevozu oružja, vozila, tenkova i drugog ratnog materijala. Ovaj brod dužine 58 metara ima 1.000 tona punog deplasmana, apopt feribota, na prramcu ima rampu preko koje se u unutrašnjost broda ukrcavaju tenkovi, vučni i samohodni topovi ili vojni kamioni.

Ostali teret brod je ukrcavao palubnim dizalicama kroz otvorere štiva na palubi, a brodovi tipa PO-91 mogli su da prevoze širok dijapazon tereta - od 150 vojnika sa ličnim naoružanjem i opremom, preko raznih vrsta raketa, mina, torpeda i municije, do tenkova i vozila, te goriva za snabdijevanje drugih plovila.

PO-91 "Lubin" je na žalost, vrlo zapušten brod koji Mornarica nije dokovala i remontovala već više od dvadeset godina. Dva njegova po godinu dana mlađa blizanca PO-92 i PO-93 nekadašnja Mornmarica Vojske Jugoslavije je 1997. ustupila Vladi Crne Gore, a ova ih je odmah preprodala privatnicima. Jedan od njih – bivši PO-92 je pod imenom "Boka Star" zaplijenjen 2002. godine u Rijeci pod optužbom da je krijumčario vojni materijal za Irak, iako je ta zemlja bila pod međunarodnim embargom.

U 14 kontejnera smještenih na brodu tada je pronađeno ukupno 208 tona eksplozivnog punjenja za jugoslovensko-irački višecjevni bacač raketa "Orkan", nitrit-acid koji se koristi za ispaljivanje raketa zemlja-zemlja "Scud", rezervni dijelove za topove i barutna punjenja za topovske granate. Nakon višegodišnjih sudskih peripetija i zadržavanja u Rijeci , "Boka Star" je početkom 2012. izrezana u staro željezo u Turskoj. Treći blizanac – nekadašnji PO-93, i danas plovi kao trgovački brod pod imenom "Carlota II" u zapadnoj Africi.


U remont glisera ulažu pola procijenjene vrijednosti transportnog broda



Ministarstvo odbrane raspisalo je ovih dana tender za remont i remotorizaciju višenamjenskog transpornog glisera "Polycat" Mornarice VCG, procijenjene vrijednosti 120.000 eura sa PDV-om.

Ovaj plastični brodić dužine 9.90 metara i težine 6,5 tona, sa kraja sedamdesetih godina prošlog vijeka, nekada je služio u 9. vojnopomorskom sektoru JRM u Kumboru, nakon čega je duže od dvije decenije korišten za razne zadatke prevoženja i logistike po zalivu Boke Kotorske.

U tenderskoj dokumentaciji MO je navelo da osim uobičajenih dokovskih radova, predstojeći remont "Polycata" treba da obuhvati i njegovu remotorizaciju, odnosno zamjenu njegova dva pogonska motora ugradnjom novih šestocilindrilnih dizel motora pojedinačne snage od 220 do 300 konja, sa novim reduktorima i propelerskim osovinama, te pratećom opremom i instalacijama. Ponude na ovaj tender primaju se do 19. maja.

( Siniša Luković )

izvor







Logged
Pages:  1 2 [3]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 24 queries.