PALUBA
March 28, 2024, 01:43:14 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Učešće RČ-305 u potapanju razarača Eilat?  (Read 43741 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #15 on: March 19, 2010, 06:03:17 pm »

Štovani FF,

prva slika koju ste izabrali u Vašem javljanju na Forum predstavlja lansiranje rakete P-15 sa raktnog čamca JRM RČ-305 za vrijeme vježbe "Podgora". Prilikom ovog lansiranja bio sam pomoćnik zapovjednika na istom. Istinit događaj sa tog gađanja predstavlja trenutak kada sada pokojni zapovjednik pporučnik bojnog broda Dimitrijević zapovijeda "Start", potporučnik Skender tadašnji k-dir II.BO pritišće dugme start no starta nema, i tada zapovjednik naprosto vrisne brodarskom koji se nalazio za kormilom "mrdni malo vodniče to kormilo" (radilo se od vodniku Barčot Ivici, kasnije lučkom pilotu u Veloj Luci) i u tom trenutku raketa polijeće.

Toliko za sada od StarogMornara
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #16 on: March 19, 2010, 06:32:22 pm »

Taj događaj pominje i Radoslav Kreclović u knjizi "Beograđanin i more". Par pasusa iz knjige:

Vežbu "Podgora 72" nastavili smo kao i započeti zadatak". Ukrcali smo bojna torpeda u Šibeniku i doplovili u rejon očekivanja u luku Brna, na južnom delu ostrva Korčula u plovnom sastavu - komandant taktičke grupe kf Vjekoslav Čulić, komandant grupe raketnih čamaca Milovan Dimitrijević Dimče i ja - komandnat grupe toprednih čamaca.

Neposredno posle isplovljenja na zadatak iz luke Brna, komandant taktičke grupe sa raketnog čamca 305 pitao je megafonom dali je kod nas sve u redu. Kada je dobio potvrdan odgovor, grupa raketnih čamaca otplovila je po planu na izvršenje raketnog udara, dok sam ja sa toprednim čamcem povećao brzinu da zauzmem poziciju za izvršenje torpednog udara.

Sećam se da sam neposredno pred torpedni udar na brod metu vodio računa da mi Dimčetove rakete prođu subočice (jer je kasnije usledio odličan Dimčetov pogodak), a ja sam se morao držati sigurnosnog sektora i da tek onda krenem u borbeni kurs i ispalim taj čuveni prvi bojni torpedo s novih torpednih čamaca.


Sve ostalo je istorija...  Smiley
Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #17 on: March 19, 2010, 07:06:21 pm »

Štovani FF,

ja opet moram ispravljati povijest ali ne onu koju Vi pišete nego gospodin Kreclović. Veliki dio onoga što piše u knjizi a i u citiranom pasusu je istinito, ali neki dijelovi i nisu. Pođimo radi povijesne istine redom:

-   Točno je da je kapetan fregate Vjekoslav Čulić pitao zapovjednika grupe TČ megafonom da li je kod njih sve u redu (mi smo dolazili iz luke Ploče i mimoišli smo se sa grupom TČ koja je dolazila iz luke Brna) no grupa TČ nije povećavala brzinu nego bočno pratila raketne čamce do lansiranja raketa,

-   Nije točno da je tada poručnik bojnog broda Kreclović bio zapovjednik grupe TČ, on je bio rezerva zapovjedniku poručniku bojnog broda Kovačić Vladimiru i kao takav bio je pratioc drugom TČ,

-   Meta za gađanje raketama i torpedima bili su po dva rashodovana DTM-a, s tom razlikom da su mete za raketno gađanje bile spojene krmama i usidrene, a za torpedno gađanje usidrene pojedinačno. Mete za raketno gađanje bile su od pozicije lansiranja rakete udaljene 11,64 NM a mete za torpedno gađanje 6 NM od pozicije raketnog lansiranja. Sve ovo bilo je da bi torpedno gađanje bilo izvedeno što brže poslije raketnog gađanja i na daljini da se dvogledom može vidjeti sa radarske satnice Hum (o.Vis),

-   Nikakvog preticanja raktnih čamaca od strane torpednih čamaca nije bilo naprosto jer je to bilo strogo zabranjeno a drugo zbog činjenice da je posmatrač svih aktivnosti bio na radarskoj stanici Hum (o.Vis) drug Tito osobno, a mete su se nalazile sjeverno od o.Vis u njegovom vidokrugu,

-   Gospodin Kreclović nije ispalio prvo bojevo torpedo nego je to učinio komandant grupe, a meni je žao što se ne sijećam njegova imena, i poslijednje ali ne manje značajno

-   Prije „Podgore“ izvedeno je mnogo gađanja no problem je bio u tome (radilo se o samonavodećim torpedima) da su se torpeda vrlo često navodila na vlastiti broda.

StariMornar
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #18 on: March 19, 2010, 07:25:38 pm »

Naravno, opet nemam šta osporiti - vi ste bili tamo, isto kao i Kreclović. Kad se piše knjiga, onda se obično i doda malo "pesničke slobode", ali sve to nije tako daleko od istine. A i zašto bi bilo?

Tačno je da je Kreclović (TČ-212) bio rezerva Kovačeviću (TČ-222) koji je trebao da izvede to gađanje. Ali noć uoči završnog čina, borbena grupa torpednih čamaca forsirala je viški kanal, u stroju kolone, bez pozicionih svetala - u susret "plavom". U takvim okolnostima, praćenim lošim vremenom, TČ-220 pod komandom kbb Milana Vega, naleteo je u punoj brzini na TČ-222 pod komandom kbb Vladimira Kovačevića i rasparao mu skoro celi levi bok. Kreclović navodi u knjizi da je Kovačević u tom trenutku bio komandant borbene grupe torpednih čamaca i da je on s TČ-222 treba da izvrši gađanje, dok je njegov TČ-212 bio rezerva. Sticajem nesretnih okolnosti, 222 je te noći izbačen iz stroja, tako da je na njegovo mesto uskočio Kreclović.

Što se tiče toga ko je dao naredbu za lansiranje torpeda, Kreclović opet kaže:

"Bez obzira na to što je brod meta bio obuhvaćen elektronskom viljuškom, nanišanio sam i na komandnom mostu preko krakaste nišanske sprave i komandovao - Pali ...

Snimljen je i Zastavin nastavni film "I na moru jež", a za TV Zagreb izveštavao je elokventni Zvonko Letica, koji me je intervjuisao. Godinama kasnije, na televiziji, uoči dana mornarice (10. septembar) prikazivala se završna faza ispaljivanja prvog bojnog torpeda i moja komada: Pali!".


Na kraju svega - nije ni važno toliko ko je šta u kom trenutku uradio. Zna se osnovno - RČ-305 i TČ-212 bili su glavni akteri "Podgore 72".
Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #19 on: March 19, 2010, 07:56:41 pm »

Štovani Forume,

u međuvremenu sam konzultirao komodora Vladimira Kovačića i tom prigodom ustanovio da sam u jednom pogriješio i zato Vas molim za oprost i da prihvatite ispravku,

-   Točno je da je poručnik bojnog broda Kreclović bio rezerva, ali je ujedno bio i pratioc Vladimiru Kovačiću, dakle nije postojao neki drugi torpedni čamac (vjerojatno se zato i nisam mogao sjetiti tko je to bio) nego je zaista on bio zapovjednik grupe torpednih čamaca, (moja greška),

-   Do sudara TČ-222 i TČ-220 nije došlo prilikom forsiranja Viškog kanala nego naprosto sasvim slučajno, poručnik bojnog broda Vego Milan vraćao se iz remonta iz Šibenika a poručnici bojnog broda Kovačić Vladimir i Kreclović Radoslav išli su na krcanje torpeda na torpednu stanicu Panikovac (Šibenik). Sudar se dogodio u Drveničkom kanalu zbog lošeg manevra TČ-220, a zbog čega je njegov zapovjednik napustio JRM i kasnije postao profesor na prestižnim američkim sveučilištima gdje se predavala vojna doktrina.

Grešku svakako treba radi istine priznati. Moj grijeh!!!!

StariMornar
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #20 on: March 19, 2010, 09:59:16 pm »

Taj događaj pominje i Radoslav Kreclović u knjizi "Beograđanin i more". Par pasusa iz knjige:

Vežbu "Podgora 72" nastavili smo kao i započeti zadatak". Ukrcali smo bojna torpeda u Šibeniku i doplovili u rejon očekivanja u luku Brna, na južnom delu ostrva Korčula u plovnom sastavu - komandant taktičke grupe kf Vjekoslav Čulić, komandant grupe raketnih čamaca Milovan Dimitrijević Dimče i ja - komandnat grupe toprednih čamaca.

Neposredno posle isplovljenja na zadatak iz luke Brna, komandant taktičke grupe sa raketnog čamca 305 pitao je megafonom dali je kod nas sve u redu. Kada je dobio potvrdan odgovor, grupa raketnih čamaca otplovila je po planu na izvršenje raketnog udara, dok sam ja sa toprednim čamcem povećao brzinu da zauzmem poziciju za izvršenje torpednog udara.

Sećam se da sam neposredno pred torpedni udar na brod metu vodio računa da mi Dimčetove rakete prođu subočice (jer je kasnije usledio odličan Dimčetov pogodak), a ja sam se morao držati sigurnosnog sektora i da tek onda krenem u borbeni kurs i ispalim taj čuveni prvi bojni torpedo s novih torpednih čamaca.


Sve ostalo je istorija...  Smiley

prva slika koju ste izabrali u Vašem javljanju na Forum predstavlja lansiranje rakete P-15 sa raktnog čamca JRM RČ-305 za vrijeme vježbe "Podgora". Prilikom ovog lansiranja bio sam pomoćnik zapovjednika na istom.

Pozdrav,

bio bi zahvalan ako može opis dogadjaja kad se lansira ovakva raketa. Mislim, koliko je ovo moguće, opisat ovdje kakav doživljaj je to, jer slika je impresivna, pa me interesira kako se to osjeti u živo, buka, dim, oganj...

LP,
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #21 on: March 19, 2010, 10:11:45 pm »

Istinit događaj sa tog gađanja predstavlja trenutak kada sada pokojni zapovjednik pporučnik bojnog broda Dimitrijević zapovijeda "Start", potporučnik Skender tadašnji k-dir II.BO pritišće dugme start no starta nema, i tada zapovjednik naprosto vrisne brodarskom koji se nalazio za kormilom "mrdni malo vodniče to kormilo" (radilo se od vodniku Barčot Ivici, kasnije lučkom pilotu u Veloj Luci) i u tom trenutku raketa polijeće.

Da pojasnim čitaocima palube: osnovni izvor napajanja električnom enrgijom krilatih raketa familije Styx je ampulna baterija 52S. To je baterija Ag - Zn, kod koje je elektrolit (KOH) do trenutka starta odvojen od elektroda. Nalazi se u plastičnim ampulama, hermetički zatvoren. Kada se na brodu pritisne dugme starta aktivira se jedan piropatron u instalaciji vazduha visokog pritiska rakete i pušta vazduh od 10 at u telo baterje, stiska ampule sa elektrolitom, nabija ih na noževe i istiskuje elektrolit u prostor između elektroda. Baterija se tek tada formira i izlazi na radni režim za oko 1,5 sek.
Kada je baterija izašla na radni režim priljučuje se na glavnu razvodnu šinu električne energije u raketi. Aparatura rakete je pod naponom i na radnom je režimu sa brodskog napajanja. 0,8 sek nakon što se baterija priključila na razvodnu šinu rakete otključuje se brodsko napajanje i baterija preuzima na sebe kompletno napajanje rakete. Ovo sve odrađuje automatika u strujnom krugu starta.
Tek je sada raketa spremna da izleti sa lansera, ali da bi se to desilo moraju biti ispunjeni još neki uslovi starta: da je brod u borbenom kursu, da je u propinjanju (da bi se odbravili slobodni žiroskopi koji stabilizuju raketu u autonomnom delu trajektorije), da su lanseri otvoreni itd. itd. Kada je sve to ispunjeno tek se onda može proslediti napon na piropatron za aktiviranje startnog motora, odnosno, tek tada raketa startuje.

Kada se sve ovo uzme u obzir, od pritiska dugmeta start - do izletanja rakete iz lansera obično protekne nekoliko sekundi - što je u trenucima punim adrenalina čitava večnost .....
A to što je komandant viknuo kormilaru da mrdne malo kormilo... - to je upravo zbog dovođenja broda u borbeni kurs. Ponekad fali delić ugla, da bi se slobodni žirsokop kursa odbravio, a bez toga nema starta .....     
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #22 on: March 20, 2010, 08:54:55 am »

Istinit događaj sa tog gađanja predstavlja trenutak kada sada pokojni zapovjednik pporučnik bojnog broda Dimitrijević zapovijeda "Start", potporučnik Skender tadašnji k-dir II.BO pritišće dugme start no starta nema, i tada zapovjednik naprosto vrisne brodarskom koji se nalazio za kormilom "mrdni malo vodniče to kormilo" (radilo se od vodniku Barčot Ivici, kasnije lučkom pilotu u Veloj Luci) i u tom trenutku raketa polijeće.

Da pojasnim čitaocima palube: osnovni izvor napajanja električnom enrgijom krilatih raketa familije Styx je ampulna baterija 52S. To je baterija Ag - Zn, kod koje je elektrolit (KOH) do trenutka starta odvojen od elektroda. Nalazi se u plastičnim ampulama, hermetički zatvoren. Kada se na brodu pritisne dugme starta aktivira se jedan piropatron u instalaciji vazduha visokog pritiska rakete i pušta vazduh od 10 at u telo baterje, stiska ampule sa elektrolitom, nabija ih na noževe i istiskuje elektrolit u prostor između elektroda. Baterija se tek tada formira i izlazi na radni režim za oko 1,5 sek.
Kada je baterija izašla na radni režim priljučuje se na glavnu razvodnu šinu električne energije u raketi. Aparatura rakete je pod naponom i na radnom je režimu sa brodskog napajanja. 0,8 sek nakon što se baterija priključila na razvodnu šinu rakete otključuje se brodsko napajanje i baterija preuzima na sebe kompletno napajanje rakete. Ovo sve odrađuje automatika u strujnom krugu starta.
Tek je sada raketa spremna da izleti sa lansera, ali da bi se to desilo moraju biti ispunjeni još neki uslovi starta: da je brod u borbenom kursu, da je u propinjanju (da bi se odbravili slobodni žiroskopi koji stabilizuju raketu u autonomnom delu trajektorije), da su lanseri otvoreni itd. itd. Kada je sve to ispunjeno tek se onda može proslediti napon na piropatron za aktiviranje startnog motora, odnosno, tek tada raketa startuje.

Kada se sve ovo uzme u obzir, od pritiska dugmeta start - do izletanja rakete iz lansera obično protekne nekoliko sekundi - što je u trenucima punim adrenalina čitava večnost .....
A to što je komandant viknuo kormilaru da mrdne malo kormilo... - to je upravo zbog dovođenja broda u borbeni kurs. Ponekad fali delić ugla, da bi se slobodni žirsokop kursa odbravio, a bez toga nema starta .....     
Svako cast svima koji dijelite vase iskustvo, znanje, proslost i sadasnjost s svima nama.
Sjor Barcot je, mislim, jos uvijek lucki kapetan u Veloj Luci. Vidio sam ga prije par tjedana zivog, zdravog i vitalnog :-)).
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #23 on: March 20, 2010, 09:03:37 am »

Sudar se dogodio u Drveničkom kanalu zbog lošeg manevra TČ-220, a zbog čega je njegov zapovjednik napustio JRM i kasnije postao profesor na prestižnim američkim sveučilištima gdje se predavala vojna doktrina.
Gospodin Vego je predavao i na Ratnom koledžu u Estoniji ako se ne varam...
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #24 on: March 21, 2010, 10:37:39 pm »

Istinit događaj sa tog gađanja predstavlja trenutak kada sada pokojni zapovjednik pporučnik bojnog broda Dimitrijević zapovijeda "Start", potporučnik Skender tadašnji k-dir II.BO pritišće dugme start no starta nema, i tada zapovjednik naprosto vrisne brodarskom koji se nalazio za kormilom "mrdni malo vodniče to kormilo" (radilo se od vodniku Barčot Ivici, kasnije lučkom pilotu u Veloj Luci) i u tom trenutku raketa polijeće.

Da pojasnim čitaocima palube: osnovni izvor napajanja električnom enrgijom krilatih raketa familije Styx je ampulna baterija 52S. To je baterija Ag - Zn, kod koje je elektrolit (KOH) do trenutka starta odvojen od elektroda. Nalazi se u plastičnim ampulama, hermetički zatvoren. Kada se na brodu pritisne dugme starta aktivira se jedan piropatron u instalaciji vazduha visokog pritiska rakete i pušta vazduh od 10 at u telo baterje, stiska ampule sa elektrolitom, nabija ih na noževe i istiskuje elektrolit u prostor između elektroda. Baterija se tek tada formira i izlazi na radni režim za oko 1,5 sek.
Kada je baterija izašla na radni režim priljučuje se na glavnu razvodnu šinu električne energije u raketi. Aparatura rakete je pod naponom i na radnom je režimu sa brodskog napajanja. 0,8 sek nakon što se baterija priključila na razvodnu šinu rakete otključuje se brodsko napajanje i baterija preuzima na sebe kompletno napajanje rakete. Ovo sve odrađuje automatika u strujnom krugu starta.
Tek je sada raketa spremna da izleti sa lansera, ali da bi se to desilo moraju biti ispunjeni još neki uslovi starta: da je brod u borbenom kursu, da je u propinjanju (da bi se odbravili slobodni žiroskopi koji stabilizuju raketu u autonomnom delu trajektorije), da su lanseri otvoreni itd. itd. Kada je sve to ispunjeno tek se onda može proslediti napon na piropatron za aktiviranje startnog motora, odnosno, tek tada raketa startuje.

Kada se sve ovo uzme u obzir, od pritiska dugmeta start - do izletanja rakete iz lansera obično protekne nekoliko sekundi - što je u trenucima punim adrenalina čitava večnost .....
A to što je komandant viknuo kormilaru da mrdne malo kormilo... - to je upravo zbog dovođenja broda u borbeni kurs. Ponekad fali delić ugla, da bi se slobodni žirsokop kursa odbravio, a bez toga nema starta .....     
Svako cast svima koji dijelite vase iskustvo, znanje, proslost i sadasnjost s svima nama.
Sjor Barcot je, mislim, jos uvijek lucki kapetan u Veloj Luci. Vidio sam ga prije par tjedana zivog, zdravog i vitalnog :-)).
jest još uvijek, razgovarao sam s njime prije sedmice ipo
Logged
genticd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 168


« Reply #25 on: April 07, 2010, 11:53:28 pm »

Evo jedan drugarski pozdrav za sve raketase od kolege sa torpednih/kom V -BO sa tc-217/.Zamalo i ja nisam zavrsio u vasem divizionu,proveo sam i neko vreme sa vama na staziranju kao pitomac i izrazio zelju da plovim na RC ali ipak je to bio TC.
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #26 on: April 10, 2010, 09:39:07 pm »

Na netu se i dalje kao egzekutori "Eilata" pominju RC tipa "Komar"...Veoma, veoma rijetki izuzetak koji daje za pravo ovome sto9 nam je u prethodnim postovima kazao g. Pecotic je ovo sto sam upravo pronasao. Ogradjujem se da je ovdje navedeni datum potapanja "Eilata" pogresan za sedam dana....

http://www.bmpt.org.uk/coastal_forces.htm
The Soviet Navy took delivery of the first 'Osa' class Missile boat in 1958 (Nov). Powered by diesel engines she had the early versions of 4 ' Styx ' missiles which at that time had a range of 10/12 miles. By 1964 these craft, and their armament, had been further developed and were being exported to Soviet friendly Nations. During 1967 they were to demonstrate to the World that a well armed 'traditional' Coastal Force's type vessel now had the fire power of a Cruiser. On October 14th 1967 the Israeli Flag Ship 'Eilat' was destroyed with the loss of 47 lives by an Egyptian 'Osa' Missile armed craft.
Israeli Navy Ship 'Eilat'
(Formally 'INS Elath' and originally HMS Zealous)
Ex British 'Z' class Destroyer.
Laid down at Cammel Laird, Birkenhead 1942. Launched February 1944, completed October 1944.
Ownership passed to Israel in 1955 - refitted by Harland Wolff, Langton Dock Liverpool - handed over in 1956 and became the Flag Ship of the Israeli Navy.

Egyptian Navy Missile Craft 'Assuit'
(ex - Soviet "Osa" type)
This type of Missile craft was under development during the early 1950's - became operational from 1958 in the Soviet Union . It was continually 'updated' and eventually exported to Soviet 'friendly' nations from 1964 onwards - Egypt had received 12 vessels by 1966. Armed with 4 of the latest version of ' Styx ' guided Missiles of 15-18 mile range, this type and the smaller "Komar" class (2 Styx Missiles) were to demonstrate a new chapter in the use of Coastal Forces craft.
The Arab -Israeli 'War of Attrition' 1967-70
The details of the engagement - during what was to become known as 'The War of Attrition 1967- 1970' - are slightly confused and depend on what 'History' you read, but the undisputed facts are that the INS Eilat was hit by a total of 4 missiles - 3 of which caused the loss of the Flag ship - the 4th Missile hit the debris of the sinking Hulk. The 'uniqueness' of this engagement, if it can be termed in such a way, was that a comparatively small Coastal Forces craft, using Surface to Surface weapons, had demonstrated that it was able to hit and sink a Capital Ship from an - over the horizon - firing position - conditions normally associated with heavy Naval units. The lessons were not lost by Israel who very quickly developed successful anti-missile tactics against later further 'Styx' launches and significantly added to the development (and success) of their own Surface-to-Surface 'Gabriel' Missile.

Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #27 on: April 10, 2010, 09:44:36 pm »

Ovde moze da presudi samo OBK. Ako se uzme u obzir odnos prema brodovima i brodskoj dokumentaciji - teško će se to negde naći...
Logged
kpecotic
In memoriam
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 67



« Reply #28 on: April 11, 2010, 09:43:45 am »

Štovani,
U pravu ste da ovdje može presuditi samo OBK. No ja mislim da u ovom slučaju ne treba ništa presuđivati. Ja, umirovljeni kapetan bojnog broda HRM i bivši pripadnik JRM i k-dir artiljerijsko-raketnog odijeljka na RČ-305, tvrdim da je RČ-305 bio suučesnik u potapanju izraelskog razarača „Eliath“. Svoju tvrdnju potkrepljujem slijedećim pokazateljima:
-   Tako je pisalo u originalnoj OBK,
-   Tako mi je izjavio sovjetski k-dir II.BO koji mi je predavao dužnost (poslije tervenke za vrijeme primopredaje),
-   Sastav posade, u prosjeku članovi posade imali su po jedan čin više nego što je bilo ustrojem predviđeno (za primjer k-dir II.BO bio je poručnik bojnog broda a za to mjesto je bio predviđen poručnik korvete-poručnik fregate, k-dant je bio kapetan korvete a bio je predviđen poručnik fregate-poručnik bojnog broda itd.),
-   Izgled posade odavao je njihov boravak negdje na morima bližim ekvatoru nego Crnomorskim lukama (Odesi).
Nije na odmet napomenuti i da je to brod sa najviše raketnih gađanja u JRM, također da je to brod sa najmanje kvarova među sličnim brodovima. Vjerujem da je i najstariji brod te klase koji je još u operativnoj upotrebi na svijetu.

Stari mornar
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #29 on: April 11, 2010, 08:02:20 pm »

ivica barčot kaže da su bili na školovanju u Sevastpolu godinu dana za ose1
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.