PALUBA
April 26, 2024, 02:37:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Svetozar Borojević von Bojna  (Read 23413 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #30 on: July 02, 2017, 07:37:05 pm »

U doba kad su rođeni Borojević, Preradović ili Uzelac nacionalnost se drugčije određivala, prvo po jeziku kojim se govorili, a potom po vjeri, sva trojica su rođeni u Kraljevini Hrvatskoj, govorili su i pisali hrvatskim, a službom u vojsci AU carstva iz pragmatičnih razloga su prešli s pravoslavlja na katoličanstvo... nitko nikad od njih nije ni vidio ni služio Kralevini Srbiji...ENDE........

Ovo je baš zanimljivo, ali nijedan od njih nije rođen u Kraljevini Hrvatskoj  Wink Trojednici je Vojna krajina pripojena 1881. godine

-Preradović (1818) Grabovnica kraj Pitomače , Vojna Krajina

-Borojević (1856) Umetić, Banija, Vojna krajina,

-Uzelac (1867) Komrane (Mađarska), odrastao u Karlovcu, Vojna Krajina


Po popisima iz doba kada su rođena ova gospoda , većina stanovništva je bila nepismena i ljudi nisu ni znali da se izjasne po upitniku popisne komisije. Jedino što su znali je kom se Bogu mole, pa su ostali malobrojni ( pismeni polupismeni) njima popunjavali formulare i pisali šta je komu drago. Tako kaže austro-ugarska administracija.

A Borojević je bio na kraju ugarski plemić, čak baron , jer tako stoji na njegovom spomeniku u Beču. Govorio nemačkim jezikom , a sa rodbinom pred kraj života nije se ni mogao sporazumeti na maternjem .Mađari imaju puno pravo da ga svojataju jer nikad nije imao pasoš Kraljevine Hrvatske....
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #31 on: July 02, 2017, 07:55:45 pm »

I? Šta smo utvrdili? Da li je Srbin ili Hrvat i zbog čega je to uopšte važno?
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #32 on: July 02, 2017, 08:04:43 pm »

Svetozar Borojević imao je nadimak '' mesar sa Soče ''. Barem Fric Krleža tako kaže u svojim dnevnicima.
u jugoslovenskoj enciklopediji zagrebačkog leksilografskog zavoda (uredio ga je Miroslav Krleža) iz 70 godina pošteno i realno obrađuje Borojevića i njegovo dijelo, mada u svojem dnevniku dosta loše piše o Borojeviću i njegovom ađutantu Slavku Kvaterniku.
Nisu mu uopšte odgovarali krajišnici, koje je smtrao slugama Austrije.
Pisao je o Borojeviću, kao o velikom ljubitelju žena, navodno se sastajo sa nekom groficom u Opatiji, a Kvaternik mu je sređivao logistiku....
vjerovatno je i to tačno jer je Krleža veoma dobro bio obavješten i imao je svoje tajne izvore.

@Boro, ne vidim ni jedan razlog da se išta briše, niko nikoga nije vrjeđao, a iznesena su gledišta, koja nam istina nisu identična, ali nekoga će potaći na razmišljanje.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #33 on: July 02, 2017, 08:08:39 pm »

I? Šta smo utvrdili? Da li je Srbin ili Hrvat i zbog čega je to uopšte važno?
Možda tebi nije važno, ali ako se fabrikuje istorije i poturaju neke nove istine, protokom vremena će to postati apsolutna istina. Meni ne smeta da se ne govori o njegovoj nacijonalnosti, ali mi smeta kad ga neko uzima pod svoje. On je bio ono što je bio, i smatram da treba poštovati njegov rad i djelo.

I nešto o sahrani bila je i delegacija vojske SHS koju je vodio njegov bivši ađutant Kvaternik, posle rata oficir u vojski SHS.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 988


« Reply #34 on: July 02, 2017, 08:15:01 pm »

Hvala na razumevanju @ML. Hteo sam samo da iznesem svoje mišljenje i na kraju i lično iskustvo.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #35 on: July 02, 2017, 08:20:34 pm »

Možda tebi nije važno, ali ako se fabrikuje istorije i poturaju neke nove istine, protokom vremena će to postati apsolutna istina. Meni ne smeta da se ne govori o njegovoj nacijonalnosti, ali mi smeta kad ga neko uzima pod svoje. On je bio ono što je bio, i smatram da treba poštovati njegov rad i djelo.

Ja poštujem njegov rad i delo jer je on bio zaista brilijantan oficir. Što se svojatanja tiče, svojataće ga uvek oni kojima je potreban za dnevnopolitička prepucavanja i merenje čija je ćuna veća. Umesto da svi budemo ponosni na takvog oficira, koji je od nule dogurao do feldmaršala a SLOVEN je, dakle nije ni Ugarin ni German, mi se svađamao...kao i obično.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #36 on: July 02, 2017, 08:29:27 pm »

Možda tebi nije važno, ali ako se fabrikuje istorije i poturaju neke nove istine, protokom vremena će to postati apsolutna istina. Meni ne smeta da se ne govori o njegovoj nacijonalnosti, ali mi smeta kad ga neko uzima pod svoje. On je bio ono što je bio, i smatram da treba poštovati njegov rad i djelo.

Ja poštujem njegov rad i delo jer je on bio zaista brilijantan oficir. Što se svojatanja tiče, svojataće ga uvek oni kojima je potreban za dnevnopolitička prepucavanja i merenje čija je ćuna veća. Umesto da svi budemo ponosni na takvog oficira, koji je od nule dogurao do feldmaršala a SLOVEN je, dakle nije ni Ugarin ni German, mi se svađamao...kao i obično.

I to oko nečega što je bitno samo na brdovitom.........

PS da tako razmišljaju britanci bacili bi kraljicu i sva tri princa u Temzu, naime Windsori su porijeklom.....njemci...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #37 on: July 02, 2017, 09:01:45 pm »

Da imam sreču, pa bog Hrvate obojio belo, srbe plavo a slovence crveno, pa da jih po viđenom razlikujem... Tako meni, koji sam sporiji po pameti, ne preostane drugo da ljude delim na dobre i loše.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #38 on: July 02, 2017, 10:25:04 pm »

I? Šta smo utvrdili? Da li je Srbin ili Hrvat i zbog čega je to uopšte važno?

Презиме Боројевић је српско.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #39 on: July 03, 2017, 10:12:18 am »

Da imam sreču, pa bog Hrvate obojio belo, srbe plavo a slovence crveno, pa da jih po viđenom razlikujem... Tako meni, koji sam sporiji po pameti, ne preostane drugo da ljude delim na dobre i loše.
To je malo oportunistički.
Pretvaranje istorije i negiranje jednog naroda na svom području vodi nečem drugom. Čudo se niko nije zbunio kad su Borojeviće tjerali u Jasenovac, odnosno protjerali njihove  potomke sa njihovih vjekovnih ognjišta. Ako se sve pusti zaboravu Srbi u Hrvatskoj nisu ni živjeli, bili su pravoslavni Hrvati....
Postoje i Srbi u Sloveniji, odnosno Bjeloj Krajini, koji su se doselili u 16 vijeku, pa imaju svoja sela, svoju vjeru i običaje koji su donijeli iz domovine. Ove niko ne negira.
Koliko se cjeni Borojević pokazalo je i otvaranje škole Katarine Zrinski u njegovom rodnom mjestu, baš na dan 150 godišnjice njegovog rođenja. Ime su izbrali žitelji tog mijesta, a zna se da vjekovnih žitelja tamo više nema.
Kada se na takav način negira postojanje jednog naroda, zna se šta to znači. Možda @MOTORISTA i ti Božo niste toga svjesni, ali to je tako. Cilj je brisanje uspomene na jedan narod na ovim prostorima i konzervisanje postojećeg stanja.
Možda će neko željeti ovo da obriše, ali je sam imao potrebu da ovo napišem.
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #40 on: July 03, 2017, 10:30:25 am »

O čemu ti to pišeš ML. Smatrao ti Borojevića Srbinom ili Hrvatom, on je bio lojalan svojoj domovini za koju se časno borio. Kamo sreće da su i ostali bili takvi. Mnogi bi se ratovi na ovim prostorima izbjegli. Sviđalo se to vama ili ne, i ja sam imao potrebu da ovo napišem.
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #41 on: July 03, 2017, 11:08:14 am »

Pretvaranje istorije i negiranje jednog naroda na svom području vodi nečem drugom. Čudo se niko nije zbunio kad su Borojeviće tjerali u Jasenovac, odnosno protjerali njihove  potomke sa njihovih vjekovnih ognjišta. Ako se sve pusti zaboravu Srbi u Hrvatskoj nisu ni živjeli, bili su pravoslavni Hrvati....  je sam imao potrebu da ovo napišem.

Postoje dvije vrste pravoslavaca (starovirci u mom kraju) u RH, Srbi "prečani" su doseljeni na dva načina, prvi nakon Kosovskog boja (o izdajama i porazima drugi put) koji su došli s hrvatskim četama koje su jedine ostale neporažene i koje su uz blagoslov Osmanlija sa sobom povele nejač i dale im da se nasele u Kninskoj krajini, za što su se "zahvalili" i u WWll i u tč.11. One druge je primila kao izbjeglice iz okupirane Srbije AU monarhija i naselila ih u područje zvano Vojna Krajina (s obe obale rijeke Save). Tebi na znanje moja kolegica je rodom Borojevića i daljnji rod Svetin, ćaća joj nije učestvovao u tč.11. 1995 ih nije potjerala HV već ih je "organizovao" i evakuisao Mile Srećica zvani, vratili se ljudi kući odmah 1996/7 i cura je stupila u državnu službu, i danas je jedan od cjenjenijih članova, dodatno je veselje (kasnije je primljeno još po tebi negiranih) što se sad dvaput godišnje gostimo o Božiću i Uskrsu, tako da te tvoje mantre možeš slati u SANU. čak je i Vučić okrenuo ploču.......

PS primjera ti radi ovo je Hrvat Pravoslavac:  https://hr.wikipedia.org/wiki/Delko_Bogdanić   ... malo nezgodno, je'l da?
« Last Edit: July 03, 2017, 11:13:37 am by proxy1969 » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #42 on: July 03, 2017, 11:32:35 am »

Pretvaranje istorije i negiranje jednog naroda na svom području vodi nečem drugom. Čudo se niko nije zbunio kad su Borojeviće tjerali u Jasenovac, odnosno protjerali njihove  potomke sa njihovih vjekovnih ognjišta. Ako se sve pusti zaboravu Srbi u Hrvatskoj nisu ni živjeli, bili su pravoslavni Hrvati....  je sam imao potrebu da ovo napišem.

Postoje dvije vrste pravoslavaca (starovirci u mom kraju) u RH, Srbi "prečani" su doseljeni na dva načina, prvi nakon Kosovskog boja (o izdajama i porazima drugi put) koji su došli s hrvatskim četama koje su jedine ostale neporažene i koje su uz blagoslov Osmanlija sa sobom povele nejač i dale im da se nasele u Kninskoj krajini, za što su se "zahvalili" i u WWll i u tč.11. One druge je primila kao izbjeglice iz okupirane Srbije AU monarhija i naselila ih u područje zvano Vojna Krajina (s obe obale rijeke Save). Tebi na znanje moja kolegica je rodom Borojevića i daljnji rod Svetin, ćaća joj nije učestvovao u tč.11. 1995 ih nije potjerala HV već ih je "organizovao" i evakuisao Mile Srećica zvani, vratili se ljudi kući odmah 1996/7 i cura je stupila u državnu službu, i danas je jedan od cjenjenijih članova, dodatno je veselje (kasnije je primljeno još po tebi negiranih) što se sad dvaput godišnje gostimo o Božiću i Uskrsu, tako da te tvoje mantre možeš slati u SANU. čak je i Vučić okrenuo ploču.......

PS primjera ti radi ovo je Hrvat Pravoslavac:  https://hr.wikipedia.org/wiki/Delko_Bogdanić   ... malo nezgodno, je'l da?
Ne znam gdje ti živiš, ali na tim prostorima živi još samo 30% prijeratne populacije, da ne pominjem narode, pravoslavnih. Vijesti iz hrvatskih izvora.
https://www.vecernji.hr/premium/zivot-nakon-oluje-banija-20-godina-poslije-1017475
a,i izvori sa druge strane:
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/reportaze/aktuelno.293.html:452851-Pusta-zemlja-Banija
Mislim da je vrjeme da prekinemo i vratimo se u kurs. Svako ima svoje mišljenje.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #43 on: July 03, 2017, 01:44:51 pm »

Презиме Боројевић је српско.

I? Šta sad?
Logged
chombe
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 341



« Reply #44 on: July 03, 2017, 01:49:48 pm »

 Grin Grin Grin Pa ništa  Grin Grin Grin. Malo smo se ispljuvali pa sad možemo nazad na temu.

https://www.vecernji.hr/vijesti/hrvatski-glavonja-svetozar-borojevic-zuto-crni-general-158724
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.