PALUBA
April 25, 2024, 11:35:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Nosač Hidroaviona Zmaj  (Read 84293 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #75 on: September 10, 2013, 07:41:35 pm »



Hvala @Jester i @leut,
obojica ste vjerovatno u pravu.Bila je to manja kula na samoj obali i već oštećena,ukoliko se dobro sjećam.U predhodnom postu sam naznačio i razloge i da nisam u stanju da to provjerim.Bilo je to negdje oko 1930-te,i baš zato sam se i javio na ovaj forum.Moj otac je rođen 1909-te,u mornaricu je otišao vjerovatno sa 20 godina,možda koji mjesec kasnije.Istina,pričao mi je da je prvo bio na nekom starom drvenom brodu možda mjesec ili dva,i sve ostalo (tri godine),na Zmaju.Mađutim,ako pogledate prvu stranicu ovog foruma vidjećete da je Zmaj,posle razno-raznih problema i dogradnje u flotni sastav uvršten tek 1931.g.Ako ovome dodate i datum na fotki koju je on poslao kući (vidi se dok nekliknete na povećanje,jer ga posle prekriva Palubina oznaka),a negdje sam čitao da je prilikom dolaska podmornica u Boku,bilo hidroaviona a na fotki se vidi i Zmaj iza matičnog broda sa vezanim 4 podmornice.Moguće da nisam u pravu,ali meni tu nedostaje bar godina ili čak i više.Mislim da sam sad naveo dosta i za mene je zamorno.
Pozdravljam Vas puno obojicu i još jednom hvala!
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #76 on: September 10, 2013, 08:24:42 pm »


Umalo zaboravih ovako star, ČESTITAM dan JRM nekadadašnjim pripadnicima kojima je ovo bio praznik!
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #77 on: November 01, 2013, 10:04:52 pm »

Evo i fotke uz tekst na prvi post na ovoj strani.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* Veća Scan10014.JPG_thumb.jpg (36.3 KB, 675x435 - viewed 179 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #78 on: November 01, 2013, 10:42:23 pm »

Sitnica, Zmaj,-- Hvar s podmornicama, iza Dalmacija.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #79 on: November 02, 2013, 12:07:31 am »

Očito sam bio preumoran kad sam pisao gornji post.Htio sam reć da mi se ne slaže datum ustrojbe  1931.g.jer ako je otišao na Zmaja 1929.-te sa 20 g. ajmo tridesete u 21-oj onda je vjerovatno Zmaj ušao u flotni sustav ranije.

Pozdrav!
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #80 on: November 24, 2013, 07:49:31 pm »


Još nekoliko sjećanja na priče mog oca kad je bio na Zmaju.

Posada se djelila na livi i desni odred.Onaj dio u kojem je on bio,predpostavljate,da su svi bili veoma sposobni.Za drugu polovinu posade,on je koristio da mi slikovito predstavi,nekog našeg kuma Ivu.Taj je zaista,da mi oprosti Bog što o mrtvima ovako pišem,bio stalno kao da spava,metiljav itd.,čak su mu i konji za zapregu bili takvi,išli su sa noge na nogu na njivu a takođe i nazad, više sami nego uz njegovo kočijašenje.Uz put su i pasli travu,a bogami,i po koji kukurz ili djetelinu sa tuđih njiva.Očeva polovina, pošto su svi bili izuzetno sposobni ,je bila omiljena od strane oficira.Sad kad sam to obradio,valjda se radilo o smjenama,da predjem na još neka sjećanja.
Jedno od najupečatljivijih je bilo kad je morao biti osmatrač.Išlo se u onaj gornji manji koš.Gore su morali da se vežu ali to izgleda nije psihološki bilo doavoljno da odagna strah,naročito kad je bilo mora ili nevrijemena.Pored toga svega tribalo je osmatrati i javljati uočene objekta i to vičući kroz doglasalo dole oficiru na pr.:brod na 3 sata,čamac na 10 sati,itd.Triba ipak voditi računa da je onda sat bio veoma rijedak i veoma komplikovan uređaj.
Jednom su plovili za Rab.Kad su pristajali moj otac je bio na vezu.Baš kad je dobio naredbu "baci bacalo" Zmaj se nalazio naspram nekakve lijepe jahte,on kaže da je sva bila u staklu.Pošto nije bio siguran da će je prebaciti a da ne bi napravio štetu on je oklijevao.Tad je dobio ponovo veoma glasnu naredbu "baci bacalo Magarčino(tovare)".Očito je ovo uticalo na razumljivost naredbe pa je bacio i to uspješno ne pogodivši staklo na jahti.
Kao nagradu dobio je nekoliko sati u štivi na pramcu da razmisli o vrijednosti tovara.

Pozdrav!

Logged
Dreadnought
Moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #81 on: December 02, 2013, 06:39:49 pm »

Nije neka fotografija, ali neka je u temi. Na celoj fotografiji i njenom uvećanom delu, u pozadini ovih kupača se vidi Zmaj.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]




* Zmaj_1.jpg (87.83 KB, 686x1024 - viewed 103 times.)

* Zmaj_2.jpg (59.48 KB, 661x900 - viewed 107 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #82 on: May 11, 2014, 08:08:09 pm »

Zmaj u Salamisu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* zmaj salamis.jpg (175.35 KB, 989x662 - viewed 116 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #83 on: May 11, 2014, 09:15:20 pm »

"Drache" i helikopter
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Flettner Fl 282 V6 Kolibri Egejsko more zima 1942-43.jpg (21.56 KB, 395x272 - viewed 339 times.)

* FlettnerFl282V6_ErprobungaufDRACHE_.jpg (54.06 KB, 658x799 - viewed 83 times.)

* FlettnerFl282V6_ErprobungaufDRAC-1.jpg (44.16 KB, 797x800 - viewed 95 times.)

* Drache FlettnerFl282V6.jpg (58.49 KB, 800x484 - viewed 92 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #84 on: July 01, 2014, 05:56:52 pm »


Pregledajući već tko zna koji put ove fotke ne mogu a da ne zaključim da je ovaj brod imao zaista bogato i raznoliko iskustvo.

Interesantno mi je da su ga Njemci koristili i kao nosač helikoptera u ono vrijeme.Neznam da li netko zna koja je svrha bila tih helikoptera?I možda da navede njihove TTpodatke.Meni je interesantna izvedba sa dve elise-propelera rotora pod uglom.Čini mi se da sam to još negdje video kod tih starih  helikoptera.Zašto se odustalo od takve gradnje pošto su se sovjeti vratili na nešta slično sa dve elise, ali ne ovako pod kutom(uglom) itd.

Poz.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #85 on: July 01, 2014, 06:12:56 pm »

Za uvazenog Karla - osnovna namjena je bila izvidjanje, a radilo se i na razvoju borbene varijante; ovaj V6 je jedan od sedam prototipova. BMW je dobio narudzbu za izradu velike serije, ali je tvornica unistena u bombardiranju.

Evo i detalja
http://www.pra.org/publicdl/Historical%20Documents/luftwaffe_profile_flettner_fl282.pdf
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #86 on: July 01, 2014, 07:15:02 pm »

Meni je interesantna izvedba sa dve elise-propelera rotora pod uglom.Čini mi se da sam to još negdje video kod tih starih  helikoptera.Zašto se odustalo od takve gradnje pošto su se sovjeti vratili na nešta slično sa dve elise, ali ne ovako pod kutom(uglom) itd.

Poz.


nije se baš posve odustalo....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://www.kaman.com/aerospace/


* Izrezak.JPG (28.73 KB, 486x411 - viewed 89 times.)
Logged
proxy1969
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 170


« Reply #87 on: July 01, 2014, 07:25:02 pm »

Još jedna ......

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Izrezak.JPG (104.83 KB, 697x912 - viewed 111 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #88 on: July 02, 2014, 05:48:21 am »

Za uvazenog Karla - osnovna namjena je bila izvidjanje, a radilo se i na razvoju borbene varijante; ovaj V6 je jedan od sedam prototipova. BMW je dobio narudzbu za izradu velike serije, ali je tvornica unistena u bombardiranju.

Evo i detalja
http://www.pra.org/publicdl/Historical%20Documents/luftwaffe_profile_flettner_fl282.pdf

VELIKO Hvala @jadran2,

na zaista vijednim postavljenim podacima.Vjerujem da su oni,ne samo meni,nego i drugima, veoma interesantni i bitni.Uspio sam samo da ih letimično pogledam pa ne bih smio da ih komentarišem.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #89 on: July 02, 2014, 05:58:35 am »

Meni je interesantna izvedba sa dve elise-propelera rotora pod uglom.Čini mi se da sam to još negdje video kod tih starih  helikoptera.Zašto se odustalo od takve gradnje pošto su se sovjeti vratili na nešta slično sa dve elise, ali ne ovako pod kutom(uglom) itd.

Poz.


nije se baš posve odustalo....

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://www.kaman.com/aerospace/

HVALA @proxy takodje,

očito nisam u toku,ali zato imamo Vas.Dok malo bolje proradim materijale morat ću Vas malo i "davit".Nadam se da Vam to neće biti zamorno.

Poz.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.