PALUBA
April 25, 2024, 12:55:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Pozdravimo novog člana Ekapic
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Nosač Hidroaviona Zmaj  (Read 84274 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #90 on: July 02, 2014, 08:24:09 am »

Još jedna ......

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovaj autožir bi trebalo da bude Flettner Fi-282- Kolibri. Na "Drache", što i jeste Zmaj u nemačkoj službi, opitovan je i Fokke-Ahgelis FA-330 Bachstoeltze. Fa-223 Drache bio je isuviše veliki.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #91 on: July 04, 2014, 07:32:55 pm »

Još jedna ......

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovaj autožir bi trebalo da bude Flettner Fi-282- Kolibri. Na "Drache", što i jeste Zmaj u nemačkoj službi, opitovan je i Fokke-Ahgelis FA-330 Bachstoeltze. Fa-223 Drache bio je isuviše veliki.

Početni dio Vašeg posta me je zaista zbunio.Komentaristali ste fotku i naveli da se radi o autožiru Fi-282-Kolibri.Nisam stručnjak pa nesmem da tvrdim da sam u pravu.Kao mlad bavio sam se aviomodelarstvom i pratio literaturu i sjećam se da su recimo Čehoslovaci amaterski pravili žirokoptere.Neznam zašto sam izvukao zaključak da je žirokopter letjelica kojoj se glavni rotor vrti slobodno,usled strujanja zraka (nije direktno spregnut sa motorom).Primer ste imali i na ovom forumu gdje se žirokopter koristio na podmornicama također za izviđanje.
Na navedenoj fotci koliko sam ja shvatio radi se o helikopteru jer se rotor pogoni direktno sa motora.Nisam siguran da li sam ja dobro shvatio pa bih Vas moli da to šire objasnite jer se zaista nisam ozbiljno bavio vazduhoplovima a i to amaterski je bilo davno.

Poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #92 on: July 04, 2014, 08:20:44 pm »


Ni ja puno ne znam o tim letelicama, podatke crpim iz publikacije CAGI koju imam kod sebe. Sad sam bolje pogledao, i tamo stvarno piše da je Fl.-282 stvarno helikopter sa dvostrukim, koaksijalnim rotorom. Pogonio ga je motor Bramo Sh14, od 160ks. Bio je relativno uspešan za to pionirsko vreme helikoptera.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #93 on: July 04, 2014, 10:30:14 pm »

Na Zmaju su ispitivani helikopteri Flettner Fl 282. Nigde nisam našao podatak da je korišten za ispitivanje nekih autožirova ili drugih letelica iz sastava Luftwaffe.

Još jedan Kolibri na krmi Zmaja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* helo99.JPG (78.39 KB, 786x527 - viewed 91 times.)
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #94 on: July 07, 2014, 06:48:36 am »


Ni ja puno ne znam o tim letelicama, podatke crpim iz publikacije CAGI koju imam kod sebe. Sad sam bolje pogledao, i tamo stvarno piše da je Fl.-282 stvarno helikopter sa dvostrukim, koaksijalnim rotorom. Pogonio ga je motor Bramo Sh14, od 160ks. Bio je relativno uspešan za to pionirsko vreme helikoptera.

Hvala @kumbor na dodatnom objašnjenju i dopuni sa podacima.

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #95 on: July 07, 2014, 06:56:09 am »

Na Zmaju su ispitivani helikopteri Flettner Fl 282. Nigde nisam našao podatak da je korišten za ispitivanje nekih autožirova ili drugih letelica iz sastava Luftwaffe.

Još jedan Kolibri na krmi Zmaja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hvala @MOTORISTA na fotci i objašnjenju!

Time ste potvrdili da sam bio u pravu,a ja tak volim kad ispadnem "zdravo jako pametan".

Inače toliko mina na palubi vjerovatno pokazuje njegovu pravu namjenu u to vrijeme.

Poz.
Logged
zmaj1941
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #96 on: July 23, 2014, 01:36:02 pm »

Zanimljiva crtica o kapetanu Leopoldu Zaccariji:

Quote
Leopold (Leo) Zaccaria rodio se u Puli 1899. od oca Gustava Zaccarije, kapetana bojnog broda, i majke Ane de Perini. Upisao je Mornaričku akademiju u Rijeci 1917. Služio je na bojnom brodu "Prinz Eugen" u svojstvu mornaričkog pripravnika do 1918. Akademiju je završio 1919. i dobio čin poručnika. Nakon toga je završio torpedno-minersku specijalizaciju i preselio se u Split (od 1923.). Bio je zaposlen u Šibeniku. Tijekom 1930. boravio je u Glazgowu radi nadgledanja izgradnje i preuzimanja razarača "DubrovniK". Na "Dubrovniku" je plovio sve do 1939., kada je prešao na dužnost zapovjednika kraljevskog spasilačkog broda "Spasilac". Pred početak rata 1941. bio je zapovjednik "Zmaja" i često je boravio u vojnoj luci u Tivtu. Nakon što je 1941. položio ispit, dobio je diplomu kapetana duge plovidbe trgovačke mornarice. Iste je godine promaknut u čin kapetana bojnog broda na službi u obalnom zapovjedništvu u Šibeniku.
Nakon proglašenja NDH, Leopold Zaccaria uvršten je u red djelatnih časnika Hrvatske ratne mornarice i sve do 1943. bio je pročelnik Operativnog odjela. Bavio se izvještajnom službom za mornaricu NDH. Nakon kapitulacije Italije 1943., imenovan je zapovjednikom Pomorskog obalnog zapovjedništva Split. Predao je dužnost 1944. i počeo osnivati odrede za zaposjedanje obale. Sam je preuzeo zapovjedništvo prvog odreda, s kojim je zaposjeo Metković, Split i Šibenik. Brinuo se o opskrbi njemačkih postrojbi na Pelješcu. Pred kraj rata uspostavio je vezu s partizanima, pomagao mještanima Šolte i oslobađao partizane iz Vranjica.
Bolovao je od tuberkuloze. Na kraju rata uhićen je u Splitu, suđen je pred Vojnim sudom Jugoslavenske mornarice u Splitu i osuđen na smrt strijeljanjem 1946. Sahranjen je u Trogiru. Supruga Zdenka prenijela je njegove ostatke na Mirogoj 1975.
Zdenka, supruga Leopolda Zaccarije rođena je 1901. u Zagrebu, umrla je 1980. u Zagrebu.
Kći Leopolda i Zdenke Zaccaria zvala se Dorotea (Tea). Rodila se 1924. u Pokriveniku. Završila je Prirodoslovno-matematički fakultet. Bila je sveučilišna profesorica. Umrla je 1998. u Zagrebu.

http://www.daz.hr/vodic/k-vlastelinski-obiteljski-i-osobni-arhivski-fondovi/k3-osobni-arhivski-fondovi/304-hr-dazg-862-zaccaria-leopold
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #97 on: August 11, 2014, 08:29:28 pm »

Nosač hidroaviona "Zmaj" u društvu hidroplana Ikarus ŠM i Ikarus IO. Hrvatski pomorski muzej u Splitu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Zmaj 1.jpg (677.77 KB, 2560x1920 - viewed 139 times.)

* Zmaj 2.jpg (637.75 KB, 2560x1920 - viewed 110 times.)

* Zmaj 3.jpg (697.75 KB, 2560x1920 - viewed 107 times.)
Logged
ugor56
mornar
*
Offline Offline

Posts: 4


« Reply #98 on: September 25, 2014, 09:04:08 pm »

Očito sam bio preumoran kad sam pisao gornji post.Htio sam reć da mi se ne slaže datum ustrojbe  1931.g.jer ako je otišao na Zmaja 1929.-te sa 20 g. ajmo tridesete u 21-oj onda je vjerovatno Zmaj ušao u flotni sustav ranije.

Pozdrav!

Pozdravljeni!
U ostalini moje mame našao sam dokument nekakvu "radnu knjižicu"njenog oca Ivana Levca.  Po tom dokumentu on je bio dodeljen na službu na kr. brod Zmaj 13. 7. 1929.kao prvi oficir. Tako možemo pretpostaviti,da je Zmaj zaista ušao u postrojbu najkasnije te godine.
Ima i dosta drugih zanimljivih podataka, pa ću se javiti i u kojem drugom topicu.

Pozdrav svima
ugor
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #99 on: September 25, 2014, 09:46:40 pm »


Malo mi je sumnjiv naziv "prvi oficir" na ratnom brodu, pa i u JKRM. Takođe, mislim da je bila uobičajena praksa da se posada broda formira pre formalnog prijema u službu Mornarice. Zmaj je 1929. porinut, a mislim da je ušao u službu godinu dana kasnije. Ipak, neka posada je morala obaviti probne vožnje posle probnih vožnji proizvođača i dovesti brod u Jadran, ako to nije bila nemačka posada.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #100 on: September 25, 2014, 09:51:11 pm »


Pozdrav i hvala @ugor56 !

Drago mi je da ste se javili.Moj otac je sve najljepše pričao o gospodinu Ivanu Levcu.Čak je tvrdio da je kod njega bio veoma povlašten.No o tome ne bih ovom prilikom.

Neznam da li je nepristojno ali mislim da bi bilo dobro da postavite i neke fotke njegove a i samog broda ukoliko ih posjedujete.

Hvala još jednom !

Poz.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #101 on: September 25, 2014, 09:53:00 pm »


Sad sam proverio kod Freivogela i piše da je porinut 22. juna 1929., a predat SHS samo tri meseca kasnije, pa se onda sve slaže.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #102 on: September 26, 2014, 06:32:40 am »


Malo mi je sumnjiv naziv "prvi oficir" na ratnom brodu, pa i u JKRM. Takođe, mislim da je bila uobičajena praksa da se posada broda formira pre formalnog prijema u službu Mornarice. Zmaj je 1929. porinut, a mislim da je ušao u službu godinu dana kasnije. Ipak, neka posada je morala obaviti probne vožnje posle probnih vožnji proizvođača i dovesti brod u Jadran, ako to nije bila nemačka posada.
U Vojnom glasniku sam pronašao postavljenja i tu se navodi da se N.N. postavlja za prvog oficira na nekom brodu. Možda je to tada bilo uobičajeno ali s današnjeg gledišta mi je neobično.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #103 on: September 26, 2014, 09:22:44 am »


Yes poštovani @brodarski,

Mislim da je i moj otac koristio "prvi oficir" ali ja sve pišem po sjećanju,te pošto sam bio u poratnoj JRM sam upotrebio izraz "komandant".Isto tako  upotrebio sam izraz "prvi  predpostavljeni" za nekog Kangrgu jer se nemogu sjetiti niti imena niti čina koje je on koristio.Mislim da je on koristio ime Petar ,ali imao sam neki Rječnik sa sličnim imenom i prezimenom,koji sam nekome pozajmio ili u silnim preseljenjima izgubijo.Nisam bio siguran u svoja sjećanja pa sam upotrebio"prvi predpostavljeni mu je bio neki Kangrga".

Inače otac mi je imao nešta zajedničko sa gosp.Levcom i u građanstvu(civilstvu),pa mi je o tome više pričao.

Poz. 
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 487


« Reply #104 on: September 26, 2014, 10:17:46 am »

Nosač hidroaviona "Zmaj" u društvu hidroplana Ikarus ŠM i Ikarus IO. Hrvatski pomorski muzej u Splitu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Vidim i da na maketi sa Gripa Zmaj nema slovo na boku. Ne znam da li je to zbog sasvim karakterističnog izgleda broda koji se odmah prepozna, ili zbog izbegavanja da se na maketi napiše "З" nasuprot boku na kojem piše "Z". A Z je nosio i razarač Zagreb, pa je moglo doći do Zabune. Stoga verujem da je najverovatnije razlog sasvim tehničke prirode.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.