PALUBA
March 28, 2024, 10:01:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Down
  Print  
Author Topic: "Iz lične kolekcije"  (Read 132556 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #150 on: August 14, 2011, 03:53:55 pm »

Kapija Rojc-Rudolfa Karla slikana sa trečeg kata iz moje spavaonice. Lijevo gore je kasarna Ivan-Goran Kovačić, desno bijela zgrada- u njoj je bila ambulanta i zubar.
A interesantno, vidio sam tek danas kada sam skenirao sliku, da se vije zastava Ratne Mornarice. To sam potpuno zaboravio. Koliko se sječam, inače se je u kasarnama vila zastava Jugoslavije.
Aaaa, prekrasna slika "stranče". Potsjetio si me na najmlađe dane. Kapija kas. Karlo Rojc. Ista kao i u moje
vrijeme daleke 1963-1966..
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #151 on: August 14, 2011, 04:13:56 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evo jedne, iz moje XIV klase MTPŠ u parkiću kasarne Karlo Rojc. Godina 1964, dva čvarka na rukavu, znači
druga godina. Odozdo prema gore:
  • Banjac Jovo (nažalost nije više među živima),
    Vujačić (napustio pitomce u 2-goj godini),
    Ančić Milan živi u N.Sadu
    Čadžić Milan (nažalost nije više među živima),
    Branisavljević Branislav živi u Subotici,
    Šebenik  Prvanko živi u Puli,
    Kostić Vinko živi u Nišu.






* U parku 1964.jpg (62 KB, 672x1014 - viewed 350 times.)
« Last Edit: August 14, 2011, 08:48:00 pm by ORIĆAREB, Reason: Izmjena prezimena » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #152 on: August 14, 2011, 05:16:43 pm »

Kostića sam odma prepoznao, ako si u kontaktu sa njime, pozdravi ga!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #153 on: August 14, 2011, 05:34:23 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovakav amblem na šapki sam nosio sve do prve polovine 70-tih kada se promjenio.
A ovu šapku i poslije u floti punih 15 godina....


*  22.12.1965.jpg (65.23 KB, 1440x1752 - viewed 382 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #154 on: August 14, 2011, 05:59:47 pm »

Sad sam te se sitija Ćiro.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #155 on: August 14, 2011, 06:28:14 pm »

Sad sam te se sitija Ćiro.
I treba. Ja sam i danas slobodan čovjek i svakom mogu pogledati u oči na čitavom Balkanu.
Od Triglava do Đevđelije, a bogami i šire.... Wink.

Pa dobro, kad je već tako odakle me se sjećaš..?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #156 on: August 14, 2011, 06:30:33 pm »

Iz Lore.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #157 on: August 14, 2011, 06:37:23 pm »

Iz Lore.
Huh?
Pa ti si stvarno nepredvidiv. Ja očekujem negde iz Šibenika, a ti pa u Loru. Undecided
Ajme ljudi šta mi radi ovaj tip....
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #158 on: August 14, 2011, 08:38:20 pm »

Treča godina, u Puli. Na budučim dužnostima. Dvojica što čuče, nažalost nisu niše živi (Oniško Ivan-bio na graničarima u Boki, Samarđija Antun-Kdir III.BO na TČ-217).
Stoje:Kdir II.BO na TČ-214-Ćirić Predrag, električar na RČ-301 Petek Eduard i Kdir III.BO na TČ-215 Duje

Da, na žalost! Nesretni Oniško Ivan je poginuo u saobraćajnoj nesreći kod Šibenika, pre tri godine ....
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #159 on: August 15, 2011, 06:47:07 pm »

Pitomci XIV klase MTPŠ u Puli. Godina 1963. Slikano odmah te godine u septembru mjesecu.

Došlo nas je u klasu 55 pitomaca. Završilo 38. Podijeljeni smo bili u dva voda, mašinci i elektroničari. Zadnje godine elektroničari su podijeljeni na elektroničare-radiotelegrafiste i elektroničare sa radarskom specijalizacijom.

Kao što se vidi po broju završenih mi smo bili jedna od prvih klasa sa ogromnom selekcijom kroz školovanje. Prve i tokom druge godine preko 12 pitomaca je otpušteno zbog nepovoljnog uspjeha krajem godine. Nije bilo pardona. Otpušteni su. Par ih je moralo napustiti školovanje zbog bolesti.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slici se vidi i prva uniforma u koju smo obučeni. Klasična mornarska. Mornarska kapa sa petokrakom, mornarska majica, kratke kaki pantalone i crne čarape sa cokulama.
Nisu bile potkovane, ali je đon bio od tvrde rebraste gume.

I sa ove slike čak trojica nisu završila školovanje, prvenstveno zbog negativnog uspjeha.

Nažalost dvojica sa slike koji su kasnije bili aktivne starešine, danas nisu među živima.

Jedan od dvojice koji stoje, desni, je moj klasić, na kraju karijere Zastavnik ILIĆ ANTE
Nastradao je 1991 god. u nesretnom događaju sa brodovima JRM koji je poznat kao ''Tragedija kod Tajerske sestrice'' koja se pominje i na palubi na ovom mjestu. Nakon tragedije dovežen je na otok Vis. Iako sam tih dana bio na Visu zbog zauzetosti nisam se uspio zadnji put oprostiti od njega. To mi je jedan od neprežaljenih momenata.

I zadnji na travi koji leže, prvi s desna, je Zastavnik Čadžić Milan. Moj omiljeni cimer prvih dana službe na Brujunima. Skupa smo i privatno stanovali u Puli. Naj omiljeniji i naj uredniji pitomac u klasi. Fenomenalan nogometaš. Čitavu karijeru je proveo na Brijunima. Nažalost porodična situacija i Balkanski cunami pretvorili su ga u neprepoznatljivu ličnost iz pitomačkih dana. Negde 1993-4  otišao je u penziju, a ubrzo potom i preminuo. Nije se uspio nositi sa nadošlim teretom.

Laka im zemlja Balkanska.




* 14-sta klasa- Klasici 1963.jpg (65.14 KB, 974x738 - viewed 290 times.)
« Last Edit: August 15, 2011, 07:23:23 pm by ORIĆAREB » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #160 on: August 15, 2011, 07:48:01 pm »

Kao što se vidi po broju završenih mi smo bili jedna od prvih klasa sa ogromnom selekcijom kroz školovanje. Prve i tokom druge godine preko 12 pitomaca je otpušteno zbog nepovoljnog uspjeha krajem godine. Nije bilo pardona. Otpušteni su.

Ja i danas ne mogu da verujem da je moj stari u MSVŠ imao iz fizičkog vaspitanja ocenu 4. A bio je juniorski prvak i viceprvak na 800m, 1500m i još nekim atleskim disciplinama. A školska vitrina bila je puna njegovih medalja i pehara sa osvojenih atleskih mitinga.

Visoki kriterijumi. Duje, jel imao neko 5 od vas u klasi?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #161 on: August 15, 2011, 07:53:23 pm »

Kao što se vidi po broju završenih mi smo bili jedna od prvih klasa sa ogromnom selekcijom kroz školovanje. Prve i tokom druge godine preko 12 pitomaca je otpušteno zbog nepovoljnog uspjeha krajem godine. Nije bilo pardona. Otpušteni su.

Ja i danas ne mogu da verujem da je moj stari u MSVŠ imao iz fizičkog vaspitanja ocenu 4. A bio je juniorski prvak i viceprvak na 800m, 1500m i još nekim atleskim disciplinama. A školska vitrina bila je puna njegovih medalja i pehara sa osvojenih atleskih mitinga.

Visoki kriterijumi. Duje, jel imao neko 5 od vas u klasi?
Duje nema, mogu li ja malo umjesto njega. Grin U moje doba, ocjene su bile od 5 do 10. 5=slaba.
Iz kojeg predmeta?
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #162 on: August 15, 2011, 07:59:33 pm »

Iz fizičkog sam pitao, ali generalno, važi i za ostale predemete. Kakav je bio prosečan uspeh klase? Srednja ocena?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #163 on: August 15, 2011, 08:09:56 pm »

Iz fizičkog sam pitao, ali generalno, važi i za ostale predemete. Kakav je bio prosečan uspeh klase? Srednja ocena?
Ma dati iskreno kažem ocjena iz tog predmeta kao ocjena nije bila u prvom planu. Fizičko se ocjenjivalo kao i kasnije kod svih fizičkih provjera aktivnih lica. Kad bi ta ocjena bila u prvom planu, tvoj bi stari postao i general, a ja nikad nebi bio ni obični regrut. Grin

Ma ko će se sjetiti srednje ocjene klase, vraga. Huh?

Od ukupnog broja završenih bilo je negde 5-6 sa odličnim uspjehom, većina vrlo dobar i tako redom. Ali to su ustvari vrlo male razlike.
A kasnije kroz život, sve izgleda drukčije. Neki i sa jakin ocjenama bili su dosta beskorisni. Ma nesmijem više, jednom sam pomenuo doktore nauka, pa su me ovde na forumu skoro razapeli... Grin
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #164 on: August 15, 2011, 09:08:02 pm »

Kao što se vidi po broju završenih mi smo bili jedna od prvih klasa sa ogromnom selekcijom kroz školovanje. Prve i tokom druge godine preko 12 pitomaca je otpušteno zbog nepovoljnog uspjeha krajem godine. Nije bilo pardona. Otpušteni su.

Ja i danas ne mogu da verujem da je moj stari u MSVŠ imao iz fizičkog vaspitanja ocenu 4. A bio je juniorski prvak i viceprvak na 800m, 1500m i još nekim atleskim disciplinama. A školska vitrina bila je puna njegovih medalja i pehara sa osvojenih atleskih mitinga.

Visoki kriterijumi. Duje, jel imao neko 5 od vas u klasi?

Pa bilo jih je sa odličnom ocenom, ne mogu sada navasti koliko i koji, jer nemam podataka. Malo bi se morao raspitati, ponekad se sretnem u Splitu zamjenika načelnika klase.
I naša XXI. klasa bila je prilično velika, došlo nas je oko 83, završilo oko 53. Školovanje su napustili radi slabog uspjeha, svojevoljno, pali godinu radi negativnih ocjena i ponavljali (mislim trojica), bolesti, a neki su izbačeni radi disciplinskih prekršaja.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.