PALUBA
March 28, 2024, 10:41:44 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Obavještajna pukovnija GS OS RH  (Read 18858 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #15 on: May 14, 2021, 10:41:16 pm »

Broj 612 | 04.09.2020

Središte za besposadne zrakoplovne sustave

Prikupljanjem podataka i informacija o besposadnim zrakoplovnim sustavima te njihovom distribucijom prema krajnjem korisniku Središte za besposadne zrakoplovne sustave osposobljeno je za obavljanje širokog spektra vojnih zadaća i onih iz područja sustava domovinske sigurnosti …


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U vojarni ”Hrvatski branitelji Istre“ u Puli, koja je otvorena u studenom 2019., smješteno je Središte za besposadne zrakoplovne sustave, u okviru Obavještajne pukovnije (OP) GS OSRH. Središte je ustrojeno transformiranjem Središnjice za obavještajno djelovanje (SOD) u OP. Sukladno projektu Vlade RH, povratka Hrvatske vojske u gradove, OP-u je pripala čast realizacije na zadnjoj destinaciji projekta. Velik doprinos djelatnicima ZzP-a i HKoV-a u uređenju objekata za smještaj pripadnika Središta za besposadne zrakoplovne sustave, dali su i pripadnici OP-a.

Samozatajni, prisutni svugdje gdje trebaju biti, pripadnici Središta unutar Oružanih snaga surađuju s Hrvatskom ratnom mornaricom, Hrvatskim ratnim zrakoplovstvom i  Hrvatskom kopnenom vojskom, a posebno su aktivni u onim situacijama u kojima svojim sposobnostima pridonose civilnoj zajednici.

Zapovjednik Središta za besposadne zrakoplovne sustave bojnik Zvonimir Mravunac objašnjava kako Središte obuhvaća više besposadnih zrakoplovnih sustava i ljudi obučenih za rukovanje. Osim sustava Orbiter, na raspolaganju je i izvidnička minibespilotna letjelica Skylark 1 te školske bespilotne letjelice Bojnik i VX II (ŠKBL) na kojima se provode brojne obuke i uvježbavanja. Među zadaćama koje obavljaju bojnik Mravunac posebno ističe one koje pridonose međuresornoj suradnji. ”Prikupljanjem podataka i informacija o besposadnim zrakoplovnim sustavima te njihovom distribucijom prema krajnjem korisniku osposobljeni smo za obavljanje širokog spektra vojnih zadaća i onih iz područja sustava domovinske sigurnosti. Surađujemo s Ministarstvom poljoprivrede u nadzoru morskih područja ribolova i ZERP-a, migracija i komunikacija, sposobni smo intervenirati u slučajevima elementarnih nepogoda, poplava, ekoloških incidenata – svuda gdje je potrebno brzo i precizno do detalja sagledati situaciju na širem području,” navodi bojnik Mravunac.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Osposobljeni za brzo reagiranje i postupanje u kriznim situacijama, pripadnici Središta bespilotnu letjelicu Orbiter koristili su kad je nakon velikog potresa u ožujku u Zagrebu trebalo iz visine snimiti stanje područja epicentra potresa, a jednako tako su važan i nezamjenjiv dio snaga koje se bore protiv požara.

”Dajemo potporu civilnim strukturama tijekom protupožarne sezone i pomažemo im u koordinaciji. Naše letjelice mogu nadzirati kritična područja na kojima postoji velika mogućnost od izbijanja požara, ali one su korisne i za nadziranje opožarenog područja, detektiranje dubokih tinjajućih točaka iz kojih bi se požar mogao ponovno razbuktati. Time besposadni sustavi mogu značajno pridonijeti očuvanju ljudskih života, smanjenju opterećenja letačkih posada aviona koji sudjeluju u gašenjima požara te smanjenju ukupnih troškova gašenja požara,” naglašava zapovjednik Središta za besposadne zrakoplovne sustave i zaključuje: ”Besposadni sustavi imaju velike mogućnosti, snažno se razvijaju i sasvim su sigurno tehnologija budućnosti.”     

Besposadna letjelica Orbiter teži oko 30 kg. U zraku može provesti šest sati, a operativni je domet unutar kojeg se letjelicom može upravljati do 120 km. Letjelica ima delta krila, izrađena je od kompozitnih materijala zbog čega nije uočljiva na radarima, vrlo je tiha i nema svoj toplinski odraz, a u stvarnom vremenu šalje videosignal. U stealth načinu rada gotovo je zanemarivog radarskog  i eletromagnetskog odraza i tad ne šalje videosignal, ali snima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Bojnik Zvonimir Mravunac rođen je u Vukovaru 1977. godine. Provodeći godine progonstva u Rovinju, vrlo je rano, već u prvim razredima osnovne škole naumio postati vojni pilot. Kasniji životni odabiri, jedan za drugim, dječački san približavaju životnom pozivu i profesiji. Nakon završene Prirodoslovne matematičke gimnazije u Rovinju pa onda Fakulteta prometnih znanosti (smjer Aeronautika) u Zagrebu, Zvonimir Mravunac 2002. postaje pilot, a od 2004. služi svoj poziv u Eskadrili borbenih aviona u Puli, 2011. odlazi u Zadar i radi kao nastavnik letenja u 93. zb u Zemuniku. Od 2015. postaje član elitne letačke akrobatske grupe ”Krila Oluje“, a u studenom 2019. dolazi u Pulu i postaje zapovjednik Središta za besposadne zrakoplovne sustave u okviru OP-a.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Temelji onog što Središte za besposadne zrakoplovne sustave OP-a u Puli danas radi postavljeni su ratne 1993. godine kad je 11. ožujka u Zagrebu utemeljen 280. Vod bespilotnih letjelica Glavnog stožera OSRH. Njihov operativan rad započeo je u Slavonskom Brodu desetinom koja je postizala uspjehe unatoč svim poteškoćama vezanim uz ratno doba i ograničene tehničke resurse. Polovinom 1994. uvode se operativne desetine u Zagrebu i Sinju te desetina za izradu, obradu i interpretaciju u Zagrebu. Time unapređen sustav na operativnoj razini i dalje se razvija tako da su podaci prikupljeni radom 280. VBL GS OS RH bili iznimno korisni u pripremama završnih vojno-redarstvenih operacija Hrvatske vojske. Također, pomoću njih utvrđena su i mjesta masovnih grobnica temeljem čega su poslije provođene ekshumacije.


Hrvatski vojnik


* 612-besposadne-6.jpg (323.64 KB, 750x402 - viewed 0 times.)

* 612-besposadne-5.jpg (176.71 KB, 750x501 - viewed 0 times.)

* 612-besposadne-3.jpg (306.59 KB, 750x500 - viewed 0 times.)

* 612-besposadne-4.jpg (232.01 KB, 750x500 - viewed 0 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #16 on: May 14, 2021, 10:45:29 pm »

13.05.2021

Tečajevi i obuka u Obavještajnoj pukovniji

Unatoč pandemiji, Obavještajna pukovnija intenzivirala je tijekom prva četiri mjeseca ove godine provedbu tečajeva, obuka i izobrazbi za osposobljavanje pripadnika OSRH vezano uz potrebe vojnoobavještajnog roda (VOR).


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Aktivnosti je provelo Središte za razvoj i obuku Obavještajne pukovnije uz stručnu suradnju svih ustrojstvenih cjelina postrojbe. Velik broj aktivnosti, kroz koje je zajedno prošlo više od sto polaznika, uključivao je temeljni obavještajni tečaj; prekvalifikacije časnika i dočasnika VOR-a; selekcijsku obuku vojnika za popunu OP-a i specijalističku vojnu obuku VOR-a; specijalističke obučne aktivnosti za pojedinačne obavještajne discipline kao što su tečaj Prikupljanje iz ljudskih izvora, Taktičko prikupljanje iz ljudskih izvora, Elektroničko izviđanje i ratovanje i Slikovno tehnička obavještajna disciplina, obuku Taktike, tehnike i procedure prikupljanja iz ljudskih izvora te Temeljnu obuku za dubinski nadzor.

Uz navedene tečajeve i obuke provedena je i potpora HVU-a za specijalnosti VOR-a u obliku provedbe dijela izobrazbe polaznika Temeljne časničke izobrazbe te vojnostručne prakse kadeta. Kao dopunska aktivnost prvi je put za potrebe inženjerijskih postrojbi i priprema za provedbu međunarodnih vojnih misija proveden tečaj Elektroničko ratovanje u potpori uklanjanja eksplozivnih naprava.

Složenom reorganizacijom te detaljnim planiranjem angažiranja ljudstva, materijalno-tehničkih sredstava i smještajnih kapaciteta napravljen je prilagodljiv raspored nastave pa su uspješno provedene brojne aktivnosti. Uz stroge epidemiološke mjere, za to je zaslužan i velik dopunski angažman predavača te instruktora koji su osigurali nastavu za više manjih odvojenih grupa polaznika. Nastava se stečenim iskustvima i naučenim lekcijama neprekidno poboljšava te ažurira u skladu sa svjetskim trendovima, tehnološkim dostignućima i NATO-ovim standardima.

Ove se godine, uz ostale obuke i tečajeve za potrebe međunarodne suradnje i interoperabilnosti članica NATO-a te članica Partnerstva za mir i Američko-jadranske povelje, u koordinaciji s Obavještajnom upravom GS OSRH provode Temeljni međunarodni obavještajni tečaj (Basic Intelligence Course) i Napredni međunarodni obavještajni tečaj (Advanced Intelligence Course) na engleskom jeziku, koji su uvršteni i u službene NATO-ove tečajeve.

Tekst i foto: Obavještajna pukovnija, Hrvatski vojnik


* Obavjestajna_pukovnija.jpg (250.57 KB, 1024x682 - viewed 4 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #17 on: December 31, 2021, 03:27:18 pm »


Provedena vježba CAX „ISTAR 21“

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Obavještajna pukovnija, uz suradnju Simulacijskog središta Zapovjedništva za obuku i doktrinu Hrvatske kopnene vojske (SimS, HKoV), provela je računalno potpomognutu vježbu CAX „ISTAR 21“ od 22. studenoga do 3. prosinca 2021.

Uz pripadnike Obavještajne pukovnije, u vježbi su sudjelovali i pripadnici Hrvatske kopnene vojske, Zapovjedništva Hrvatskog ratnog zrakoplovstva i Hrvatske ratne mornarice.

Cilj vježbe bio je sinkronizacija, integracija operativnih i obavještajnih sposobnosti te procesa usmjerenih na pružanje združene obavještajne potpore zapovjedniku operacije u fazi procesa donošenja vojne odluke. Obavještajni elementi u vježbi uvježbavali su stožerne i operativne procese i procedure kroz sve korake obavještajnog ciklusa. Također, naglasak je bio i na razvoju sposobnosti uporabe informacijskih alata informacijskog sustava vojno-obavještajnog roda (IS VOR).

U konačnici, sveukupnost navedenih uvježbavanja provodila se zbog dostizanja zadanih ciljeva sposobnosti te implementacije NATO JISR (Joint Intelligence Surveillance and Reconnaissance) i nacionalnih procedura.

osrh.hr


* Grb.(s).jpg (38.52 KB, 480x480 - viewed 2 times.)
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #18 on: April 09, 2022, 01:54:37 pm »

04.04.2022.

Radni posjet pripadnika 66. Vojne obavještajne brigade OS SAD

U radnom posjetu Obavještajnoj pukovniji GS OS RH u razdoblju od 28. ožujka do 01. travnja 2022. godine boravio je tim pripadnika 66. Vojne obavještajne brigade OS SAD. Geoprostorna obavještajna potpora jedna je od sposobnosti koju Obavještajna pukovnija razvija u cilju ispunjavanja svoje temeljne misije multidisciplinarnog obavještajnog djelovanja u potpori GS OSRH, sigurnosno-obavještajnog sustava kao i sustava domovinske sigurnosti.

Prijenos znanja i iskustava unutar funkcionalnog područja od izuzetne je važnosti, a posebno zbog potrebe jačanja suradnje i interoperabilnosti kao i brze razmjene informacija među saveznicima, a sve u cilju kontinuiranog otkrivanja indikatora ranog upozorenja koji mogu utjecati na operativno i strategijsko iznenađenje. Američka strana imala je priliku uvjeriti se u sposobnosti i mogućnosti koje Obavještajna pukovnija razvija u području discipline GEOINT. Detaljno razmatranje načina rada te operativna iskustva omogućuju kvalitetnu analizu vlastitih prednosti i nedostataka u cilju razvoja obavještajnih disciplina te unapređenja ukupnih sposobnosti.

U sklopu radnog posjeta raspravljalo se o eksploataciji geoprostornih obavještajnih podataka, upravljanju resursima te ulozi geoprostorne obavještajne potpore u nominacija ciljeva kao i druge teme iz funkcionalnog područja.

osrh.hr
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #19 on: May 14, 2022, 11:39:25 am »

06.05.2022

Održana vježba „MAPEX 22"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Vježba „MAPEX 22“ provedena je od 25. do 29. travnja 2022. u Zapovjedništvu Obavještajne pukovnije u vojarni „Satnik Josip Zidar“ u Velikoj Buni.

Obavještajna pukovnija provela je vježbu na zemljovidu „MAPEX 22“ čiji je glavni cilj uvježbavanje stožernih funkcija namjenske organizacije vojno-obavještajnog modula (VOM) Obavještajne pukovnije.

Uz pripadnike Obavještajne pukovnije, u VNZ „MAPEX 22“ sudjelovali su i pripadnici vojno-obavještajnog roda Hrvatske kopnene vojske (HKoV).

Svojim scenarijem, vježba „MAPEX 22“ uvod je u sljedeću vježbu Obavještajne pukovnije „ISTAR 22“ kojom će se dodatno podići i proširiti interoperabilnost obavještajnih procesa u fazi planiranja i provedbe operacija. Također, vježba „ISTAR 22“ provodi se u cilju razvoja sposobnosti i integracija multidisciplinarnog obavještajnog djelovanja VOM-a i ISTAR elementa Borbenih grupa mehaniziranog pješaštva (BGMP) u provedbi operativnih zadaća sukladno CSp L 7201 N – ISTAR.

osrh.hr


* ISTAR_22_logo.png (2141.63 KB, 1846x1996 - viewed 0 times.)
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 24 queries.