PALUBA
April 26, 2024, 09:14:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Nesreće, incidenti i izvanredni događaji u Oružanim snagama RH  (Read 58475 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #105 on: August 26, 2015, 12:17:33 am »




   Naravno da odgovornost vozača postoji i da on treba da snosi posledice. Ali da li je samo i jedino on bio kriv za tragičnu nesreću? Mislim da je kao i uvek to posledica čitavog niza nesrećnih okolnosti. Ne znamo gotovo ništa o tom slučaju, osim šturih informacija koje mediji kontrolisano nude jer ipak se radi o osetljivoj stvari. Zato pretpostavljam da je u pitanju situacija koju svako ko je proveo u vojsci 10-tak i više godina poznaje iz ličnog iskustva ili je za nju čuo iz poznatih izvora. Tragedija se desila pri izvođenju združene taktičke vežbe i traži se nečija glava. Ko je mogao da se čupa snagom argumenata, svedočenjem očevidaca, priloženim dokumentima i ličnim vezama čupao se. Onaj čiji je kung-fu najslabiji izgubio je i snosi posledice. Zatvorska kazna, uslovna osuda, potraživanje obeštećenja od MORH-a, gubitak službe i  verovatno doživotna nemogućnost zaposlenja u državnoj službi, izloženost osudi javnosti i doživotno kajanje i pitanje da li je sve moralo tako da se dogodi su konsekvence sa kojima će se vinovnik nesreće suočiti.

   Šta je sa koordinacijom snaga na terenu i ko je odgovoran što tenkisti nisu znali da je pešadija raspoređena pored puta, da li je nastradali vojnik trebao biti na tom kobnom mestu ili drugde, da li je sve vreme funkcionisala veza između oklopnih jedinica i pešadije kao podrške, da li su svi učesnici manevra znali svoje uloge i dužnosti u datoj situaciji su samo neka od pitanja koje je istraga trebala da utvrdi pre donošenja presude po kojoj je isključivo vozač tenka kriv. I da niko ne bude smenjen sa dužnosti a jedan čovek je nastradao? Ne mislim pri tom na JNA odgovornost u kojoj je prvopretpostavljeni starešina uvek kriv, čak i ako je tada bio na godišnjem. Mislim o konkretnoj odgovornosti nadležnog/nih starešina i organa na poligonu ( pratioca rada, evaluatora ili kako se već zovu ) koji nisu uočili moguću opasnost i onemogućili tragediju udaljavanjem pešadije od putanje tenkova ili pravovremenim prekidom vežbe ako nije moglo drugačije.

    Vozač i posada tenka , pogotovu ako su vozili sa spuštenim lukovima osmatrajući kroz periskope, onako kako se i vozi u borbi, nemaju veliku preglednost i čak imaju mrtvi ugao nekoliko metara ispred samog tenka ( upravo u zoni gde bi se stradali pešadinac mogao nalaziti u trenutku nesreće). Zato su tu navedeni organi koji imaju zadatak da prekinu izvođenje vežbe ako uoče i najmanju mogućnost narušavanja mera bezbednosti. Ovakve vežbe/manevri se izvode više od sto godina i znam da su tačno propisane mere i postupci svih učesnika. Ako organizatori nisu imali adekvatne propise mogli su ih prepisati iz NATO ili JNA uputstva svejedno, podjednako su precizna i ispravna. Zato tvrdim da nije samo vozač tenka kriv .

   U svakom slučaju loš marketinški potez za Hrvatsku Vojsku ( i ne samo nju ) jer jedan regrut je poginuo a drugi dobio otkaz i zatvorsku kaznu, a da još nisu završili obuku koji će sigurno smanjiti broj prijavljenih kandidata. Ako ništa drugo mame će nekima zabraniti da se prijave jer sada znaju da se u vojsci gine a čak nije ni rat. Jer vojnički poziv je upravo takav-dinamičan, zanimljiv ali ponekad smrtonosan.




   
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #106 on: August 26, 2015, 06:17:04 pm »

Obitelj i prijatelji oprostili se od mlade kadetkinje

Od nje su se oprostili obitelj i prijatelji, a prema onom što je za sada poznato, djevojka je pala kroz prozor svoje sobe na četvrtom katu.

Martina Ćuk (22), kadetkinja Hrvatskog vojnog učilišta “Petar Zrinski”, koja je prošlog vikenda poginula u krugu učilišta, danas je pokopana na mjesnom groblju u Krašiću.

Od nje su se oprostili obitelj i prijatelji, a prema onom što je za sada poznato, djevojka je pala kroz prozor svoje sobe na četvrtom katu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

http://www.vecernji.hr/


* cuk.jpg (75.38 KB, 800x533 - viewed 122 times.)
« Last Edit: August 26, 2015, 06:18:24 pm by SOLARIS 1972 » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #107 on: August 26, 2015, 07:04:26 pm »

Ово је правна ствар,а не става емоција. Ако се тако постављају ствари онда би могли рећи и да није направљен полигон на Слуњу то се не би могло десило. Могли би рећи и да се учесници догађаја нису пријавили за војску то се не би десило и тд. и сл. Не, то се десило баш тамо, под баш таквим околностима и само те околности се могуце ценити на суду. Да ли је могло ово или оно је евентуално ствар дисциплинског поступка (који је вођен) и даљих анализа и мера на основу њих, што ће се верујем учинити. А да ли ће се људи придржавати тих закључака то је увек питање. У преко 90% (ванредних) догађају узрочници су људи. Они пишу правила, они их и крше.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #108 on: February 25, 2016, 11:47:22 am »

Treba biti uporan....

Vir: "Jutarnji list"

25.02.2016.

DOK JE STRAŽARIO, JAK VJETAR I HLADNOĆA SU MU ISKRIVILI LICE
Država ročniku Hrvatske vojske sada mora isplatiti 31 tisuću kuna


Zbog toga što je kao ročni vojnik prije 17 godina tijekom straže na Brijunima obolio od pareze facijalnog živca, država će Josipu B. iz Splita morati isplatiti 31 tisuću kuna kao naknadu štete te još gotovo 40 tisuća kuna troškova postupka. Prema, nepravomoćnoj presudi Općinskog suda u Splitu, od tih 31 tisuću kuna šest tisuća odnosi se na duševne boli zbog smanjenja životnih aktivnosti, sedam tisuća kuna dobio je zbog naruženosti te 18 tisuća kuna zbog pretrpljenog straha, piše Slobodna Dalmacija.

- Dok sam kao ročnik stražario jedne dosta hladne noći u kojoj je puhao jak vjetar osjetio sam utrnuće lica, a ujutro sam primijetio u ogledalu svoj iskrivljeni izraz. Svi su primijetili da imam iskrivljeno lice i ostali ročnici su mi se rugali, ali su svi olako smatrali da će proći. Sutradan su već bili zabrinuti i ja sam o ovome obavijestio nadređenog koji mi je rekao da moram ići kod doktora, a što sam učinio čim sam dobio dopuštenje. Pregledala me je liječnica i poslala u Pulu u bolnicu gdje sam bio desetak dana, a zatim sam otišao kući na rehabilitaciju - kazivao je pred sudom oštećeni bivši ročnik, pojašnjavajući da su ročnici obnašali stražarsku dužnost tako da su 4 sata bili na straži, a zatim 8 sati bili slobodni.

Tadašnja liječnica postrojbe dr. Ružica Pavić Kevrić na suđenju je rekla da je slučaj pareze Josipa B. jedini u njezinoj praksi. Po njezinu mišljenju, on se ponašao neodgovorno prema zdravlju jer joj se zbog smetnji javio tek nakon šest dana od pojave simptoma, a kad ga je pitala gdje je bio do sada, odgovorio joj je da je bio za vikend kod kuće.
 
- Ono što je sudu nelogično iz iskaza svjedokinje jest kako nitko od tužiteljevih nadređenih nije uočio stanje tužitelja ako je ono stvarno toliko dugo trajalo i bilo tako zabrinjavajuće. Na ovo upućuje iskaz svjedokinje jer ona prvo navodi kako je tužitelja pitala kako je s takvom usnicom mogao piti i obavljati neke druge funkcije" da bi u drugom dijelu iskaza navela da je moguće da tužiteljev nadređeni nije primijetio ovu promjenu ako je "svatko zabavljen svojim poslom, kako to u životu biva". Ako je stanje tužitelja bilo tako uočljivo da je izazvalo zabrinutost liječnice sasvim je nelogično da takvo stanje nije bilo uočljivo tužiteljevu nadređenom prije pregleda - obrazložila je, među ostalim, u presudi sutkinja Irma Vladović.

- Jasno je da je tužitelj stražarsku dužnost obavljao na otočju u šumi dok su vladali izrazito loši vremenski uvjeti, a što potvrđuje i izvješće DHMZ-a. Iako sud drži da je tužitelj imao odgovarajuću opremu, činjenica je da je obolio u području lica za koje i nije predviđena zaštita i oprema. Bez obzira što ovakva bolest nije uobičajena, prema životnom iskustvu bilo je moguće pretpostaviti da bi obavljanje stražarske službe po lošem vremenu moglo utjecati na zdravlje ročnika. Također je utvrđeno da se tužitelj prilikom obavljanja dužnosti morao kontinuirano kretati neovisno o vremenskim uvjetima, a da se jedino u slučaju nevremena smio skloniti u stražarsku kućicu koja mu i nije mogla pružiti odgovarajući zaklon jer nije zatvorena sa svih strana - napisala je u presudi sutkinja, piše Slobodna Dalmacija.
« Last Edit: February 27, 2016, 04:37:03 pm by leut » Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #109 on: February 28, 2016, 03:20:46 pm »

OK, nije moje da se miješam, ali mi dvije stvari nikakor ne idu u glavu. Stražarska se dužnost u vrijeme JNA obavljala u intervalu 2+6, dakle dva sata straže, šest sati odmora (3 rotacije unutar 24 sata) ili 2+4 (4 rotacije unutar 24 sata). Kada bi vremenske prilike bile izuzetno nepovoljne tada se vrijeme provedeno na straži skraćivalo na 1 sat. Ne ide mi dakle u glavu 4-satna stražarska služba. Drugo, ne znam kako je dečko bio odjeven, ali ako je bilo tako jako hladno onda je trebao imati potkapu koja štiti lice.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #110 on: March 10, 2016, 06:01:48 pm »

Kako mogu otpasti vrata na helikopteru.  Undecided Sva sreća da nikoga nisu po ćelenci.  Tongue

----------------------

10.3.2016, PRIOPĆENJE

Nezgoda na planiranoj vježbi noćnog letenja

Tijekom planiranog vježbovnog leta helikoptera HRZ i PZO-a u noćnim uvjetima, u srijedu, 9. ožujka 2016., oko 20:30 sati, na planiranoj ruti između mjesta Rakov potok i Horvati u Zagrebačkoj županiji, iz za sada neutvrđenog razloga, otpala su vrata s helikoptera Mi-171Sh.
U helikopteru je bila peteročlana posada za noćno letenje. Nakon nezgode, vježba je odmah prekinuta, a helikopter se vratio u zračnu bazu na Lučkom. Vrata koja su pala nisu prouzročila nikakvu štetu na zemlji, te su prevezena u bazu.

Istraga je u tijeku, a provodi ju Vojna policija i Glavni vojni zrakoplovni istražitelj.

https://www.morh.hr/
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #111 on: March 10, 2016, 07:59:51 pm »

могу,могу, кад се не затворе како треба...
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #112 on: March 10, 2016, 11:45:46 pm »

Bočna vrata verovatno, jer ako se ne varam Hrvatske Mi-171Sh imaju rampu pozadi.
Logged
Jester
Počasni član foruma
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 326



« Reply #113 on: March 11, 2016, 08:44:04 am »

Dosta puta sam vidio Mi-8 u letu s otvorenim bočnim vratima i nikako mi ne ide u glavu kako mogu otpasti sama od sebe, najlogičnije je da nisu bila dobro pričvršćena. No kao i kod dosadašnjih nesreća u HRZ-u odgovor ćemo dobiti nikad na možda ni tada.

Mi-8 "213" iz Divulja ;

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpg (1135.49 KB, 4000x2662 - viewed 91 times.)
« Last Edit: March 11, 2016, 08:47:59 am by Jester » Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #114 on: March 12, 2016, 07:03:46 pm »

Pala vrata pa pala vrata. Pa šta?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #115 on: March 12, 2016, 08:53:01 pm »

Pala vrata pa pala vrata. Pa šta?

Olabavile šarke, nije bilo nikoga da ih pričvrsti, i .... otpala vrata.
Dešava se to ponekad i kod kuće, kada domaćin ne vodi računa o šarkama Huh?
Logged
vozilo
desetar
*
Offline Offline

Posts: 146



« Reply #116 on: March 12, 2016, 10:32:02 pm »

Nije nikakav problem što su vrata otpala, već je problem što se nikad neće saznati zašto i neće se ništa učiniti da opet ne otpadnu.
« Last Edit: March 12, 2016, 10:44:14 pm by vozilo » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #117 on: March 13, 2016, 03:40:17 pm »

Pa sad ne bih rekao da se neće ništa učiniti da vrata opet ne otpadnu. To što se o razlozima neće javni pričati, ponajmanje po novinama i forumima, ne znači da se neće izvući pouke i odgovorni, ako ih ima kazniti.
Logged
mandalina
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 152

bilo nekad i nevratilo se


« Reply #118 on: March 13, 2016, 05:59:32 pm »

 
Pa sad ne bih rekao da se neće ništa učiniti da vrata opet ne otpadnu. To što se o razlozima neće javni pričati, ponajmanje po novinama i forumima, ne znači da se neće izvući pouke i odgovorni, ako ih ima kazniti.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #119 on: April 27, 2016, 01:45:33 pm »

27.4.2016.

Dvojica pripadnika OS RH ozlijeđeni tijekom obuke na Cerovcu

Dvojica pripadnika Oružanih snaga RH, danas u srijedu 27. travnja 2016., oko 13 sati teško su ozlijeđeni uslijed eksplozije koja se dogodila tijekom specijalističke obuke na vojnom poligonu "Cerovac" kod Karlovca.

Obojica pripadnika OS RH odmah su prevezena u Opću bolnicu Karlovac gdje su podvrgnuti hitnom medicinskom tretmanu.

Ministarstvo obrane će detaljnije o ovoj nesreći pravodobno izvijestiti javnost.

morh.hr
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.