PALUBA
April 25, 2024, 04:18:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Nesreće, incidenti i izvanredni događaji u Oružanim snagama RH  (Read 58425 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #30 on: November 11, 2011, 06:11:34 pm »

 

OBRAT NA SLUNJU MEDO JE SPAŠEN
Vojska: Nećemo dopustiti da na poligonu lovci ubiju medvjeda!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Medvjed, koji od proljeća plaši vojnike na vojnom poligonu Slunj, neće biti ubijen ako se zadrži na poligonu. Naime, Glavni stožer neće dopustiti ulazak lovcima na vojni poligon kako bi pronašli i ustrijelili medu, doznaje Jutarnji list od izvora bliskih vojnom vrhu.

Naime, u vojsci se smatra kako medvjed ipak nije tako opasan za njihove djelatnike te da se problem može riješiti na ljepši način.



Osim toga, na vojnom poligonu Slunj obitavaju 34 medvjeda, a u vojsci smatraju da će lovci teško detektirati baš onog medvjeda koji se u potrazi za hranom približava vojnim skladištima i spavaonicama. Stoga postoji bojazan da bi mogao biti ubijen pogrešan medo.

Kao što je Jutarnji već pisao, ministar regionalnog razvoja Božidar Pankretić u rujnu je na traženje Ministarstva obrane potpisao rješenje o odstrelu medvjeda.

Medo težak između 200 i 300 kilograma detektiran je kao problematičan nakon pritužbi vojnika sa Slunja da ih uznemirava. Pokušali su ga otjerati pucanjem u zrak i odošenjem hrane na lokacije udaljene od vojnih prostorija. No, medvjed je ostao tvrdoglav i nije odustajao.

Stoga je Uprava za upravljanje nekretninama MORH-a od Ministarstva regionalnog razvoja zatražila odstrel medvjeda.

Izvor : http://www.jutarnji.hr/

Dobra odluka!
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #31 on: November 11, 2011, 06:47:30 pm »

Bravo medo!!!
Živ bio i meda se najeo!!!
Ipak bih htio da se svi zapitaju šta bi se desilo da je u pitanju bio vuk?
Naime moje mišljenje je da bi vuja ubili "ko' zeca".
Iako mnogo više ljudi strada od medveda nego od vukova, medo nam je uvijek mnogo simpatičniji nego vujo. Zašto su mede dobrice, a vukovi zli i prljavi? Kada se odstreli medo svi kukaju, a za vukove niko ne mari! Zaštitimo i vukove!!!
 Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin Grin
Ko bi bio jači u fajtu: tri vuka vs. jedan medo?
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #32 on: November 11, 2011, 08:11:30 pm »

Vuk je u Hrvatskoj zaštićeniji od medvida. Odstrel vukova je strogo zabranjen.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #33 on: November 11, 2011, 08:23:22 pm »


Kad smo već kod medvjeda:

Ovu sam priču čuo svojedobno, negdje 1993, od ljudi koji se bave zaštitom prirode. Provjerio sam je na dva nadležna mjesta i oba su mi je potvrdila.

Ratovi u Hrvatskoj i Bosni u velikoj su mjeri zahvatili predjele na kojima obitavaju medvjedi. Već nakon rata u Hrvatskoj, početkom 1992. slovenski lovci i zaštitari prirode primjetili su povećan broj medvjeda na području Bele Krajine, a nakon što se zapucalo i u centralnoj i zapadnoj Bosni bosanski su medvjedi počeli bježat i nisu se zaustavljali do Slovenije. Dio ih je ostao u Gorskom Kotaru, ali kako tamo već postoji rezidentna populacija, nije bilo mjesta za veliko povećanje broja tako da su medvjedi većinom završili u Sloveniji, čak do Primorske. Prema slovenskim procjenama 94-95 je u Sloveniji bilo preko 200 bosanskih medvjeda a neke procjene operiraju i sa 300+. I Austrijanci su utvrdili da je barem 20 medvjeda iz BiH bježeći od rata došlo do njih. Ne znam je li se medvjeđa populacija poslije rata vratila u Bosnu. Mislim da jeste barem djelomično. Čuo sam da je bilo nekih planova da se višak medvjeda iz Slovenije relocira u BH ali ne znam je li to i ostvareno.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #34 on: November 11, 2011, 11:27:04 pm »

mislim da nekoliko predhodnih postova na ružan način asociraju na dio populacije nekadašnje SFRJ. Bez ikakvog razloga  Angry
Ko je bar jednom bio u tom djelu nekadašnje nam države i upoznao bar par ljudi iz tih krajeva... 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #35 on: November 12, 2011, 12:23:24 am »

mislim da nekoliko predhodnih postova na ružan način asociraju na dio populacije nekadašnje SFRJ. Bez ikakvog razloga  Angry
Ko je bar jednom bio u tom djelu nekadašnje nam države i upoznao bar par ljudi iz tih krajeva... 

Ispravljeno, idemo dalje....
Logged
madmitch
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 159


« Reply #36 on: November 12, 2011, 09:43:06 am »

Hrundi, sve što si čui, tačno je. Koliko se ja sječam iz raznik novinskih priloga, populacija se nakon rata poooolaaaako vratila na ono od prije, medvjedi su se vratili na svoja stara područja, ne u potpunosti ali barem toliko, da se je populacija svugdje smirila na normalno.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #37 on: November 12, 2011, 05:28:26 pm »

Pankretić: Dosta mi je. I kćeri me mrze. Pomilovao sam medu iz Slunja.

http://www.jutarnji.hr/bozidar-pankretic--dosta-mi-je--i-kceri-me-mrze--pomilovao-sam-medu-sa-slunja/986645/

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #38 on: November 12, 2011, 05:50:30 pm »

Postoji li u HV ona strazarska procedura - STOJ - STOJ PUCACU - STOJ PUCAM ?

Ako postoji ne vidim u cemu je problem da bi se  resenje trazilo preko raznih ministara.

Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #39 on: November 12, 2011, 06:04:35 pm »

Pankretić: Dosta mi je. I kćeri me mrze. Pomilovao sam medu iz Slunja.

http://www.jutarnji.hr/bozidar-pankretic--dosta-mi-je--i-kceri-me-mrze--pomilovao-sam-medu-sa-slunja/986645/


Rasparao je presliku rješenja o odstrelu a ne original što se jasno vidi.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #40 on: November 12, 2011, 06:08:01 pm »

Ko zna mozda je to neko resenje od pre par godina i to za npr.godisnji odmor.
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #41 on: November 12, 2011, 06:15:06 pm »

Postoji li u HV ona strazarska procedura - STOJ - STOJ PUCACU - STOJ PUCAM ?

Ako postoji ne vidim u cemu je problem da bi se  resenje trazilo preko raznih ministara.


Problem je u Zakonu o lovstvu.
Drugi je problem stražarska procedura-Stoj-Stoj pucacu-stoj pucam -čim skinem najlon.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #42 on: November 12, 2011, 06:16:25 pm »

Ma kakav Zakon o lovstvu kad padne mrak a doticni se ne zaustavi na strazarski poziv.
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 150



« Reply #43 on: November 12, 2011, 06:17:34 pm »

Pankretić: Dosta mi je. I kćeri me mrze. Pomilovao sam medu iz Slunja.

http://www.jutarnji.hr/bozidar-pankretic--dosta-mi-je--i-kceri-me-mrze--pomilovao-sam-medu-sa-slunja/986645/


Rasparao je presliku rješenja o odstrelu a ne original što se jasno vidi.

Ha, ha - dobro oko pp5d6 - original ne smije poderati, na sto bi to licilo - mora ga ponistiti novim naredjenjem. Inace, ta kopija stvarno govori o "jednom grlu smedjeg medvjeda".
Logged
pp5d6 posejdon
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 605


« Reply #44 on: November 12, 2011, 06:32:44 pm »

Ma kakav Zakon o lovstvu kad padne mrak a doticni se ne zaustavi na strazarski poziv.
ovo je pametni medo. dolazi po danu kad su marenda i ručak.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.