PALUBA
March 28, 2024, 01:22:04 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Down
  Print  
Author Topic: Krstarice klase Zenta  (Read 61547 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« on: April 09, 2008, 09:24:06 pm »

Krstarica Zenta

Krstarica Zenta bila je vodeća krstarica iz klase Zenta (u kojoj su izgradjena ukupno 3 broda: Zenta, Aspern i Szigetvár). Prvenstvena namena jojj je bila pokazivanje Austrougarske zastave po svetu, iako sama carevina nije imala pretenzije na prekomorske kolonije.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U Prvom svetskom ratu je sprovodila blokadu crnogorske obale, kada je u Jadran uplovio kombinovani sastav anglo-francuske flote. Ispod je prevod izveštaja o borbi:

"Izvještaj o borbi krstarice "Zenta"
Kastel-Lastva, 18. 08. 1914. god.

Dana 13. 08. posle podne preuzeo sam zapovjedništvo krstarice "Zenta"od oboljelog kapetana fregate Josipa Kilova. Brod je pocevši od 14-og nadalje, vršio blokadu crnogorske obale (od Spica do ušca Bojane), a imao je naredenje da u sumrak napušta reon blokade, i da se zakloni u Boku, i svakog narednog dana u svanuce, ponovo isplovi kako bi mogao biti na svom mjestu 14. 08. U predvecerje opazio sam sumljiva svijetla na horizontu jugozapadno od Budve, te sam odmah radio-grafski izvijestio komandu pete divizije, i u isto vrijeme opozvao razaraca koji je inace nocio u reonu blokade. Predpostavka da su ova svijetla pripadala jedinici neprijateljske flote podstakla me da ponovo tražim naredenje za izlazak iz luke. 15. prije podne proteklo je bez ikakvog dogadaja, a magla koja je prije podne djelimicno skrivala vidik, izcezla je poslije podne. U noci izmedu 15 i 16 prilikom ulazka u Boku bio sam pozvan na admiralski bojni brod MONARH, i tamo mi je šef štaba ponovo izdao naredenje da isplovim tek u svanuce.

16.08. u 4 sata izjutra napustio sam Tivatski zaliv i plovio u pravcu blokiranog reona. Vrijeme je bilo tiho i vidno sa lakšim povjetarcom od jugozapada, na horizontu se nije moglo ništa sumljivo opaziti. Brod se nalazio u pripremnom stanju sa pooštrenom izvidackom i stražarskom službom. Svi kotlovi bili su pripremni da mogu ,na zapovijed, razviti najvecu snagu. U 7 sati i 45 minuta prije podne plovili smo u smjeru 133 stepena, otprilike oko 5,5 NM od obale, izmedu rta Volujica i rta Mendresa opazili su se SSW pramenovi dima neprijateljskih jedinica, koje su se brzo približavale. Sa južnog reona blokade vec je k nam jurio razarac ULAN punom parom, i cim je dospio na signalnu udaljenost, sapoštio mi je svoje opažanje. Ja sam odmah naredio suprotan smjer i sa najvecom brzinom uzeo pravac prema rtu Oštra i naredio borbenu pripravnost. Komandantu razaraca kapetanu korvete Egonu Panfiliu saopštio sam signalima, da predstoji sukob sa jednom neprijateljskom flotilom i da se ja namjeravam povuci u Boku Kotorsku i u isto vrijeme da se do daljnje naredbe skloni uz moj desni bok. Poslije kraceg vremena pojavili su se na WSW mnogo stubova dima. Brodovi su se približavali velikom brzinom. Bila je to francuska flota koja je u lovackom smjeru k nama plovila. Ukupno smo ih izbrojali 17-18 neprijateljskih ratnih brodova tipa "Danton", oklopljenih krstarica pracenih od nekoliko flotila torpiljera i koji su, koliko sam mogao zapaziti, jednovremenim zaokretima bili napravili liniju: brod za brodom prema rtu Oštra. Krstarice i torpiljarke zauzimaju istureni položaj. Radiografski izvještavam odmah komandu pete divizije o opažanju neprijatelja i poslednji radiogram je glasio: "17 neprijateljskih jedinica gone "Zentu". Neprijatelj je pokušao mada bez uspjeha da omete našu vezu".

Razarac "Ulan" nastojao je da umakne najvecom mogucom brzinom. Malo kasnije, cim je borba zapocela, vidjeli smo ga poslednji put, od prilike na tri morske milje, kada je još neoštecen izmakao paljbi odgovarajuci vatrom. Kasnije sam vidio da smo opkoljeni, ali je naša najveca brzina nedovoljna da se probijemo, promijenio sam put i smjer na Kastel-lastvu. Namjera mi je bila da se, prihvacajuci borbu, dohvatim Boke, a istovremeno da dodem bliže obali, kako bi pružio što manje vidljivu metu, a omogucio posadi priliku za spasavanje u slucaju ako budem prisiljen da brod potopim. Ako ovaj pokušaj ne bi uspio, odlucio sam da pružim otpor do uništenja. Neprijateljska flota vec je stigla na 10-12 hiljada metara blizine. Na admiralskom brodu bila je izvješana jedna upadljivo velika krmene zastava.

Pet ranije opaženih brodova prikljucili su se u meduvremenu pozadini. Po siluetama mogli su pripadati britanskim oklopljenim krstaricama tipa "Inflekxible". Opazili smi zastavne signale, i paljenje dvaju topovskih metaka koja nijesmo mogli vidjeti gdje su pali. Smatrao sam to kao znak za predaju i odgovorio isticanjem male zastave parade i veike svilene pocasne zastave. Odmah zatim oko 9 casova, poceli su tri od cetiri bojna broda (tipa-drednought) da gadaju na nas sa topovskih kula. Prvi dvohitac prebacio je, drugi podbacio, a treci je dospio do pramca zasuvši prednji dio broda i most jednom granatom i pojedinim rasprsnutim komadima. Metci su nam izgledali kao teške upaljene granate kalibra 305 mm. Sad je slijedio pogodak za pogodkom. Udaljenost od neprijatelja se smanjivala 10 na 9 hiljada metara. Naredio sam da se otvori vatra na admiralski brod. Prvi naši metci bili su kratki, ostali bolji, ali još preslabi za naš srednji kalibar.

Rasprsnuti komadi jedne neprijatenjske granate, koja je eksplodirala u mašinskom prostoru, prekinuli su desni provodnik pare ubivši rukovodioca mašine Fridrika Rotera ,kao i skoro sve osoblje koje se nalazilo u mašinskom prostoru. Obje mašine postale su neupotrebljive. Brod nesposoban za manevrisanje pružao je neprijatelju nepokretnu metu. Sa još preostalom snagom okrenuo sam se tako, da su svi topovi sa desne strane mogli djejstvovati, zatim sam odmah naredio da se vatra pogasi i ventili za sigurnost otvore.

Poslije ovog sudbonosnog pogodka svi su na brodu osjetili šta nam predstoji. Para je pištala na sve strane u mašinskom prostoru i kroz šupljine i obavila brod u oblak. U ovom momentu oficiri, zastavnici i aspiranti pružili su primjerno držanje u borbi i pokazivali posadi kako treba istrajati na svojim borbenim položajima. Naredio sam da se nastavi borba, mada je naša vatra, usled velike udaljenosti, obecavala malo uspjeha, kako bi ostali vjerni casti oružja i tradicijama mornarice, kao i za održati moral posade u ovom beznadežnom položaju. Dalji neprijateljski pogoci proizveli su požar na palubi i baterijama, tako da nije bilo više veze izmedu zapovijednickog mosta i krmenog dijela broda i prisilili me da naredim, da se municione komore poplave sa morem. Pored svih nastojanja prvog oficira, vatra se nije dala više zaustaviti. Sisaljke su zatajili,provodnici za vodu i paru kao i elektricni vodovi razoreni. Novi pogodak u prednji kotlovski prostor prouzrokovao je nagli prodor vode. Mašinskom naredniku Šusu, koji se tu nalazio otpadci od granate odnijeli su obje noge, padajuci uzviknuo je: "Živjele Austrija".

Kad sam uvidio da je kraj blizu, naredio sam da se povjerljive naredbe i tajne šifre bace u mora, da se ispale torpeda i otvore ventili, ali se više do njih nije moglo doci, jedno što nije bilo vremena, drugo što je brod usled jednog pogodka u pravcu vodene linije poceo da tone. Tada sam naredio napuštanje broda. Svi oficiri, zastavnici, aspiranti, pomorski kadeti, mašinski oficir Roter, Bone, Štengel, kao i mornaricki komesar Mikeš pokazali su u borbi hrabrost dostojnu divljenja i hladnokrvnosti. Moja naredenja izvršavala su se vjerni i precizno. Posada je bila mirna i pokazala vrlo dobra, a djelimicno i uzorno držanje, premda je bila u bezizlaznom položaju. Kad sam predpostavljao da su ljudi skocili u more, opazio sam na krmenoj palubi, koju usled plamena i dima nijesam mogao prije vidjeti,pomorskog zastavnika Maksa fon Kramera sa nekoliko ljudi. Radi toga sam plivao natrag, popeo sam se na palubu i napustio brod ponovo tek pred njegovu konacnu propast. Nijesam preplivao ni 100 m. plivajuci, kad se NJ.V.B. ZENTA uzdigla prednjm dijelom, i vijajuci zastavama krmom potonula u dubinu. Ostatak posade plivajuci po moru spontanim "Hura" popratio je potapanje broda.

To je bilo u 9 sati i 40 minuta prije podne. Neprijatelj je tog casa nastavio vatru, a onda krenuo prema jugu. S njegove strane nijesu poduzeti nikakvi pokušaji spašavanja. U vodi se osjecalo udaranje metaka kao jaki elektricni udarci. Najveci dio spasenih stiglo je poslije 4-5 sati plivanja na kopno Kastel-Lastvu. Grupa u kojoj sam se ja nalažio bila je blizu obale spasena mjesnim camcima, koji su vijali zastavu Ženevske konvencije. Pošto nijesmo željeli pasti Crnogorcima u ruke, iskrcali smo se na greben sv. Nedjelje. Goli, malaksali i bez oružja nijesmo mogli, nekoliko sati kasnije, pružati nikakav otpor crnogorskim vojnicima koji su, pod komandom jednog oficira, došli jednim camcem da nas odvedu. Postali smo ratni zarobljenici i bili smješteni u napuštenoj zgradi Stanicne komande, nahranjeni i koliko je bilo moguce odjeveni. Zabranjena nam je bila svaka veza sa spašenom momcadi, a ranjenici su bili, koliko se moglo, previjeni i njegovani. Komandno osoblje, izuzev mašinskog rukovodioca Rotera, i 126 ljudi posade bili su spaseni. Nijesam mogao doznati imena spasene posade, ali sam zamolio crnogorsku Vrhovnu komandu da mi se sva imena spasenih saopšte telegrafskim putem C.K. Ministarstvu, sekcija za mornaricu. Predlozi za odlikovanje slijede, i poseban izvještaj rukovodioca brodske artiljerije sa njegovim opažanjima.

I ako mi nije bilo moguce da u borbi, po pomenutim okolnostima, zadam neprijatelju gubitkr, ipak se nadam da sam u ovoj neravnoj borbi postigao moralniji uspjeh.

Smatrao sam za svoju prvu dužnost da smjelom odbranom, na život i smrt, dam udruženim neprijateljskim snagama saznanje o duhu koji vlada kod C.K. flote, tim više što sam bili prvi brod koji je stajao u neprijateljskoj vatri.

Paul Pahner s.r.
c.k. kapetan fregate"

   
 
  
Deplasman   2000/2670 t
Dužina   96.80 m
Širina   11.70 m
Gaz   4.43 m
Brzina   18 čv
Pogon   8 kotlova Yarrow na ugljem, 2 vertikalne parne mašine, 8560 KS, 2 pogonske osovine

Oklop   Paluba - 25 mm, Kule - 35 mm, Komandni most - 25 mm
Naoruzanje   8 x 120 mm L 47 ŠKODA, 2 x 47 mm L 33 Hotchkiss, 2 torpedne cevi 533 mm
Posada   300 članova
Sudbina: potopljena 1914. godine kod Petrovca n/m, na dubini od oko 70 m



* zenta1.jpg (29.79 KB, 500x332 - viewed 382 times.)
« Last Edit: July 19, 2010, 07:35:33 pm by Rade » Logged
Sailor
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 750



« Reply #1 on: April 10, 2008, 12:02:09 am »

Quote
Razarac "Ulan" nastojao je da umakne najvecom mogucom brzinom. Malo kasnije, cim je borba zapocela, vidjeli smo ga poslednji put, od prilike na tri morske milje, kada je još neoštecen izmakao paljbi odgovarajuci vatrom.

          Шта је било са "Ulanom" је су и њега успјели потопити?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #2 on: April 10, 2008, 08:36:44 am »

Razarač Ulan je nakon rata predat Grčkoj gde je dobio ime Smyrni. Prodat je u staro gvoždje 1931. godine.
Logged
barba
Prijatelj foruma
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 819



« Reply #3 on: December 26, 2008, 04:22:43 pm »

Lake krstarice

Lake krstarice klase Zenta (Zenta, Szigetsvar i Aspern)

Gradnjom prvih bojnih brodova i oklopnih krstarica, nametnula se potreba za lakim izvidničkim snagama flote. Prve takve krstarice bile su Zenta, Aspern i Szigetvar, nazvane po mjestima proslavljenim u bitkama. Ponovno je znakovito da se hrvatski Siget naziva mađarskom inačicom.
ime broda   brodogradilište   postavljena kobilica   porinut   u službi
Zenta   Kontructionsarsenal Pula   -   18.8.1897.   28.5.1899.
Aspern   Kontructionsarsenal Pula   -   3.5.1899.   29.5.1900.
Szigetvar   Kontructionsarsenal Pula   -   29.10.1900.   30.9.1901.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Taktičko-tehničke karakteristike

deplasman   standardni 2.200 t / puni 2.670 t
dužina preko svega   96,80 m
širina   11,70 m
gaz   4,43 m
kotlovi   8 x Yarrow loženi ugljenom
strojevi / turbine   2 x vertikalni parni stroj trostruke ekspanzije
osivina / propelera / kormila   2 / 2 / 2
snaga   8,560 KS
brzina   18 čv
bunker   469 t ugljena
oklopni pojas   ?
paluba   25 mm
kule   35 mm
zapovjedni toranj / most   25 mm
glavna bitnica   8 x 120 mm L47 Škoda
pomoćna bitnica   2 x 47 mm L33 Hotchkiss
torpedne cijevi   2 x 533 mm (2 bočno)
posada   300 časnika, dočasnika i mornara
Povijest
   Zenta i Aspern sudjeluju u međunarodnoj intervenciji protiv Boxerskog ustanka u Kini 1901./1902.
   Zenta je potopljena od francuskog sastava 16. kolovoza 1914. pokraj Ulcinja, kao prvi ratni brod K.u.K. Kriegsmarine potopljen u ratnom sukobu.
   Aspern je sudjelovao u napadu na Drač 29. prosinca 1915. zajedno s Helgolandom. U siječnju 1916. bombardira Lovćen. Dne 2. kolovoza 1916. isplovio iz Ðenovića kao akcija prikrivanja stvarne namjere u bombardiranje Molfete s drugim snagama flote.
   Od prosinaca 1917. koristi se kao lučki stražarski brod u Trstu, a od svibnja 1918. kao brod za smještaj u Puli.
   Dodijeljen je Velikoj Britaniji i izrezan 1920.
   Szigetvat provodi proljeće i ljeto 1914. do početka rata na stanici ispred Drača i Valone kao dio međunarodnih opsadnih snaga u zaštiti Albanije.
   Veći dio rata provodi u Puli i u akcijama na Sjevernom Jadranu, posebno u Tršćanskom zaljevu. U prosincu 1917. postaje lučki stražarski brod u Trstu, a od svibnja 1918. brod za smještaj kadeta torpedne škole.
   Dodijeljen Velikoj Britaniji i izrezan 1920.


* szigetvar%201%20gross.jpg (49.43 KB, 796x528 - viewed 452 times.)
Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #4 on: February 24, 2010, 12:59:48 pm »

Proslo je dosta vremena od objavljivanja ovog priloga, medjutim evo jos nekoliko zanimljivosti u slikama.


Prvo, novinska "informacija" NYT nakon sukoba .....engleski razarac pruzio svu potrebnu pomoc i ukrcao 200 mornara sa "Zente?, ......crnogorski strijelci ranili 200 mornara sa brodova (misli se valjda na engleske mornare?), .......pred samim potapanjem komandant "Zente" izvrsio samoubojstvo pucanjem u glavu........

http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?_r=1&res=9C06E5DB1430E733A25757C2A96E9C946596D6CF

U tom dijelu, realnost je bila sasvim drugacija - crnogorski ribari su naprotiv masovno spasavali i camcima izasli u susret i pomogli brodolomcima.......
....................
Preživeli mornari su, u znak zahvalnosti spasiocima iz Petrovca, podigli crkvicu posvećenu Svetoj nedjelji na ostrvu Katič. Decenijama su svake godine na dan brodoloma paljene sveće. Vreme je učinilo svoje, taj običaj je nestao, a crkva je stradala u razornom zemljotresu 1979. godine. U leto 2006. Franc Mitermajer i Ingelbert Apfeltaler, članovi Udruženja istoričara pomorstva Austrije, položili su vence na ostatke broda. Od tada uveliko i traje priča o tome kako na suvo preneti veliki brod koji je potopljen prve godine Prvog svetskog rata, od čijeg završetka se napunilo upravo devedeset godina.

Preneto sa: Politika ONLINE

Autor: Savo Gregović

objavljeno: 06/12/2008
 
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Foto: DIVING CENTAR MARINA - Herceg Novi i

Arhiva emisije NA VODI
.................

i nekoliko razglednica "Zente" i "Ulana", razglednice, komandant Pacher i komanda "Zente" u zarobljenistvu.......

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
top je sa "Szigetvara" - istog modela
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[attachment=10]





 


* Zenta top.jpg (65.45 KB, 600x450 - viewed 392 times.)

* Zenta01.jpg (96.57 KB, 800x525 - viewed 363 times.)

* Zenta02.jpg (103.78 KB, 800x536 - viewed 368 times.)

* Zenta03.jpg (110.29 KB, 800x536 - viewed 285 times.)

* 12 cm skoda L40.jpg (30.38 KB, 400x401 - viewed 301 times.)

* Ulan.jpg (9.25 KB, 589x230 - viewed 288 times.)

* Ulan..jpg (153.93 KB, 472x317 - viewed 282 times.)

* Ulan i Zenta.jpg (104.61 KB, 800x536 - viewed 236 times.)

* 1ffd9bfeca92.jpg (51.83 KB, 328x422 - viewed 293 times.)

* Zenta komanda.jpg (91.05 KB, 800x526 - viewed 259 times.)
Logged
jna
mornar
*
Offline Offline

Posts: 36


« Reply #5 on: February 24, 2010, 02:30:11 pm »

Mali prilog


* zenta 001.jpg (43.4 KB, 832x528 - viewed 242 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 254



« Reply #6 on: February 24, 2010, 02:46:37 pm »

Ulan slikan u Šibeniku. Na tom mjestu je kino '' 20.aprila''.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #7 on: February 27, 2010, 05:09:31 pm »

Evo i od mene dve KuK propagandne razglednice koje su posvećene Zenti

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* zenta.jpg (69.48 KB, 873x577 - viewed 227 times.)

* zenta-1.jpg (59.96 KB, 872x557 - viewed 228 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #8 on: March 11, 2010, 09:20:04 pm »

Lake krstarice građene krajem 19. veka: Zenta, Szigetvar i Aspern. Kada je počeo 1. svetski rad već su bile zastarele.
Zenta je potopljena ispred Petrovca


* zenta 1.jpg (26.2 KB, 576x202 - viewed 371 times.)

* zenta 2.jpg (31.56 KB, 547x349 - viewed 368 times.)

* zenta 3.jpg (57.8 KB, 570x355 - viewed 347 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #9 on: March 11, 2010, 09:21:12 pm »

Laka krstarica Szigetvar


* sms_szigetvar 1.jpg (133.96 KB, 551x444 - viewed 392 times.)

* sms_szigetvar 2.jpg (74.6 KB, 796x467 - viewed 287 times.)

* sms_szigetvar 3.jpg (23.22 KB, 500x329 - viewed 296 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #10 on: March 11, 2010, 09:22:29 pm »

Laka krstarica Aspern


* aspern 1.jpg (216.48 KB, 787x500 - viewed 291 times.)

* aspern 2.jpg (183.13 KB, 787x445 - viewed 297 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #11 on: March 11, 2010, 09:35:48 pm »

Lovac, svala čast! Brodarski je bolestan, ali dostojno ga zamenjuješ. Nisam ni znao da i ti imaš afinitete prema pomorskoj istoriji.  
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #12 on: March 11, 2010, 09:46:29 pm »

Volim malo da čituckam - a posebno su mi interesantni ti mađarski sajtovi koji opisuju KuK mornaricu. Ima dosta sete i nostalgije u njima.
Moraš znati da današnji mađari uopšte nemaju osećaj da su i oni nekada imali ''svoje'' more i ''svoju'' mornaricu.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #13 on: March 11, 2010, 09:51:17 pm »

Nije ni čudo što su zaboravili - vidi kako se u Srbiji Mornarica gura u drugi ili treći plan a vreme briše sve ...  Sad
« Last Edit: March 12, 2010, 03:54:01 pm by dreadnought » Logged
jadran2
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 13 147



« Reply #14 on: March 11, 2010, 10:19:36 pm »

Kada smo kod madjarskih sajtova, kvalitetni su i tehnicki dobro uradjeni; posjeduju, vidi se, veliku informaticku bazu do koje su dosli buduci su je "dijelili" sa Becom. Tko zna kakvim su sve kanalima brodski dnevnici (mada ne u potpunosti) stigli do ljudi koji su to pretocili na www, sacuvali od zaborava i omogucili pristup svim zainteresiranima.

Nakon kraja ISR, dio sluzbenih podataka austro-ugarske RM je dospio i u Zagreb i Beograd - medjutim trag im se (bar do sada) - gubi. 
Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.