PALUBA
April 27, 2024, 12:05:13 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 27   Go Down
  Print  
Author Topic: Utva Lasta-95  (Read 212671 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #60 on: May 27, 2010, 12:49:22 am »

Zašto se Lasta 95 sa punim pravom zove feniksom srpske avio industrije najrečitije govori 2.ga slika u prilogu.

Logged
Djole fulcrum
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 62



« Reply #61 on: June 04, 2010, 07:52:25 pm »

Prva cetvrtina isporucena Iraku.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #62 on: June 04, 2010, 07:55:03 pm »

Zašto se Lasta 95 sa punim pravom zove feniksom srpske avio industrije najrečitije govori 2.ga slika u prilogu.
Na kojoj je ovo visini od zemlje? Izgleda dosta nisko.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #63 on: June 04, 2010, 07:58:39 pm »

Verovatno 30-50 metara.
Logged
bluesky
mornar
*
Offline Offline

Posts: 1


« Reply #64 on: July 01, 2010, 08:49:46 pm »

Izvinjavam se ! U donjem postu sam uz model Laste za ispitivanje u aero tunelu kao  model eksperimintalni rakete naveo da se radi o R27. Greška! Ovde je prikazan model rakete v-v  K-13M Advanced atol  gde smo usavršili raketni pogon i unapredili glavu za samonavođenje. Remont i osavremenjivanje mnogo naprednije R60 uveliko je usvojen  a  samostalno stručnjaci VTI-a  rade na  modelu rakete R-27 sa aktivnim radarskim samonavođenjem. ( VTI ima  prebogato iskustvo u razvoju raketnih goriva ... setimo se domaćih probnih a opitno proverenih  raketa Z-V "Vulkan", rakete Z-Z "Merker"...) a dugogodišnji razvoj elektrinike i modernizacija glava raketa novom elektronikom ne samo na R-60M, nego i rakatama Z-V  Nevi i Kub ... omogućila nam je da sami  krenemo  u razvoj sopstvene  aktivno navođene rakete V-V  na osnovu aerodinamike R27 primenjivanih kod Mig 29 sa poluaktivnim radarskim navođenjem (sada sa aktivnim), što nas dovodi u nezavisnost i uslovljavanja od ino-kupca.

Može li malo više info o vulkanu i merkeru a ovo ovo ostalo mi nekako sasvim nepoznato. izvinite za offtopic
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381



« Reply #65 on: August 18, 2010, 03:49:06 am »

Pozdrav za sve na ovom forumu  ! Evo sada citam neke stvarcice i vidim da su me pojedini clanovi citirali postavljali snimke, slike sa nekog drugog foruma sto mi je jako drago.
 Mogu reci da sam pozitivno isprovociran od strane clana dogfight pa sam resio da postavim jedan isecak (vec sam ga postavljao na drugom forumu) kojim bi potkrepio njegovu pricu o velicini nove fabrike UTVA.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Inace je odlomak iz ,, Godisnjaka 2007" o fabrici UTVA.


* UTVA.jpg (90.52 KB, 249x400 - viewed 413 times.)
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #66 on: August 18, 2010, 08:46:46 am »

Dobro nam dosao @BSD. Cheesy
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #67 on: August 18, 2010, 08:54:48 pm »

Što se tiče veličine fabrike Utva, podatak da je fabrika SOKO u Mostaru zauzimala površinu od 450.000 metara kvadratnih i zapošljavala 5000 radnika.
Slike obe fabrike sa visine od 1 km.


* SOKO.jpg (280.99 KB, 1280x976 - viewed 367 times.)

* Utva.jpg (211.19 KB, 1280x976 - viewed 177 times.)
Logged
BSD
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 381



« Reply #68 on: August 18, 2010, 10:19:18 pm »

@Trpe grozni
Pozdrav Trpe i za tebe, ziv mi bio !
@Bandzi
Tesko proceniti,  a u ovom dokumentu je rec o novoj fabrici i pokrivenom delu Utve. Po meni bitnije je ovo sto su se ovi ,,nasi" kasno osvestili posle pristanka da se mnoge fabrike iz Srbije premeste u unutrasnjost!
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #69 on: August 18, 2010, 10:55:12 pm »

Druže Bandzi, fabrika novo izgrađena fabrika aviona Utva u Pančevu je radnom površinom neuporedivo veća u odnosu na bivši Soko Mostar. A tehnloški mnogo modernija(naravno kad je bila gotova, sa najmodrnijim mašinama na numeričko upravljanje,par tadnih celina koje je imalo samo par fabrika aviona u svetuČlanak je plusfam-perfekt (daleka prošlost) a glupi rat je nažalost razorio žestoko novu fabriku aviona Utva. Utva i neposredno zemljana utabana pista nikada nije u vreme SFRJ,SRJ i sada Srbije imala vojnu funkciju. Živim na 1.km. vazdušne linije od fabrike aviona Utva,odmah preko puta stare,tačnije najstarije pilotske škole ne samo na Balkanu nego i Evropi koja je sada nažalost ruina gde žive izbeglice.
Primenjena je sasvim nova moderna arhitektura sa ogromnom radnom površinom a Soko uz svo poštovanje je urbano-arhitenski rešen zbrda zdola sa more poljana i par zaista velikih radnih hala ali su nebo i zemlja u odnosu na novu izgrađenu Utvu.Ne može se porediti savremena arhitenonski izgražena nova fabrika sa par decenija starijom.Nekada su su se videli do pre rata piloti aero kluba "Utva" kako lete na Utvi 75. i motornim zmajevima.Ne pamtim kada su zadnji put leteli. Često se vide padobranci kako iskaču iz Mi-8 ili skoro AN-26 kako iskaču iznad kasarne Rastko Nemanjić uglavnom kod poseta čelnika države.Ovaj deo se zove severna kapija.Do pre godinu i po dana često su leteli utorkom i sredom G-4, J-22 Orao i davno beše Mig-21 i Mig-29.Nadam se boljim vremenima. Ja nikako ne ponidaštavam Soko Mostar i u srcu mi je najiskrenije.Nedostaju mi ta divna vremena.Možda grešim al nikako namerno.Govorim o modernoj arhitekturi i veličine efektivne radne površine sa mnogo savremenojim tehnologijom i pilotskim žargonom rečeno da kažem ergonmski nova fabrika aviona Utva je "Spejs šatl" za bivši Soko Mostar.Kamo lepe sreće da rata nikada nije bilo i danas gledamo kako obe fabrike punom parom rade! Krajnje dobronamerno dogfiht.

Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #70 on: August 18, 2010, 11:12:20 pm »

Nema šta da se procenjuje. Činjenica je da je SOKO bila dosta veća fabrika od Utve, u kojoj su se proizvodili mlazni avioni i helikopteri bivše SFRJ. Činjenica je i da je fabrika SOKO nastala preseljenjem fabrike Ikarus iz Zemuna i delova Utve iz Pančeva u Mostar.
Strategija opštenarodne odbrane SFRJ je bila da se svi veći pogoni vojne industrije nalaze u BiH, odakle je i planirana borba protiv eventualnog neprijatelja. Voleo bih i ja da su se fabrike kao što su: SOKO, Pretis, Bratstvo, Rudi Čajavec... nalazile u Srbiji, ali nisu.

@dogfight, pobogu kako je mogla biti veća kad i u onom biltenu piše da je radni prostor bio na površini od 85.000 kvadratnih metara? Za SOKO stoji podatak od 450.000 kvadrata, od toga neka je i pola pokrivenog radnog prostora pa je opet više nego duplo od Utve. Nisam pomenuo da je SOKO imao još i četiri manja pogona po BiH.
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #71 on: August 19, 2010, 12:08:02 am »

Ok.- Bndzi! Apsolutno se slažem da je Soko Mostar neuporedivo radno površinski veći i u to nema dilema.Šta sve nije radio Soko:Od linije za proizvodnju Gazela Sa-341,342 ... na ogromnom prostoru!Jedino sam želeo da kažem da je naprednija tehnoligija proizvodnje vremenom omogućila da
se na manjem prostoru,komjuterski umreženo i urbano-arhitenktonski modernije proizvede više.Isto je kao da porediš npr. Pentim 2. ili 4.otvorku.
Gde bi nam bio kraj da smo apsolutno samostalno radili J-22 Orao a ne sa rumunima(Soim).Danas bi imao sigurno mnogo jače motore ili kako je projektovan izvorno za jednomotoca.Pomeranjem prednje stajne noge u nazad dobio se odličan prostor za radar,flir, još napredniji Head up i Lcd MFD displeje,još lakšu strukturu,duže strejkove u korenima krila ... itd.Otišao sam u of topic.Izvinjavam se svima.Kada se setim koji su delovi dolazili u bivšu,staru Utvu u Spoljnostarčevačkoj ulici i potom slani u Soko Mostar na uklapanje,tuga me uhvati.Svako dobro!
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #72 on: August 19, 2010, 12:18:25 am »

Sa Rumunima se nije zajednički proizvodio IAR-99 Soim, vec IAR-93 Vulturul! IAR-99 je izvorni rumunski projekat. Pozdrav!
Logged
dogfight
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 634


« Reply #73 on: August 19, 2010, 01:10:38 am »

Pogrešio sam.Zaboravio sam trenutno kako se zove rumunski aero biro pa ga nazvao Soim !?IAR 99 Soim je izvorni rumunski projekt rađen u startu po uzoru na naš N-62 (G-4) ali neuporedivo lošije aerodinimake i manevarbilnosti.Kasnije je rumunski IAR Soim 99 dobio moderan izraelski LCD kokpit ali i dalje mnogo slabijih letnih perfomansi od našeg G-4. IAR 93 je imao mnogo slabiju avioniku i elektronsku opremu od J-22 Orla.Rumuni odavno ne lete na IAR-93 i šuma njihovih Vultura leži razbacana i zarđala po periferijama aeodroma.Hvala na ispravci.Aero profil J-22 Orla je u celosti naša pamet(VTI - Žarkovo).U početku je radjena kooperacija sa rumunima, ali kada je prekinuta saradnja za jači motor od Vipera bilo je kasno.
Logged
Djole fulcrum
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 62



« Reply #74 on: August 19, 2010, 09:46:18 am »

@dogfight da li imas informaciju koliko se trenutno sklapa Lasti u Utvi i u kojoj su fazi?

Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 ... 27   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.