PALUBA
April 25, 2024, 03:05:56 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Maketa tenka M-84 clana Kamaz  (Read 76284 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
leopard
Prijatelj foruma
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 75



« Reply #45 on: May 21, 2010, 08:41:35 am »

Kamaz, ovo je delo ruku nekog tvog kolege.
Ima dve - tri godine kako sam naleteo na njih na netu.

Pošto sam laik za makete uopšte, šta kažeš i koju ocenu daješ ovoj četvorci u sastavu Maledonskih oružanih snaga.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Meteo senzor mu nedostaje, kao i mnogi drugi detalji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I pored ovih nedostataka, šta kažeš, neko tvoje mišljenje o maketi tenka M-84 u celini.
Autor mi nije poznat. Možda ćeš ti znati o kome je reč, pa ne bi bilo loše navesti i to.



Ne radi se o M-84 nego T-72A Zvezdina maketa(posto ARM-armije Makedonije)ne poseduje M-84,Covek koji je napravio ovu maketu,je moji dugogodisnji prijatelj,radio je se cetkom,bez odgovarujuce dekale i antikumulativne panele neje trebao da boi u maskirne seme bojanja,nego trebalo da budu crne boje,ali kako na internetu nema slike Walkarround MKD T-72A ova maketa je pravljena po one slike koji su objavljivani u casopisa  ex Odbrana,i maketa je izradjena pred 5-6 godina.
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #46 on: May 21, 2010, 07:38:09 pm »

Ispravio bih kolegu leoparda, naime, ovo je T-72B (kupola ima dodatne ploče čelika oko otvora za komadanta i nišanđije, kao i dodatni oklop na prednjem djelu kupole), od kako je on već rekao Zvezde. (baš taj T-72B mi stoji na stolu isprid ekrana uz M-84-ku, a u izradi su oba)  
Pogrešaka je previše ako se gleda da je to trebao biti M-84, ali ako je to T-72B, onda je maketa skroz dobra (falu oni cjepidlačni komadiči kao> kablovi reflektora, sami reflektori moraju imat gloss (sjajna) stakla a ne matt (bez sjajna), predebela cjev topa, netočno postavljeni kablovi za dimne bacače, ručno pisani brojevi i bla, bla, bla... ), no ja bih nadodao malo prašine i blata na nju, jer tenkovi su gotovo uvik negdi na terenu zaprljani. Dakle, ova izrada se u maketarstvu zove OOB (ili ti ´out of box´), a znači da maketar koristi samo ono šta ima u kutiji, neprepravlja maketu. Inače, šta se tiče same makete M-84-ke, kao šta san negdi prije pisa, jedinu maketu tog tipa ima Kirin, ali ona je netočna jer je sam tenk 5mm krači (ili pak i više), no inače ako to zanemarimo je sasvim ok. Druga stvar je ta koja taj tenk/maketu čini neisplativom, a to je cjena: doslovno se za cjenu jednog M-84 1/35 od Kirina mogu kupit dva Zvezdina T-72A (za 0. i 1. generaciju M-84-ki) ili pak T-72M 1/35 od Tamiye (malo skuplja maketa, al svejedno jeftinija od Kirina) za ostale generacije M-84-ki.
Sama modifikacija i nije nešto teška (ta, radim je uz osmjeh), ali treba netko ˝prokrčit put u nepoznato˝, da bi izrada bila još lakša (jer se kreče od nule u izradi pa je puno lakše, nego kada se treba utklanjat več polipljeno---kao eto, ja ), pa sam eto ja uhvatio alat i materijal u ruke nebi li barem malo pomogao drugima da počnu radit nešto šta stvarno visoko kotira u svjetu tenkova i zaslužuje puno više proizvedenih jedinki u maketama nego neki (baren po meni) blesavi Abrams.

@vladimir_16: da, baš me i zanimalo to vračanje MS-a, tj kako u jeku bitke kod povlačenja MS netreba više, neko se mora izvuč i stavit kapu na njega inače upada voda od kiše unutra. Nego, nebi li se to moglo veoma jednostavno rješit? Da se umjesto poklopca od gume, stavi maleni poklopac od čelika koji bi imao šarku na stražnjoj strani vanjske cjevi (kao kod nekih auspuha kamiona) s malenom oprugom (malog otpora) te da se čitav poklopac otvori kada MS počne izlazit, a zbog opruge se opet zatvori kada se MS potpuno uvuče. Naravno, oko ruba stacionarnog djela MS-a se stavi gumena brtva i time se rješi ulaz vode. Inače, tjekom vožnje masa samog poklopca (uz nešto sile od opruge poklopca) ga drži u zatvorenoj poziciji.   I onda mena nikakve potrebe za manualnim zatvaranjem čepa.
« Last Edit: May 21, 2010, 07:50:29 pm by kamaz » Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #47 on: May 21, 2010, 08:19:35 pm »

Dakle nešto veoma slično ovome šta ova firma prodaje, ali bez onog kontra utega.
http://www.bersy.com/eng/product_rain_cap_for_exhaust.asp
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #48 on: May 27, 2010, 08:53:12 pm »

Izvinjavam se što nisam mogao prije odgovoriti. Ležao sam nekoliko dana u bolnici, a danas sam izašao.

Ovo rješenje, kakvo je takvo je. Urađeno je. Ne bavim se više tenkovima, a i ne znam ko bi sad to finansirao. Tvoje rješenje nije loše.

U jeku borbe niko ne vraća MS nazad. Na nosaču MS na dnu ima jedan vijak za ispuštanje vode iz nosača. Međutim, to je vijak M8 bez glave, sa utorom, koji je sigurno na svim tenkovima zarđao i zapekao, tako da se voda i ne može ispustiti iz njega. Pucanje sajle ili drške za izvlačenje sajle je standardna stvar na tenku. Bolje o ovome i ne raspravljati. Rekao sam da je ovo najveći kretenluk u istoriji tenka M84. Da ne spominjem da je veoma čest slučaj okretanje MS oko svoje ose za 180 stepeni, tako da u računar ubacuje podatke o vjetru sa pogrešnim predznakom, vjetar sa lijeva očitava kao da je s desna i napačke. Šta ćeš. VTI je to. A zbog one šelne na nosaču pola MS se ne može uvući u nosač. VTI je to. Zvanično pametna institucija, ali samo na papiru.

Pozdrav

Vlado
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #49 on: May 28, 2010, 12:38:28 am »

Nadam se samo da nije ništa ozbiljnoga bilo za u bolnicu. Al, sigurno je sada sve o.k. , zar ne?

Inače, iman nešto napretka oko makete, pa eto čekam da to bozo13 postavi(ne znam da li da čekam da on to stavi ili da sam copy/paste-am). Rjeć je o usisu za hlađenje ulja (ako se nevaram) kojeg M-84 ima otvorenog. Moram priznat da me sve više zanima ovi projekt izrade, jer koliko god se trubija buljit u slike i vidit neke razlike, uvik neka nova izleti (T-72 v.s. M-84), za sada imam lisu od 17 stvari za napravit. Ko bi reka, zar ne?
(bilo bi dobro napravit listu promjena)

E, da, mislija san stavit ev. br. 21123 br. šasije 00007013D iz 1986, 2 generacija M-84-ki. Je zna ko šta o tom tenku ili da stavim pitanje na post o M-84-ki?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #50 on: May 28, 2010, 02:52:17 am »

Malo sam u gužvi, ali danas tokom dana stavljam update tu gore.

LPB
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #51 on: May 28, 2010, 12:52:17 pm »

  Nadam se da će vam se svidit napredak.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #52 on: May 28, 2010, 06:41:24 pm »

Kao što sam obečao, sa zakašnjenjem, ali isplati se pročitati:


Današnji je napredak minimalan, ali u konačnici značajan: kupio sam cjev od RB modelsa, a evo i linka:
http://cgi.ebay.com/RB-Model-1-35-125mm-L-48-Barrel-T-72-35B102-/250385924319?cmd=ViewItem&pt=UK_ToysGames_ModelKits_ModelKits_JN&hash=item3a4c2a00df
Ovo je za opciju ˝kupi sad˝, no isti trgovac prodaje i nešto jeftiniju cjev (niža početna cjena) pa provjerite na ˝search˝ od Ebaya tako da upišete ´1/35 125mm´ i onda čete dobit sve aukcije i ponude. Šta se tiče samog upisa ponuda, kako cjevi ima, a nije neka luda navala, dopustite nekome ako već ima jenu ponudu da ju i ostvari po početnoj cjeni (cjevi dolaze svaki tjedan i doista ih ima), kao eto šta se meni desilo; prvu je netko sebi išao uzest, pa sam pustio da mu i završi i kada je on dobio svoju, ja sam odmah poslao svoju ponudu za novo otvorenu ponudu/aukciju i posli 6 dana dobio cjev za 6.89 GBP (britanskih funti). Sad još iman kupit piture i to je to šta se dodatnih troškova tiče.
Oni styren šta koristin (od 0.33mm je dobiven od plastičnih tanjura-proces ću posli pokazat na temi primjerenoj za to) od 0.8mm je od jedne makete koju ne koristim tj od Italerijeva ˝Shelter˝-a u 1/35 http://www.worldwar2aces.com/store/it6388.shtml (koji je bio u paketu s kamionom izvorno, al ima ga se kupit i zasebno). --dakle, reciklaža.

A evo i slika modela kojeg (sličnog) radim: http://www.flickr.com/photos/sticky-fingaz/2621725319/sizes/o/in/set-72157605882975096/ rječ je o tenku ev. br. 21136 iz 1986g., tenk 2 generacije, koji je stavljen van upotrebe i nalazi se u Sloveniji. Dakle, primjetite da je desno IC kao i kod T-72-ca, te da se dosta dobro vidi otvoreni DNNS i skija, tako da možete i ovu sliku koristit za referencu pri izradi.
 
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #53 on: May 28, 2010, 06:43:50 pm »

Evo, kako sam tamo bio rekao, sljedi usis za hlađenje ulja (  tlaka mi provjerit jel to-to ) koji je kod M-84-ki bez poklopca.
Prvo napravimo postolje od styrena (9.8mmx5.8mm), a potom zalipimo stjenke usisa (visina stjenki je cca 1mm):
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nakon toga sljede ˝rebra˝ kojih je 5 od malo debljeg styrena (kod mene 0.66mm):
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Te na kraju zaštitna mrežica (ona mora bit nešto malo uvučena u usis, kojih 0.30mm):
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
I to je više manje, to, nedostaje još par šarki i jedan držač, al njega ću posli.


* 01.jpg (77.65 KB, 640x480 - viewed 267 times.)

* 02.jpg (77.34 KB, 640x480 - viewed 289 times.)

* 03.jpg (69.78 KB, 640x480 - viewed 256 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #54 on: May 28, 2010, 06:44:18 pm »

Evo, došlo je i to ˝posli˝:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dakle, sam usis ima unutarnji okvir preko mrežice koji je fixiran na mjesto sa četri vijka/vide koje su asimetrično postavljene. Desno su nosači šarki poklopca, a livo je klin/držač na koji je taj poklopac zakači. Ništa posebno, al čini razliku.
E, da, primjetite da sam zaljepio vidu/vijak (crne boje) iza onih ˝držača˝ na kupoli.


* 04.jpg (65.69 KB, 640x480 - viewed 255 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #55 on: May 28, 2010, 06:46:27 pm »

Evo, da nastavin:
One ˝svičice˝ na prednjem djelu tijela tenka trebaju bit pod kutevima 0° one prednje, a one iza njih 135° razmaka (dakle ka na slici, a ne kako je to Zvezda krivo izlila)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Posli ide dorada prednjih stepenica iza ˝v˝-. To radimo tako da uzmemo toplinski rastegnuti styren i zaljepimo na prednji dio stepenica (stavite malo više lipila da rastopi taj styren). Kada je styren reagirao sa lipilon (1.5-2min) uz pomoć vrha skalpela (ili odvijača sa naoštrenim vrhom-kao kod mene) ugravirajte žljebove varenja tako da gusto prošarate na jednu stranu uz nagib vrha od 45°, ta potom stavite malo ljepila na to i posli 30-tak sec. napravite isto to ali ovoga puta pod 45° u suprotnom smjeru:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Konačni izgled stepenica:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nakon toga sljedi dorada komadantovih bočnih periskopa. Zvezda ih je izlila krivo/začepljene pa ih je potrebno ˝otvorit˝. To radimo tako da uz pomoć rotacijske pilice otpilimo sama kučišta periskopa
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kad je to gotovo, uzmemo ispilane komadiče i opet uz pomoć iste pile napravimo dva reza gdje će bit unutarnje stjenke periskopa, a potom ih izglođemo sa nastavkom sa slike
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 05.jpg (66.71 KB, 640x480 - viewed 277 times.)

* 06.jpg (78.6 KB, 640x480 - viewed 158 times.)

* 07.jpg (66.89 KB, 640x480 - viewed 152 times.)

* 08.jpg (78.22 KB, 640x480 - viewed 146 times.)

* 09.jpg (79.13 KB, 640x480 - viewed 154 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #56 on: May 28, 2010, 06:47:29 pm »

potom na mjesta na kupolici zaljepimo dva predhodno skrojena djela styrena - pazite na kružni oblik
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ako vam se bude dalo možete napravit i malena stakalca za stavit na dnu otvora periskopa, no ja ću stavit dva komada styrena i njih poslje obojat  gloss crnom
I na kraju idu sama kučišta na svoje mjesto
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 10.jpg (77.31 KB, 640x480 - viewed 156 times.)

* 11.jpg (79.22 KB, 640x480 - viewed 146 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #57 on: June 08, 2010, 05:57:02 am »

Maleni napredak:
došla je cjev (za 7 dana ) i piture, pa evo malo slika cjevi
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kao šta vidite, dobije se cjev od tokarenog aluminija, sa svim potrebnim urezima (i rupicama s donje strane cjevi, kao i kod prave - njih Zvezdina cjev nema) kao i sa savršenim promjerom cijevi (3.57mm), kao i jetkovinski (PE) dodaci--tj obujmnice, pločice za vrh cjevi i par prstenova, kao i prigušivač trzaja (od mesinga). Prijanjanje djelova je savršeno (stražnji prsten prigušivača treba malo jače pogurati da sidne na mjesto) ali sve jedno neljepite odmah sa superom, nego tek kada se uvjerite da sve sjedi na svojem mjestu. Potrebno je malo savinit vrhove obujmnica, ali to i nije neki velik posal.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kao šta vidite, Zvezdina cjev je krača za 5mm, i šira na izlazu cjevi za 1mm. Razlika se osjeti u tome šta je nova cjev tanja i nekako preciznija za tijelo samog tenka. No sama razlika i nije sada za kidat vene ako vam se neide u investiciju. Zvezdina močnije figura.


* 01.jpg (79.3 KB, 640x480 - viewed 161 times.)

* 02.jpg (30.46 KB, 634x415 - viewed 173 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #58 on: June 08, 2010, 06:39:07 pm »

Za SMB i mixanje iste treba nam (uz važiće Revellovih 362-ja{2x} i 45-ce{1x}) injekcija (po mogučnosti bez gumenog čepa u samom tjelu, dakle da bude plastika na plastiku) i jedna dodatna posudica (bez nekakvih kompliciranih vrhova---dakle, ne koristite Revellove stare važiće).
Boju mixamo tako da iz dva važića 362-ja izvučemo točno 4.66ml (dakle iz svake po toliko) pomoću injekcije (bez igle , nju zabijte u guzu ), te to posli ulijemo u dodatnu posudu. Posli iz Revellove 45-ce izvučemo 9.33ml (tj 2x4.66ml) tako da 4.66ml ubacimo u jednu, a posli drugih 4.66ml u drugu 362-cu. Onda iz one (dodatne) posudice u 45-cu ubacimo 9.33ml 362-ce koji smo prethodno izvadili iz važiča. Tu je bitno da se sve iz posude ubaci u 45-cu, jer postoji mogučnost da pogrješimo nijansu ukoliko sve ne bude prebačeno (zbog toga posuda mora bit što jednostavnija i bez kompliciranog ruba). Tako dobijemo 3 SMB važiča po 14ml.
Posli sve dobro promješajte (promučkajte važiće u ruci), potom numerirajte važiće (1,2 i 3) i onda na jedan komad styrena (ili na dno tenka) napravite maleni test, tako da s tri različita kista (ili čačkalice) obojite tri površine/polja (kraj svakog zapišite broj važiča korištenog za to polje)koje se međusobno dodiruju (pripazite da se polja nepomješaju--tj ostavite da se polja osuše , pa tek onda dodajte drugi iz drugog važića) te kada se sve skupa osuši (nakon 12-24h) provjerite da li nijanse odgovaraju i onda koristite one koji su najtočniji SMB nijansi.   
I to je to. Ništa komplicirano... A omjeri je uvik isti 1(45):2(362). 
Logged
bartsimpson
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1



« Reply #59 on: July 13, 2010, 05:13:22 pm »

Zanima me jedna stvar sto se tice M-84A...Kojih je dimenzija spoljni filter?
Na slici se nalazi na mestu cetvrtog rezervoara...?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* m84ab1.jpg (149.34 KB, 800x600 - viewed 165 times.)
« Last Edit: August 06, 2010, 01:29:11 pm by bozo13, Reason: Slike prebačene u Attachment » Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.