PALUBA
March 28, 2024, 03:35:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Maketa tenka M-84 clana Kamaz  (Read 75965 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« on: April 30, 2010, 05:04:20 am »

Znam da upadam kao kakav padobranac i kidam vam nit rasprave, no prekopao sam cijeli net nebi li pronašao točne dimanzije DNNS-2. Naime, sve reference o tom uređaju su bazirane ili na dimenzijama cijelog sklopa (dakle unutarnji i vanjski dio jedinice), pa stoga nemogu nikako dobiti prave dimenzije. Kako vidim ima vas dosta ovdje što je ili bilo ili ima doticaja s M-84-kom i njenom DNNS-2, pa me zanima da li bi mogli napisati koju od vrijednosti pikazanih slovima na slici.


* DNNS-2.jpg (32.22 KB, 654x450 - viewed 295 times.)
« Last Edit: May 01, 2010, 10:06:54 am by Broker, Reason: ubačena slika u atačment » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: May 02, 2010, 03:03:26 pm »

@Kamaz, gde radiš, ako nije tajna, pošto vidim da se interesuješ za dimenzije sprave.
Možda si maketar, pa ti trebaju dimenzije. Grin


* DNNS-2.jpg (61.48 KB, 654x450 - viewed 269 times.)
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #2 on: May 02, 2010, 09:03:59 pm »

  Upravo to.
Maketar sam i izrađujem maketu M-84-ke (ima topic o tome na ˝Maketarskom kutku˝), no kako nitko zapravo nezna dimenzije DNNS-a onda je ispalo da svako napravi to od oka a ona uvik počnu priče da li je pemalen ili preveli, koja mu je pozicija na kupoli i sl.
Kako vidim da vas masa ovde zna M-84-ku ne samo izvana već i iznutra, onda sam pomislio; ˝zašto nepitat stručnjake/tenkiste˝? Jel tko bolje zna o onome što izrađuje/vozi/koristi od vas?
« Last Edit: May 02, 2010, 09:10:40 pm by trpe grozni » Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #3 on: May 03, 2010, 12:03:05 am »

... meni je inace kum maketar i 3D modelar, i spada medju prvih 1000 , zvanicno, tako da znam sta, i koliko znaci ljudima preciznost u takvom poslu ... doduse, on je avio modelar, tako da su tu dimenzije od presudnog znacaja ... a sto se dimenzija tice, malo sam obrisao prasinu sa starih knjiga i pronasao neke cifre, a znas kako kazu - nekada ne valja ni znati previse ... evo jednog linka koji ti moze pomoci ... ako to ne uspe, javi ... http://www.vojska.net/eng/armed-forces/serbia/ ... pozdravi od Ludog Narednika!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #4 on: May 03, 2010, 09:33:51 am »

Izvini Kamaz, čak i da imam podatke ne bih mogao da ih postavim.
Obratite se ĐĐ, oni će Vam rado izaći u susret ... valjda.
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #5 on: May 03, 2010, 04:53:53 pm »

Nažalost nisu, čak sam evo poslao i tvrtki Zrak (proizvođaču DNNS-ova).
Doista mi nije jasno šta ima toliko tajnoga oko tih dimenzija?!?
Ta tenk je poslan rusima, a sada eto i sam NATO ima priliku kroz slovensku i hrvatsku vojsku pregledati svaki kabel, svaku zakovicu...  
Isto tako u nekom od predhodnih postova je postavljena unutrašnjost kupole, šta je za mene osobno puno više ˝otkrivajuće˝(prikazani su instrumenti, pozicije istih, čak su i ekrani upaljeni ) nego ovih par dimenzija koje se mogu i izračunati preko slika(šta mi nažalost i jedino i preostaje). Ali, eto, vječni optimist kakav koji put znam bit, ponadao sam se lakom rješenju---dolasku to točnih dimenzija, a ne pogađanju istih.  
No, šta je tu je... Morat ću to potražit na neki drugi način; šestar u ruke i ravnalo na stolu
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #6 on: May 03, 2010, 07:02:32 pm »

Ne sikiraj se. Saznaću ja za koji dan.
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #7 on: May 03, 2010, 09:16:59 pm »

Nego da vas pitam, koliko je M-84-ki imalo različite prednje farove, kao i T-72-ce? Dakle, desni IC a ljevi obični s reduktorom? Negdje sam našao cifru od 50 komada.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #8 on: May 03, 2010, 11:31:12 pm »

Taj IC far LG9 imaju sljedeći tenkovi:

5 komada prototipa mali nosač meteosenzora na gumenom nosaču
10 komada nulte serije  mali nosač meteosenzora na gumenom nosaču
55 komada prve serije sa preklapajućim meteosenzorom
Od ovih 55 komada prve serije jedan je komandni, broj šasije 55, ja sam ga sklopio nakon neuspjelih pokušaja VTI-a. S vana je razlika ta što ima dva različita nosača antena. Ima dvije antene, jednu za klasičnu radio stanicu PD9 i drugu za komandnu RU30.
Nakon ovih serija prešlo se na noćnu nišansku spravu nišandžije druge generacije sa regulacijom pojačanja svjetlosti oznake XX-1650, te je izbačen taj far.

Kasnije serije su iste do tenka M84A koji je drugačiji po obliku kupole i drugačijem rasporedu bacača dimnih bombi. Na šasiji je razlika po dodatnoj ploči na prednjoj kosoj ploči i po grubom filteru za vazduh koji se nalazi na mjestu jednog rezervoara za gorivo. Tu ne ubrajam 40 komada druge serije na kojoj su natpisi na engleskom, ali to bi bilo toliko sitno na maketi da se ne bi vidjelo. Ovdje je stari oblik kupole.

Verzije za Kuvajt imaju dva nosača antena izuzev komandnih koji imaju tri nosača antena. Na ovom tenkovima je ponovo uveden ovaj far, ali ovaj put to nije IC nego obično svjetlo. A ovi tenkovi su boje pjeska, natpisi na arapskom.

Eto malo vanjskih razlika za modelare.

Pozdrav

Vlado
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #9 on: May 05, 2010, 11:37:39 am »

Pa u koju bi onda grupu spadao ovi:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
(Izvor slike: http://stef124.tripod.com/m84.htm )
Takvog i radim, samo bez prednjih blatobrana. Njegov meteo senzor je teleskopski, a to bi ga stavilo po datumu iza onih početnih preklopnh senzora.
Isto tako, primjetio sam da dosta M-84-ki ima na kupoli poviše dimnih bacača nekakve kukice u obliku slova ˝u˝, čemu služe?  

(Ako koga zanima, evo link mog projekta u radu: http://www.maketarskikutak.com/index.php/topic,9620.0.html  )


* m84-16.jpg (26.6 KB, 450x360 - viewed 529 times.)
« Last Edit: August 06, 2010, 01:23:35 pm by bozo13 » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #10 on: May 05, 2010, 12:00:52 pm »

Odličan posao, Kamaz.

Nebi imao ništa protiv, da bi stavio slike i tekst i na Palubu. Wink


Inače sam i ja, skoro 20 godina natrag pravio maketu M84, proizvođača Kirin ( Dragon ) 1/35 Yugoslav / Free Kuwaiti M-84.
Bio sam početnik, pa je tome skladna i maketa, a i tragovi sinove igre su vidljivi.

Inače maketa je izgledala:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kao što vidiš, bila je posebna kupola za T72 i posebna za M84. Koliko se sječam, bile su i neke razlike u kutovima nagiba kupole. Mislim da bi ti to mogao tko drugi bolje odgovoriti.

Inače slikao sam detail DNNS, pa možda ti pomogne

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


LPB


* K_T-72_01_750.jpg (65.96 KB, 702x474 - viewed 438 times.)

* K_T-72_02.jpg (29.05 KB, 497x276 - viewed 475 times.)

* K_T-72_03.jpg (27.63 KB, 498x274 - viewed 362 times.)

* K_T-72_04.jpg (28.04 KB, 500x277 - viewed 393 times.)

* IMG00199-20100505-1241.jpg (278.62 KB, 2048x1536 - viewed 272 times.)

* IMG00200-20100505-1241.jpg (152.22 KB, 1536x2048 - viewed 343 times.)

* IMG00201-20100505-1242.jpg (236.3 KB, 2048x1536 - viewed 204 times.)

* IMG00202-20100505-1242.jpg (254.99 KB, 2048x1536 - viewed 183 times.)
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #11 on: May 05, 2010, 12:06:56 pm »

Da ne bude zabune, @kamaz misli na IC far desno od valobrana. Imali su ga pojedini tenkovi sa uvlačećim meteosenzorom. Jednog takvog sam vozio na poligonu Međa. Kada se upali, vozač dobije malo jasniju sliku na svom noćnom periskopu, ali i otkriva položaj tenka svima ostalima koji gledaju kroz noćnu spravu.
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #12 on: May 05, 2010, 12:53:39 pm »

Da ne bude zabune, @kamaz misli na IC far desno od valobrana. Imali su ga pojedini tenkovi sa uvlačećim meteosenzorom. Jednog takvog sam vozio na poligonu Međa. Kada se upali, vozač dobije malo jasniju sliku na svom noćnom periskopu, ali i otkriva položaj tenka svima ostalima koji gledaju kroz noćnu spravu.

Koji broj tenka je bija u pitanju?

@bozo13: za tu maketu sam čuo da je kratka par milimetara. Nego, bili mogao postati mjere DNNS-a i meteo senzora, pa da ekipa, kad već nemože poslat točne mjere samo potvrdi da li su točne dimenzije ili ne (to valjda nije odavanje vojne tajne ).
« Last Edit: May 05, 2010, 01:01:36 pm by kamaz » Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #13 on: May 05, 2010, 02:36:58 pm »

Nadam se, da če ti to pomoči, Kamaz.

Na bolovanju sam, pa nemam tehničkih mogučnosti bolje.

LPB

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



A za ekipu, ne brini, ako je obečala, nači če podatke Wink



* DNNS.jpg (188.74 KB, 2048x1536 - viewed 291 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #14 on: May 05, 2010, 02:47:27 pm »

Na forumu, http://www.maketarskikutak.com Naš član Kamaz postovao je kako izraditi maketu tenka M84.
Uz dozvolu autora, prenosim tekst na Palubu.

Želim vam zanimljivo čitanje Wink



Konverzija T-72A od Zvezde u M-84 (osnovni model s teleskopskim meteo senzorom).

Dakle, kako po netu ima tone i tone ne samo slika, nego i rasprava o svim mogućim verzijama M-84, neću vas ovde zamarat s tim nego ću odmah krenuti u prezentaciju izrade ujedno, projekta mi u izradi.
Dakle, donor je T-72A (naglašavam ovo ˝A˝ jer Zvezdina ˝B˝ verzija ima na kupoli otisnute dodatne ploče oklopa čime ju čine nepovoljnom za izradu M-84-ke), za neke druge (daljnje) verzije M-84-ke potrebna je Tamiyina T-72M(šta li već), kojoj je -ironije li- podvozje točnije izrađeno. Naime, neke verzije M-84-ke (koju ja izrađujem) su imale kupolu identičnu T-72-ci, dok su druge imale dodatni oklop (u fazi izljevanja kupole se dodaju ˝ploče˝ oko prednjeg i bočnih djelova kupole, to se vidi na M-84A kao zadebljanje oko prednjeg djela, oštri rub iznad dimnih bacača i var/udubljenje/crta 20-tak centimetara ispod komadantove kupolice) stoga pripazite na to. (ako vas i to nije uvjerilo, evo link pa sami istražite: https://www.paluba.info/smf/oklopno-mehanizovane-jedinice/tenk-m-84/ )
Toliko o tome...
Sad malo o samom projektu; ja osobno smatram da svaka maketa mora pričat neku priču, pa ju je tako lakše ´postariti´ i ´šporkati´ ili pak staviti na neku dioramu. Moja M-84-ka će bit JNA tenk iz ´85-´86 sa nekog poligona/vježbe. Što se tiće samog izgleda, dat ću naglaska na točnosti (osim cijevi koju ću možda nabavit jednog ljepog sunčanog dana, al za sada ju radim OOB), stoga komentari su i više nego poželjni, kao i savjeti.
Kako sam samu maketu kupio priko Ebaya od nekog britanca koji je već započeo par stvari (moron je zaljepio poklopce na kupoli, kao i kupolicu komadanta za tijelo kupole) nisam se na pravu ruku odlućio za M-84, nego sm od nje htio napravit T-72A, pa sam ga i izradio. Naknadno sam se odlučuio na konverziju i eto, ima nešto boje po kupoli (koju uziman od T-72A), dok je tijelo netaknuto jer je od druge makete donora T-72B (ali kako su Zvezdina tijela T-72A i B totalno ista, uz iznimku oklopne ploče kraj otvora vozača koja se naknadno ljepi, smatram tijelo kao da je od T-72A).
« Last Edit: May 05, 2010, 03:09:52 pm by bozo13 » Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.