PALUBA
March 28, 2024, 10:05:20 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Maketa tenka M-84 clana Kamaz  (Read 75954 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #15 on: May 05, 2010, 02:49:51 pm »

Prvo šta radimo je otklanjanje nišanskih naprava topnika/nišanđije kao i IC reflektor pokraj njih. Sa šarke poklopca otklanjamo preiskop kojeg poslje korisitimo kod komadantove kupolice (zato ga ne bacajte).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nakon toga sljedi komadantova strana, od tu otklanjamo IC reflektor s kupolice, kao i cjevasti senzor ispod nje (s boka kupole). Otklanjamo i glavni IC reflektor desno od cijevi topa sa svim njegovim držačima

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Isto tako dok to radite možete i otkloniti kablove bacača dimnih granata, jer su ionako krivo pozicionirani.
Poslje toga sljedi kitanje rupa koje su se otvorile nakon otklanjanja nšanskih naprava. S donje strane kupole stavite komadić styrena tako da popunjavate rupu s njim a onda šavove s kitom. Isto tako primjetite da sam zaljepio nišanđijin periskop na kupolicu komadanta u postolju IC reflektora kojeg smo prije odklonili

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Poslje brušenja ide postavljanje kablova bacača. To radite tako da isbušite malene rupe u kupoli gdje su spojevi kablova ()npr. di kablovi ulaze u ˝spojnice˝ ili na samim krajevim kablova) savinite žicu određenog profila u njih i kapnete dvi-tri kapi super glua s donje strane kupole---sve to kao na slikama

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To gu glavni kablovi i oni moraju biti deblji za 1/3 od poveznih (onih koji ih spajaju s cijevima bacača). Isto tako, ako se pitate zašto bušiti rupe svrdlom a ne užarenom žicom---zato jer žica zbog topline otopi i komad plastike oko sebe pa stvori okruglo nabor oko sebe...


* 01.jpg (78.94 KB, 640x480 - viewed 299 times.)

* 02.jpg (78.17 KB, 640x480 - viewed 288 times.)

* 03.jpg (65.11 KB, 640x480 - viewed 290 times.)

* 04.jpg (35.64 KB, 645x432 - viewed 218 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #16 on: May 05, 2010, 02:53:05 pm »

Daljni korak su spojke kablova bacača. Na M-84-ki za razliku od T-72-ca postoje nekakvi spojevi (valjda osigurači ili šta već) na tim kablovima, pa ih je potrebno replicirati, a isto tako zbog njih je i potrebno odstraniti T-72-čine kablove.
Te spojeve radimo od komadiča spru-a

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Njih treba tri.
Posli od komada razvučenog sprua (rastalimo ga iznad plamena i onda razvučemo tako da dobijemo tanku nit plastike) napravimo isto tako tri komadića

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Posli sve to skupa (ja sam ljepio prvo veče komade na kupolu pa na njih manje, jer je tako lakše za ljepit i nije potrebna pretjerana spretnost) zaljepimo na točno određena mjesta po kupoli

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Onda na red dolaze konekroti. Njih radimo od žice koja je 2/3 debljine glavnih kablova. Njih zbog veličine možemo pomoću topline (užarimo ih s upaljačem) utisnuti u tijelo bacača.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Posli ih s klještima za žicu skratimo da određenu duljinu

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I savinemo u poziciju uz glavne kablove uz koju kap (po želji) super glue-a

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 05.jpg (63.16 KB, 640x480 - viewed 274 times.)

* 06.jpg (66.29 KB, 640x480 - viewed 201 times.)

* 07.jpg (68.23 KB, 640x480 - viewed 204 times.)

* 08.jpg (76.16 KB, 640x480 - viewed 210 times.)

* 09.jpg (78.21 KB, 640x480 - viewed 197 times.)

* 10.jpg (76.89 KB, 640x480 - viewed 204 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #17 on: May 05, 2010, 02:54:08 pm »

Poslje idu lančićipoklopaca bacača. Njih sam napravio od bakrene žice tanje od ljudske dlake iz kose . Tri žičice sam zavrtio u jednu i poslje ju skratio na 12 komada po 20mm.
Na slici se vidi komparacija svrdla 0.5mm s ˝lančićima˝

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izbušimo rupu u centru čepa bacača i u nju kapnemo kap super glua, te u to uguramo lančić. Kada je taj spoj osušen u korjenu bacača izbušimo drugu rupu i ponovimo proces s drugim krajem lančića.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

(nastavak sljedi )


* 01.jpg (64.91 KB, 640x480 - viewed 193 times.)

* 02.jpg (71.7 KB, 640x480 - viewed 209 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #18 on: May 05, 2010, 02:55:03 pm »

Oni link i oni forum je jedini koji je skroz detaljan, a i čovik koji ga je pokrenija je izgleda bija nišanđija u jednom, pa zna svaku vidu i svaki kabelčić.
Samo, eto, i tamo nemogu nač točne dimenzije DNNS-2-ce, sve ukazuju na stranicu firme koja ih proizvodi -Zrak- no tu su dimenzije po onome šta iman isčitat cijelog sklopa (dakle, i s unutarnjim djelom).
http://www.zrak.ba/products/dnns.html - spomenuti link...
Šta se tiče Kirina, znaš kako stoje stvari oko njihove M-84-ke (već kad si spomenija)---da je ispod dimenzija pravog i u globalu, bezvezna , no za ljude neznam, mislim da je Chemical Ali imao temu ˝pad Vukovara˝ gdje je radio i srpske rezerviste. Čini mi se (ako se dobro sjećam) kod figura bilo krivo rješeno remenje preko ramena.
U vezi Tamiye, kad budeš radioa M-84 provjeri najprije kojem tipu 84-ke najviše odgovara (ako već neradiš točno određeni tenk s točno određenim brojem). Ali u globalu i ako bi radio nešto slično mom jedina ti je razlika da je i desni prednji far isti kao i ljevi, tj da ima reduktor (onu pločicu). To je lako napravit iz komada sprua, ali ako su ti farovi različiti onda ti je najbolje da skineš originalni reduktor i napraviš dva svoja nova, tako neće bit razlike, kao i onaj dio žičanog štitnika koji je razlika (žica šta štiti reduktor).
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #19 on: May 05, 2010, 02:56:51 pm »

Posli sam krenija na izradu ˝v˝-a i skala/rebara.
Ovdje je bitno da definirate koliko rebara ima vaša verzija, jer neke 84-ke imaju 2 kao i T-72-ce a neke pak 4. Izradu počnemo tako da od komada sprua gdje piše ˝ZVEZDA˝ i ono meni uvik drago ˝Made in Russia˝ otkinete identičan komad styrena kao šta su dva u kitu priložena rebra. Kada je to gotovo odstranite maleno rebro/držač u donjem djelu ˝v˝-a (ja izrađujem 4 rebrenu varijantu, za dvo rebrenu netreba otklanjati taj držač) i na tijelu zakitajte rupu u koju bi doša taj držač. Kad je to gotovo, zaljepite ˝v˝ na mjesto pazeči da je točno pozicioniran (sa šestarom ili šublerom izmjerite udaljenosti između vrhova ˝v˝-a i bočnih blatobrana). Nakon toga sljedi postavljanje rebara. (radi boljeg objašnjenja=najniže rebro je 1., dok je ono najboliže vozačevom otvoru rebro 4.) Postavimo rebro 4 (najlakše se determinira njegov položaj naspram otvora vozača i ruba prednje oklopne ploče) a nakon toga rebro 2. Ono mora biti udaljeno od ˝v˝-a otprilike 1-1.5mm. Kada se ono osuši udaljenost između ta dva rebra izmjerimo i podjelimo napola, tu dolazi 3. rebro, a 1. dolazi na istu tu udaljenost od 2. Naravno, rebro 1. če sa obje strane ulaziti u ˝v˝-e pa ga je predhodno skratiti. Kad je to gotovo, sljedi stvaranje vara koji se nalazi (samo!) na rebru 1. To radimo tako da zakitamo prednju stranu rebra i kada se stvori malena korica na nanosu s oštricom skalpela udubimo reljef sličan varu:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kad je to gotovo idemo na (Karlovačko) prednje farove. Njih radimo prema verziji koju želimo, u mom slučaju to su IC desni i obični s reduktorom ljevi (dakle OOB). Sa stražnje strane oba fara (kod desng to je desni donji ˝kut˝, a kod livog, livi donji ˝kut˝) izbušimo rupe

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kada su rupe gotove ljepimo farove na okvire i teko onda žice u njih (naravno, kada se spoj s okvirom osuši)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

E, da, ne zaboravite staviti sirenu/trubu na stražnju desnu nogu desnog nosača fara. (kojem če vragu tenku koji proizvodi ogromnu buku sirena , neznam, al eto, da budemo dosljedni )


* 03.jpg (66.49 KB, 640x480 - viewed 195 times.)

* 04.jpg (78.77 KB, 640x480 - viewed 208 times.)

* 05.jpg (74.54 KB, 640x480 - viewed 202 times.)

* 06.jpg (67.58 KB, 640x480 - viewed 204 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #20 on: May 05, 2010, 03:00:45 pm »

Posli sređivanja farova i ljepljena na njihovo mjesto, ide dodavane malenih vida(vijaka/šarafa) na ˝v˝ i to tako da idu u dva reda, donji red je bliži oklopnoj ploči i njih ima 3 sa svake strane (dakle 6 ukupno) i 2 na svaku stranu u gornjem redu uz rub ˝v˝-a (stoga napravite sve ukupno 10 malenih komada styrena kao i za oni spoj na kablovima od rastaljenog sprua)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Time je ˝v˝gotov.

Posli sljedi stražnji IC far na kupoli iza otvora nišanđije. Taj far je identičan onome na T-72-cama pa ga nije potrebno uklanjati. Ali... On nije 100% točno izrađen jer je na vrhu cjevastog nosača svičica koja je krivo oblikovana (treba imati oblik kaplje u vodoravnoj poziciji a ne nastavak cijevi), no kako mi se neda cijepati i tu dlaku, ostavit ču je kakva jest.  No zato ču napravit kabel samog svjetla.
To radino tako da zaljepimo komadič rastaljenog sprua (s prethodno probušenom rupicom za kabel) na cjevasti nosač fara gdje se on spaja s nosačem (vidi sliku). Nakon toga izbušimo i rupu u samom faru (strelice pokazuju lokacija rupa)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da bi s postavljenim kabelom to izgledalo ovako:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Šta se tiče prednje donje ploče tenka (ono di je lopata za ukopavanje) tu ima jedna očita izmjena. Naime, T-72-ce imaju redove vida (po 4 u jednom redu) i to u sustavu 4 livo i 4 desno, dakle sve ukupno 8 tih redaka, no kod M-84-ki ih je samo 4 i to 2+2, zato na maketi treba zakitati te rupe (crvene elipse).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Druga je stvar to šta su vanjski redovi (bliži prednjim točkovima) na samoj maketi predviđeni u previše podignutoj poziciji, pa ih je potrebno pomaknuti niže. Na slici pozicija 1. označava prvotnu, krivu poziciju,  poz. 2. točnu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Isto tako, primjetite na prvoj slici (ona s elipsama) kako na samoj lopati (u korjenu jednog od središnjih zubi lopate) postoji (tvornički otisnuto i točno dimenzionirana i pozicionirana) malena izbočina/pločica plastike, e pa nju treba izbušiti tankim svrdlom jer je ta malena alikca i sve M-84-ke je imaju.


* 01.jpg (64.95 KB, 640x480 - viewed 224 times.)

* 02.jpg (39.19 KB, 640x480 - viewed 209 times.)

* 03.jpg (79.97 KB, 640x480 - viewed 205 times.)

* 04.jpg (62.61 KB, 640x480 - viewed 197 times.)

* 05.jpg (54.21 KB, 629x476 - viewed 176 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #21 on: May 05, 2010, 03:03:01 pm »

Posli ide otklanjanje prednjih blatobrana (u ovoj mojoj verziji no nije obvezna Wink). Za to skidanje pogledajte slike i moguća rješenja jer M-84-ke imaju mogučnost otklanjanja bočnih zavjesa kao i prednjeg djela blatobrana koji ima ´zglob´za servisiranje gusjenica (podigne se prema nazad) i prednjeg kola. Neke verzije imaju otklonjene blatobrane sve do prednjih spremnika (ljevo spremnik/desno rezervoar goriva).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 To ostavlja rupe na stranicama blatobrana koje se lako mogu popuniti komadićem styrena:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kad je to gotovo idemo na stražnji dio tijela tenka. Tu su glavne bačve goriva. One ovisno o situaciji u kojoj se tenk nalazi mogu bit u tri glavne verzije: u punoj spremi (s rebrastim cijevima za dovod goriva u vožnji i ventilima/glavama priključaka), dodatni rezervoari goriva (bez cijevi za dovod goriva i glava priključaka za njih), te verzija bez bačvi (i cijevi, naravno). (postoje i dvije podverzije ove zadnje verzije a to su sa ili bez nosača bačvi---ova verzija bez nosača se pominje u upustvima za izradu makete)
Ja sam se odredio za treču verziju (sa nosačima) koju je i najlakše napraviti; samo se otklone klinovi za bačve...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nakon toga sljedi postavljanje kablova stražnjih farova. To je lagano---isto kao i prije kod prednjih-rupa, komad žice i 1-2 kapi supera.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

No za razliku od prije, kablovi se mogu samo savinuti prema unutrašnjem dijelu stražnjih blatobrana (tj u veliku rupu koja nastane spajanjem šasije za gornju ploču tijela)


* 01.jpg (67.58 KB, 640x480 - viewed 186 times.)

* 02.jpg (68.6 KB, 640x480 - viewed 193 times.)

* 03.jpg (47.93 KB, 636x480 - viewed 189 times.)

* 04.jpg (66.1 KB, 640x480 - viewed 220 times.)

* 05.jpg (51.99 KB, 579x480 - viewed 187 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #22 on: May 05, 2010, 03:05:27 pm »

Dok sam to radio malo sam se poigrao s bočnim zavjesama i upaljačem (za cigarete). Tu pripazite je styren lako postane zapaljiv kada se rastali, a isto tako i zna brzo izgubiti oblik i postati kugla (zbog zakona najmanje površine ). Isto tako, radite s otvorenim plamenom, zato to radite na sigurnom mjestu (po mogučnosti van kuće/stana).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Da se stvori malo plastičnosti makete.

Nakon toga ide postolje DNNS-2. Ono je (po savjetu Chemical Ali-ja) promjera 10mm, a napravio sam ga od cjevastog spremnika s kupole iz viška djelova od T-80-UD (isto Zvezdinog 1/35---taj dio zapravo ide na običnu T-80-ku na stražnji dio kupole).
Isto tako sam označio i mjesto nišanđijinog (drugog) periskopa.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kako za sada još neman točne dimenzije DNNS-a (žicam ih na onom forumu od M-84-ke ) samu ću napravu izrađivati tek poslje. 

@Junkrs: zahvaljujem, a šta se tiće projekta, tu se poprilično trudim da bude šta točnije, jer ga radim detaljno i polagano, a slika i podataka ima u izobilju pa se nadam dobrom ishodu. A isto tako to je ionako naš (od JNA i Jugoslavije) tenk i mislim da zaslužuje ono nešto malo više truda (baren od mene ).


* 06.jpg (80 KB, 640x480 - viewed 194 times.)

* 07.jpg (77.5 KB, 640x480 - viewed 185 times.)

* 08.jpg (78.64 KB, 640x480 - viewed 190 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #23 on: May 05, 2010, 03:06:47 pm »

Daljni koraci su oko nekih sitnica:
maleni ˝držač˝ (ako je to držač Huh) s ljeve strane vozačevog otvora; komad sam napravio od lima (od tube majoneze ). Taj se komad nalazi samo na livoj strani

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Primjetite kako sam ˝ukopao˝ kablove prednjih farova u prednji oklop. Naime, oni otisnuti kablovi su krivo napravljenji, jer kod 84-ke ti kablovi se nalaze u malenim utorima da se nečini prevelik lom.
 
Posli toga sljedu dva mala komada lima s obje strane centralnog spremnika na stražnjem djelu kupole. (isto izrađeni od lima)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nakon toga sljede ˝uške˝ za vezivanje s ive strane kupole. Na njih se vezuju ona dva smotuljka koje ima na gotovo svim 84-kama.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Izrađuju se tako da se prvo odredi njihov položaj (imajte na umu da su prednje uške malo udaljenije od stražnjih ) na kupoli, potom izbuše rupe, pa se napravu same uške od žice nešto tanje od glavnih kablova bacača. Nakon toga se pomoću klišta za žicu napravu maleni ˝u˝-ovi i potom malo supera kapnemo po nožicama koje onda umetnemo u rupe. Kada se to osušilo, pomoću klišta savijamo žicu prema gore i vrh malo zabacimo od kupole (vidi sliku).


* 09.jpg (77.02 KB, 640x480 - viewed 190 times.)

* 10.jpg (67.14 KB, 640x480 - viewed 178 times.)

* 11.jpg (74.93 KB, 640x480 - viewed 178 times.)

* 12.jpg (78.81 KB, 640x480 - viewed 206 times.)
Logged
atma
mornar
*
Offline Offline

Posts: 21


« Reply #24 on: May 07, 2010, 11:24:34 pm »

Ako ti sta znaci po sjecanju bivseg radnika Zrak-a (nisam ja nego jedan kolega s posla) širina oklopnog kućišta bez motora od brisača (na crtežu - dimenzija A) je 242 mm dok je promjer stakla 185 mm. Ostalih dimenzija se nesjeca. To je sve iz sjecanja tako da nemora 100% tacno ("posto dobio poto prodo").
I ja se "zaje*avam" sa istim tenkom (doduse pokusavam napraviti ranu verziju s preklopnim meteo-senzorom i u 1:72.
I pitanje: ima li razlike u obliku kupole kod te rane verzije sa preklopnim meteosenzorom i kasnijih verzija? I koji bi model T-72 bio odgovarajuci?
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #25 on: May 09, 2010, 09:06:30 pm »

Pa u globalu M-84-ka u daljnim verzijama (A i AB 100%, dok neke opočetne M-84-ne) je imala nešto izmjenjeniju kupolu, Riječ je prevenstveno o prednjem i bočnom oklopu. Već u fazi ljevanja kupole ona je ljevana s dodatnim prenjim oklopon, te nema nikakvog šava koji bi to mogao učiniti vidljivim, ali, razlika te kupole od one obične (prve verzije) je ta da se stvara rub/izbočin poviše cijevi dimnih bacača, isto tako i ispod kupolice komadanta ima jedna pruga (gotovo šav od kalupa). Sve ostalo je više manje isto. Ta se razlika vidi kada se promatra prednji dio kupole i on sam radi dosta muke ako se želi replicirat u 1/35.
Ali da nedužim popgledaj slike iz teme ˝M-84˝:
https://www.paluba.info/smf/index.php?action=dlattach;topic=1473.0;attach=18148;image -prednji oklop je jasno vidljiv, dapače ovdje je čak malo i prenaglašen, ali u globalu to je ta razlika---T-72 i neke prve verizje M-84-ki su imale prenji diop kupole okruglog oblika.
(Evo ti link same teme: https://www.paluba.info/smf/oklopno-mehanizovane-jedinice/tenk-m-84/)

Šta se tiče 1/72 to ti stvarno nebi mogao pomoći jer neradim u tom mjerilu, al možda ti ovi link pomogne:
http://www.maketarskikutak.com/index.php?PHPSESSID=58f76be7551ad953b67614055d2813f4&topic=5634.0
U globalu, kod ove Revellove makete kupolu moraš pobrusit na onom djelu gdje se nalazi šav preko cijele kupole (od ispod komadantove kupolice, do nišanđijinog prednjeg senzora/sprave). Ta verzija (T-72 M) tenka ti je pogodna za M-84A i AB, jer oblikom odgovara tom dodatnom oklopu o kojem sam gore govorio.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #26 on: May 11, 2010, 06:11:32 am »



Pa ovo je slika prototipa tenka M84. Odakle je ova slika. Ima li ih još. Vidim da je sa Palube, ali ne mogu je naći na forumu.
« Last Edit: August 06, 2010, 01:26:13 pm by bozo13, Reason: Slike prebačene u Attachment » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #27 on: May 11, 2010, 07:44:17 am »

Ostavio je Kamaz link, na prvoj strani teme M-84, ima još jedna slika treba da ti je poznata:
https://www.paluba.info/smf/oklopno-mehanizovane-jedinice/tenk-m-84/
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #28 on: May 11, 2010, 10:26:03 am »

Broker je naravno u pravu (to je njegova fotka) i u toj temi ima gotovo sve šta treba za prikupljanje podataka za izradu makete M-84-ki (osnovnog modela, A i AB verzije). Isto tako ako i ima nekih pitanja oko nekih detalja vezanih uz maketu ili izradu istih (ne samo ove moje nego i vaših budućih), slobodno pitajte ovde, a ako ima neko pitanje o M-84-ki, pitajte na temi o tenku ili pak kojeg od admina iz te teme.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #29 on: May 11, 2010, 01:22:37 pm »

Naš član Kamaz nastavlja sa izradom.. Zadnji izvještaj Wink

Evo i glavnog djela...
Pièce de résistance (kako bi rekli francuzeri): DNNS-2
dakle, ono nešto šta M-84-ku čini M-84-kom (uz meteo, al on ide posli).
Nakon dosta traženja i šuljanja po netu, uz pomoč ekipe s paluba.info sajta (spomenuto na početku same teme, al eto, da se ne zaboravi https://www.paluba.info/smf/oklopno-mehanizovane-jedinice/tenk-m-84/) i jednog admina-maketara  (kojem eto najviše zahvaljujem jer je dao potreban info za rješit problem dužina te malene sprave) uspio sam dovršiti šematski prikaz DNNS-2-ce i time rješit taj problem koji me od početka opterečivao. Pa, eto da ne dužim:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kao šta na slici piše, sve je u milimetrima, a ono šta nije obilježeno/kotirano to napravite od oka, jer sam i sam to radio prema slikama (onaj krug na desnoj strani).
E i da pojasnim malo:
-gore ljevo je tlocrt
-dolje ljevo je bokocrt s ljeva
-gore desno je prednje lice (samu optičku napravu čete morat sami odredit jer nije dio moje izgradnje ali po jednom infou ona iznosi 185mm promjera stakla u 1:1, tj 5,28mm za nas)
-dolje desno je bokoctr sa desne strane.

Eto, nadam se da če vam to nešto pomoć, ja ču se uvatit izrade ovih dana po tom nacrtu pa čemo vidit jel to - to.


* dnns2imeteo.jpg (41.62 KB, 711x455 - viewed 147 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.