PALUBA
March 28, 2024, 12:23:09 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Maketa tenka M-84 clana Kamaz  (Read 75960 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #30 on: May 11, 2010, 01:27:34 pm »

Izrada DNNS-a sada uz pomoć nacrta je jednostavna. Prvo napravimo popis djelova i njihovu poziciju na konačnom proizvodu, te ih kotiramo. Kada smo to napravili sljedi detaljnija izrada. Uzmemo komad papira iz matamatičke/geomatrijske bilježnice te uz pomoć trokuta i šestara napravimo točan nactr djela (pripazite gdje koji dio ide, pa od zacrtane udaljenosti npr. 5mm odbijte debljinu styrenske pločice koja dolazi ispod i iznad, tj ko je styren debel 0.5mm onda tu udaljenost od 5mm skratite s obje strane za 0.5mm):
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Poslje toga punktiramo pomoču igle (šestara) bitne točke elementa. Kada smo se uvjerili da su sve  rupe izbušene, otklanjamo papir i tako dobivene rupice povežemo linijom ugravirano iglom koju povlačimo uz metalnu redalicu (može poslužit i komad skalpelovog nožiča—nekoristite plastično ravnalo jer se može oštetit).
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kad je to gotovo, sljedi kidanje komada; najbolje je to izvesti uz strojnu obradu (Dremelovim kružnom pilicom ili sl.) jer mi iskustvo kaže da koliko god se trudili skalpelom to izvest, uvik nešto krivo ispadne. Numerirajte djelove dok ih još izrađujete da nedođe do zabune pri sklapanju.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Šta se tiče nekih finijih izrada, pripazite da vam desna strana DNNS-a bude nešto malo viša od ljeve (pogledaj sliku—kod mene je to 0.35mm, ˝B:˝ je liva, dok je ˝B.˝ desna strana) kao kod prave naprave.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Isto tako u ovom djelu izrade je dobro odstraniti one malene djelove postolja koje se vidu na licu DNNS-a (vidi sliku) tu isto tako morate samo postolje na gornjem dijelu gdje se ljepi DNNS zakositi (rubove izbrusiti od vana prema unutra)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kad je to gotovo, sljedi ljepljenje; to radino tako ili da dno DNNS-a odvojeno od kupolje ljepimo za druge djelove ili da ga odmah na početku zaljepimo na postolje na kupoli. Druga je metoda puno lakša jer je dio fiksiran i nema neželjenih pomaka. Prilikom ljepljenja postolja (ili samog DNNS-a pazire da je paralelan s osi cijevi topa).
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 01.jpg (75.01 KB, 640x480 - viewed 294 times.)

* 02.jpg (75.93 KB, 640x480 - viewed 278 times.)

* 03.jpg (77.98 KB, 640x480 - viewed 278 times.)

* 04.jpg (61.82 KB, 640x480 - viewed 301 times.)

* 05.jpg (65.48 KB, 640x480 - viewed 285 times.)

* 06.jpg (63.99 KB, 640x480 - viewed 222 times.)

* 07.jpg (75.24 KB, 640x480 - viewed 222 times.)

* 08.jpg (78.79 KB, 640x480 - viewed 201 times.)

* 09.jpg (78.59 KB, 640x480 - viewed 226 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #31 on: May 11, 2010, 08:37:59 pm »

Zahvaljujem se i firmi   Zrak d.d. iz Sarajeva na dodatnim informacijama.
Uz podatke o dužinama koje sam dobio od njih, mogu zaključiti da su gore pikazane mjere u 0.33mm mjeri manje/krive, ali mislim da se to može tolerirati, zar ne?

Jedina stvar koju sam zaboravio prikazati na šematskom prikazu je jedan stražnji dio DNNS-a kojeg ču naknadno prikazati tek u izradi (znao sam da imam i njega napraviti no na nekim slikama mi se čini da ga nema, a na drugima ima ).  Šta je još bolje, na šematskom prikazu u bilježnici koju sam koristio za izradu onog šematskog prikaza sam nacrtao taj dio... al eto, čovik uči dok je živ.


P.S. Ako se pitate koja je to firma; jedino šta vam u tom momentu mogu reč je: http://www.zrak.ba/products/dnns.html
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #32 on: May 12, 2010, 10:55:01 pm »

Nastavak izrade DNNS-a ide tako da dodamo onaj stražnji poklopac:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Radimo ga od komada sprua debljine 2mm.

Poslje sljedi poklopac/zaštita/kučište brisača. Njega sam radio tako da sam napravio najprije malenu osnovu od komada sprua debljine 2mm, a onda po tome ljepio tanki stryen (cca 0.33mm) da dobijem što točnije dimenzije. Prva ploha je prednja ploha koja mora biti malo nagnuta prema napred (gornji dio naprad, donji, straga).
  [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Posli izrađujemo poklopac s desne strane (onaj krug na nacrtu). Njega izrađujemo od komada sprua 2.7mm (ja sam koristio Dragonov sprue, jer je natočnije izliven i kada se kida dobivaju se pravi krugovi) i malenih komada toplinski razvučenog sprua. Kada smo otkinuli deblji sprue njega onda ljepimo s kapljicom Contacte za matematički papir tako da ga postavimo u centru sjecišta linija. Time osiguravamo prave kuteve između vijaka koje poslje zaljepimo na to.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

To poslje zaljepimo za DNNS i to je to.
Evo slika gotovog DNNS-a, pa ako ima šta da sam preskočija pogledajte sami po slikama i napravite isto.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



E, da onaj šav/rascjep na kutiji brisača (na prvoj slici u ovom nizu, obilježen crnim flomasterom) je baš kao na pravom, tj tu se i prava kutija otvara.


* 01.jpg (79.59 KB, 640x480 - viewed 186 times.)

* 02.jpg (78.74 KB, 640x480 - viewed 192 times.)

* 03.jpg (39.04 KB, 661x451 - viewed 155 times.)

* 04.jpg (77.74 KB, 640x480 - viewed 191 times.)

* 05.jpg (76.98 KB, 640x480 - viewed 184 times.)

* 06.jpg (77.72 KB, 640x480 - viewed 181 times.)

* 07.jpg (57.68 KB, 640x480 - viewed 177 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #33 on: May 12, 2010, 10:56:39 pm »

Daljnja izrada ide do držača s ljeve strane kupole. Tamo postoje neka dva utora/držača koje isto tako treba replicirat (mislim da i T-72 imaju isto to).
Počinjemo izradu tako da uzmemo komad styrena od 0.8mm i od njega otkinemo komadiče (1.5mm x 4.5mm+4.5mm), te te pločice diagonalno podjelimo u četri malena trokuta.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Njih ljepimo u odnosu na dva donja stražnja držača na ljevoj strani kupole.
(pripazite na raspored)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kad je to gotovo, od istog komada styrena napravite maleni ˝L˝.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Njega pak zaljepite između predhodno zaljepljenih trokuta.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Poslje od tankog styrena (0.33mm) napravite traku debljine 1mm i nju zaljepite preko trokutova, tako da ih po sredini savinite prije ljepljenja. Kad je to gotovo, od istog tog styrena napravite dva mala komada širine 0.8mm te ih zaljepite jednog preko drugog tako da se preklapaju u 66% svojih dužina.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I to je to.


* 08.jpg (79.96 KB, 640x480 - viewed 191 times.)

* 09.jpg (57.55 KB, 640x480 - viewed 203 times.)

* 10.jpg (58.99 KB, 640x480 - viewed 170 times.)

* 11.jpg (57.92 KB, 640x480 - viewed 202 times.)

* 12.jpg (78.5 KB, 640x480 - viewed 183 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #34 on: May 20, 2010, 11:03:48 am »

Zahvaljujem na podršci. Iskerno, nije ovo nikakav napor, samo sam si dao malo više vremena zadržati se u ovom projektu, jer je doista zanimljiv. Ja inače proletim kroz izgradnju, a da se ni ne obazirem previše na detalje, no ako me uhvati neka inspiracija, napravim ovako nešto. Evo, ima primjer: Corsair (iz 2ww, ne ovi novi) 1/32 Revell iz 70-tih je šta se tiče kokpita totalno smeče (rađen je za F4U-1A, a ne F4U-1D) tj podnica je ravna, dok je u A verziji nije ni bilo, pa sam scratch-ao svoju i sasvim je dobro ispala, ali... Kako je rječ o kokpitu, uopče se ne vidi.     Pa, eto, kako se ovde radi o eksterijeru onda je posal tim draži--jer je vidljiv.
No prava namjera projekta mi je razbiti ˝mit˝ oko tajanstvanosti (ili pak ne znanja ) konverzije T-72A u M-84 koji če se, ako se nevaram, poslje ovoga nači u mnogo vaših kolekcija.
Ta bilo mi je glupasto da mogu američkog propelerca iz 2ww (dakle, nečemu više-manje nebitnome za nas s područja bivše Juge) replicirat do zadnjeg vijka, a da nešto šta je rađeno 80-tih u nas ostane nenapravljeno samo zato jer ne znam kako da to uradim.
Zato lipo uživajte u projektu koliko ga i ja uživan izrađivat i ako vas to potakne na vaš projekt, onda će i ovi moj dobit potpuno značenje.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #35 on: May 20, 2010, 11:04:08 am »

Da ukažem na novosti: odlučio sam ipak kupiti onu cijev od RB models-a (ili kako več) 125mm, pa čemo vidit kako če se to razvit. Jedini je problem šta čete morat malo svi čekat da ga 100% zgotovim, ali kako je cijev nešto šta mogu naknadno da promjenim, onda ču ga napravit sa ´starom´ topovskom cijevi, a nju osič kad dođe nova. Stavljanje nove i nije neki proces: otkine se stara cijev u korjenu (točno gdje izlaci iz one cerade/krpe i posli u tu rupu koja nastane, pomoću supera, zalipi cijev). E, da i nabavit ću one dvi boje za SMB; 362 i 45 Revellove.

Ovi tjedan ide meteo senzor (s nacrtom za otvoreni/izvučeni meteo) i po svemu sudeći nadopuna nacrta za DNNS u obliku crtanja djelova za otvorenu verziju. Pa da već eto sve bude na jednom mjestu.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #36 on: May 20, 2010, 11:05:32 am »

Evo i obečano:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dakle, livo je meteo senzor, a desno su skija od DNNS-a i zaštitni poklopac istog, ali iz unutra.

Prvo ću reč rič-dvi od ovim stvarima na desno. Ona skija od brisača zaštitnog stakla instrumenata unutar DNNS-a (leča) je prvo prikazana odozgor, a ispod iz pogleda sprida. Ima glavnu šipku (ona s trokutom u korjenu koja se spaja na osovinu motora) i pomoćnu, koja omogučuje horizontalno kretanje same metlice. Cijeli sklop (dakle oba držača i priključak za morot skije) je spojen s motorom tako da se na livoj strani unutarnje stjenke DNNS-a otvori maleni četvrtasti otvor i u njiga stave ona dva nosača/šipke. Naravno, ostavite otvora i za kretanje (gore-dole).
Šta se tiče poklopca, ovo sivo označeno i crvenom porubljeno je pločica koja se sravlja s unutarnje strane poklopca (dakle, sam poklopac nije ravna ploha ). To napravite od styrena. Primjetite da unutarnji kutevi nisu isti tj da je jedan pravi kut, a drui je kružnog oblika.   

Šta je tiće samog meteo senzora, njih ima nekoliko oblika,  tj oni dio koji se izvuče iz stacionarnog djela je u nekih tenkova drugaćiji. Na slici su dva osnovna modela, stim da čete ovog livog morat odokativno izradit. Šta se tu pak tiče one spuštene verzije, njena visina je ukupno 12mm, tj onih 0.5mm je debljina čepa koji se stavlja na vrh statičnog djela.
Isto tako, oba vrha meteo senzora na vrhu (svjetlo sivom bojom obojano) imaju malene ˝propele˝ za mjerenje brzine vjetra koje možete napravit od mrežice.

I još nešto, promjer je metea 4.5mm, centralnom djelu to je 2.5mm a na vrhu je 3mm. Sam čep je promjera 5mm i visine 2-2.5mm.


* meteo2.jpg (66.67 KB, 853x509 - viewed 157 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #37 on: May 20, 2010, 11:09:47 am »

  Da, dobra opaska. Nisam ni riči reka o sklopivon meteo senzoru. Potrudit ću se ovih dana sakupit nešto informacija i o tome.
Hvala na ideji!
U među vremenu evo slika glave meteo senzora:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
 

(izvor: www.paluba.info)


* cossm270.jpg (23.07 KB, 177x457 - viewed 174 times.)

* pester09_232009.jpg (207.45 KB, 700x467 - viewed 173 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #38 on: May 20, 2010, 11:11:50 am »

Izgleda da sam falio oko kablova prednjih farova, pa ću to evo ovde ispravit, a predhodni post s objašnjenjem izrade istih modificirat. Kako sam proučavao neke slike kablovi bi trebali biti napravljeni ovako:
Prvo šta radimo je to da odstranimo 5mm (od noge zaštitnog kaveza fara) več unaprid otisnutog kabela, kao i sve ispred tog mjesta (isti taj kabel se iz nekog razloga produžuje do prednjeg blatobrana-što je netočno).
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kao šta vidite, to su kablovi na obje strane bliži bočnim blatobranima (ovde označeni zelenim markerom)

Posli sljedi bušenje rupe za kabel kojeg morate napravit iste debljine kao i več postojeći kabel
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I naravno, savit ga na poziciju, a potom skratit, pa tek onda probat kako stoji i na kraju ga zalipit sa superom (namjerno pokazujem livu i desnu stranu da vidite kako izradit odmah na obje strane)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Kad je to gotovo, napravite dva osigurača kao one sa kupole, s tim da ih na dnu pomoču skalpela izrežite da dobiju maleni ˝v˝ utor u koji poslje stavljate i lipite bakrenu žicu (tanju od onog glavnog kabela)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nakon toga sljedi instalacija tih osigurača na mjesto, a kada se oni osuše, tek tada savijate žičice na njihova mjesta (za farove to je, gledano od straga, donji livi ugao/kut).
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 01.jpg (68.51 KB, 640x480 - viewed 153 times.)

* 02.jpg (67.17 KB, 640x480 - viewed 167 times.)

* 03.jpg (77.88 KB, 640x480 - viewed 158 times.)

* 04.jpg (76.33 KB, 640x480 - viewed 149 times.)

* 05.jpg (76.89 KB, 640x480 - viewed 158 times.)

* 06.jpg (70.67 KB, 640x480 - viewed 163 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #39 on: May 20, 2010, 11:15:38 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovako, pomoću Palube sam doznao:
˝sklopivi nosač meteosenzora je bio ugrađen na 55 tenkova prve serije tenka. U Kraljevo je bilo isporučeno 47 komada tog tenka. Ostalih osam tenkova su bili oko Banja Luke i jedan u SSSR-u, ali je kasnije vraćen. To ti je za tenkove sa preklopivim nosačem meteosenzora˝ - citat ˝vladimir_16˝
To je vidljivo i na slici, 21112 je M-84 prve generacije iz 1985.
Šta se tiče samog senzora izgleda da je visinski nešto malo više postavljena glava tako da na onih 20mm ekspandiranog standardnog teleskopskog morate dodat barem još 2mm.
A šta se tiče pak evidencijskog broja tenka, ima za ove sklopive meteo, izbor od 21062-21112, ima nešto i par brojeva ispred. Ako bude tribalo, slobodno pitajte.


* meteosenzornapreklop.jpg (28.46 KB, 640x427 - viewed 153 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #40 on: May 20, 2010, 11:17:35 am »

Daljni tjek izrade ide malo u detalje:
pravo par vida/vijaka po prednjem djelu tjela tenka (označeni crvenim strelama)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A onda usis za ulje (ili šta već, sad san zaboravija ) koji u M-84-ki nema poklopac, dok u nekih (dakle, ima i 72-ca bez tog poklopca) T-72 ga ima. Zvezda se odlučila na ovu drugu varijantu, pa je potrebno odstranit taj poklopac (označem ˝x˝-om)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prije nego ga odstranite, izmjerite mu dimenzije (0.95x0.58cm).
Kad ste ga odrtranili sljedi malo zeznutiji dio, naime, poklopac motora nije skroz točno urađen, tj fali jedan prednji dio pa ga je potrebno izradit os styrena. Zašto je to teško? Jer ima nekoliko stvarčica koje treba uklopit u taj dio (tj taj dio izbušit na točna mjesta da bi mogli stajat bez da ih skidamo). (bila ploča je styren debljine 0.33mm)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U doljnjem djelu slike se vidi kako sam spojio žicama one siprekidane vodove po šasiji. Nije neki velik posal, al radi razliku. Stražnja žica viri (doljnji livi kut slike) jer treba doč u spoj za rebraste cijevi od bačava na stražnjem djelu, a njega ču kasnije izrađivat.


* 01.jpg (43.13 KB, 635x480 - viewed 177 times.)

* 02.jpg (77.68 KB, 640x480 - viewed 166 times.)

* 03.jpg (60.4 KB, 636x480 - viewed 158 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #41 on: May 20, 2010, 12:29:45 pm »

Malo detalja.

Na onoj slici meteosenzora je model A20XMBL. To je dvoosni meteosenzor koji mjeri vjetar u dvije ose. Koristio se na preklopnim meteosenzorima.  Dakle, prva serija, Kraljevo uglavnom. Maksimalna brzina vjetra je 40 m/s.

Na meteosenzorima na uvlačenje koristi se model A10XMB koji ima manji kavez, jer ima samo jedan senzor vjetra. Maksimalna brzina vjetra koji mjeri je 25 m/s.

Na zadnjim tenkovima proizvedenim u SFRJ koristio se meteosenzor proizveden u Institutu za fiziku Zemun i bio je smb boje. Ovi prethodni bili su crne boje.

Na prvim komadima prije prve serije bio je meteosenzor A20XMBL(pa još neko slovo) koji nije imao sve regularne karakteristike (linearnost, tačnost, neovisnost temperature od vjetra itd). Bio je na malom nosaču sa gumenom amortizeru. Na zahtjev Petra Vaskovića, mr, puk, VTI, itd, koji je mjerio uticaj opstrujavanja vazduha oko tenka i uticaj vjetra na tačnost meteosenzora zavisno od njegovog položaja meteosenzor je izdignut na onaj duži preklopivi nosač.

Na drugoj seriji pojavio se teleskopski nosač meteosenzora za koji ne mogu reći da je idiotluk, glupost ili nešto slično. To je najveći kretenluk i sramota u istoriji tenka M84. Zbog ovoga nosača izgorilo je oko 200 meteosenzora. Bolje da ne pričam dalje. Samo da kažem da sam o tome 1988 godine napisao elaborat od oko stotinjak stranica. Glupi VTI i nakon toga nije ništa učinio. Tek sam nedavno na onim slikama sa Sajmišta vidio da TRZ Čačak nudi modifikaciju nosača meteosenzora, uz nekoliko mojih ličnih rješenja na tenku.

Pozdrav

Vlado
Logged
kamaz
desetar
*
Offline Offline

Posts: 136


« Reply #42 on: May 20, 2010, 03:20:05 pm »

Da, fascinantno. Ali, ako pogledamo Abramsa i njegovu mjernu napravu za brzinu vjetra (središnji dio na stražnjem djelu kuple), on je oklopljen (nije na ˝štapu˝ ka oni preklopni meteo na M-84-ki kojeg uz malo sreče moš prelomit iz snajpera) i isto kao i preklopni meteo s M-84-ke se može oborit i uspravit. Doista me čudi zašto su išli na verziju uvlačenja.

Nego ako mogu pitat, ima jedno pitanje oko meteo s.: tko i kako je otklanjao kapu/čep na vrhu teleskopskog senzora? Ili bi sam senzor to otklonio kada bi izlazio van?

I drugo pitanje, one malene kukice poviše bacača dimne zavjese na pradnjem djelu kupole (kao maleni ˝u˝-ovi), jesu li sve verzije M-84-ki to imale?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #43 on: May 21, 2010, 12:16:05 am »

Kamaz, ovo je delo ruku nekog tvog kolege.
Ima dve - tri godine kako sam naleteo na njih na netu.

Pošto sam laik za makete uopšte, šta kažeš i koju ocenu daješ ovoj četvorci u sastavu Maledonskih oružanih snaga.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Meteo senzor mu nedostaje, kao i mnogi drugi detalji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

I pored ovih nedostataka, šta kažeš, neko tvoje mišljenje o maketi tenka M-84 u celini.
Autor mi nije poznat. Možda ćeš ti znati o kome je reč, pa ne bi bilo loše navesti i to.



* tenk-1.jpg (45.62 KB, 800x675 - viewed 137 times.)

* tenk-2.jpg (31.63 KB, 799x464 - viewed 153 times.)

* tenk-3.jpg (26.9 KB, 799x391 - viewed 152 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #44 on: May 21, 2010, 08:07:39 am »

Meteosenzor se uvlači i izvlači pomoću sajle koja završava sa drškom iza DNNS-2. Unutar nosača ima spiralna opruga koja ga izbacuje vani. Unutar spirale je kabal (oznaka kabla 7SUV) ili kako smo ga zvali kabal P17 koji ima manji radijus spirale te se nalazi unutar spiralne opruge koja diže vani meteosenzor. Veoma je čest slučaj da kabal upadne između spiralne opruge te opruga ošteti (uštine) kabal. Vremenom, a pošto je nosač MS pun vode, kroz kabal počinje da ulazi voda i polako se slijeva u panel komandira kojeg puni vodom. Uglavnom sam bušio panel komandira u sklopu sa njegovim nosačem da ova voda izađe. Ako ne mogu spriječiti da uđe, onda joj mogu dopustiti da izađe. itd A još podatak da napajanje MS ide bez osigurača. Dakle pogodiš snajperom MS, a ono izgori pola instalacije tenka, a što se događalo. Na verzijama koje sam ja prepravljao ima osigurač na liniji napajanja MS. Nažalost, na sastancima u VTI-u sam im *ebo mater, i slično, ali budali ni u glavu ni u *uzicu.

Ima još toga, ali bolje da ne pričam. Ko zna dokle bi to došlo.

Kad smo već kod MS samo da napomenem da se gornji lim na kavezu MS ne može bušiti burgijom. Tvrdoća lima je ogromna. Pravio sam neku test opremu od jednog MS i lim sam bušio erozimatom. Burgija nije mogla.

Pozdrav

Vlado
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.