PALUBA
March 28, 2024, 07:37:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: ECDIS - Elektronska kartografija  (Read 68757 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #15 on: May 07, 2010, 06:52:10 pm »

Pitanje: Da li su karte smeštene na kartice slične kao kod GPS uredjaja, te se menjaju kako se menja područje plovljenja, ili se koristi neki drugi način?
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #16 on: May 07, 2010, 06:58:52 pm »

Postoje interna i spoljna memorija ECDIS racunara. Navika je da se sve potrebne azurirane karte unesu na internu memoriju, a da se kopije istih stave ili na CD (poslat od strane Hidrografskog instituta) ili na USB flash memoriju, radi povecane sigurnosti u slucaju gubljenja podataka na samom racunaru.
Neretko se desi da u toku navigacije brod bude obavesten o eventualnim novim azuriranjima, koje se mogu vrlo brzo i lako uneti preko USB-a na ECDIS...  
« Last Edit: May 07, 2010, 07:17:00 pm by Orion » Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #17 on: May 07, 2010, 07:07:46 pm »

Na brodove kog ranga se ugradjuje ovakav sistem? Korvete, fregate i veći, ili ?
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #18 on: May 07, 2010, 07:16:13 pm »

Ne ne, ovaj sistem je trenutno u italijanskoj RM zastupljen na gotovo svim brodovima, cak i pomocnim (izuzev luckih remorkera). Isto vazi i za vecinu brodova trgovacke mornarice.
U sustini nije skupa instalacija i odrzavanje samog sistema, radi se o najjednostavnijem racunarskom softveru, koji se instalira preko CD-a, na neki terminal kao oni sa slika na pocetku teme. Nakon instalacije je potrebno povezati i sinhronizovati ECDIS sa GPS uredjajem na brodu, i gotovo! Smiley
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #19 on: September 11, 2010, 08:26:02 pm »

Elektronske karte
GIS-geografski informacijski sistem geografskog kodiranja orjentacjonih podataka omogućio je izradu digitalnih karata, čiji je proizvod, a za potrebe elektroničke navigacije i elektronička navigacijska karta.
Upotreba tih karata rapidno raste zbog lakšeg arhiviranja i kompatibilnosti sa svim instrumentima za navigaciju (GPS,radar, žiro kompas, dubinomjer..) Sa njihovom upotrebom u svakom trenutku je poznata prava pozicija, prošle pozicije su memorisane, unaprjed se planira plovidba i točke promjene kursa, pokazuju više detalja…
Analogni podatki mogu biti zapisani na dva načina.
-rasterski u obliku podataka na registarskoj adresi , naime matrica memo čelija je podjeljena na stupce koji su podjeljeni na piksele, i od tog broja je na displeju račinala određena rezolucija.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
-vektorski u obliku određenih kordinata  koje u kordinatnom sastavu određuju položaj informacije u matrici memo čelija računara. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
S obzirom na način digitalnog prikaza koriste se dvije vrste karata rasterske elektronske karte  i vektorske elektronske karte.
Rasterske karte su reprodukcija klasične navigacijske karte, obično dobijene skeniranjem postojećih navigacijskih karata. Zumiranjem se ne povečava broj detalja, već se samo bolje vide pojedinosti.  U praksi se skeniraju detaljnije karte pa se spajaju. Rasterske karte, kao kopije navigacijskih karata imaju različite datume zasnovane na nekom od geodetskih sistema ( datum je skup parametara, kojim se definira položaj ishodišta,mjerilo i orjentacija kordinatnog sistema obzirom na Zemlju i uključuju i definiciju elipsoida kao matematičkog oblika zemlje, npr. Hidrografski institut u Splitu izrađuje karte bazirane na elipsoidu Bassela 1842 sa referentnim meridijanom Beča,greške u odnosu na WGS 84 su sve veće što se udaljujemo od tog meridijana, on prolazi preko otoka Kaprije blizu Šibenika) [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Vektorske karte značajno se razlikuju ,vektorskom analizom ispisuje obrise obala i sve sadržaje područja na koga se odnosi karta.Ona koristi stoti dio memorije rasterske karte, zumiranjem se dobija veči broj detalja, sadrže veči broj podataka . [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Podaci su upisani u više slojeva,obično osam , koji su neodvisni jedan od drugog.
Podatke je lakše ažurirati umetanjem medija vanjske memorije (CD, disketa, USB..)
Vektorske karte koriste međunarodni standard WGS 84, uglavnom jer i GPS koristi taj sastav.
Recimo kod rasterske karte koje koriste US standard NAD 27, i vektorske karte istg proizvođaća koje koriste WGS 84 razlike u poziciji mogu iznositi i više stotina metara.


* vector 1 400x200-1.jpg (35.5 KB, 400x200 - viewed 436 times.)

* vector 1 400x200.jpg (29.24 KB, 400x200 - viewed 454 times.)

* raster.jpg (232.96 KB, 612x678 - viewed 361 times.)

* vector.jpg (178.42 KB, 607x678 - viewed 357 times.)
Logged
nyupnik
Prijatelj foruma
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 932


« Reply #20 on: September 12, 2010, 04:08:20 am »

...

Treba napomenuti da i pored napretka tehnologije, Zakon (IMO SOLAS konvencija - International Maritime Organization, Safety Of Life At Sea) nalaze OBAVEZNO posedovanje na brodu i tradicionalnih nautickih karata. ECDIS moze da se koristi samo kao pomocni sistem, dok je klasicno ucrtavanje pozicija, azuriranje, itd. obavezno kao primarni sistem navigacije. Sa druge strane neki "korisnici" (obicno se radi o civilnim jahtama), mogu da koriste ECDIS i kao primarni sistem za navigaciju, ali uz njega moraju da imaju na brodu jos jedan takav sistem, sto bi znacilo da moraju da imaju dva terminala ukupno.

...

Ovo kaže SOLAS od 1. 7. 2009.:

"All ships irrespective of size shall have:

...

.4
nautical charts and nautical publications to plan and display the ship’s route for the intended
voyage and to plot and monitor positions throughout the voyage; an electronic chart display and
information system (ECDIS) may be accepted as meeting the chart carriage requirements of this
subparagraph;

.5
back-up arrangements to meet the functional requirements of subparagraph .4, if this function
is partly or fully fulfilled by electronic means"

Po ovome što piše, ECDIS itekako može biti primarni sustav za navigaciju, pod uvjetom da ima odgovarajući backup (puni set važećih karata ili još jedan nezavisni ECDIS, ne npr. set digitalnih karata).
Po ovome, klasično ucrtavanje pozicija, ažuriranje, itd. NIJE obavezno kao primarni sistem navigacije.

Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #21 on: September 12, 2010, 07:09:49 am »

Po SOLAS-u, regulation V/19.2.1.5

                 glavni sistem                                                               back-up                    -
                __________________________________________________________________________________
          
                 ECDIS , koji radi u ENC modu                                         Ili drugi ECIDIS, koji ima posebno
                                                                                                napajanje i
                                                                                                data input, koji radi u ENC modu,
                                                                                                ili
                                                                                                Klasična karta ispravljena za putovanje
              ___________________________________________________________________________________

                ECDIS,koji radi u RCDS modu(rasterske karte)                    Klasična karta ispravljena za putovanje

Znači kao rezervni način u slučaju pada primarnog sistema,mora u svakom trenutku biti moguć prelaz na drugi sistem,
tako da trenutno možemo nastaviti radnje na drugom sistemu, sa poznatim parametrima.
Ako ECIDIS radi u ENC modu,sa vektorskim kartama, drugi sistem može biti nezavisni ECIDIS, nezavisnog napajanja,
sa svim nezavisnim ulazima podataka, uslov je da i on radi u ENC modu. Znači u tom slučaju nije potrebno voditi navigaciju na klasičnoj karti.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #22 on: September 12, 2010, 09:02:39 am »

NATO aliansa upotrebljava ECDIS po standardu NATA za vojne brodove 1999, STANAG 4564, WECDIS,koji nije u potpunosti u skladu sa specifikacijama za ECDIS. Ima dodatne slojeve i podatke vojnih izvora i dopunske podatke hidrografskih instituta.
Nije mi poznato kako je kod njih regulisano istovremeno vođenje navigacije na klasičnoj karti, vjerovatno to nije isto riješeno kao na brodovima trgovačke mornarice.
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #23 on: September 12, 2010, 10:18:38 am »

Integrirani navigacijski sistemi
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Podrazumjevaju više mogučih kombinacija povezivanja navigacijske opreme i programskih paketa za usklađivanje svih potrebnih parametara navigacije. Mogu biti složeni na više načina od različitih komponenti ali generalno objedinjuju sva raspoloživa sredstva na brodu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Računalo procesor i mreža nadziru protok informacija koje dobijaju od raznih komponenata sistema. Svi ti podaci su integrirani u elektronsku kartu.
Elektronska karta je najvažnija komponenta integriranih navigacijskih sistema i prilagođena je upotrebi sa ostalim navigacijskim sredstvima i sistemima, GPS-om i DGPS-om,radarom žiro kompasom, dubinomjerom, brzinomjerom, hiperbolnim sistemima za navigaciju..Recimo karta može biti sinhronizovana sa radarom i slika se usklađuje automatski promjenom dometa.
Sistem elektronske karte koji je nastao na standardima IMO je ECDIS.
Integrirani sistem može koristiti elektronske karte raznih proizvođača , ali  ako se koristi sistem ECDIS on mora pokazivati minimum podataka koje je propisao IMO i Međunarodna hidrografska organizacija. Podaci su navigacijski,hidrografski informacije o lukama, o plovnim putevima, obrisi obala i ostale topografske podatke.
U sistemu ECDIS propisano je da se na displeju istovremeno sa koristnim informacijama prikazuje i navigacijska situacija, pozicija, brzina,  kurs, vezano za izbjegavanje sudara CPA i TCPA te sva situacija oko broda, dubine, obalne stanice..
Poseban monitor ili okvir na displeju pokazuje podatke u alfanumeričkom digitalnom obliku, dok se na moditoru pokazuje cjelokupna navigacijska situacija.
ARPA je uključena u integracijski sistem. Tehnički je to riješeno da se slika radara prenosi na displej elektronske karte u istom mjerilu. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Najviše korišteni sistemi su ECDIS, RCDS i ECDIS/RCDS(Raster Charts Display Sistem) Raster sistem RCDS manje je u upotrebi.
U sisteme je uključen i AIS(Automatic Identification System) i VDR(Voyage Data Recorder) nešto kao kod aviona crna kutija.

Ne treba miješati profesonalne sisteme sa komercijalnim za manje brodove i jahte, to je posve druga priča.


* DSCF4461.JPG (72.34 KB, 800x385 - viewed 345 times.)

* integrirani komandni most 716x267.jpg (25.91 KB, 716x267 - viewed 337 times.)

* http---www.raytheon-anschuetz.com-data-media-products_downloads-55-file_0-integrated_bridge_system-ibs.pdf - Adobe Reader.jpg (16.97 KB, 230x172 - viewed 419 times.)
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #24 on: September 12, 2010, 06:20:56 pm »

Sperry-jev integrirani navigacijski sistem
-komponente [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


-izgled komandnog mosta [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Desktop.jpg (62.74 KB, 800x450 - viewed 375 times.)

* INTEGRALNI SISTEM 697x325.PDF - Adobe Reader.jpg (82.33 KB, 697x325 - viewed 261 times.)
Logged
Orion
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 578



« Reply #25 on: September 14, 2010, 12:11:22 pm »

Svaka cast na postovima! 
Logged
pedjamne
desetar
*
Offline Offline

Posts: 102


chief


« Reply #26 on: February 16, 2011, 01:19:10 pm »

Dobro je to u teoriji,ali a praksi i u živo gvardija  zgleda ovako


* na mostu gvardija.png (465.27 KB, 794x263 - viewed 216 times.)
« Last Edit: February 16, 2011, 01:30:35 pm by pedjamne » Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #27 on: February 16, 2011, 02:17:06 pm »

Na preveliku ste tonažu otišli, moram se i ja uključit.

Plovim na malim brodovima (jedrilicama) cio život i odmalena sam naviknut na sve oblike klasične navigacije. Iako je generalno na Jadranu navigacija izrazito jednostavna i u najvećem dijelu obalna, volim koristiti sekstant. Imam svoje rutine pripreme karata, rada sa kartom u raznim uvjetima (dan/noć, lijepo/loše vrijeme...), rada sa kartom u kabini  i u kokpitu, sam ili sa posadom...

Još 90-ih sam prvi put koristio GPS na brodu, više kao kuriozitet koji sam ja "provjeravao" prema klasičnim navigacijskim sredstvima i metodama no tada još nisam bio spreman potpuno se pouzdati u elektroniku. Vjerojatno nije bilo realnih razloga no jednostavno volim kako sam naučio i bolje mi nije bilo potrbno.

Prvi put sam se u potpunosti oslonio na GPS 2002. u plovidbi od južne Italije do Bejruta. Kako je planirana ruta bila samo manjim dijelom obalna, preciznost i pouzdanost su bile vrlo važne. Koristili smo dva ručna GPS-a, jedan pomorski, u izoliranom gumiranom kućištu i jedan najjednostavniji model koji nije ni predviđen za pomorske uvjete. Napminjem da se radi o klasičnim GPS uređajima bez karte, dakle i dalje smo ovisili o klasičnim pomorskim kartama. Kako se radilo o različitim proizvođačima i različitim kvalitetama uređaja, nisu se uvijek poklapali ali razlike nisu bile značajne. Naravno, ja sam na početku provjeravao poziciju i sekstantom dok se nisam uvjerio koliko je GPS u realnim uvjetima precizniji i lakši za uporabu (doduše, ja i dalje nosim sekstant i volim rditi s njim ali realno, za tim više zaista nema potrebe). Samo da napomenem da je onaj marinski GPS krepao pred sam kraj putovanja, ušla kondenzacija kroz odlijepljenu gumenu navlaku. Onaj drugi, najjedonstavniji Garmin Etrex, dan-danas besprijekorno radi, nadživio je u međuvremenu i jednog Magelana koji je, navodno, bio barem dvije klase bolji i pouzdaniji i tobož pomorski.

Danas za sve redovne potrebe koristim isključivo GPS, sekstant vadim samo kad mi dođe malo volja za mentalnu gimnastiku. Ili ako nekom nadobudnom kretenu moram dokazat da je pomorstvo postojalo i prije GPS-a  Grin

Probao sam i elektronsku kartografiju. Prije nekoliko godina dobio sam na 2 tjedna jedan ručni kartografski, probao ga i zaključio da je to jako lijepo, precizno, u nekim stvarima zgodnije od karte ali ja i dalje više volim kartu i vjerojatno će to ostati nepromjenjeno dok god plovim.

Nosim na brodu pristojnu zalihu baterija, ali i da sve krepa - opet me nije puno briga.

Samo u jednoj stvari zaista priznajem ogromnu i neprocjenjivu vrijednost i potpunu nezamjenljivost GPS-a: kad  negdje uploviti noću, naročito po lošem vremenu. Svjetlosno zagađenje obale postalo je toliko da je izrazito otežano uočavanje obalskih svjetala i tu GPS zbilja para vrijedi.
Logged
pedjamne
desetar
*
Offline Offline

Posts: 102


chief


« Reply #28 on: February 16, 2011, 02:50:02 pm »

Danas na kontejnerašima nemaš kad zaspat, sve digitalizacija...Kad je čovjek bez stresa, manovri, naljepše je radar-obalna navigacija, dva azimuta - pozicija na karti! A ako je čovjek od volje, izađe na krilo mosta i snimi azimut na ponavljaču, GPS da potvrdi (kako nijesam zaboravio i kako sam pametan ) i opušteno.
« Last Edit: February 21, 2011, 03:06:18 pm by leut » Logged
pedjamne
desetar
*
Offline Offline

Posts: 102


chief


« Reply #29 on: February 17, 2011, 10:15:55 pm »

ECDIS-PDF FILE
http://www.pomorci.com/Propisi/1-20/Standards%20for%20Electronic%20Chart%20s%20(ECDIS).pdf
« Last Edit: February 17, 2011, 10:25:27 pm by pedjamne » Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.