PALUBA
March 28, 2024, 04:38:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2]   Go Down
  Print  
Author Topic: Srpska vojska nepoželjna na paradi u Moskvi  (Read 7084 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
80sBoy
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 321



« Reply #15 on: May 10, 2010, 09:31:51 am »

Gledao sam paradu i koliko sam mogao da primetim sem bivsih republika (ne svih) SSSR-a jedino su ucestvavali poljaci,englezi i ameri u defileju.Zanimljio je da su tu nasao i sin Gerja Pauersa pilota oborenog U-2 iznad Sverdlovska,i dao izjavu za RT.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #16 on: May 10, 2010, 12:23:35 pm »

Poenta je da su oni bili u paktu sa Hiterom.
Да, али има и ту разлике. Тај пакт се звао Пакт о ненападању. Совјети и немци су договорили о интересу у Пољској и поделили је. Иначе су совјети узели део где су већина били украјинци и белоруси, и који је Русија изгубила после грађанског рата.

Са друге стране, енглези и французи су немцима пустили да уђу са војском у Рајнску област, раскомадају Чехословачку, припоје Аустрију. Чак и кад су немци напали Пољску, савезници нису напали Немачку (иако су објавили рат и били јачи на граници).

Tačno tako "Pakt o nenapadanju" i ko je onda i započeo WW II?
To je jako dobro pitanje.
Jugoslavija sigurno nije.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #17 on: May 10, 2010, 05:33:10 pm »

Gagi@:

Има битне разлике између понашања Француза и нас. Французи су своје колаборанте и квислинге, нешто послали у бувару, нешто мало стрељали, а понајвише "ошишали на нулу". И нису дозволили да се они хвалишу тиме да су бранили демократију и Француску од комунизма.И данас су они за велику већину њих то што су и били августа и септембра 1944. И данас је у Француској маршал Петен (иначе херој из 1. светског рата) квислинг. Нема ни једне позоришне, филмске и друге културне манифестације или јавног друштвеног догађаја у коме се је он позитивна личност.  Е код нас није тако. Недић није био квислинг већ је "у интересу заштите српског народа би приморан на сарадњу са окупаторским власти (па мора неко)". Чак ни Љотић "није био тако лош него га ми нисмо разумели", а и борио се против комуниста. Покрет Драже Михајловића је можда декларативно био антифашистички, али је у пракси , посебно на територијама изван Србије то  био врло мало. Дража је изабрао да се повлачи заједно са Немцима.

Оно што Русима посебно боде очи је то што смо споменике њиховим војницима (а највише их је на територији Сребије) запустили и оскрнавили (сад се мало дотерују и поправљају). Ко по Србији, посебно у Београду избриса имена совјетских (руских) ослободилачких генерала и ратних хероја. Французи?
Logged
GAGI
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 193



« Reply #18 on: May 10, 2010, 06:23:08 pm »

Дража је био несумљиви антифашиста, на жалост признатији у свету него код нас. Друга је ствар што идеолошки Русима није ишао под капу.
Боље да више не идемо у ОТ...
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #19 on: May 10, 2010, 08:12:57 pm »

Draža Mihajlović je bio prvo antikomunista, pa tek onda antifašista. Ako izuzmemo pojedinačne časne slučajeve iz 1941. i ranog perioda 1942. - veći deo ostatka rata njegove jedinice su više sarađivale s okupatorom, nego što su se borile protiv njega. To je činjenica od koje ga neće oprati pred sudom istorije ni američka medalja, ni članci u NewYork Times-u. Nažalost, propustio je svoju priliku kad ju je imao. Čekao je previše.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #20 on: May 10, 2010, 08:16:11 pm »

И у Пољској "Земаљска армија" (некомунистички покрет отпора) је још мање био по вољи Русима (неки су и страдали  после ослобођења) али Пољаци нису изабрали да се повлаче са Немцима и успут ратују против Руса. Борили су се срчано и до краја против Немаца. То је тада било питање опредељења - за и против Немаца,  не идеологије.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #21 on: May 10, 2010, 08:18:16 pm »

Momci, držite se topica, i ne mešajte politiku i zabranjene teme na Palubi (po točki 11).

Hvala
LPB
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #22 on: May 11, 2010, 05:44:29 am »

Mislim da na palubi nebi trebalo biti govora o politici pogotovo ne veličanja upitnih vrjednosti.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #23 on: May 14, 2010, 10:44:01 pm »


НАША МАНИЈА ВЕЛИЧИНЕ
Војска Србије није била на паради у Москви јер то званично није ни затражила

Постоји ли неки виц, а да у њему актери обавезно нису Американац, Рус и Србин? Мислим да нема, нисам чуо за неки виц у којем би протагонисти били Немац, Кинез, и, на пример, Италијан. Само две суперсиле и Срби. То је наш преовладавајући однос према стварности. И то нам се понекад обија о главу. Као сада поводом велике војне параде на Црвеном тргу у Москви. Војска Србије није позвана на параду и то је код нас дочекано скоро као увреда, изречено је много бесмислица о томе зашто нисмо позвани, а то смо заслужили. Најкраћи одговор јесте да Србија званично није ни затражила да њена војска буде присутна на паради поводом 65 година од победе над нацизмом и фашизмом.

У амбасади Србије у Москви проверио сам да ли је било наших захтева да војници Војске Србије промарширају Црвеним тргом? Одговорили су ми да није. Како су у међународним односима формалности и протокол некада важнији и од суштине, онај ко је очекивао да ће Руси нас позвати, а да их ми претходно лепо не замолимо и да то ураде, тај сматра да смо ми Американци, Французи или Британци, и тај очито још увек размишља у категоријама вица са почетка овог текста.

Истина, Југословенска армија је крајем 1945. године била четврта по снази савезничка армија у Европи, имала је око 800.000 бораца што значи да је била и бројнија и снажнија од Де Голове армије. Али те војске и те државе више нема, а правни наследници су заправо сви, од Триглава до Вардара. Истина је да је српски народ платио највећу цену у борби против фашизма и нацизма на југословенским просторима, да је поднео највеће жртве, али је и болна истина да су после 5. октобра 2000. године улицама у Београду и у Србији, које су носиле имена генерала Црвене армије, а који су учествовали у борбама за ослобођење Београда и делова Србије, промењена имена. Сада су имена враћена, али не и истим улицама, већ тамо негде у Угриновцима и ко зна где још по периферији. А у центру Беча постоји споменик војницима Црвене армије који су учествовали у борбама за Беч. Никоме у Аустрији и не пада на памет да то мења, сваке године на дан уласка трупа Црвене армије у Беч, градске власти полажу цвеће и венце на тај споменик. Јер, Црвена армија се и у Бечу борила против нацизма и фашизма, а не за комунизам. Паметни Аустријанци.

Како су Руси схватили наше ситне и провинцијске потезе можемо само да замишљамо. Поистоветити комунизам и борбу против нацизма и фашизма могу само идеолошке догмате са опасном историјском амнезијом. У Русији је Други светски рат назван „великим патриотским ратом” и око тога нема спора на унутрашњој политичкој сцени данашње Русије. Иако је и Русија у време тог великог отаџбинског рата имала колаборационисте који су ратовали на страни Вермахта: од генерала Власова до целе две дивизије Вермахта попуњене искључиво бившим руским ратним заробљеницима, али и добровољцима. Никоме данас у Русији ни на памет не пада да те колаборационисте сврстава у неки антифашистички покрет, јер ето они су као морали да пуцају у Црвену армију чији је главнокомандујући био комунистички диктатор Стаљин. Те врсте историјских „нијансирања” нема данас у Русији ни у интелектуалним круговима који нису „заљубљени” ни у Путина ни у Медведева. Москва такве покушаје једноставно назива покушајем ревизије резултата Другог светског рата. И када ми у Србији и у Београду променимо имена улица руских генерала Москва то тумачи нашим покушајем ревизије резултата Другог светског рата, покушајем да се прикрије читав један део историје.

О разлозима слабе или скоро никакве војне сарадње између Србије и Русије могла би се написати књига. Београд оптужује Москву да скупо наплаћује школовање наших официра у Русији, док ми школујемо руске официре бесплатно, из Београда долазе оптужбе да је са руске стране било покушаја да се у ремонтоване „мигове-29” угради неадекватна и половна опрема, у Москви ми кажу да то није истина и подсећају ме на случај „падобрани за катапултирање пилота из мига-29”, односно ко је хтео да се у ремонтоване „мигове-29” уграде половни румунски падобрани уместо оригиналних руских. Када сам запитао зашто нам не продају резервне гуме за „мигове-21” и „мигове-29”, које немамо већ пуних годину дана, одговорено ми је да су нам нуђена три комплета тих гума. Бесплатно. Ко сада ту говори истину, а ко не, заиста не знам.

Мирослав Лазански
[објављено: 15/05/2010]
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #24 on: May 18, 2010, 06:25:57 pm »

Slovenija, Hrvatska, BiH, Srbija, CG i Makedonija su mogle napraviti jedan omanji postroj i sve bi bilo OK. Jest da se u svih redom može naći i pobijednika i poraženih, ali - kao da tko to više broji ...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #25 on: May 18, 2010, 06:35:00 pm »

Dok bi se svi mi dogovorili moj Patriote, stigla bi proslava 100 godina od pobede nad fasizmom. Cheesy Cheesy
Znaci vreme ja da pocnemo sa pregovorima za ucesce u proslavu stogodisnjice pobede nad fasizmom. 
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #26 on: May 19, 2010, 08:31:20 am »

Dok bi se svi mi dogovorili moj Patriote, stigla bi proslava 100 godina od pobede nad fasizmom. Cheesy Cheesy
Znaci vreme ja da pocnemo sa pregovorima za ucesce u proslavu stogodisnjice pobede nad fasizmom. 
Potpisujem tvoj sarkazam, no mislim da bi se dogovorili u pet minuta (ako bi Rusi dali zeleno svjetlo). Uostalom, najvažnije je da se dvoje dvogovori ...  Wink
Logged
Pages:  1 [2]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.