PALUBA
April 25, 2024, 04:58:24 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 17   Go Down
  Print  
Author Topic: MG-42  (Read 100842 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #30 on: August 05, 2009, 04:39:31 pm »

sama promena cevi na M-53 je jednostavna da ne može biti jednostavnija. Imaš jednu ručku sa desne strane cevi, ispred ručice za zapinjanje zatvarača, gurneš je unapred i cev je slobodna. Tada je uzimaš sa azbestnom rukavicom i stavljaš novu cev. pomoćnik nišandžije je, sem municije, nosio i dve rezervne cevi u posebnoj futroli.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ovako izgleda kada je spremna za vađenje


* mg4204.jpg (33.85 KB, 640x350 - viewed 438 times.)
« Last Edit: January 19, 2010, 03:49:10 pm by trpe grozni » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #31 on: August 08, 2009, 04:48:38 pm »

А бити помоћник на ПМ М-53, и вући те две кутије за муницију (наравно када су пуне), чак и са маневарском муницијом било је право мучење. Добијеш и неки кожни ремник да их прикачиш, али џаба. Ма, чак и када су празне тегле руке и убијају по ногама. Ко није пробао не зна о чему причам. А још у варијанти митраљеза, када ти увале постоље (тешко преко 20кг) тад си га наје... Одлично "исправља" кичму, посебно после 20-так километара пешачења. Творац "Космодиска" је био помоћник на М-53. Наравно, шалим се.

Ипак, изванредно оружје. Постоље ме је увек одушевљавало због могућности да се подеси кошење по правцу, а посебно дубини. Кад га добро "уракљиш", тј. подесиш, ко уђе у ту просторију готов је. Увек сам се чудио како су још пре 70 година то Немци смислили.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #32 on: August 08, 2009, 05:23:17 pm »

Nosao sam postolje na nastavi iz NNG, ostao mi je u "lepoj" uspomeni. Sam mitraljez M53 mi je ostao u toliko lepoj uspomeni da sam na ispitu iz NNG kod puk Ožegovića dva puta vraćao kombinaciju i izašao na komisiju, a sve zbog toga što sam oba puta izvukao kombinaciju sa pitanjima o M53. Prvi put "Rad delova puškomitraljeza m53 prilikom punjanja, paljbe i pražnjenja", a drugi put "Postaviti mitraljez M53 za dejstvo...". Kod puk Ožegovića ko "prodje" na M53 - taj je prošao... Smiley
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #33 on: August 14, 2009, 09:54:08 am »

Раде, ти мора да ниси пешадинац. Како то да не знаш. Шта би тек радио да си добио питања из минобацача, оносно управљања ватром минобацачким одељењм и водом (трице и учине за артиљерце, а "шпанско село" за већину пешака). Мени су предавали тадшњи поручник Мишовић (данас је професор географије на факултету цивилне одбране), а касније Тика Стојановић.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #34 on: August 16, 2009, 09:15:03 pm »

Оригинални МГ'42 се вероватно дуго користио у ЈНА. Ја сам оригинални МГ'42 видео у кабинету наставе гађања Војне акдемије КоВ 1973.године. Служио је за обуку. Чак су на њему биле ознаке орао са кукастим крстом. Мислим да није било разлике између њега и наше варијанте М-57, осим, у можда неким безначајним детаљима. Предпостваљам да  немачки није имао појачник трзаја за маневарску муницију. Сећам се да је наставник о томе говорио, аи ко  ће се сетити.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #35 on: August 16, 2009, 09:24:18 pm »

Раде, ти мора да ниси пешадинац. Како то да не знаш. Шта би тек радио да си добио питања из минобацача, оносно управљања ватром минобацачким одељењм и водом (трице и учине за артиљерце, а "шпанско село" за већину пешака). Мени су предавали тадшњи поручник Мишовић (данас је професор географије на факултету цивилне одбране), а касније Тика Стојановић.

Naravno da nisam, ja sam mornar... ali sam po PiP morao da imam i NNG... i u njemu M53. Smiley
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #36 on: August 17, 2009, 06:34:13 am »

Sad se setih, i mi smo jos u Sarajevu imali i koristili nekoliko primeraka koji su a sebi imali oznake Wermachta. Koliko se secam razlika je bila samo u toj oznaci i nista vise. Mozda gresim ali...
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #37 on: August 17, 2009, 07:10:48 am »

Sad se setih, i mi smo jos u Sarajevu imali i koristili nekoliko primeraka koji su a sebi imali oznake Wermachta. Koliko se secam razlika je bila samo u toj oznaci i nista vise. Mozda gresim ali...

Bila je razlika u preciznosti izrade, koja je bila kod M53 lošija i zato je brzina paljbe kod m53 za trečinu manja.

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #38 on: August 17, 2009, 07:47:08 pm »

Moze da bude. Ipak sam samo u drugoj godini imao priliku da se sretnem sa njim. Posle sam zavrsio kao inzinjerac pa nije bilo prilike za ponovni susret.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #39 on: January 31, 2010, 05:38:54 pm »

Evo fotografije koju sam danas pazario ... Nije moj fah (mornarica), ali mi se puno svidela, te sam morao da je kupim ...  Wink

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* mg42.jpg (58.79 KB, 782x585 - viewed 350 times.)
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #40 on: January 31, 2010, 05:46:18 pm »

Koristio sam ga u ratu i bio je odličan. Bez kvarova i zastoja. Bolji je od M 53.
« Last Edit: January 31, 2010, 08:50:09 pm by Broker » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #41 on: February 01, 2010, 12:06:16 am »

Као што сам раније написао имао сам прилику да и МГ 42 и М 53 држим у рукама. Гађао сам из М 53 више пута и нисам приметио неке велике проблеме или слабији квалитет израде о којима говори Јанезек. Оба, као и свако немачко оружје, захтевају добро одржавање, посебно редовно чишћење. Застоје су најчешће узроковали неисправни реденици.
Logged
KPoV
desetar
*
Offline Offline

Posts: 139


« Reply #42 on: February 07, 2010, 05:10:28 am »

А бити помоћник на ПМ М-53, и вући те две кутије за муницију (наравно када су пуне), чак и са маневарском муницијом било је право мучење. Добијеш и неки кожни ремник да их прикачиш, али џаба. Ма, чак и када су празне тегле руке и убијају по ногама. Ко није пробао не зна о чему причам. А још у варијанти митраљеза, када ти увале постоље (тешко преко 20кг) тад си га наје...

Mislim da pomocnik nije nosio kutije, vec samo postolje. Kutije i rezervne cijevi je nosio donosilac. Ali, moguce je i da se varam. Iz mog iskustva, iako teze, potolje je bilo bolje nositi jer ergonomicnije dizajnirano, od recimo podloge za MB M69 82mm, ili cijevi MB.

Quote
Ипак, изванредно оружје. Постоље ме је увек одушевљавало због могућности да се подеси кошење по правцу, а посебно дубини. Кад га добро "уракљиш", тј. подесиш, ко уђе у ту просторију готов је. Увек сам се чудио како су још пре 70 година то Немци смислили.

Da, gadjanje prostorije, odnosno sam mehanizam, je bio jako sofisticiran u poredjenju sa postoljem za M84. Ako se dobro sjecam, gadjanje prostorije preko vlastitih jedinica je bilo zabranjeno.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #43 on: February 07, 2010, 11:32:13 pm »

Написао сам " а бити помоћник на ПМ М53", тј. пушкомитраљезу. Уз њега није ишло постоље. По старој формацији стрељачко одељење је имало пушкомитраљезе (без постоља), а митраљези, са постољима, су били у пратећем воду пешадијске чете.

Узгред, не бих се сложио са квалитетом ергономије постоља за митраљез. Иначе, носио сам и делове минобацача и М69 и оног старијег модела (руског), као и сваки питомац ВА КоВ, смер пешадија. Подлога, цев и лафет минобацача М69 су 6-7 килограма лакши (у просеку су око 15-16 кг) од постоља за митраљез (преко 22 кг). Зато их је лакше носити. За све што је теже од 10 кг ергономија не помаже много када га мораш носити 10 и више километара. Проблем је што носиш и своју стандардну опрему и наоружање , па више личиш на товарну мазгу.
Logged
Kljun
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 446



« Reply #44 on: February 08, 2010, 12:52:10 am »

Bio sam u vojsci mitraljezac, nisandzija i duzio sam M 84. Verujte da ga nikad ne bih menjao za M 53, 84-ka je prava singerica, pogotovo na postolju, nema zastoja i slicno. Mozda jeste malo nezgodno sto je redenik s desne strane, ali ko jos koristi PM kao Bata Zivojinovic u stojecem stavu, pa onako muski izvrce Nemce.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.