PALUBA
March 28, 2024, 12:59:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 17   Go Down
  Print  
Author Topic: MG-42  (Read 100043 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #15 on: April 15, 2008, 04:51:52 pm »

Quote
Jesam ga drzao,na 152 smo imali šakija koji je stajao na komandnom mostu,ali nikada,nikada nisam čuo da je se neko zalio na njega.Svi su imali samo reči hvale.

Otkad to!?

U toku rata, 1991. s obe strane kormilarnice su na LM-ovima ugrađeni  mitraljezi Browning 12,7mm, ali za šaronju na mostu prvi put čujem. Inače za ove 12,7mm kažu da su tresli sve pod sobom tokom paljbe...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #16 on: April 15, 2008, 05:35:03 pm »

Ne znam od kad,ali on je bio gore na mostu i imali smo postolje za njega.Rasklapali smo ga svaki petak,čistili i ponovo sklapali.Glavudza ga je obozavao,na jednom gađanju je pucao iz njega kao Bata Zivojinović u najboljim danima.Ovi moji minerci su obozavali Brovinge,nisu mi pričali da su puno tresli
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #17 on: April 15, 2008, 05:42:54 pm »

Pa kuda ste prangijali iz tih cevki!?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #18 on: April 15, 2008, 05:56:10 pm »

Jedanput smo maznuli neki drveni sanduk iz remontnog zavoda i sklepali smo "metu" za gađanje.Četiri minolovca i barkasa,svi smo se malo izivljavali na njemu,prvo sa hispanerima,pa brovinzima i na kraju ga je Glavudza prorešetao malo sa šakijem.Vidiš,sada kada razmislim,ne sećam se da je na 153 bio šaki
Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #19 on: July 18, 2008, 10:23:57 am »

Ako nekima nije poznat ovaj nadaleko cuveni nemacki mitraljez, neka "baci oko" na ovu stranu
a moze i ovako  Grin
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* dsc00715nw4thuj3.jpg (4.79 KB, 150x128 - viewed 709 times.)
« Last Edit: January 19, 2010, 03:45:52 pm by trpe grozni » Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #20 on: November 29, 2008, 05:08:06 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1195iy9dn6.jpg (122.51 KB, 560x592 - viewed 371 times.)

* 1196ra9dn3.jpg (79.42 KB, 640x309 - viewed 465 times.)
« Last Edit: January 19, 2010, 03:45:00 pm by trpe grozni » Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #21 on: November 29, 2008, 07:32:09 pm »

Moj stari, kao pitomac MTSVŠ, tamo negde s početka 70-tih:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Cale-12.jpg (53.24 KB, 640x447 - viewed 486 times.)
« Last Edit: January 19, 2010, 03:46:38 pm by trpe grozni » Logged
banebeograd
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 276



« Reply #22 on: November 29, 2008, 11:36:28 pm »

par slicica sa jednog lepog i obrazovnog druzenja
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* image00104lf1.jpg (16.74 KB, 463x347 - viewed 435 times.)

* image00102tf7.jpg (15.34 KB, 463x347 - viewed 386 times.)
« Last Edit: January 19, 2010, 03:47:50 pm by trpe grozni » Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #23 on: November 30, 2008, 10:54:54 am »

Imao sam prilike da pricam sa korisnikom M53 u okolini Vukovara i zalio se da se cesto zaglavljuje, ali mislim da je u pitanju bila losa municija a ne mehanizam i osetljivost na prljavstinu. Isprobao sam ga i licno jednom prilikom i zaista se i zaglavio posle nesto manje od 200 ispaljenih metaka. Razlog je bio upravo neispravna (mozda starost i lose skladistenje) municija.
Logged
ubootfahrer
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52



« Reply #24 on: November 30, 2008, 12:27:27 pm »

Nikada mi neće biti jasno zbog čega je PKT bolji od MG-42/M-53.U čemu je fora?Municija nije bolja,čak šta više,koristi modernizovani puščani metak sa obodom 7.62 mm iz 1891 godine.Odrzavanje isto sumnjam da je lakše,ni on sam nije nešto lakši.Španci su pre dvadesetak godina uveli u naoruznje puskomitraljez AMELI,doduše u kalibru 5.56 mm,ali je isti MG-42 umanjen cirka 20-25%.Da ne valja ne bi ga ljudi ni kopirali.

Po čenmu je PKT bolji? Ima dosta prednosti, a skoro ni jednu manu.

1. M-53 traži besprijekorno održavanje i čišćenje što u terenskim uslovima nije moguće uvjek ostvariti, posebno dio na ustima cjevi (pojačivač trzaja) jer sakupljanjem gareži u tom djelu smanjuje se njegova zapremina, a to uzrokuje povećanje brzine paljbe ovog puškomitraljeza i na kraju može izazvati eksploziju kompletnog sklopa na ustima cjevi (dešavalo se, rjetko doduše, ali dešavalo se). Za razliku od M-84 koji bukvalno možeš jednom mjesečno da očistiš i da izgleda kao da nije ni pucao.
2. Municija za M-53 mora biti jednako složena u redeniku i redenik čist i podmazan da bi funkcionisao bez zastoja. Dok M-84 uopšte nije izbirljiv po tom pitanju, možeš slobodno da mu uvučeš tedenik uvaljan u blato.
3. Puno je teži u odnosu na M-84.

I kao jedini nedostatak vezan za M-84 za koji sam čuo u praksi je lom udarne igle nakon duge upotrebe (oko 10000 ispaljenih metaka), a što uopšte nije problem otkloniti ako imaš rezervnu udarnu iglu u RAP-u (činimi se da se formaciski pakuju dvije rezervne). Zamjena polomljene udarne igle traje ne više od 2 minuta i to bez ikakvog alata i pribora.

Jedine prednosti M-53 u odnosu na PKT su lakše se puni redenik bez mašinice i gdje te posade s njim tu si, nema puno mrdanja jer je težak za cimanje i bježaniju.

Inače zamjerka na oba puškomitraljeza je u načinu pakovanja BK. Municiske kutije su uvjek smatrane kaznom božijom za nošenje ali taj problem nije konstrukciske prirode već je problem u obuci i pravilu za upotrebu ovog oružja. Mi smo ga rješavali tako što bi svaki čovjek u odjeljenju dobio da nosi redenik od 100 metaka, a mitraljezac je pored kutije od 150 (ili 50 kod M-53) nosio još 200 metaka. Na ovaj način smo nosili više municije za PM nego u formaciskim municiskim kutijama, a niko nije morao pojedinačno da tegli svu municiju.
« Last Edit: November 30, 2008, 12:29:47 pm by ubootfahrer » Logged
AcaNik
mornar
*
Offline Offline

Posts: 16


« Reply #25 on: January 07, 2009, 07:28:43 pm »

pa ne bih bas rekao da M-84 nema mana. ima ih nekoliko i to veoma bitnih.

prva je mozda to sto se njemu redenik uvodi sa desne strane a ne sa leve kao kod M-53 (kome je njegov redenik zakacio za zbun zna o cemu pricam)

drugo, rucia za nosenje:( to je tako lose odradjeno da je sramota. ne vidim zasto nisu stavili na njega rucicu od ceske zbrojevke. ona je mnogo boljeg kvaliteta a i moze da se blokira u dva polozaja. kod M-53 je to elegantno reseneo remnikom.

nozice. to je strasno. o cemu li je taj razmisljao kad ih je onakve stavio na puskomitraljez. nozice kod M-53 su mnogo bolje resene. ja sam obicno lomio nozice na svojoj ceci da bi mogao da je nosim u ruci. nema mogucnost prebacivanaja nozica na drugo mesto kao sto ima M-53.

remnik uopste nije funkcionalan, kao da su ga samo stavili cisto da ga bude i samo zulja kako god da ga namestis. kod M-53 je sasvim druga prica. posebno kad se koristi sa kuka.

redenik. steta sto nije clankast kao kod brovinga pa da municija dolazi upakovana u njemu i da ne moras da ga cuvas. i sto pokidas ruke dok napunis redenik ako nemas masinicu.

masa. iako je tezi M-53 mnogo je zgodniji za nosenje. iako tako ne deluje zbog vece mase.

postolje. ono kod M-84 najbolje je baciti. postolje od M-53 na odbrambenom polozaju je cudo. ali pravo cudo jos ako podrzavas svoje ljude u napadu.

izbacivanje caure. brate onaj ko je pucao iz njega nema gde te caure nije nalazio po sebi. jos ako je nov. kod M-53 su sve caure elegantno spakovane na gomilici ispod njega:)

kutija, steta sto kutija na njemu nije sa telom od impregiranog platna i drugacijeg oblika.

inace oba su izuzetno precizna. posebno M-84. a tek kad je sa optikom:) inace iz oba se moze pustiti po jedan metak samo dok se malo udje u stos.
i kod M-84 isto moze da dodje do zastoja zbog prljavstine ali redje. dok je na pesak bas osetljiva. metak je inace dobar i pravi strasne rane. posebno je dobro sto joj je cev hromirana:)
M-53 je otisao u penziju jer ga je vreme pregazilo. vise nije potrebno takvo oruzje kome mora da se menja cev. drugo kalibar 7,9 se izbacuje iz nase vojske. dosta mu je velike mase (zbog cega je i osetljiv na municiju sa slabijim punjenjem) i komplikovan zatvarac. on inace nije ni bio predvidjen da puca dugim rafalima jer se cev brzo greje i pocne da pljuje zrna bukvalno ispred vas.  inace najvise zastoja kod njega je izazivala plocica gde su se izbacivale caure. jer cesto zbog guste trave ona nije mogla da se otvori do kraja. zato su je i skidli i losa municija. posebno zato sto su na ratista stizala obicno municija proizvedena 53, 56, 58, 59 god koja su bila predvidjena za vojnicku pusku M-48. dok je za njega trebala municija pojacanog punjenja. sa takvom municijom je be bez problema pucao jer se zatvarac uvek do kraja povlacio nazad i nije sustizao sledeci metak i cauru. na zalost ta se municija ne proizvodi odavno a i te fabrike je ne prave jos od 1980.  mada je prelep osecaj pucati u njega. i takva gustina paljbe ko sto on ima je cudo:) jos kad se opustis a stojih pa pustis rafal a on te okrene oko tebe:) dok te ceca gura nazad. svi smo mi padali na ledja kad smo njih prvi put probali:)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #26 on: July 26, 2009, 05:38:42 pm »

Jos `91 godine sam kao pitomac SVS imao priliku da se malo ``igram`` sa M-53, tada je tek uvodjen M-84 (naime koliko se secam tada nam je M-84 prikazivan kao usvojen prototip).
Najcesci i verovatno jedini zastoji koje pominjete kod M53 su uzrokovani pregrevanjem cevi. Naime koliko se secam cev treba zameniti posle maks. 150 ispaljenih metaka.
Sto se tice njegovih mana verovatno najveca mana je tezina ne samo njega vec i postolja (cini mi se da ima 24 kg).
Zbog toga mnogi pitomci nisu hteli da zaduze AP vec su pre trazili M53. Zasto? Zato sto ko je duzio AP automatski je dobijao i postolje + svu onu opremu koju nosi kao strelac. A jos jedan je dobijao rezervnu cev + 2 kutije municije + ne znam sta jos bese.
Nesto se ne secam detalja posto nisma pesadinac ali mislim da M84 sa sve postoljem tezi kao samo postolje od M53.Iz toga se vidi koliko je vojnik pokretljiviji na bojistu sa M84.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #27 on: August 05, 2009, 09:00:36 am »

M53 je bila kopija MG-42, ali je brzina pucanja zbog loše tolerancije pri izradi za oko trečinu manja. Vjerovatno su u praksi bili originalni MG-42 bolji i pouzdaniji.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #28 on: August 05, 2009, 09:16:23 am »

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/DW9gVEYCfqY?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

<iframe width="780" height="455" src="//www.youtube.com/embed/WG0-Z9ouO20?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #29 on: August 05, 2009, 02:05:32 pm »

Kolko sam cuo , sama promena cevi na M-53 je bila velika boljka te masine , jer je prvo trebalo odstraniti pesetkastu masku oko cevi zaokretanjem na desno ( ako se ne varam ) pa se onda cev morala uhvatiti sa azbesnom rukavicom da bi se mogla izvaditi , dok je kod Cece to bilo mnogo lakse. Sama cev kod Cece se modla promeniti za dvadesetak sekundi.
A da je bila nezgodna za tegljenje po terenu , definitivno je tacno , ja sam postavljao remnik izvadjen od jedne sportske torbice ( nismo imali u prvo vreme dovoljno remnika ni za puske ) ali opet je bilo nezgodno nositi to mocno oruzje. Sad

Ah da , moram priznati da je nezaboravni osecaj kada ti se vrela caura Cece ubaci ispod kosulje , a ti nosis i pancir na tebi. Ondak pocinjes ovako da skakuces  Smiley Smiley
« Last Edit: August 05, 2009, 02:11:06 pm by trpe grozni » Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... 17   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.