PALUBA
March 28, 2024, 12:16:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3   Go Down
  Print  
Author Topic: Tromblonska kumulativna mina (TKM) M60  (Read 42752 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #15 on: February 01, 2010, 02:37:54 pm »

Par slika, kako izgleda metak, koji se koristi za opaljenje tromblonske mine.

LPB

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* IMG_0282.JPG (170.05 KB, 500x1542 - viewed 261 times.)

* 01022010235.jpg (173.1 KB, 668x1128 - viewed 178 times.)

* 01022010236.jpg (136.16 KB, 600x1039 - viewed 228 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #16 on: February 01, 2010, 03:26:32 pm »

Kada nam je falilo tih metaka, onda smo koristili obične manevarske, tek toliko, da se dobije neki osječaj, mada nije to isto. Punjenje običnog manevarskog metka je puno manje. No, šta češ, nekako je trebalo regrutima objasnit, kako to ide.
Duje
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #17 on: February 01, 2010, 08:40:02 pm »

Levo je manavarski metak, a desno "tromblonski"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LPB


* IMG00010-20100201-1719.jpg (68.84 KB, 1057x1515 - viewed 400 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #18 on: February 01, 2010, 11:24:57 pm »

У Тактичко-техничком приручнику има податак о вероватноћи погађања тромблоном. Мислим да је 1:16 или 1:20. Према томе није ни чудо да сте промашили. Било би чудо да сте погодили. Бар десет пута сам  са војском гађао на обуци у тенк  у покрету и резултат је био мршав. Једно је гађати мете, друго стварни циљ. А ако тај циљ гађа, може да убије стрелца, е онда је вероватноћа још мања. Појединац само случајно може да погоди мету у борби.

Ако се гађа тромблоном са ПАП М-59/66 то је знатно лакше извести. Ипак, имао сам прилике да видим како је пушка одскочила и звекнула врхом тромблонског нишана стрелца у чело и добро га окрвавила.Ово је ипак изузетак.

Међутим,  са АП М-70 са преклапајућим кундаком то је већ вештина. "Фазон" је добро натегнуту ремник и држати пушку чврсто левом руком. Такође, треба извадити оквир ако се гађа из лежећег става. Лакше повреде руку су готово уобичајене код почетника. Уме то да дрмне, ако се не држи како требе. Обично страдају руке, палац и она кожица између палца и кажипрста леве руке (којом држиш пишку), као и кажипрст и средњи прст десне руке (код окидања, ако се прст гурне предубоко у браник обараче). Мање људе уме трзај да обори или избаци из равнотеже. Све у свему не баш пријатно задовољство. Лично сам испалио бар 50 разних мина. Само једном сам повреди прст, али никада то нисам волео да ради. Увек сам стрепео да се не повредим и обрукам пред војском.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #19 on: February 02, 2010, 09:14:47 am »

У Тактичко-техничком приручнику има податак о вероватноћи погађања тромблоном. Мислим да је 1:16 или 1:20. Према томе није ни чудо да сте промашили. Било би чудо да сте погодили. Бар десет пута сам  са војском гађао на обуци у тенк  у покрету и резултат је био мршав. Једно је гађати мете, друго стварни циљ. А ако тај циљ гађа, може да убије стрелца, е онда је вероватноћа још мања. Појединац само случајно може да погоди мету у борби.

Ако се гађа тромблоном са ПАП М-59/66 то је знатно лакше извести. Ипак, имао сам прилике да видим како је пушка одскочила и звекнула врхом тромблонског нишана стрелца у чело и добро га окрвавила.Ово је ипак изузетак.

Међутим,  са АП М-70 са преклапајућим кундаком то је већ вештина. "Фазон" је добро натегнуту ремник и држати пушку чврсто левом руком. Такође, треба извадити оквир ако се гађа из лежећег става. Лакше повреде руку су готово уобичајене код почетника. Уме то да дрмне, ако се не држи како требе. Обично страдају руке, палац и она кожица између палца и кажипрста леве руке (којом држиш пишку), као и кажипрст и средњи прст десне руке (код окидања, ако се прст гурне предубоко у браник обараче). Мање људе уме трзај да обори или избаци из равнотеже. Све у свему не баш пријатно задовољство. Лично сам испалио бар 50 разних мина. Само једном сам повреди прст, али никада то нисам волео да ради. Увек сам стрепео да се не повредим и обрукам пред војском.


E vidis sad kad se malo prisetim na prvom gadjanju sa stacionarne ciljeve koristili smo PAP-ovke iz lezeceg stava sa kundakom koji je bio oslonjen (ukopan) u zemlju i tu su se i pogadjale mete.

Kod ovog drugog gadjanja na realan cilj u pokret koristili smo nase formaciosko oruzje M70AB2 (znaci sa preklapajucim kundakom) iz cini mi se stojeceg stava (nisam bas 100% siguran). 

Moguce je da je i sam stav za gadjanje i oruzje dosta potpomoglo nasu neprciznost.

A za remnik si 100% u pravu ko ga je dobro nategnuo nije imao problem.

Najveci problem je po meni u strahu strelca od povrede. Onda vise paznje posvetis paznji da se ne povredis a manje da pogodis cilje. E kad na to dodas jos i TT karakteristike tromblona onda dobijes tako slabe rezultate pri utporebi.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #20 on: February 02, 2010, 02:31:42 pm »

Puno bolje rešenje su imali finci i čini mi se i belgijanci. Tromblonska mina je imala hvatač zrna, pa si mogao ispaljivati minu sa ramena i sa mnogo preciznije. Puška SAKO ima samo ustje cjevi prilagođeno tako, da se stavi tromblonska mina, i to je sve. Dosta genialno i prihvatljivo rešenje.

Logged
firearms
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #21 on: February 19, 2010, 09:04:58 pm »

Sto se tice onih slucajeva sto si pomenuo kao urbane legende o stradanju grudne kosti i onog nesrecnika sto je pucao sa zivom municijom:
imao sam prilike da sa puskom m70ab2 sa drvenim kundakom kakvu duzim u mojoj jedinici na nekoliko obuka i nekakvih pokaznih vezbi ispalim i po nekoliko razlicitih tipova tromblona (TTK,KTM i onu za obelezavanje bojista) za redom (po nekih 10-ak odjednom) sa ramena i nikada mi nista nije falilo cak nisam imao ni masnica po ramenu. (da se razumemo nisam nikakv rambo i ostali iz mog tima nisu pretrpeli nista tako da...) pa ti mogu reci da je malo verovatno da mu je pukla grudna kost. a sto se tice drugog slucaja ako je taj nesretnik upotrebio bojevi metak sa TTM vrlo je verovatno da vise nije ni on ni oni oko njega nisu medju zivima. skoro uvek detonira odmah na ustima cevi, jer smo nekoliko puta radili neke probe sa nekim starim puskama za rashod i TTM i bojevom municijom i uvek su detonirale cak i kada im se ne skine kapica i osigurac sa strane
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #22 on: February 20, 2010, 12:01:39 am »

Obicno ne nastrada onaj sto je pozadi puske, nastradaju ljudi koji su stranicno od nje.
Imali smo jedan takav slucaj kod nas, na zalost sa smrntim posledicama, nastradao je jedan nas kolega aktivni policijac.
Sto se tice tromblona sa hvatacem zrna, namenska industrija u Jugoslaviji je usvojila i takve tromblone. Ne znam samo jeli pocelo bilo kakvo uvodjavanje u upotrebu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #23 on: February 21, 2010, 02:12:08 pm »

Firearms@

Како то мислиш испалио "са рамена"? Ставио си кундак пушке у згиб рамена и испалио тромблонску мину? Не сумњам да може (видео сам да се то може са ПАП М-59/66), али ако тако радите на показним вежбама мислим да тешко грешите и утичете да други тако, погрешно раде. Можда се ви (ти и твој тим) нисте повредили,али други сигурно хоће. Да је то прави став за гађање сигурно би га прописали као обавезни. Али нису.

Ја сам имао прилике да видим (и то неколико пута) да се ишчупа пиштољски рукохват на АП јер га стрелац чврсто држао уместо да је само повлачио обарач. И није се повредио. Али пушка је отишла у радионицу. Код АП са преклапајућим кундаком тако нешто сигурно доводи до кривљења кундака.   
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #24 on: February 21, 2010, 02:21:59 pm »

Laično pitanje.
I M70AB2 sa preklopnim kopitom ima mogučnost ispaljivanja tromblona. Koliko znam, preklopni kundak nebi izdržao gađanje time, bar tako kažu/čitam. Sa boka još razumjem da bi se moglo ispaliti, ali kako je po PS ispaljivanje prilikom ležečeg stava?
Dali je svrha bila da se nađe bogu ne trebalo ili je to samo pojeftinenje i univerzirane proizvodnje?

Hvala
LPB
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #25 on: February 21, 2010, 02:59:58 pm »

Са АП М 70АБ2, дакле, пушком са преклапајућим кундаком се  тромблонска мина увек испаљује тако што се она држи "с бока". И у лежећем ставу, али то треба избегавати. При том треба водити рачуна да се део кундака који иде у згиб рамена" "не исправи" (буде хоризонталан). У принципу, пушка уопште није подесна за испаљивање тромблона, већ то треба радити, како кажеш "богу не требало". Углавном се увек гађало из стојећег става (из рова за стојећи став).
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #26 on: February 21, 2010, 04:39:02 pm »

Како то мислиш испалио "са рамена"? Ставио си кундак пушке у згиб рамена и испалио тромблонску мину?

Ne samo da može već su takvo gađanje usvojile dve jedinice civilne policije. Postoji snimak, na Ju Tjubu, kako instruktor civilne policije pokazuje polaznicima gađanje sa AB2 sa trenutnom tromblonskom minom, te posle ide snimak kako cela grupa (vod, odeljenje, šta li je već) gađa na isti način i to jako uspešno i precizno.
Ispaljivanje kumulativne mine sa AB2 sa ramena nisam nikada video čak ni na snimku i tu sam skeptik da je tako nešto uopšte moguće izvesti sasvim bezbedno. Ipak je kumulativna tromblonska mina prilično teža od trenutne te je i sam trzaj veći.
U skuobima su se neke manje vojne jedinice ugledale na to te i one primenjavale ovo u praksi ali gađanje sa ramena nikada nije usvojeno u vojsci kao što je to slučaj sa nekim jedinicama civilne policije.
A vojnici koji su ovo koristili ("na crno" što bi se reklo) kažu da je kudi kamo jednostavnije i preciznije gađanje sa ramana.
Pokušaću da nađem video klip da ga postavim.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #27 on: February 21, 2010, 09:47:25 pm »

Kad smo kod urbanih legendi, davno, pre 20-ak godina sam čuo relativno pouzdanu priču da je SFRJ izvezla određenu količinu tromblonskih mina u Egipat, ali su ih vratili kao neispravne, sa objašnjenjem da ubijaju onog ko ih ispaljuje a ne neprijatelje.

Kasnije se ispostavilo da su tromblonski metak uzimali za uspomenu, a mine ispaljivali bojevim, sa gore već opisanim rezultatima...

Nije mi poznato da li su prihvatili da ponovu uzmz svoje mine.  Huh?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 879


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #28 on: February 22, 2010, 12:48:06 am »

Ipak sam napravio previd. Sve je kako sam opisao u predhodnom postu ali je ipak gađano sa ramena sa drvenim kundakom (M-70B1), ostalo sve stoji.
Klip sam uspeo da nađem ali kao i da nisam, jel više ne postoji na Ju Tjubu.
Morao sam da pretražim neke spise gde sam imao taj info (da je gađano sa ramena i to usvojeno u nekada dve, sada jednoj jedinici civilne policije) od pre nekoliko godina.

Klip je nekada postojao i na Palubi, bio je u sedmom postu ove teme:
https://www.paluba.info/smf/specijalne-jedinice/saj/
Nažalost klip i ako se na prvi pogled vidi, on više nije na serveru Ju Tjuba.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #29 on: February 22, 2010, 11:02:09 pm »

Ја опет кажем да је гађање с рамена било добро вероватно би га усвојили, било би правило, али нису и нико паметан неће, бар са АП М70 у свим варијантама. Друго, каква прецизност? Већ са написао која је вероватноћа погађања циља са тим минама. То што се неко утренира па погађа не значи да ће сви тако погађати, посебно не у реалној ситуацији. И треће о "врхунским подвизима" разних "специјалаца" МУП-а (част изузецима), "добровољачких" и сличних "гарди" и њиховој тактици и вештини употребе НВО залудно је трошити речи.
Logged
Pages:  1 [2] 3   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 23 queries.