PALUBA
April 19, 2024, 03:06:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Torpedni čamac TČ - 224  (Read 77773 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #60 on: July 07, 2011, 11:17:45 am »

Za okretanje propelera sam pitao Zuleta, mašinca,ona kaže, da se se sva tri propelera vrtila u istu smer.
LIjevi ulijevi (suprotno kazaljkama sata), srednji i desni u desno (u smjeru kazaljki na satu).
Ugodna vožnja... Grin
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 176


« Reply #61 on: July 07, 2011, 11:26:57 am »

Za okretanje propelera sam pitao Zuleta, mašinca,ona kaže, da se se sva tri propelera vrtila u istu smer.

Teško da su se svi vrteli u istom smeru. Zbog obrtnog momenta se propeleri na brodovima vrte u suprotnim smerovima, i to na brodovima sa dva propelera ( gledano sa krme) levi u pravcu kazaljke na satu, a desni suprotno od njega. Na brodovima sa tri propelera levi i srednji se vrte u smeru kazaljke na satu dok se desni vrti suprotno od njih.

Kod brodova sa dva ili vise propelera pravilo je da se propeleri na bokovima broda vrte u razlicitom smjeru. Kada se radi o smjeru okretaja propelera on moze biti inward i outward, odnosno moze se vrtiti u smjeru kazaljke na satu ili obrnuto bez obzira nalazio se na desnom ili lijevom boku. Kod propelera koji se vrte prema unutra (lijevi u smjeru kazaljke na satu, desni kontra), izboj krme je dosta slabiji prilikom manevra nego kada se propeleri vrte prema vani (lijevi suprotno od smjera kazaljke na satu, desni u smjeru kazaljke).

kako provjeriti u praksi koji je propeler desnookretni a koji lijevo okretni kad leze na palubi kod dokovanja.. Okrene s elicem prema propeleru, ona strana koja lezi vise,tj blize je palubi, ako je bliza desnoj strani, onda je to desnookretni propeler..

Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 496



« Reply #62 on: July 07, 2011, 01:18:40 pm »

istria je sve lijepo,školski,objasnio.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #63 on: July 07, 2011, 02:52:46 pm »

istria je sve lijepo,školski,objasnio.
Ma nemam ja po tom pitanju nikakav prigovor. Ovde se valjda radi o TČ-224 - Šeršenu. Ako je to tačno, onda nikakva dodatna objašnjenja ne pomažu, nego je to onako kako je izvedeno , a to je kako sam ja već gore napisao. Ako griješim da stvar ne razumijem u startu, to je nešto onda drugo... Huh?
Logged
Gazda
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 496



« Reply #64 on: July 07, 2011, 03:08:16 pm »

istria je sve lijepo,školski,objasnio.
Ma nemam ja po tom pitanju nikakav prigovor. Ovde se valjda radi o TČ-224 - Šeršenu. Ako je to tačno, onda nikakva dodatna objašnjenja ne pomažu, nego je to onako kako je izvedeno , a to je kako sam ja već gore napisao. Ako griješim da stvar ne razumijem u startu, to je nešto onda drugo... Huh?
tako je,malo smo izašli iz teme,sa makete smo prešli na konstrukciju broda:)
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #65 on: July 07, 2011, 03:14:01 pm »

Do kraja ste me zbunili ali propelera ne menjam više. Šta je, je. Sad je nastao drugi problem. Po nacrtima i sliki Minolovčeveg broda (slika 1) vide so osovine a skrok je jedan (druge dve slike su moje). "Prića se", da se osovina uopšta nije vidjelo i da su bila dva skroka.
Kormila moram malo smanjiti i propelere približiti trupu(original, da su bili samo dva do tri cm do trupa!!!) , samo neznam kako pokriti osovine.  
attachment=1] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* tč222.JPG (190.76 KB, 900x675 - viewed 85 times.)

* krma.JPG (80.99 KB, 1024x768 - viewed 165 times.)

* PIC_0098.JPG (37.1 KB, 800x600 - viewed 217 times.)
« Last Edit: July 19, 2011, 11:05:58 pm by Bozo13 » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #66 on: July 07, 2011, 04:33:07 pm »

Do kraja ste me zbunili ali propelera ne menjam više. Šta je, je. Sad je nastao drugi problem. Po nacrtima i sliki Minolovčeveg broda (slika 1) vide so osovine a skrok je jedan (druge dve slike su moje). "Prića se", da se osovina uopšta nije vidjelo i da su bila dva skroka.
Kormila moram malo smanjiti i propelere približiti trupu(original, da su bili samo dva do tri cm do trupa!!!) , samo neznam kako pokriti osovine.   
attachment=1] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Mornar, ja samo želim da ti pomognem. Na ovom tvom topiku u postu br.58 dao sam ti link gde možeš sve pročitati o propelerima, osovinama, skrokovima i smjeru okretanja motora. Sve ti lijepo piše i to je tako bilo. Ako hoćeš pročitaj, ako nećeš opet dobro. A što se tiče priča to se može pričati kako kome padne napamet. Uostalom dobra ti je maketa. Šta joj fali.... .
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #67 on: July 07, 2011, 06:27:30 pm »

Ne moraš mijenjati. Osovine su se vidjele, sječam se i gumenih ležajeva u skrokovima, imali su uzdužne ureze kroz koje je prolazila voda koja ih je podmazivala i hladila. koliko se ja sjećam, svaka osovima je imala samo po 1 skrok, a kormila su bila negdje do osi propelera. istina našao sam na netu i ovu fotku, na kojoj su dva skroka na osovini, ali kad se vidi kut ulaza osovine, motori bi morali biti negdje ispod pramčanog topa, zato to i ne shvaćam ozbiljno.
Pozz.


* DDR Artur (Shershen Torpedo Boat) [LIMITED to 500px].jpg (16.37 KB, 500x230 - viewed 95 times.)
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #68 on: July 08, 2011, 03:44:11 pm »

Nema problema, ja ću završit kako je. Samo moram malo kormila smanjiti i popraviti. Izgleda, da je taj nacrt, po kojem smo radili ja i Minolovac napravljen za RC model broda pa je malo pripremljen. Uglavnom, amo da se pohvalim več sad sam zadovoljan izgledom Cool

Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #69 on: July 08, 2011, 04:51:50 pm »

Malo smo zagrajali ko babe, ali bar se vidi da ljude zanima što radiš. Samo naprijed i daj slika...
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #70 on: November 28, 2011, 06:46:03 pm »

Polako dolazim do kraja mog modela. Od "stručnjaka" za torpedne čamce trebam informacije:
1. dimenzije dimnjaka za kotlič, boja i dali je bio u vreme vožnje montiran ispod ili pored zadnje desne torpedne cijevi?
2. dimenzije "čakije" ili kako se već zvala palica koja se koristla za mjerjenje dubine vode '
Unapred zahvaljujem...... Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #71 on: November 28, 2011, 07:09:39 pm »

Polako dolazim do kraja mog modela. Od "stručnjaka" za torpedne čamce trebam informacije:
1. dimenzije dimnjaka za kotlič, boja i dali je bio u vreme vožnje montiran ispod ili pored zadnje desne torpedne cijevi?
2. dimenzije "čakije" ili kako se već zvala palica koja se koristla za mjerjenje dubine vode '
Unapred zahvaljujem...... Grin
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na slici vidiš da je bio visine koliko i krmeni top.
Promjer oko 150 mm. U vožnji se držao ispod desne krmene torpedne cijevi.
Dužina čaklje........ Huh?  pitaj "duju"i ostale brodarce.... Wink


* Kotlic dimnjak.jpg (34.8 KB, 397x486 - viewed 136 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #72 on: November 28, 2011, 08:27:50 pm »

Dužina čaklje-dubinomjer je bila 6metara.
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #73 on: November 29, 2011, 08:53:08 am »

Zahvajujem svima. Još me zanima kako je bila obojena (crno-bela,ili crveno-bela)
Logged
Minolovac
Prijatelj foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 614


« Reply #74 on: November 29, 2011, 09:08:46 am »

Svakih 20 cm bijelo-crno, na svaki metar crno polje zamijenjeno crvenim. Meni se čini da su bile duge 4 metra, ali možda i nisu sve bile iste.
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.