PALUBA
March 29, 2024, 04:03:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Marinist Bazi (Vasilije) Ivanković  (Read 6153 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« on: July 16, 2011, 09:08:27 pm »

“Pomorstvo Boke Kotorske na slikama Bazija Ivankovića” naziv je reprezentativne monografije o opusu najpoznatijeg bokeljskog slikara-mariniste, Bazija (Vasilija, Vase, Bartula, Bartolomea, Bazija) Ivankovića, koju su nedavno zajedno objavili Hrvatsko gradjansko društvo Crne Gore i Hrvatska bratovština “Bokeljska mornarica 809” iz Zagreba. Izuzetno detaljnu i veoma dobro opremljenu knjigu napisao je profesor  Željko Brguljan, Prčanjanin koji već dugo živi i radi u Zagrebu gdje se osim prosvjetnog rada, bavi i slikarstvom i istraživanjem bogate kulturno-istorijske baštine sbog rodnog kraja. Brguljan je autor više naučnih radova i knjiga o kulturi i prošlosti Boke kotorske, a veliki dio svog vremena posvejtio je  istraživanju opusa Bazija Ivankovića.
Ovaj nesvakidašnje umjetnički nadareni pomorac rodio se 15.septembra 1815 godine u Carigradu, kao sin pomorskog kapetana Jovana Ivankovića iz Herceg Novog. Pošavši očevim stopama i Bazi se okrenuo moru, pa ga već 1839 nalazimo u arhivi Lučke kapetanije Rose kao zapovjednika brigantine “Santa Rosalia” pod jerusalemskom zastavom. Nakon toga, Bazi Ivanković zapovijedao je i brigantinom “Anetta Triestina” a 1849 njegova porodica definitivno se iz Carigrada seli u Trst. Ivanković se tu 1851 oženio Lucijom Klemenc sa kojom je imao šest kćeri. Zbog raznih okolnosti, morao je prekinuti pomorsku karijeru, pa se već početkom 1860-tih posvećuje slikarskoj djlatnosti, slikajući ono što je najbolje znao – more i brodove. Najstarija poznata Ivankovićeva slika je portret bokeljskog jedrenjaka, barka “Draghetto” iz 1865 godine, a smatra se da je do kraja karijere napravio preko 300 slika jedrenjaka iparobroda domaćih i stranih brodovlasnika. Osim po njihovoj, Ivanković je brodove slikao i po narudžbi kapetana koji su ih zapovijedali, ili kompanija kojima su ti brodovi pripadali, a svoja djela najveće umjetničke vrijednosti stvorio je slikajući “za svoju dušu”, rastećen diktata narudžbe. Većina njegovih sačuvanih i do sada, zahvaljujući prvenstveno trudu Željka Brguljana pronadjenih ukupno 244 slika, radjena je u tehnici ulja na platnu, a samo su tri ulja na kartonu. Djela bokeljskog mariniste danas se čuvaju u brojnim muzejima, galerijama, samostanima ili privatnim zbirkama u Crnoj Gori, Hrvatskoj, Italiji, Sloveniji, Norveškoj i SAD. Jedna od Ivankovićevih slika, portret američke parne frigate USS “Colorado”, čuva se u zbirci biblioteke nekadašnjeg američkog predsjednika Franklina Delanoa Ruzvelta. Zanimljivo je da jet u sliku lično kupio sam predjednik Ruzvelt 1935 godine u knjižari “Hoosier”, plativši je 60 dolara, nakon čega je uključio u svoju pomorsku zbirku, a koja se sada nalazi u sastavu “Franklin D.Roosevelt Presidential Library and Museum” u Vašingtonu.
Reprodukciju te i još preko 240 do sada otkrivenih i popisanih Ivankovićevih slika, čitaoci mogu naći u knjizi “Pomorstvo Boke Kotorske na slikama Bazija Ivankovića” čiji je posebno vrijedan dio detaljan katalog čitavog do sada otkrivenog i evidentiranog opusa ovog velikog slikara.
 „Opstajući stoljećima na granici sukobljenih država, suprostavljenih religija, na razmedju civilizacija, Bokelji kao da su bili genetski vodjeni Senekinom misli: „Vivere est militare“. I ranija Ciceronova izreka „Navigare necesse est“, mogla se paradigmatski odnositi na pomorce Boke kotorske. Slijedeći pomorske sudbine brojnih žiteljaa starih bokokotorskih naselja, smještenih duž zaljevskog mora, parafrazirajući obje ove misli mogli bi smo reći – život im bijaše borba sa morem.“- efektno je u par rečenica sažeo esenciju života Bokelja tokom vjekova, autor knjige Brguljan koji je čitateljstvu ostavio veoma upečatljiv i koncizan istorijat razvoja pomorstva na istočnoj obali Jadrana, sa posebnim naglaskom na Boku. Na stranicama knjige posvećene slikarskom djelu Bazija Ivankovića, ispod reprodukcija njegovih platna sa motivima jedrenjaka i po kojeg parobroda, čitaoci mogu naći obilje informacija o povoijesti Boke, turbulentnim društveno-političlkim okolnostima kroz koje je taj prostor prolatio vjekovima, ali i kratke storije o znamenitim Bokeljima- kapetanima, pomorcima, ratnicima, vojskovodjama, naučnicima, umjetnicima i sveštenicima koji su ostavli neizvbrisiv trag kako u našoj nacionalnoj, tako i istorijama brojnih drugih država – Mletačke Republike, Austrije, Rusije, Francuske, Turske, Španije itd. Tu su i podaci o znamenitim i bogatim bokeljskim brodovlasničkim familijama i bratstvima – Tripković, Kamenarović, Milošević, Luković, Verona, Lazzari, Sbutega, Klačević, Gopčević, Ivanović, Florio, Visin, Žiga i drugima, te njihovim brodovima-jedrenjacima čije je portrete za vječnost zabilježila vješta kičica Bazija Ivankovića.
Kombinovane sa preciznim podacima koje o njima možemo saznati iz čuvenih “Annuario Marittimo” – Pomorskih godišnjaka austrijske Pomorske Vlade sa sjedištem u Trstu u kojima su pedantno vodjene evidencije o brodovima, vlasnicima, zapovjednicima i ostalome, Ivankovićeve slike predstavljaju veoma vrijednu mogućnost za vizuelizaciju jednog vremena i efektniji rad svih istarživača naše bogate pomorske prošlosti.
“Jedrenjaci nisu donosili samo profit već su u zaliv uvozili i tehnička i kulturološka dostignuća razvijenih evropskih i prekomorskih zemalja, te su tako Boki kotorskoj omogućili ne samo zavidan ekonomski, nego i kulturni i duhovni prosperitet. Brojni su bokeljski jedrenjaci plovili svjetskim svim svjetskim morima u neprestanoj borbi sa olujama i neprijateljem, donoseći slavu svojim zapovjednicima, a Boki kotorskoj mjesto medju čuvenim pomorskim regijama Mediterana. Ploveći svojim jedrenjacima, vječno izmedju mora i neba, Bokelji su davno shvatili da im zemlja ne pripada trajno. Zato je Boka i postala kolijevkom tolikih svetaca i blaženika.”- zapisao je pored, ostaloga, autor Brguljan na stranicama knjige koja govori ne samo o trenucima najveće slave, nego i onim teškim momentima kada su bokeljski jedrenjaci, pod udarima olujnih valova, nestajali nerijetko i sa cjelokupnom posadom, u dubinama razbješnjelog mora.
Brodova sa slika Bazija Ivankovića već odavno nema na valovima svjetskih mora. Ipak, opus ovog nadarenog mariniste ostao je da vizuelno oraskoši sve ono bogatstvo arhivske i dokumentarne gradje koja govori o tim slavnim vremenima bokeljskog pomorstva.


* Naslovnica Brguljanove knjige.JPG (93.6 KB, 1010x768 - viewed 324 times.)

* Jedna od Ivankovicevih slika.JPG (103.08 KB, 943x768 - viewed 581 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #1 on: July 16, 2011, 09:10:47 pm »

Evo nekoliko njegovih radova, mahom su to brodovi bokeljskih, peljeških, dalmatinskih i istrijanskih brodovlasnika.


* Bark MIRTO 1883 godine.JPG (151.5 KB, 1024x605 - viewed 487 times.)

* Bark GENITOR NICOLO II 1871 godine.JPG (117.2 KB, 1024x587 - viewed 370 times.)

* Bark CONTE GEZA SZAPARY 1892 godine.JPG (169.52 KB, 1024x599 - viewed 460 times.)
Logged
marinero
Prijatelj foruma
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 153


« Reply #2 on: December 28, 2017, 04:01:44 pm »

Još nekoliko Ivankovićevih slika jedrenjaka.


* ivankovic 1.jpg (313.26 KB, 1024x636 - viewed 173 times.)

* ivankovic 2.jpg (367.29 KB, 1024x618 - viewed 177 times.)

* ivankovic 3.jpg (429.22 KB, 1024x579 - viewed 211 times.)

* ivankovic 4.jpg (285.48 KB, 1024x576 - viewed 273 times.)

* ivankovic 5.jpg (342.2 KB, 888x768 - viewed 189 times.)
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 23 queries.