PALUBA
April 25, 2024, 06:35:36 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Potrošnja goriva kod tenkova  (Read 36279 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« on: May 17, 2010, 10:01:30 am »

Logistika je ponekad ključni problem, pa je niska potrošnja tenkova sigurno poželjna. Nekoliko zanimljivih podataka o potrošnji:

Leopard 21200litara - 550 kmpotrošnja 218 litara/100km
M841600litara - 700 kmpotrošnja 229 litara/100km
Abrams M1A11900 litara - 465kmpotrošnja 409 litara/100km

Najgori je bio M47 Patton sa potrošnjom 700 litara benzina na 100km.

Vrlo štedljiv mi se čini Leopard2, kada računaš i njegovu masu te vrlo snažan motor, razlika je još veča u poređenju čak i sa našim M84.
« Last Edit: July 25, 2010, 01:59:53 pm by Broker, Reason: ubačeni TT podaci u tablicu » Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1 on: May 17, 2010, 10:09:24 am »

Јанезек,
Верујем да Лео2 на терену троши знатно више од М84.
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #2 on: May 17, 2010, 10:53:04 am »

Može biti - to neznam. Barem po podatcima, tu je Leopard štedljivi. Za Abramsa se zna, da je u prosjeku 2 puta više troši od Leoparda 2.
Pa možda če netko od forumaša znati više o stvarni potrošnji tenkova. Zbog toga sam otvorio ovu raspravu.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #3 on: May 17, 2010, 12:29:27 pm »

Tenk M-84 troši 260-450 litara goriva na 100 kilometara. U unutrašnjim i spoljnim rezervoarima staje 1200 litara + dva bureta kaja se mogu montirati pozadi, u kojima staje po 200 litara goriva, ukupno 1600 litara. Tenk M-84A iz poznatih razloga ima 150 litara manje goriva u osnovnim rezervoarima, što znači 1050 litara + 400 litara u dva dodatna bureta pozadi, ukupno 1450 litara.

Potrošnja goriva zavisi od načina vožnje i terena po kojem se tenk kreće. Za one koji nisu tenkisti, zanimljiv je podatak da motor tenka M-84/M-84A u "leru" radi na 800 obrt/min (prvo koleno na ručnom gasu), a ako se uključuje SUV onda se broj obrtaja motora obavezno povećava na 1600 obrt/min (drugo koleno na ručnom gasu), zbog povećane potrošnje električne energije.

Kada se sve uzme u obzir, M-84 može sa 1600 litara goriva preći 350-600 kilometara.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #4 on: May 17, 2010, 01:53:24 pm »

Sobzirom da je Dizel mašina u njemu ovo 800 obrtaja na leru puno mi nekako, kad uzmem u obzir da sve veće dizel mašine rade na oko 500 o/min i manje.
I da koliki je maksimalan broj obrtaja kod 84-ke
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #5 on: May 17, 2010, 02:42:57 pm »

Tenk M-84 troši 260-450 litara goriva na 100 kilometara...

Može i više da potroši. Vozi ga 1 km sa uključenim TDI-om pa ćeš videti kolika će potrošnja biti.
To mi se i desilo jednom u vodu, da je tokom marša jedan vozač uključio (bez potrebe) TDI, na jedvite jade sam na kraju opravdao gorivo (na nivou voda) i ako znaš da svaki tenk ima svoju putnu radnu listu, kao i svako drugo vozilo.
Ne znam za Leoparda ili za Abramsa, ali u M-84 postoji i merač moto časova (znači dok tenk radi u mestu, zagrevanje i slično), kao i merač dok je tenk u pokretu.
Mislim da je bio maksimalno dozvoljeno 20 minuta moto časova tenka u zagrevanju, znači dok je u mestu. Realno, to vreme je suviše, tako da i preko toga može da se nadoknadi ovaj nepredviđen TDI.

Za one koji nisu tenkisti i nisu upućeni, TDI je sistem stvaranja dimne zavese koja izlazi na izduvni sistem tj. auspuh. Po meni mnogo bolja stvar nego dimne kutije za maskiranje tenka.
Prilikom uključenog TDI-a zna da "sagori" čak i do neverovatnih 10 l D2 samo u jednoj sekundi. Ubacije ("trpa") se malte ne "živa" nafta koja polusagoreva i tako se stvara jako gusta dimna zavesa koja maskira tenk.
Samo držati 1 km uključen TDI je bezobrazluk a ne potreba. Sasvim je doviljno u realnim uslovima da se tenk dva do tri puta okrene u mestu sa uključenim TDI-om i već je maskiran u gustom dimu.

Ovim podacima koje je izneo Janezek, kolika je potrošnja kojeg tenka, bilo bi zanimljivo dodati podatke koliko motor kojeg tenka razvija konjskih snagam i kolika je ukupna masa tenka u punoj borbenoj gotovosti.
Logged
GAGI
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 197



« Reply #6 on: May 17, 2010, 04:04:54 pm »

Да ли можда неко има тебелу потрошње горива различитих тенкова из Другог светског рата? Мислим да би то било занимљиво видети.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #7 on: May 17, 2010, 04:35:32 pm »

Sobzirom da je Dizel mašina u njemu ovo 800 obrtaja na leru puno mi nekako, kad uzmem u obzir da sve veće dizel mašine rade na oko 500 o/min i manje.
I da koliki je maksimalan broj obrtaja kod 84-ke

Verovatno mu je ovih 800 obrtaja na leru zbog hlađenja motora i potrebe za proizvodnjom el. energije i rad kompresora. Postoji pravilo da ako temperatura ulja ili rashadne tečnosti dostigne 100°C vozač mora da zaustavi tenk, poveća ručni gas na 1600 obrt/min i otvori žaluzine do kraja kako bi se temperatura vratila na oko 90°C. Možda nisam potrefio temperature po knjizi, ali i to je dobro s obzirom koliko dugo nisam ušao u tenk  Smiley

Koliko se sećam maksimalan broj obrtaja motora na tenku M-84 je 2000 obrt/min. Sam obrtomer je baždaren do 4000 obrtaja, ali kada se ručni gas postavi na drugo koleno (1600 obrt) sa nožnim gasom ima još malo "lufta" da se potera do tih 2000 obrt.
Logged
krndza
mornar
*
Offline Offline

Posts: 7


« Reply #8 on: May 27, 2010, 10:17:11 am »

Pozdrav. Motor V46-6 koji je ugradjen u M84 moze da radi do 2300 obrtaja ali je zbog opasnosti od "razletanja" motora "blokada" postavljena na 2000 obrtaja. A TDK bi trebalo da trosi 10l na 1 minut a ne 1 sekund stvaranja dimne zavese. ali je sve jedno mnogo...
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #9 on: May 27, 2010, 10:47:51 am »

To mi se i desilo jednom u vodu, da je tokom marša jedan vozač uključio (bez potrebe) TDI ...
Čisto sam radoznao, zar nije vanjskim efektima bio em' uočljiv, em' smetnja drugim vozilima i vozačima tijekom tog marša?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #10 on: May 27, 2010, 11:06:27 am »

Kod mene je jedan mladi porucnik, zeleci da se pokaze, pustio dimnu zavesu iz T-55 u PS za BPS (policiska stanica za bezbednost putnog saobracaja- saobracajna policiska stanica) koja se nalazila u blizini autoputa Skoplje-Tetovo-Gostivar.
Covek je uspeo da zaustavi saobracaj na autoputu negde oko petnajest-dvadeset minuta, sve dok se dimna zavesa nije sama podigla, a telefoni su zvonili kao ludi (to je bilo za vreme krize u Makedoniji 2001 godine). Wink
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #11 on: May 27, 2010, 11:16:41 am »

Alal' mu vera ...
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #12 on: May 27, 2010, 01:09:53 pm »

Pozdrav. Motor V46-6 koji je ugradjen u M84 moze da radi do 2300 obrtaja ali je zbog opasnosti od "razletanja" motora "blokada" postavljena na 2000 obrtaja. A TDK bi trebalo da trosi 10l na 1 minut a ne 1 sekund stvaranja dimne zavese. ali je sve jedno mnogo...

Da, postoji mehanička blokada gasa negde na pumpi visokog pritiska, koja ograničava max obrtaje motora na 2000 obrt/min.
U vezi potrošnje goriva prilikom puštanja dimne zastave nisam hteo da komentarišem, jer nisam siguran, ali i ja mislim da je potrošnja 10 litara za jedan minut.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #13 on: May 27, 2010, 04:17:46 pm »

To mi se i desilo jednom u vodu, da je tokom marša jedan vozač uključio (bez potrebe) TDI ...
Čisto sam radoznao, zar nije vanjskim efektima bio em' uočljiv, em' smetnja drugim vozilima i vozačima tijekom tog marša?

Zavisi kako se uzme, sve od situacije do situacije. A ima ih puno. Ali u ovoj mirnodopskoj situaciji je to bilo iživljavanje a ne potreba.
To je bio predzadnji tenk u koloni, a zadnja grupa od tri tenka se odvojila od kolone. Ja sam bio na prvom, a ovaj iza mene se igrao sa dimnom zavesom. Ovaj iza njega, znači zadnji, je imao prostora da siđe sa zemljanog puta i nastavi da se kreće. Da nije imao prostora, sigurno bi morao da zaustvai tenk.

A u realno opasnoj situaciji, recimo gađa te maljutka ili ima najave da će biti takvih ili sličnih aktivnosti, onda se već kolona tenkova razvija u borbenu formaciju i pušta se dimna zavesa tako da niko nikom ne smeta.

...A TDK bi trebalo da trosi 10l na 1 minut a ne 1 sekund stvaranja dimne zavese. ali je sve jedno mnogo...

Jeste, moj lapsus, 10 litara D2 u minuti a ne u sekundi, može da potroši. Ustvari toliko se toleriše kod pravdanja goriva.

Jedno pitanje. Zašto je meni u glavi ostao TDI a ne TDK. Sa čim ima veze TDI na tenku?
Preklopnik (sada je pitanje, zaboravilo se) TDI ili TDK, u drugom, kontra položaju je uključivanje pumpe kada je pogonsko gorivo benzin.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #14 on: May 28, 2010, 06:00:00 am »

Prekidač za puštanje dimne zavese nije TDI a nije ni TDK, već TDA (тер­ми­че­ская ды­мо­вая ап­па­ра­ту­ра)  Grin
Zaboravio sam i ja šta tačno piše na prekidaču za uključivanje AC pumpe, kada se za pogonsko gorivo koristi benzin  
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.