PALUBA
March 28, 2024, 12:43:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 42   Go Down
  Print  
Author Topic: Rečna brodogradilišta  (Read 300671 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« on: May 18, 2010, 08:58:17 pm »

@kilezr, nadam se da ćeš te slike podeliti sa Palubarcima?  Grin


Hoću da postavim slike nego nisam znao dali nekog zanima rečna brodogradnja. Uglavnom se ovde vrte isti tipovi novogradnji.I sledeći problem je kvalitet jer je skoro polovina slikana mobilnim. Evo popravljam se. Da li neko možda prepoznaje šta je ovo veće žuto čudo na slici? To je dovučeno u brodogradilište Begej pre tri godine odprilike. Navodno je neki vojni remorker.


* Image032.jpg (61.17 KB, 600x800 - viewed 443 times.)

* Image050.jpg (44.99 KB, 640x480 - viewed 408 times.)
« Last Edit: May 19, 2010, 06:54:31 pm by Boro Prodanic, Reason: Rotacija slike u pravi položaj » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1 on: May 18, 2010, 09:04:06 pm »

Ma stavljaj brate, nas sve interesuje. Smiley
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2 on: May 19, 2010, 07:52:57 am »


quote (kilezr): imam i ja dosta slika objekata iz  sadašnje rečne brodogradnje u srbiji.

Ajmo otvorit topic BRODOGRADILIŠTA  marinero
             Dunav brod   -poslovna zajednica rečne brodogradnje u SFRJ!
 Brodogradilište  TITO Beograd
                      Boris Kidrič Apatin
                      Begej  Zrenjanin
                      Sava Mačvanska Mitrovica
                      Novi Sad  Novi Sad
                      Brodotehnika Beograd
                      Veljko Vlahović Bijela
                      Kladovo Kladovo
                      Dunav Bezdan
                      JRB Brodoremont Beograd
                      Brodoremont Pančevo
                      Brodoremont DTD Bački Monoštor
                      Jugoturbina Karlovac
                      Litostroj LJubljana
                      Jugošped Beograd
                      Kolorit Beograd
                      Invest-Import Beograd
                      General export Beograd
                      Univerzal  Beograd
                      Rudnap  Beograd
                      Agrovojvodina Novi Sad
                      Elektrolux Rijeka
  Ako ima zainteresovanih da se postavi ovaj topic dao sam spisak preduzeća do 1990.Od tada su neka zatvorena a otvorena su neka nova.
                                            


* Image013.jpg (288 KB, 1200x1600 - viewed 445 times.)

* Image030.jpg (272.89 KB, 1600x1200 - viewed 585 times.)
« Last Edit: May 19, 2010, 06:53:38 pm by Boro Prodanic, Reason: Rotacija slika u pravi položaj » Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #3 on: May 21, 2010, 09:19:24 pm »

Evo da i ja nešto kažem. O rečnoj brodogradnji u SFRJ i nakon nje ne znam skoro ništa, zato me interesuje ova tema. A za početak pitanje: koliko je sad rečnih brodogradilišta na ovim prostorima, kakvi tipovi brodova se grade, gdje se gradi motore (odnosno koje marke motora se upotrebljava) i ko najviše je naručitelj ovih brodova ? A ono malo koliko znam, je nekoliko brodova napravljenih i za plovidbu po moru (i PS-12 za JRM recimo) ?

lp,
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #4 on: May 21, 2010, 11:13:02 pm »

Pučinski remorker PR-41 "Orada" je takođe porinut u Beogradu. Na mašinskom fakultetu u BG, na gornjoj galeriji bile su, bar dok sam ja studirao, na panoima prezentacije smerova. Na smeru za brodogradnju su bili nacrti spasilačkog broda (PS-12) i pučinskog remorkera (PR-41). Oba su projektovana u saradnji s katedrom za brodogardnju MF-a, a izgraena u brodogradilištu "Tito" u Beogradu (spasilački - 3 kom, remorker - 1kom.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 806


« Reply #5 on: May 22, 2010, 07:27:11 am »

Na žalost, brodogradilište Beograd (Ex brodogradilište Tito Beograd) je mnogo smanjilo osnovnu delatnost. Veći deo prostora iznajmljen je nekim čudnim preduzećima kao skladišni prostor, tu su neki čudni momci - obezbeđenje, a izgradnja brodova odvija se u manjem delu poslovnog kruga.

Barem je takva situacija bila u proleće 2006. kada sam poslednji put bio tamo, ne verujem da je danas mnogo bolje, mada sam čuo da grade neke brodove za Holandiju...
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #6 on: May 22, 2010, 09:02:05 am »

 Brodogradilište Tito Beograd je sada u vlasništvu Holandske firme Vahali Marine Service.Deo je prodat Peconiju Rankoviću i tu je TTS logistic centar.Bivša menza je prodata ComTraidu i tu se sklapaju računari. Uglavnom se sada radi za Holandsko tržište,(mislim na celu brodogradnju)mada je bilo porudžbina i iz Francuske Norveške itd. Do pre dve godine  niko nije radio kompletno otremanje brodova,rađeni su samo trupovi.tako je jeftinije za naručioca jedan trup oko milion ipo evra a opremljen brod 5-6 miliona .Sada je počelo opremanje a motori se ugrađuju po želji naručioca mada preovlađuju Katepilari.
« Last Edit: May 22, 2010, 09:08:53 am by kilezr » Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #7 on: May 22, 2010, 09:15:37 am »

Teško je dokučiti šta se dešava odnosno šta če se dešavati sa brodogradilištima, kakvi su interesi pre svega stranog kapitala kod kupovanja.
Sretao sam velike stručnjake i radnike iz riječnih brodogradilišta koji su organizovano dolazili u brodogradilište u Izoli i stručno odrađivali  projekte.
Dosta jih je kasnije progutala i Italijanska brodogradnja naročito brodogradilište u Molfalkonu. Važili su i važe za vrlo dobre i stručne radnike.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #8 on: May 22, 2010, 09:30:06 am »

Teško je dokučiti šta se dešava odnosno šta če se dešavati sa brodogradilištima, kakvi su interesi pre svega stranog kapitala kod kupovanja.
Sretao sam velike stručnjake i radnike iz riječnih brodogradilišta koji su organizovano dolazili u brodogradilište u Izoli i stručno odrađivali  projekte.
Dosta jih je kasnije progutala i Italijanska brodogradnja naročito brodogradilište u Molfalkonu. Važili su i važe za vrlo dobre i stručne radnike.
  Tako je,u prevu si.80.ih se znalo da se zima provodi na moru,zavisi kako koje brodogradilište.Ja sam lično bio u tri.Rijeka, Pula ,Split.A za Izolu ću poslati mail sa CV-jem  pa ako im treba ljudi valjda će zvati.Ovde kod nas je trenutno zatišje sa poslom.Čim je počela kriza u svetu počeli su otkazivati ugovore za gradnju.Kao što sam već rekao mahom su brodogradilišta pokupovali stranci a nisu došli ovde što nas vole nego da izvuku što veći profit iz izuzetno kvalitetne radne snage.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #9 on: May 22, 2010, 09:35:12 am »

Речна бродоградилишта више не раде него што раде, као и све остало на овим просторима. Скоро сам био у Прахову (месташце на Дунаву, близу тромеђе Србије, Румуније и Бугарске, одмах испод ХЕ "Ђердап-2") и тамо чуо да бродоградилиште у близини муку мучи са радном снагом. Наиме, плата је мала за овдашње прилике (око 300е) па радници отишли другде, осим тога ово гастарбајтерски крај па многи живе од прихода који шаљу други. Вариоци који има требају не могу бити приучени "шлосери" већ људи који знају занат. Зато су власници ангажовали Румуне чија бродоградилишта углавном не раде. Румунски мајстори су сасвим солидни, знају посао а плата им одговара јер код њих нема боље (и то ти је земља у ЕУ). Ево једног линка који описује ово о чему сам чуо:

http://www.tk-info.net/?p=11576
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #10 on: May 22, 2010, 01:20:49 pm »

Речна бродоградилишта више не раде него што раде, као и све остало на овим просторима. Скоро сам био у Прахову (месташце на Дунаву, близу тромеђе Србије, Румуније и Бугарске, одмах испод ХЕ "Ђердап-2") и тамо чуо да бродоградилиште у близини муку мучи са радном снагом. Наиме, плата је мала за овдашње прилике (око 300е) па радници отишли другде, осим тога ово гастарбајтерски крај па многи живе од прихода који шаљу други. Вариоци који има требају не могу бити приучени "шлосери" већ људи који знају занат. Зато су власници ангажовали Румуне чија бродоградилишта углавном не раде. Румунски мајстори су сасвим солидни, знају посао а плата им одговара јер код њих нема боље (и то ти је земља у ЕУ). Ево једног линка који описује ово о чему сам чуо:

http://www.tk-info.net/?p=11576
  Brodogradilište u Kladovu trenutno ima ugovorenih 6 objekata za gradnju.Trenutno ja u fazi pripreme elemenata,sečenje savijanje i ostalo.Tačno ja da Rumuni rade jer su naše satnice oko 3 eura pa kome se isplati.Inače u današnje vreme se radi na kg.Kako??? Sekcija broda teži naprimer 15.tona puta 30.eurocenti i za koliko je završiš tolka ti je zarada Naprimer(cilindrični deo broda) takva sekcija može i mora da se uradi za 4 dana,komplet sa predajom nadzornom organu.Pa zar je to malo za grupu od 6-7 ljudi'???Nego ,posao je težak i neće mladi da ga rade pa je zbog toga oskudica radne snage.I rumunski majstri su u odnosu na naše ipak klasu ispod.To je i u svetu poznata činjenica jer se nisu stranci tukli oko njihovih nego oko naših brodogradilišta baš zbog kvaliteta koji je ovde.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #11 on: May 22, 2010, 02:57:28 pm »

Evo da i ja nešto kažem. O rečnoj brodogradnji u SFRJ i nakon nje ne znam skoro ništa, zato me interesuje ova tema. A za početak pitanje: koliko je sad rečnih brodogradilišta na ovim prostorima, kakvi tipovi brodova se grade, gdje se gradi motore (odnosno koje marke motora se upotrebljava) i ko najviše je naručitelj ovih brodova ? A ono malo koliko znam, je nekoliko brodova napravljenih i za plovidbu po moru (i PS-12 za JRM recimo) ?

lp,

  Od brodogradilišta rade: Vahali Marine Servis Beograd;Bomex4M i Begej Zrenjanin;Mci Novi Bečej;Apatin,Novi Sad,Mačvanska Mitrovica,Kladovo,Bački Monoštor što remont što novogradnju.Rade se različiti tipovi brodova za prevoz rasutog tereta,hamikal tankeri,barže ribarice a i trupovi putničkah brodova(Beograd)Do pre dve godine se na ovim prostorima nisu opremali brodovi,eventualno neki cevovodi(kaljuža,PP i sl.) 80.su bile zlatno doba i za brodogradnju.Rađeni su veliki objekti, hladnjače za SSSR.To su rečno morski brodovi.Dužina 86.m.Širina 12.20m-bočna visina 3.50m gaz 1.80 .I još neki brodovi za koje ću prikupiti i postaviti podatke.
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #12 on: May 22, 2010, 04:55:23 pm »

Quote
Tako je,u prevu si.80.ih se znalo da se zima provodi na moru,zavisi kako koje brodogradilište.

Nedavno sam primio u radni odnos zavarivača koji je 20 godina radio u Brodotehnici. I on kaže da se 80-tih (kad je Yu brodogradnja bila u zenitu) često išlo na ispomoć morskim brodogradlištima tokom zimskog perioda. On je u nekoliko navrata boravio u brodogradilištu Split u tom periodu.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #13 on: May 22, 2010, 05:10:59 pm »

Quote
Tako je,u prevu si.80.ih se znalo da se zima provodi na moru,zavisi kako koje brodogradilište.

Nedavno sam primio u radni odnos zavarivača koji je 20 godina radio u Brodotehnici. I on kaže da se 80-tih (kad je Yu brodogradnja bila u zenitu) često išlo na ispomoć morskim brodogradlištima tokom zimskog perioda. On je u nekoliko navrata boravio u brodogradilištu Split u tom periodu.
    Za Brodotehniku stvarno neznam ali  smo mi iz zrenjanina i bečeja malte ne redovno išli na more.To su bili lepi i korisni tereni.Kako u finansijskom tako i u tehnološkom smislu.Ipak je morska brodogradnja malo išla napred u odnosu na nas sa uvođenjem nove tehnike i alata tako da smo tamo mogli dosta da naučimo(ko je bio zainteresovan) .A finansijski je bilo dobro zato što su njihove norma bile dosta niske pa smo mi imali i po 70 do 80 posto prebačaja,plus plaćen terenski plus smeštaj,hrana i put.Mi smo ovde tek krajemosamdesetih počeli sekcijsku gradnju brodova zato što nismo imali dizalice koje mogu da dižu terete od preko 60 t.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #14 on: May 24, 2010, 02:50:58 pm »

Znam da ne spada ovde pošto imamo temu, ali ipak je urađena u Beogradu. Dok nerešim problem skenera probaću ovako.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Image007.jpg (193.25 KB, 1200x1600 - viewed 648 times.)
« Last Edit: May 24, 2010, 06:31:46 pm by Boro Prodanic, Reason: Dve iste slike u atačmentu » Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 ... 42   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 24 queries.