PALUBA
April 25, 2024, 07:53:30 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: "Njujork tajms" o oružju iz Srbije  (Read 4135 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 016


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« on: April 13, 2008, 06:41:01 pm »

"Njujork tajms" o oružju iz Srbije

13. april 2008.

Njujork, Beograd - "Njujork tajms" kritikovao je ugovor
vredan 833 miliona dolara o isporuci naoružanja Iraku
iz Srbije. Direktor Jugoimport-SDPR Stevan Nikčević
odbacuje navode lista.


Njujorški dnevnik ocenjuje da je ugovor netransparentan. List navodi da je ugovor između Srbije i Iraka o isporuci naoružanja postignut još u septembru 2007. bez javnog nadmetanja i instrumenata kojima bi bila sprečena korupcija, uključujući odobrenja visokih vojnih zvaničnika i iračkog komiteta za potvrđivanje ugovora.

"Umesto toga, pregovarala je delegacija od 22 visoka iračka zvaničnika, bez znanja američkih komandanata i većine iračkih lidera," piše list, navodeći da je ugovor izazvao mnogobrojne kontroverze, pa je kasnije sveden na kupovinu 236 miliona dolara vrednog naoružanja.

"Njujork tajms", takođe, navodi i izjavu iračkog ministra odbrane Abdula Kadira, koji je izjavio da je o svim koracima uredno obaveštavan premijer Nuri al Maliki.

"Srpski ugovor", kako ga je nazvao njujorški dnevnik, uključuje isporuke helikoptera, aviona, oklopnih transportera, minobacača, mitraljeza, pancira, uniformi i ostale opreme.

Ministar Kadir, odgovarajući na kritike, stopirao kupovinu oklopnih transportera i nekih aviona, čime je čitava transakcija svedena na 236 miliona dolara, o čemu je, prema američkim vojnim zvaničnicima, ugovor potpisan u martu.

Nikčević: Netačni navodi "Njujork tajmsa"

Generalni direktor Javnog preduzeća "Jugoimport - SDPR" Stevan Nikčević odbacio je navode objavljene u "Njujork tajmsu" o ugovoru izvoza oružja Srbije u Irak, navodeći da sa predstavnicima iračke vlade nikada nije razgovarano o vrednosti isporuke oružja koju navodi njujorški dnevnik.

Nikčević je rekao da u navodima objavljenim u "Njujork tajmsu" ima puno neistinitih detalja u vezi sa ugovorom koji je srpsko državno preduzeće zaključilo sa iračkim Ministarstvom odbrane.

"Naime, mi nikada nismo pregovarali sa tim ministarstvom o prodaji bilo kakvih transportera. Nikada nismo sa njima pregovarali o ugovorima, u vrednosti, kao što je to objavljeno. O svim ugovorima koje su sa nama zaključeni su bili upoznati svi irački zvaničnici i oni su u nekoliko interacija potvrđivani, kako smo mi obavešteni, s iračke strane od svih njihovih nadležnih organa", rekao je Nikčević.

Takođe, dodao je Nikčević, neistinita je informacija da je neko nezadovoljan kvalitetom isporučene opreme, zato što oprema nije ni počela da se isporučuje.

"Prema tome, moja lična ocena je da je neko nezadovoljan što nije bio uključen u ovaj aranžman i neko ne može da s mirom primi činjenicu da je srpska vojna industrija kvalitetna, da ona može u rokovima i u cenama da bude apsolutno kompetentna i konkurentna na svetskom tržištu, čime smo mi posebno zadovoljni posle toliko godina sankcija", rekao je Nikčević.

Izvor: Tanjug
Logged
Kibo
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 166



« Reply #1 on: April 13, 2008, 08:06:16 pm »

Dakle, polticki pritisak sa svih strana da bi mogle neke stranke da pobede. E ovo je prevrsilo svaku meru. Pa iracani ce i onako dobiti u principu sve vec poznate stvari iz Srbije jer su se naoruzavali i osamdesetih iz SFRJ.

Kod njih samo postoji problema sa ljudsim fakotorom a to je da ljudi nemaju pojma o vojnoj tehnici tako da se svasta desavalo kako sam saznao od jednog instruktora iz tih vremena koji je proveo par meseci u Iraku. Kad je covek pricao neke dozivljaje meni su isle suze od smeha ajd kazi neka je 90 % slagao al dosta je i onih 10 %, ma ti ljudi su katastrofalni vojnici bili. Tako on navodi neke stvari, ma bolje da ne pisem.

A ovu isporuku oruzja, pa zna se da ce tata ili bolje reci ujka po imenu Sem to da plati a idu izbori u Srbiji pa se vrsi pritisak i to kakav jer moraju da pobede demokratski orijentisane stranke po svaku cenu. Tako da ce ovo tesko imati nekakve veze sa istinom, kao i potpisivanje ugovora o paktu stabilnosti ili pridruzavanja sa EU, cisto bacanje prasine narodu u oci.

Izvinjavam se malo na politizovanju ali tako je i sta ces.
Logged
dejina81
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #2 on: April 14, 2008, 10:05:27 am »

vrh u izjavi amera je da im predajemo helihoptere i oklpne transporeter... a helihopterea nemamo ni za nase potrebe koliko su u ocajnom stanju!
Logged
mwolf
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 231



WWW
« Reply #3 on: April 15, 2008, 07:57:51 am »

ma da sam ja na mestu naše vlade ja bih ih lepo sad tužio za klevetu ....
i dao te novce koje bi dobili na osnovu toga za ratnu siročad u Srbiji
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #4 on: May 05, 2012, 12:38:05 pm »

vrh u izjavi amera je da im predajemo helihoptere i oklpne transporeter... a helihopterea nemamo ni za nase potrebe koliko su u ocajnom stanju!

mozda se misli na onaj visak od 200 M 80 i nekoliko gazela?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #5 on: May 05, 2012, 02:40:25 pm »

Ljudi nemojte pričati napamet - niste videli ugovor!

Nema nikakve veze što mi nemamo i ne proizvodimo helikoptere i sl.
Ali, niko Yugoimportu ne brani da preprodaje oružje; kupiš u Kini za jednu cenu, a prodaješ Iraku, za drugu cenu!

Trgovina oružjem je veoma unosan biznis, treba uvek i dobro podmazati prave osobe, da bi dobio posao. Kvalitet napružanja u trgovini i ne igra neku značajnu ulogu! Bitno je dati dobru proviziju pravim osobama - i posao je tvoj.

Verovatno je Yugoimport ''oteo'' posao nekoj firmi iz USA (suštinski - i ne mora biti iz USA), pa su se zato javili eminentni svetski mediji.
Treba imati na umu da i njihov odaziv na neki događaj ima određenu cenu ....

Logged
lord sir giga
desetar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 132



« Reply #6 on: May 05, 2012, 09:20:58 pm »

O kvalitetu naseg naoruzanja i vojne opreme necu da komentarisem, dovoljno je da se pogleda koliko je tona municije i Ubojnih sretstava prodato do sada i tu je kraj svakoj sumnji.
Necudi me da se amerikanci vade na ne transparentnost ugovora i korupciju, ko da kad oni prodaju navode sve.
A i poznato je da smo ih pre bombardovanja pobedili u skoro svakom nadmetanju, a kap je bila prodaja PVO municije za topove jednoj zemlji iz Juzne amerike de su potuceni do nogu.
Naravno posle bombardovanja oni su preuzeli posao i nikome nista, kako ih samo nije sramota.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #7 on: May 05, 2012, 11:38:33 pm »

Кахм, вест коју коментаришете је од пре 4 (четири) године.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.026 seconds with 22 queries.