PALUBA
April 25, 2024, 05:48:39 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Namensko vozilo FAP 1118 BS/36 4x4  (Read 121107 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mi17
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 89


« Reply #60 on: June 19, 2010, 08:08:23 pm »


koja ce vozila ovaj fap zameniti u VS?
Zamalo napisah IVECO ...  angel

Ne bi bilo ništa čudno.....
Pošto bi bilo skoro bolje da Tam-110 zamijeni Iveco, a ne obrnuto, pa će za nekoliko godina biti toga, da se noviji Iveco zamijeni sa 10 i više godina starijim kamionima, pa makar FAP-om........tužno ali istinito.
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #61 on: June 20, 2010, 11:33:22 am »

... pa će za nekoliko godina biti toga, da se noviji Iveco zamijeni sa 10 i više godina starijim kamionima, pa makar FAP-om........tužno ali istinito.
A na koji štos će se to dogoditi?
Logged
TORPEDO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #62 on: June 25, 2010, 09:38:02 pm »

prije svega pozdrav svima na forumu...
slučajno sam naletio ovdje i vidio interesantnih tema...
nadovezat ću se o prepisci o vojnim kamionima
uglavnom se sve svodi na to da naši susjedi hvale svoj novi vojni kamion FAP 1118,što je na neki način i razumljivo,a mi ostali govorimo da su kamioni evoluirali u zadnjih pola stoljeća...rekao bih da ako su ti kamioni jeftini i ako time potiču autoindustriju neka ih susjedi proizvode i zamjenjuju stare TAM-ove 110,ili pretpotopnog "dajc"-a
činjenica ostaje da je osnova kamiona stara oko 40 godina i naravno da su moderni kamioni bolji,jači,manje potrošnje,veće prohodnosti...

istina je negdje u sredini kao i uvijek...
Logged
TORPEDO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #63 on: July 30, 2010, 08:38:32 am »

Nadovezao bih se malo na prijašnje dopisivanje o tome kako moderni zapadni kamioni imaju komplicirane i složene motore koji iziskuju skup popravak i specijalizirane instrumente ,a FAP se može popraviti u svakoj malo boljoj kovačnici i jednostavniji je za održavanje na terenu,može koristiti jednostavnija i prljavija goriva...
Međutim,koliko sam vidio,taj vaš FAP 1118 koristi mercedesov euro-3 motor koji ima isto tako složeni sustav ubrizgavanja "common-rail",i koji kao i svi ostali kamioni sa zapada ne može koristiti "prljavi" diesel zbog složenih ubrizgavača,i mogućnosti zapunjenja prljavim gorivom...
znači imate kamion koncepcijski star 40 godina,osim motora koji je star 5-6-7 godina...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #64 on: July 30, 2010, 11:08:30 am »

Овај ФАП није технолошко чудо, али концепцијски није стар. Шта се то променило у концепцији употребе теретних возила у последњих 50 година. Практично ништа. Променила се техника и технологија па се, да мало карикирам, можда странице камиона на некима отварају аутоматски, а на некима ручно. Овде је већ неко поменуо да се данашњи амерички војни камиони у бити не разликују од старих џемсова и доџева, осим наравно у квалитету мотора,конфора возача, надградње возила, донекле и преноса и сл., па мање троше, мање замарају возача, али захтевају квалификованију радну снагу при одржавању итд. Ово посебно важи за "стандардна" возила за превоз материјала и опреме и делимично и људи.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #65 on: July 30, 2010, 02:06:44 pm »

Nadovezao bih se malo na prijašnje dopisivanje o tome kako moderni zapadni kamioni imaju komplicirane i složene motore koji iziskuju skup popravak i specijalizirane instrumente ,a FAP se može popraviti u svakoj malo boljoj kovačnici i jednostavniji je za održavanje na terenu,može koristiti jednostavnija i prljavija goriva...
Međutim,koliko sam vidio,taj vaš FAP 1118 koristi mercedesov euro-3 motor koji ima isto tako složeni sustav ubrizgavanja "common-rail",i koji kao i svi ostali kamioni sa zapada ne može koristiti "prljavi" diesel zbog složenih ubrizgavača,i mogućnosti zapunjenja prljavim gorivom...
znači imate kamion koncepcijski star 40 godina,osim motora koji je star 5-6-7 godina...
Moracu da te demantujem  Tongue Naime taj fapov motor nema  "common-rail" ubrizgavanje nego ima bosh pumpu e sad vi se pitate verovatno kako je euro 3 a nema common-rail i jos da naglasim da je taj motor konstrukcijski star jedno 25 godina.
Posto kod sebe u garazi nemam Fap kamion pokazacu vam kako je to reseno na Pezou Partner gde je motor konstruisan 85 god za Pezo 205 a ugradjivan je do 2004-e u Pezo 206,Citroen saxo,berlingo itd itd.

Prva slika je sama bosh pumpa
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Ona je ostala skroz mehanicka kao  sto mozete videti ali su dodali par davaca tj regulatora koji su vezani sa protokomerom(uredjaj koji sluzi gl mot raacunaru za proracun koliko litara vazduha ulazi u mot)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
(Protokomer)

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Glavni motorni racunar
sluzi za proracun koliko je litara vazduha uslo mot i koliko ce nafte da ubrizga pumpa i to vam je to klasifikacija euro 3 znaci nema razbacivanja goriva svaki gram se iskoristi,da jos zaboravi da napomenem l
katalizator na izduvnom sistemu koji zadrzava cestice(cadj ako ga izbacite sa auta mozete slobodno da sipate d2 vazi samo za motore koji imaju bosh pumpu i ispinjavaju euro2 i 3)
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ovo sam napisao najkrace moguce jer ako bi isao po redu trebalo bi mi par sati a nemam toliko vremen, mislim da ste ukapirali  Wink





* 4 (1024x768).jpg (239 KB, 1024x768 - viewed 297 times.)

* 2.jpg (146.94 KB, 800x600 - viewed 284 times.)

* 3.jpg (129.42 KB, 800x600 - viewed 300 times.)

* 6.jpg (117.7 KB, 800x600 - viewed 280 times.)

* 7.jpg (85.62 KB, 800x600 - viewed 269 times.)
« Last Edit: July 30, 2010, 02:27:19 pm by zeljko011 » Logged
TORPEDO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #66 on: July 30, 2010, 02:47:28 pm »

ako ćemo gledati čisto koncepcijski,onda je još fiatov "topolino" iz 36 već imao sve što imaju i današnji automobili...ali automobili su evoluirali,došlo je do ubrizgavanja goriva,sad su čak i usisni ventili počeli biti elektro-hidraulički pokretani,a sve to kontrolirano sa centralnom procesorskom jedinicom...električno podizanje stakala,retrovizora,pomicanja sjedala,grijanja sjedala,kompjuteri u automobilu,klima uređaji automatski,parkirni senzori...
isto tako i motori u kamionima..kažete da je koncepcijski star 25 godina,ima i starijih koncepcija,tj uglavnom se radi o blokovima motora koji se koriste decenijama,ali bosch pumpa je već odavno prošlost,bar što se tiče tehnike na zapadu...

ja ne kažem da je FAP 1118 loš,jer je kamion provjeren i prošao sve moguće ispite kroz godine eksploatacije i tu nema tajni,ali ostaje da novi mercedesi,man-ovi,iveco,scania,daf i slični imaju 40 godina razvoja plusa u odnosu na FAP...pogledajte samo izgled FAP-ovog kamiona i novog Mercedesovog...neusporedivo...
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #67 on: July 30, 2010, 02:51:50 pm »

ja ne kažem da je FAP 1118 loš,jer je kamion provjeren i prošao sve moguće ispite kroz godine eksploatacije i tu nema tajni

Proveren kada ??
Pricamo o novom kamionu koji tek treba da udje u upotrebu.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #68 on: July 30, 2010, 03:00:02 pm »

@Torpedo Razlika izmedju Mercedesa i Fapa je velika ali treba uzeti u obzir i cenu za jednog mercedasa kupis dva ipo fapa a toj sminki ne dajem prevelikio znacaj zato sto je to pravljeno za dobre puteve a ne ove kod nas,Beogradput je kupio nove Manove i posle dve god eksplatacije kod nas pola ukrasnih plastika i lajsni nemaju!!

Motor je proveren u kamionima nosivosti do 10 tona i da nije valjao ili cesto umirao sigurno ga nebi ubacili tu gde jeste.
Logged
TORPEDO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #69 on: July 30, 2010, 03:18:07 pm »

kamion poput FAP-a 1118 ima sve mehaničke sklopove koji se i inače ugrađuju u kamione u priboju već 40 godina,znači prednje i zadnje mostove,diferencijale,mjenjači su po licenci koje isto tako izrađuje FAP,kotače,šasija je samo prilagođena dužini vozila...sve je to već ugrađivano,nema tu prevelike enigme,sve je već ispitano...i provjereno...

a što se tiče cijene,vjerujem da je jeftinije od zapadnih kamiona...i to osjetno...to je mislim i jedini plus u svemu tome...
iskreno,kod nas više ni nema FAP-ova a ni TAM-ova,nestali su,to su već sve kamioni stari preko 20 godina,a autoprijevoznici moraju ako žele voziti prema zapadnoj europi kupiti najnovije kamione...u Hrvatskoj već godinu i pol više ne možeš kupiti kamion euro-3 norme...jednostavno ako nemaš novi kamion ne možeš izvoziti ni voziti na zapadu i u EU...a kako ćemo ubrzo i mi,moramo se pridržavati pravila...
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #70 on: July 30, 2010, 03:26:35 pm »

Ma razumem ja tebe prijatelju sta hoces da kazes ali ti kamioni su nama potrebni za lokal da vuku topove i prevoz ljudstva od tacke A do tacke(tocke  Grin )B,a ne da razvozimo Maline i Sljive po jevropi  Grin
Logged
TORPEDO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #71 on: July 30, 2010, 03:40:05 pm »

ma shvaćam... Wink
u početku sam rekao ako vam takvi kamioni vrijede i ako zadovoljavaju potrebe,posebno ako zapošljavate ljude i ako tvornice rade samo naprijed
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #72 on: July 30, 2010, 03:44:26 pm »

TOOOOOOOOO MAJSTOREEEEEEEEEE  Grin Grin Grin Da je bio kolega Patriot rasprava bi potrajala do kasno u noc  Wink Grin
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #73 on: July 30, 2010, 03:53:28 pm »

Bitno je da se kamion kotrlja. Pajo i Čkalja to znaju najbolje.
Logged
TORPEDO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #74 on: July 30, 2010, 04:26:26 pm »

meni je jedino žao što Hrvatska nema uopće ikakve proizvodnje motornih vozila,sve zemlje u regiji imaju bar nekakvu,al kod nas pustoš...
radili su se kamioni TORPEDO 130 tamo negdje od 1992-96,koji su u biti TAM 110,ali su se komponente radile kod nas,i to je ustvari jedino vozilo koje se kompletno radilo kod nas...
sad će izgleda početi proizvodnja autobusa u Zagrebu,napravljen je i prototip koji se sad ispituje,i onda kreće proizvodnja...ali šasija i motor je od SCANIA-e...iako nema veze,bitno da se ipak nešto radi...
Logged
Pages:  1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.