PALUBA
April 25, 2024, 09:09:53 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12   Go Down
  Print  
Author Topic: Namensko vozilo FAP 1118 BS/36 4x4  (Read 121111 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #75 on: July 30, 2010, 04:28:44 pm »

Fap nudi i EURO 4 motor za 1118 (ali sumljam da ce VS da ih uzme jer su sigurno skuplji).

S obzirom na godiste kamiona u VS nema ni neke druge opcije nego uzeti 1118 jer je potrebno sto pre zameniti vecinu kamiona (a to kosta mnogo).

Bez obzira sto je ostalo kod TAM-ova dosta resursa jednostavno vreme cini svoje.
Logged
TORPEDO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #76 on: July 30, 2010, 04:38:42 pm »

kad sam ja bio u vojsci,a to je bilo pred puno godina,znam da su mi prekrasni bili TAM-ovi 110,a na poligonu na Slunju su došli i FAP-ovi 2228,kako su oni tek izgledali...to je bio monstrum,kao da vidiš T-Rexa u najbolje vrijeme dinosaura...čudo od kamiona...
i dok smo se mi smrzavali po šatorima,vozač je lijepo spavao u kabini,a WEBASTO ga grije...
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #77 on: July 30, 2010, 04:49:28 pm »

E to mi nije jasno koji je to mozak smislio da na Tamice 110 i150 stavlja ciradu umesto da su stavili tvrdi krov sa mogucnosnju skidanja 
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #78 on: July 30, 2010, 05:54:17 pm »

E to mi nije jasno koji je to mozak smislio da na Tamice 110 i150 stavlja ciradu umesto da su stavili tvrdi krov sa mogucnosnju skidanja 
Naravno, misliš na pokrov kabine, ne tovarnog prostora. Pa kasnije je i dobio plastični pokrov kabine.

Logged
Helo
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 22



« Reply #79 on: July 30, 2010, 06:45:06 pm »

Jasno mi je sta pokusavaju nasi susedi da nam kazu! Ovaj FAP sigurno znatno zaostaje u odnosu na Iveco ili druge kamione i bez obzira sto sluzi za prevozenje robe i ljudstva od tacke A do tacke B, ipak treba da bude na jednom pristojnom tehnoloskom nivou. Nemoguce je da stari Tamici i druga vozila, koje treba da zameni ovaj kamion, nemaju mane i da zamenjuju samo zato sto su previse skupi za odrzavanje. Moje pitanje je da li je VJ dala precizan projektni zadatak FAP-u pa je ovaj razio 1118 ili su oni uzeli i sklepali ga od delova koji su im pri puci? Imali smo dovoljno ratova da svakom delu vojne opreme ustanovimo mane i trebalo bi da ih ispravljamo pri svakoj modernizaciji. Velika je nesreca sto politicari ne mogu da shvate takve stvari posto tu ima mnogo novca ali mozda im i nije dobro objasnjeno... Koliko vidim iz prospekta za privatizaciju FAP-a njhovi kapaciteti za razvoj su, u najmanju ruku, mali pa se ne moze ocekivati savremen kamion. Mi nazalost nismo uspeli ni da privatizujemo tu fabriku pa da dobije svez kapital... VS treba da kupi ove kamione ali bi mozda trebala i da ucestvuje kao partner u razvoju da bi se dobilo vozilo koje moze da se proda na trzistu i da se dobitak podeli.
Sto se tice tehnickih detalja, da li provereni motor za koji se zna kako se odrzava, lak je i jeftin za odrzavanje ali trosi vise ili savremen motor koji pitanje da li i kako ce moci da se odrzava kod nas (to je veoma vazno, posto mi i nismo bas pedantni i revnosni) pitanje je koje VS mora da prelomi u zavisnosti od vizije svoje buducnosti.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #80 on: July 30, 2010, 06:48:44 pm »

Lično, vojne kamione gledam kroz prizmu upotrebljivosti... da možed da povuče, da može da savlada uspon, da u slučaju nekog kvara vozač ima koliko-toliko šanse da ga popravi. Korišćenjem najnovijih tehnologija u industriji namenskih vozila bojim se da dobijamo vozilo koje kada bude stalo (a neminovno je da će kad-tad stati i kao po običaju, u nekoj nedodjiji), možemo da sednemo pored njega i da plačemo.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 406


« Reply #81 on: July 30, 2010, 10:45:33 pm »

Када је у питању развој нове војне опреме или занављање постојеће увек треба "звирнути" код најубитачније војне силе света - ОС САД, а затим код Руса и Британаца. То су ратујуће војске доказане у пракси. Ако они набављају камионе који су врх, врха технолошког развоја, да кренемо ми.

Нисам се бавио војним камионима али да покушам (по систему питали Цигу да ли зна да свира виолину, а он каже:"можда и знам, нисам пробао").

Какво војно транспортно или вучно возило мора бити осим што треба да пребаци терет од тачке А до тачке Б. По мени овако:
- да му је време отказа (време између два квара) што дуже (стручњаци то могу  дефинисати у виду броја пређених километара без квара);
- да има добру проходност на 90% путева који војска користи (70% путеви са тврдом подлогом, 30% без) при чему може савладати: препреку висине..., воду дубине... и тд.;
- да му је цена (не само набавна, већ  и трошкови одржавања у веку експлотације) што нижа;
- да је издржљиво у екстремним условима експлоатације (хладноћа, врућина, песак, влага) и слабијег одржавања;
- да је погодно за одржавање, односно да има бар за 10-15 година расположив сток резервних делова,
- да нису потребна већа додатна средства за обуку возача и других корисника;
- да се постојеће људство логистике лако може оспособити за одржавање возила, као и да није потребна скупа или компликована додатна опрема (алати и уређаји) за одржавање;
- да се обезбеди и одржи снабдевање горивом у експлоатационом веку при чему не би требало издвајати додатна средства за опрему и објекте за чување, траспорт и манипулисање горивом (да се може користити постојеће);
- да обезбеди минимум заштите посади приликом превртања;
- да омогући поставку различите надградње над товарним делом возила;
- да обезбеди прихватљиве услове боравка  за посаду возила у очекиваним експлоатационим условима;

Вероватно би ту требало још понешто додати и прецизирати, али би ово било довољно.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #82 on: August 15, 2010, 10:31:43 pm »

Iskopao sam na netu   tacne podatke o kamionu da nebi previse nagadjali  Wink


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

FAP 1118 BS/AV –Prototip– Razvoj vozila FAP 1118BS /AV, sa motorom OM 904 LA EU 3, Daimler Chraysler, zapocet je 2002. godine s ciljem da se usvajanjem navedenog vozila u NVO zanovi zastareli vozni park vojske. Terenski automobil FAP 1118 BS/AV namenjen je za prevoz ljudstva, transport orudja i materijala ukupne mase do 4 t, kao i za vucu orudja i prikljucnih sredstava ukupne mase do 4,8 t. Prototip terenskog automobila FAP 1118BS /AV ima cetvorocilindricni, cetvorotaktni, vodom hladjen, turbo prehranjivani dizel motor sa hladnjakom usisnog vazduha, ugradjenim uzduzno ispod kabine. Transmisiju ovog vozila cine: frikciona spojnica sa jednim frikcionim diskom, petostepeni sinhronizovani mehanicki menjac, dvostepeni diferencijalni razvodnik pogona koji obezbedjuje stalni pogon na sve tockove, kruti pogonski mostovi sa gibnjevima, dopunskim gumenim oprugama i hidraulickim teleskopskim amortizerima dvostranog dejstva. Kocioni sistem je pneumacki sa dobos kocnicama na svim tockovima i cetvorokanalnim ABS uredjajem. Upravljacki mehanizam je hidraulicki sa servo dejstvom. Ram je sa dva produzna i vise poprecnih nosaca, a kabina trambus. Vozilo ima mogucniost mehanicke blokade medjuosnog i oba osna diferencijala i opremljeno je sistemom za centralnu regulaciju vazduha u pneumaticima koji su radijalni i bez unutrasnjih pneumatika. Ovo ce biti prvi terenski automobil Vojske Srbije koji ima motor u skladu sa Euro 3 normama, ABS uredjaj i radijalne pneumatike bez unutrasnjeg pneumatika. Karakteristike: Ukupna tezina vozila 11650 kg Duzina vozila 6410 mm Sirina vozila 2520 mm Visina vozila 3300 mm Broj cilindara 4 – L Radna zapremina 3988 ccm Snaga motora 130 kW Broj stepena prenosa 5 Dimenzije pneumatika 13.00 x 18 Nosivost 4.0 t


* 11182.jpg (58.9 KB, 840x525 - viewed 682 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #83 on: August 15, 2010, 10:51:16 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* FAP-df.jpg (30.38 KB, 543x289 - viewed 551 times.)

* FAP-124.jpg (220 KB, 741x1023 - viewed 696 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #84 on: September 22, 2010, 02:54:52 pm »


Evo jedne fotke sa ispitivanja 1118-tice u TOC-u (sa zvanicnog sajta TOC-a)


* P1050415 fap-1118 toc.jpg (61.37 KB, 800x600 - viewed 1156 times.)
Logged
Nešo
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 85



« Reply #85 on: September 24, 2010, 10:35:57 pm »

Eeeh, dobra stara FAP-čina. Solidna osnova, sa proverenim kvalitetom u eksploataciji. Mercedesov motor, šasija i ostala tehnika naša pamet. Samo je žalosno što su ovakav lep kamion i njegova fabrika oronuli, a radnici ostali bez posla. Samo kad se setim mog profesora Milana Martinovića iz Prijepolja, koji mi je nekada predavao na mašinskom fakultetu. On je bio jedan od glavnih projektanata višecevnog raketnog bacača na bazi FAP-a. Čovek je jednostavno bio oduševljen sa mogućnostima koje izlaze iz osnovnog koncepta ovog kamiona. Najiskrenije se nadam da će kod nas konačno opet pokrenuti ozbiljnu proizvodnju ove legende i da će ovaj kamion biti okosnica transportnih jedinica VS.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #86 on: October 04, 2010, 08:12:40 pm »

Izgleda da se na ispitivanjima nije proslavio... Kamion koji je bio ekploatisan na asfaltu (kasrna, drumovi, grad...) nije imao problema, ali je kamion koji je testiran van puteva imao dosta problema. Jedan od problema je bio i pucanje gibnjeva.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #87 on: October 11, 2010, 10:05:20 pm »

Ne znam kako je promaklo ali

Quote
Vojska poručila 32 kamiona od FAP-a

PRIBOJ, 4. oktobra 2010. (Beta) - Vojska Srbije i Fabrika automobila iz Priboja sklopili su ugovor o isporuci 32 četvoroosovinska kamiona tipa 1118 BSAV vredan 2,3 miliona evra, izjavio je danas direktor pribojske fabrike Mirko Stojović.

On je novinarima kazao da je ugovor potpisan 1. oktobra i da je rok isporuke kamiona pet meseci.

"Prototipovi kamiona su prošli sve testove pouzdanosti i kvaliteta. Za testiranja smo spremili i novu seriju vozila za specijalne namene", rekao je Stojović.
http://www.naslovi.net/izvor/beta/2021478

A ova vest bi mogla da ide i u lupetanja novinara zbog prve recenice.  Wink
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #88 on: October 12, 2010, 03:38:52 am »

71875 €po kamijonu, ne čini mi se skupo.

A što se tiče osovina Cheesy

LPB
Logged
TORPEDO
mornar
*
Offline Offline

Posts: 10


« Reply #89 on: October 15, 2010, 07:31:00 pm »

trebalo bi kamion isprobati na rally-u "dakar" pa onda vidjeti koliko vrijedi?
ima par mercedesa starijeg godišta (kabina kao FAP-ova) koji su bili dosta dobri s obzirom na godine proizvodnje....njihova iskustva bi sigurno pomogla u extremnim uvjetima...
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.041 seconds with 22 queries.