PALUBA
April 25, 2024, 02:57:27 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Gurke  (Read 5962 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« on: May 27, 2010, 06:03:08 pm »

Gurke su narod iz Nepala, koji su svoje ime uzeli po svetom hindu ratniku iz 8. veka Guru Goraknat. Gurke su poznate po svojoj istoriji hrabrosti i disciplinovanosti u britanskoj armiji i u indijskoj armiji. Britanci su regrutovali Gurke u svoju kolonijalnu vojsku zbog toga što su bili hrabri, profesionalni i disciplinovani ratnici. Danas čine elitne delove britanske i indijske vojske.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Istorija
Gurke vode poreklo od Radžputa iz severne Indije, koji su došli u Nepal sa zapada. Radžputski princa Bapu Ravala je bio učenik svetog hindu ratnika iz 8. veka Guru Goraknata. Bapu Raval je osnovao kuću Mevar, a on je bio prvi Gurka i predak kraljevske porodice Nepala, kao i Rana dinastije u Nepalu.

Legenda kaže da je Bapa Raval bio dečak kad je naišao na svetog ratnika u džunglama Radžastana. Brinuo se za svetog ratnika, koji je bio u dubokoj meditaciji. Kada se Guru Gorkanat probudio zahvalan je bio Bapa Ravalu i dao mu je kukri nož, čuveni zakrivljeni nož današnjih Gurki. Legenda kaže da se otada Bapa Ravalovi ljudi nazivaju Gurke. Guru Gorkanat je zamolio Ravala i njegove ljude da oslobode tada hinduski i budistički Avganistan od muslimanske invazije. Bapa Raval je sa Gurkama oslobodio Avganistan, koji se tada nazivao Gandhar. Gurke su tako zaustavile muslimanski prodor u 8. veku. Pod vođstvom maharadže Narajana Šadeva, Gurke su 1768. zauzele Nepal, a hinduizam je postao državna religija.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U Gurka ratu (1814. - 1816.) Gurke su vodile rat protiv Britanske istočnoindijske kompanije. Britanci su bili impresionirani Gurkama kao vojnicima. Nakon pobede nad Gurkama i pretvaranja Nepala u britanski protektorat dobili su pravo da unajmljuju Gurke kao plaćenike u regimentama Gurki unutar istočnoindijske kompanije. Maharadža Džung Bahadur Rana je morao to odobriti. Gurke poreklom iz Radžputa su odbile da budu obični vojnici i zbog toga dobijaju status oficira u britanskim jedinicama u Indiji. Indo-tibetansko-mongoloidne Gurke su bili obični vojnici. Jedan od Gurki general Narendra Bir Sing postao je zamenik lorda Montbatena, zadnjeg vicekralja Indije.
Kukri, tradicionalni Gurka nož
Maharadža Džung Bahadur Rana

Kada je Indija postala nezavisna Gurke su se i dalje zapošljavale u britanskoj i indijskoj vojsci. Sadašnje Gurke se po međunarodnom pravu ne tretiraju kao plaćenici, nego kao pravi vojnici britanske vojske. Nalaze se u posebnim jedinicama Gurki, ali služe pod istim pravilima kao i ostali britanski vojnici. Slično je i za Gurke u indijskoj vojsci.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
U vojsci Istočnoindijske kompanije i u britanskoj vojsci u Indiji

Gurke su bili vojska tokom mnogo ratova koje je Britanska istočnoindijska kompanija vodila u Indiji. Borili su se u Pindarejskom ratu 1817, u ratovima sa Sikima 1846. i 1847., protiv indijskih ustanika 1857. Do Prvog svetskog rata borili su se u Burmi, Afaganistanu, Malti, Kipru, Malaji, Kini tokom bokserskog ustanka 1900. i na Tibetu. U Prvom svetskom ratu se borilo 100.000 Gurki. Borili su se u Francuskoj, Mesopotamiji, Persiji, Suecu, Palestini, Galipolju i Solunu. Jedan odred je bio pod komndom Lorensa od Arabije.

Posle su se borili u Afaganistanu 1919. U Drugom svetskom ratu kralj Nepala je dozvolio Britancima da regrutuju dodatnih 20 bataljona na već postojećih 20. Borili su se u Siriji, severnoj Africi, Italiji, Grčkoj i protiv Japanaca u Singapuru i Burmi. Hrabro su se borili i zaustavili japansko napredovanje u bici za Imfal.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Posle nezavisnosti Indije

Šest regimenti Gurki prelazi u indijsku armiju, a 4 u britansku. Većina Gurki je odabrala da služi indijskoj vojsci. Loš deo toga ugovora o podeli Indije je bio da Gurke koje pređu u britansku vojsku budu podjednako plaćene kao one u indijskoj vojsci. Zbog toga su plate Gurki u britanskoj vojsci jako male u poređenju sa standardnim britanskim vojničkim platama. Gurke zbog toga dobijaju razne dodatke na platu, a i penzije su im veće od Gurki koji služe u indijskoj vojsci. Singapurska policija koristi Gurke kao dobro trenirane i disciplinovane jedinice garde. U trenucima kriza Gurke su pokazale hrabrost, odmerenost i profesionalizam.

Status Gurki u Velikoj Britaniji bio je predmet kontroverzi, jer se znalo da primaju male plate. Osim toga dešavalo se da nakon odsluženja vojnog roka ne dobijaju pravo boravka u Britaniji.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Regrutacija
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/50pVKPRFWAE?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/FTbuG--UKOQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Preuzeo sa  Vikipedije


* 2.jpg (32.5 KB, 468x352 - viewed 362 times.)

* 399px-Gurkha_IOC_3.jpg (48.38 KB, 399x531 - viewed 304 times.)

* gurkha 4.jpg (70.08 KB, 553x418 - viewed 373 times.)

* gurkha_march5.jpg (164.54 KB, 450x356 - viewed 439 times.)

* r146216_5135916.jpg (26.01 KB, 600x439 - viewed 665 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 014


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1 on: May 27, 2010, 06:34:22 pm »

Samo ja bih rekao da su Gurke za britanske oružane sage isto što i Francuska Legija stranaca za frnacuske oružane snage. Sa tim da je izbor sužen na nekoliko zemalja koje su bile pod britanskim protektoratom.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #2 on: May 27, 2010, 06:54:42 pm »

Samo ja bih rekao da su Gurke za britanske oružane sage isto što i Francuska Legija stranaca za frnacuske oružane snage. Sa tim da je izbor sužen na nekoliko zemalja koje su bile pod britanskim protektoratom.
Dodao bi jos i da su dosta jeftiniji od Legije i pouzdaniji, jer oni bukvalno od rodjenja sanjaju da postanu vojnici.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.