PALUBA
March 28, 2024, 04:58:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Petljakov Pe-2  (Read 18100 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« on: June 03, 2010, 05:51:53 am »

   Tridesetih godina prošlog vijeka, i pored nesumnjivog napretka, SSSR je bio, blago rečeno, mjesto gdje se ljudski život i sloboda nisu nešto pretjerano cijenili. Prenaglašeni strah od unutrašnjeg i spoljnog neprijatelja, odlika svih totalitarnih režima, pojačan Staljinovom paranojom, gurnuo je zemlju u niz krvavih čistki. Na udaru tajne policije su se našli svi društveni slojevi bez izuzetka. Naravno, sve to nije mimoišlo ni naučnike, inžinjere, konstruktore i stručnjake svih profila, ali, za razliku od ostalih, naučni svijet je imao tu sreću da ne bude poslat u gulage već su uglavnom bili organizovani u zatvorske konstrukcione biroe, svojevrsne „zlatne kaveze“. Staljin je inače smatrao da su naučnici i stručnjaci lijeni, neorganizovani, nemarni... pa je njihovo zatvaranje imalo za cilj da ih „podstakne“ da više i bolje rade, nema bolje motivacije od straha za svoj život i život svoje porodice, smatrali su odgovorni drugovi. Optužbe su uglavnom bile besmislene i apsurdne ali ništa manje opasne.

   U jednom takvom zatvoru, nazvanom KB-29 koji se nalazio kraj Moskve, tokom 1937. godine se našlo oko 450 vazduhoplovnih konstruktora, inžinjera i stručnjaka. Tu su podjeljeni u konstruktorske grupe sa jasno određenim zadacima. Na čelo jedne takve grupe je postavljen Vladimir Petljakov, student čuvenog Žukovskoga, već renomirani stručnjak za izradu metalnih krila i konstruktor četvoromotornog bombardera TB-7 (ANT-42) , kasnije nazvanog Pe-8. U zatvoru je i završio zbog optužbi da je namjerno odugovlačio sa radovima na konstrukciji tog bombardera.


                                                                      Visinski lovac

   Elem, Petljakov i njegova grupa konstruktora je dobila u zadatak da konstruiše lovački avion velikog radijusa i plafona dejstva koji bi služio kao pratnja bombarderima TB-7 i kao visinski presretač.
   Tako je u zatvoru nastao avion VI-100 („visotnji istrebitelj-100“ – visinski lovac) čiji je prototip poletio 22. decembra 1939. godine s poznatim probnim pilotom Stefanovskim za komandama. To je bio avion potpuno metalne konstrukcije, dvomotorac, sa dvostrukim vertikalnim repnim površinama, aparat izuzetno čistih linija. Pogonjen sa dva motora Klimov M-105R, snage po 1050 KS, razvijao je brzinu od 535 km/h. Motori su bili opremljeni turbo-kompresorima TK-2 zbog postizanja što većeg plafona leta. Posada, pilot i navigator, je sjedala u zasebnim presurizovanim kokpitima, a avion je, što je neobično za to vrijeme, bio znatno „elektrificiran“, tj. veći broj sistema je bio električno pokretan.
   Naoružanje se sastojalo od dva topa ŠVAK 20 mm i dva mitraljeza ŠKAS 7,62 mm fiksno postavljenih u nosu aviona i jednog mitraljeza ŠKAS 7,62 mm kod navigatora za odbranu iz zadnje polusfere (mitraljez u zadnjoj kabini zapravo nikada nije instaliran).


Prototip lovca VI-100
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Crtež prototipa VI-100
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* vi100.JPG (46.14 KB, 800x262 - viewed 389 times.)

* vi-100 crtez.gif (57.86 KB, 879x1066 - viewed 454 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #1 on: June 03, 2010, 06:07:13 am »

                                                                             Rađanje Pe-2


       Jedna narodna poslovica kaže: „nije kome je rečeno, nego kome je suđeno“. Tako ni avionu VI-100 nije bilo suđeno da uđe u serijsku proizvodnju i odmakne dalje od prototipa. Inače, ispitivanja aviona su išla sasvim u redu, probni piloti su imali uglavnom samo riječi hvale, avion je počeo da pokazuje sve svoje kvalitete, prikazan je i na prvomajskoj paradi 1940. godine, ali... Upravo u to vrijeme Vermaht je munjevito zdrobio Francusku, Holandiju i Belgiju... Svijet je ostao zabezeknut i zapanjen njemačkom snagom i brzinom. Sovjeti su, između ostalog, bili impresionirani, a sigurno i pomalo zastrašeni, efikasnošću Junkersa JU-87. Shvatili su da debelo zaostaju u razvoju te vrste aviona tako da je vrlo brzo pala i naredba- odmah obustaviti radove na visinskom lovcu i preusmjeriti se na razvoj obrušavajućeg bombardera. Moralo se brzo delati i Petljakovu je dat gotovo nemoguć rok, ima 45 dana da stvori obrušavajući bombarder! Naravno, nije bilo potrebno naglašavati šta bi se dogodilo u slučaju probijanja zadatih rokova tako da je konstruktorski tim grozničavo prionuo na posao. Čak je angažovan i stručni kadar „spolja“ da bi se poslovi na vrijeme završili.

       Tako je počela prerada prototipa lovca VI-100 u prototip bombardera PB-100, kako je radno nazvan novi avion („pikirujšči bombardirovščik-100“ – obušavajući bombarder).
       Sa motora su uklonjeni turbo-kompresori i odustalo se od presurizovanih kabina jer, u novoj ulozi, nije bilo potrebe za tim. Ugrađene su vazdušne kočnice, u zadnjoj kabini je napravljeno mjesta za još jednog člana posade, a redizajniran je i nosni dio aviona. Topovi ŠVAK su uklonjeni, a ostavljena su dva mitraljeza ŠKAS u nosu i jedan mitraljez istog tipa u zadnjoj kabini. Ispod krila i trupa su montirani nosači za bombe.
       Sve probe tako prepravljenog aviona nisu bile ni završene, a već je naručena i serijska proizvodnja s tim da se u proizvodnju serijskih aviona unesu izmjene na osnovu primjedbi i saznanja do kojih u međuvremenu budu došli probni piloti. Tolika je bila hitnost i ozbiljnost čitave situacije da je maltene avion naručen „naslijepo“.
       Prvi serijski avioni su poletjeli 15. decembra 1940. godine i upravo zbog tih primjedbi i predloga pilota znatno su se razlikovali od prototipa. Uklonjena je „grba“ sa leđa aviona, navigator je premješten kod pilota, a strelac je potpuno sklonjen u trup i dobio je jedan mitraljez ŠKAS 7,62 mm kojim je branio prostor ispod i iza aviona. Bombe su bile smještene u trupu, pod unutrašnjim djelovima krila, a čak i u krajevima motorskih gondola. Tako izmjenjen avion je ušao u serijsku proizvodnju pod oznakom Pe-2 (Petljakov je u međuvremenu pomilovan pa je dobio pravo na svoju „skraćenicu“).
       Ti avioni s početka proizvodnje su patili od niza nedostataka i ograničenja, što nije ni čudno s obzirom na okolnosti i vremensku stisku koji su pratili nastanak Pe-2. Konstruktori su osluškivali šta kaže trupa, išli su u bombarderske pukove i u razgovorima s pilotima o njihovim iskustvima dolazili su do saznanja šta sve treba poboljšati i modifikovati.
       Na osnovu tih „izleta“ na front nastao je Pe-2FT, najmasovnija verzija bombardera Pe-2 („FT“ je skraćenica za „frontovoje trebovanije“, što bi značilo „frontovski zahtijev“, mada ta skraćenica nikada nije službeno korišćena u Sovjetskom ratnom vazduhoplovstvu). Pe-2FT je bio opremljen snažnijim motorima Klimov (VK) M-105PF, snage po 1210 KS, uz čiju je pomoć postizao maksimalnu brzinu od 581 km/h, redizajniran je nosni dio, a pojačana je i oklopna zaštita. Jedan od mitraljeza ŠKAS u nosu aviona je uklonjen,a na njegovo mjesto je ugrađen teški mitraljez Berezin UBT 12,7 mm. Turelu sa istim teškim mitraljezom je dobio i bombarder-navigator. Što se tiče strelca u trupu, u mitraljeskom gnijezdu na donjem dijelu trupa je dobio UBT 12,7 mm, dok je ŠKAS 7,62 mm mogao da pomjera po potrebi s lijeve na desnu stranu trupa. Uz neke manje izmjene, Pe-2FT je ostao glavni proizvodni model do kraja rata.

       Vladimir Petljakov, na žalost, nije doživio da vidi punu afirmaciju svog aviona. 12. januara 1941. je poginuo u udesu kada je avionom krenuo za Moskvu na hitan sastanak u Kremlju. Na čelu konstukcionog biroa ga je naslijedio Aleksandar Putilov, a kasnije Vladimir Mjasiščev. Oni su nastavili rad na daljem razvoju aviona i stvorli su oko dvadeset verzija Pe-2, sve odreda odličnih aviona, ali gotovo nijedna verzija nije ušla u serijsku proizvodnju. Rat se morao dobiti i Pe-2FT je imao apsolutni prioritet.


Avion Pe-2 s početka serijske proizvodnje
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Poboljšani Pe-2 kasnijih serija
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Bombarder Pe-2
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pe-2 ranije serije.gif (62.1 KB, 879x1098 - viewed 391 times.)

* pe-2 kasnije serije.gif (63.04 KB, 879x1060 - viewed 430 times.)

* Pe2-2.jpg (39.75 KB, 600x359 - viewed 379 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #2 on: June 03, 2010, 06:12:30 am »

                                                                           U borbi

       Do početka operacije „Barbarosa“ izgrađeno je svega 460 aviona, premalo za ondašnje prilike i uslove, tako da je u prvoj ratnoj godini Pe-2 bio rijetka zvijerka. Situaciju je još više otežavala činjenica da je od svih jedinica koje su dobile Pe-2 tek nekoliko pukova završilo preobuku na novi avion.
       U prvim ratnim mjesecima prisustvo Pe-2 nad frontovima je bilo sporadično i više-manje simbolično ali sigurno nije bilo nezapaženo. Njemački piloti su bili više nego iznenađeni pojavom modernog dvomotorca. Očekivali su stare dobro poznate sovjetske bombardere koji su jedino služili za nabijanje statistika njemačkih lovačkih asova, tako da se Pe-2 nikako nije uklapao u izvještaje i priručnike koje je o Crvenom vazduhoplovstvu pravila obavještajna služba Luftvafe. Uskoro su Njemci ustanovili i da je taj „misteriozni“ bombarder tako brz da ga je i Bf-109E s teškom mukom mogao stizati. Ne malo iznenađenje su doživjeli i britanski piloti kada su se susreli s Pe-2. Naime, Britanci su u SSSR poslali jednu jedinicu Harikena IIC sa zadatkom da brani reon Murmanska i Arhangelska od napada njemačkih bombardera. Jednom prilikom, 24. septembra 1941. godine, Harikeni su dobili zadatak da budu lovačka pratnja jednoj jedinici Pe-2 koja je krenula u bombardovanje. Tokom čitavog leta, do cilja i nazad, Britanci su letjeli gotovo pod punim gasom da bi uopšte držali korak sa sovjetskim bombarderima.
       Do decembra 1941. godine je proizveden već značajan broj aviona Pe-2, pa je već u borbama na prilazima Moskvi počeo da se masovnije i efikasnije koristi. Od tog trenutka postaje okosnica sovjetske taktičke avijacije, nijedna bitka i operacija nije mogla da se zamisli bez velikih formacija aviona Pe-2 koji su bombama lomili otpor osovinskih jedinica i utirali put Crvenoj armiji. Bombarderi Petljakov su do kraja rata činili 75% svih dvomotoraca u naoružanju sovjetskog vazduhoplovstva.
       Iako je projektovan kao obrušavajući bombarder, Pe-2 je veoma rijetko, posebno u prve dvije ratne godine, korišćen u toj ulozi. Razlog tome leži u činjenici da je obuka pilota za bombardovanje iz obrušavanja složenija i iziskuje više vremena nego obuka za bombardovanje iz horizontalnog leta. Pošto su Sovjeti bili u hroničnom nedostatku vremena, a situacija na frontovima je bivala sve teža, išlo se na to da se u što kraćem roku obuči što više pilota i bombardera za bombardovanje iz horizontalnog leta. Tek kasnije, kada se plima rata okrenula u sovjetsku korist, počelo je u nekim pukovima da se primjenjuje bombardovanje iz obrušavanja. Tada je avion zapravo i pokazao svoju pravu snagu i zastrašujuću preciznost koju su opisivali riječima da „može bombu spustiti niz dimnjak“.

U napadu
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ova naša priča ne bi bila potpuna kada ne bi pomenuli službu Pe-2 i na protivničkoj strani, u Finskom ratnom vazduhoplovstvu. Finci su u svom RV koristili ukupno sedam aviona Pe-2 nabavljenih od Njemaca (iz ratnog plena, naravno). Šest aviona ja u Finsku stiglo januara 1942. godine, dok je sedmi avion nabavljen u januaru 1944. godine.
Prvobitna namjera Finaca je bila da ove avione koriste kao obrušavajuće bombardere ali se u toku obuke ljudstva od te ideje odustalo pa im je namjenjena uloga daljnjih izviđača za potrebe Generalštaba. Na misije izviđanja su išli sa po 500 kg bombi... čisto da se nađe. Finski Pe-2 su se pokazali kao odlični izviđači, posebno značajnu ulogu su odigrali u toku borbi na Karelijskoj prevlaci u ljeto 1944. kada su uspješno izviđali pokrete i koncentracije sovjetskih trupa.
Rat je preživio samo jedan finski Pe-2 dok su ostali izgubljeni najviše u udesima i prilikom napada na aerodrom baziranja.

Petljakov Pe-2 finskog RV
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pe-2-7.jpg (25.26 KB, 620x421 - viewed 168 times.)

* Pe-2 finskog rv.jpg (72.09 KB, 640x218 - viewed 186 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #3 on: June 03, 2010, 06:15:50 am »

       Ukupno je u SSSR proizvedeno 11.427 bombardera Pe-2. Nakon rata su preživjeli avioni još nekoliko godina zadržani u naoružanju, a određen broj aviona je služio kao platforme za opitovanje vazduhoplovne opreme, pogona i naoružanja.
       Sovjeti su u sklopu vojne pomoći svojim ideološkim saveznicima i satelitima slali i avione Pe-2 pa se na taj način Pe-2 našao u naoružanju vazduhoplovstava Kine, Čehoslovačke (gdje je imao oznaku B-32), Poljske, Mađarske i Jugoslavije.

       Jugoslavija je od SSSR primila ukupno 123 bombardera Pe-2FT i devet aviona za obuku Upe-2. Ovi avioni su se u JRV koristili od 1945. do 1952. godine. Prekid odnosa sa Istočnim blokom 1948. godine se teško odrazio na ove avione, kao uostalom i na svu ostalu sovjetsku tehniku koja se tada nalazila u jugoslovenskom naoružanju. Nedostatak rezervnih dijelova i ostale opreme je uslovio da su avioni sukcesivno ispadali iz stroja. Poslednji preživjeli avioni su povučeni iz naoružanja 1952. godine i zamjenjeni u jedinicama lovcima-bombarderima F-47D tek pristiglim sa Zapada.
       Jedan avion Pe-2FT se čuva u Muzeju vazduhoplovstva u Surčinu.

Jugoslovenski bombarderi Pe-2:
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* pe-2jrv.jpg (149.43 KB, 1023x487 - viewed 463 times.)

* pe-2jrv2.jpg (205.36 KB, 1023x625 - viewed 372 times.)
Logged
Бродски мали
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 673



« Reply #4 on: June 03, 2010, 07:15:45 am »

Хвала rasho
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #5 on: June 03, 2010, 07:16:52 am »

Uh, odlican prilog, bravo Rasho.
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 6 276



« Reply #6 on: June 03, 2010, 08:49:10 am »

Odlican tekst
Logged
MORNAR
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 642


« Reply #7 on: June 03, 2010, 09:48:48 am »

Koliko bi ta visinski lovac ličio na engleskog Moschita?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #8 on: June 03, 2010, 10:54:34 am »

Mene interesuje kakva su bila iskustva nasih pilota sa ovim avionom, jer poprilicno je (kako se meni cini) zapostavljeno pisanje o njemu.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #9 on: June 03, 2010, 12:59:57 pm »

Još nekoliko fotografija tog aviona.
Taj avion je imao tri mane prema izjavama stručnjaka:
-velika brzina sletanja
-sklonost pada u kovit poslije gubitka brzine
-osjetljiv pri sljetanju kod tvrdog prizemjenja bi odskočio (mogučnost oštečenja satavnih djelova)

Zemajsko osoblje priprema bombarder za borbeni zadatak (zima 1941/1942)


* petljakov-20001-1.jpg (54.77 KB, 449x244 - viewed 190 times.)
« Last Edit: June 03, 2010, 01:09:11 pm by duje » Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #10 on: June 03, 2010, 01:01:31 pm »

crtež aviona


* petljakov-20002.jpg (32.52 KB, 639x132 - viewed 171 times.)

* petljakov0001-1.jpg (83.4 KB, 477x633 - viewed 168 times.)

* petljakov0002-1.jpg (30.99 KB, 607x149 - viewed 150 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 879



« Reply #11 on: June 03, 2010, 01:54:04 pm »

Duje, na ova tri zadnja crteža je predstavljen Pe-3. Napravljen na osnovu Pe-2, korišćen kao noćni lovac i lovac-bombarder. Odličan avion, proizveden u malom broju, par stotina komada.
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #12 on: June 03, 2010, 04:02:41 pm »

Duje, na ova tri zadnja crteža je predstavljen Pe-3. Napravljen na osnovu Pe-2, korišćen kao noćni lovac i lovac-bombarder. Odličan avion, proizveden u malom broju, par stotina komada.

Rasho, može biti, no, kod slike piše podatak, da je to Pe-2. Slika je iz knjige "II svj. rat  AVIONI" autor Christopher Chant.
Duje
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #13 on: June 03, 2010, 11:25:40 pm »

@duje i rasho, meni se čini da je to crtež prototipa VI-100, popularno zvanog stotka.

Evo još par sličica ove odlične mašine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Petlyakov_Pe-2_at_Poltava,_Russia.jpg (121.89 KB, 900x588 - viewed 280 times.)

* pe2-2.jpg (39.75 KB, 600x359 - viewed 165 times.)

* pe2-3.jpg (31.91 KB, 603x242 - viewed 137 times.)

* pe2-6.jpg (44.67 KB, 600x352 - viewed 169 times.)

* pe2-9.jpg (53.19 KB, 600x338 - viewed 162 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #14 on: June 04, 2010, 08:23:47 am »

Može biti i tako kako ti kažeš Motorista.Crteži svakako nisu dovoljno detaljni, da bi se moglo sa sigurnošču utvrdit model.
Evo šta piše u več spomenutoj knjizi o VI-100
Citat:
Podrijetlo Pe-2 leži u zahtjevu sovjetskog zrakoplovstva s kraja tridesetih godina za visinskim brmbarderom-presretačem. Da bi odgovorio tom zahtjevu Petljakov je konstruisao svoj VI-100  (prema visotnij istrebitelj"), tj visinski lovac. Prototip VI-100 bio je završen proljeće 1939, ali nikad nije letio jer je ratno zrakoplovstvo povuklo svoj zahtjev za takvim avionom i umjesto njega izdalo zahtjev za visinskim bombarderom. Petljakov je odlučio da na njegaodgovori projektom kojemu je osnova bio VI-100, Koristeći iste motore s turbo kompresorom, isti tip pilotske kabine pod pritiskom, ali modificiran zmaj avionakako bi mogao nositi bombe unutar trupa, te leđne i trbušne odbrambenemitraljeze sa daljinskim upravljanjem........

No i to nije kraj promjenama koje je zahtjevala komanda RZ

Duje 
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 23 queries.