PALUBA
April 27, 2024, 04:13:49 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Down
  Print  
Author Topic: Srušio se avion tipa "Orao" Vojske Srbije  (Read 25011 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #45 on: June 06, 2010, 01:56:17 pm »

Šutanovac posetio pilota Jocića

6. jun 2010. | 13:32 | Izvor: Beta

Beograd -- Ministar odbrane Dragan Šutanovac obišao je na VMA pilota majora Slobodana Jocića koji je, posle iskakanja iz aviona Orao, smešten na odeljenje neurohirurgije.

Ministar je nakon razgovora sa Jocićem ocenio da je najvažnije da je on dobrog zdravlja i izrazio nadu da će vrlo brzo napustiti VMA.

Ministar je ocenio da se Jocić ponašao herojski i da je bio svestan tokom celog leta, zbog čega je uspeo da izvrši sve procedure i pravila.

On je čestitao pilotu i naglasio da je zaslužio nagradu za to što je uspeo da uradi.

Šutanovac je potvrdio da je uzrok pada tehnički kvar, ali da će dalja istraga utvrditi detalje tog slučaja. Dodao je da je pilot VS pokušao sve da spasi letelicu i svoj život, kao i imovinu i živote građana na zemlje, zbog čega je odlučio da iz aviona iskoči nad jezerom.

On je rekao da VS ni na koji način nije ugrozila bezbednost građana o čemu svedoči i činjenica da je pilot pre pada aviona zatvorio rezervoare kako bi sprečio izlivanje goriva u vodu i sprečio ekološku katastrofu.

Avion je juče izvučen iz Gružanskog jezera.

Prema njegovim rečima, to je prvi slučaj u kojem je avion pao zbog tehničkog kvara.

"Takve stvari se dogadjaju i sa najsavremenijim avionima na svetu i sa najobučenijim pilotima", rekao je Šutanovac i podsetio na nedavnu
nesreću komandanta ruske akro grupe koji je imao veliko letačko iskustvo.

Načelnik VMA general-major Miodrag Jevtić rekao je da je zdravstveno stanje pilota stabilno i da je u završnoj fazi oporavka. On je dodao da se pacijent priprema za otpust na kućno lečenje i izrazio očekivanje da će sve proći bez problema.


Izvor: B92
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #46 on: June 06, 2010, 02:46:02 pm »

Žalosno je to što je nekom ''pametnjakoviću'' palo napamet da odobri pilotu rušenje aviona u jezero, iz kog se grad Kragujevac (možda i Čačak?!?) snabdeva pijaćom vodom.
Verovatno većina zna kakve efekte imaju kerozin i hidrauličko ulje na vodu, a još gore je što nemamo tehnologiju prerade kontaminirane vode zagađene naftnim derivatima i sintetičkim uljima.


Ne znam Pero odakle ti informacija da nemamo tehnologiju za preradu vode zagađene naftnim derivatima.

Naprosto, to nije tačno - svaki grad u Srbiji snabdeva se vodom za piće preko postrojenja koje iz vode uklanja sve nečistoće, pa i naftu i njene derivate. O tehnologiji ne bih da ne idem u off.

Dakle, stanovništvo zbog pada aviona u jezero ne pije zagađenu vodu, a da je avion pao na naselje...
   Boro nije ti daleko da dođeš do Zrenjanina i popiješ malo vode iz " NAŠEG POSTROJENJA ZA PRERADU" Javi se bićeš mi gost.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #47 on: June 06, 2010, 05:20:26 pm »

Slika sa MyCity Military foruma:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 111760_43992175_POP_4951.JPG (323.3 KB, 2000x1334 - viewed 105 times.)
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #48 on: June 06, 2010, 06:21:22 pm »

Jbg... vojska zagadi vodu... a bila je skroz čista, bistra i ispravna za piće... nije nego.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #49 on: June 06, 2010, 07:13:40 pm »

Neću da pričam o kvalitetu vode za piće itd.  Dok smo pravili onaj naš tenk često sam bio u Prvoj Petoletci u Trsteniku. Oni su pravili hidrauličke uređaje za vojnu i civilnu namjenu. Pravili su i stajne trapove za Boing i za avione YU porijekla. Obično se nakon obavljenog posla zbog kojeg sam došao u PPT ode na ručak i obilazak fabrike. I bio sam u dijelu gdje se ispitivali stajni trapovi za Boing. Da ne objašnjavam koliki je pogon gdje se ispituje stajni trap za Boinga, da je napravljen poseban dalekovod do fabrike, posebna trafostanica koja je napajala motore koji bi zavrtili točak kao što se vrti na avionu, pa onda simulira kontakt točka i slijetne staze, pa kočenje, da su diskovi na kočnicama preko dva metra, da se hlađenjam kočnica grije dio hale gdje se ovo pravi itd.

Ali ima jedan interesantan detalj oko jedne serije stajnih trapova za Boing. Negdje krajem osamdesetih. Isporučena je serija u Boing i nakon mjesec dana dolazi pisamce iz Boinga. Klip hidrauličnog cilindra se obrađuje tokarenjem na tokarskom strugu i sa kote A na kotu B treba doći sa 11 prelazaka tokarskog noža preko klipa. Međutim, u PPT su to uradili sa 9 prelazaka nožem preko klipa. Velikim posmakom noža dolazi do pregrijavanja klipa, te kvarenjem strukture materijala. Dakle, neki je radnik radio na normu i da bi prebacio normu malo je povećao posmak noža. I pokvario strukturu materijala.

Dakle, ovdje se govori o otkazivanju stajnog trapa. Da nije neki radnik napravio veći posmak i na stajnom trapu ovoga Orla. Da li je interna kontrola kvaliteta u PPT bila plaćena prosjekom prebačaja u proizvodnom dijelu fabrike i da li je bila neovisna o šefu proizvodnje u fabrici koji je tražio da se isporuči serija i da se plan ispuni, a možda nisu imali opremu kao u Boingu da vide sa koliko posmaka je išao nož.

Možda je moj pristup svemu ovome drugačiji od vaših. Članovi Palube su uglavnom korisnici sredstava, rukovaoci i ljubitelji vojne tehnike. Ja sam jedan od rjetkih koji je radio na proizvodnji vojne tehnike, pa možda drugačije razmišljam o ovome svemu. A bio sam i korisnik. Sad sam ljubitelj.

Pozdrav

Vlado
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #50 on: June 06, 2010, 07:24:24 pm »

Zar nije općepoznato da je stajni trap za Orla najprije uredno maznut - naravno, u nacrtima - od gospode Francuza? Pa se pokušalo po nacrtima napraviti kopija,. Pa nije nikako išlo. Pa se na kraju otkupila licenca za taj isti stajni trap od istih kojima je najprije maznut ...

Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #51 on: June 06, 2010, 08:42:34 pm »

Quote
Dakle, neki je radnik radio na normu i da bi prebacio normu malo je povećao posmak noža. I pokvario strukturu materijala.

Ako je smanjio broj prolaza, onda nije povećao (iliti tačnije - ubrzao) posmak, već je povećao dubinu rezanja. Veća dubina rezanja => manji IT kvalitet obrađene površine i veća temperatura u zoni rezanja (frikcija), ali kraće vreme obrade.

Izvini Vlado, profesionalna deformacija...  Wink
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 993


« Reply #52 on: June 06, 2010, 08:52:09 pm »

@Kilezr, znam za problem vode za piće u Vojvodini - radim u firmi koja se između ostalogbavi infrastrukturnim radovima.

Ako je postrojenje neispravno jer nema novca za nove filtere, to je jedna stvar, ako uopšte nema postrojenja, sasvim druga.

I dalje tvrdim da svaki grad u Srbiji ima postrojenje za prečišćavanje vode za piće (mehaničko, hemijsko i biološko). Koliko tih postrojenja jeste u funkciji, to ne znam.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #53 on: June 06, 2010, 10:54:15 pm »

Ovo je vise pitanje za neku drugu temu ali:


Komandir skele (skelskog mesta prelaza, mostovog mesta prelaza) je u obavezi da spreci da se bilo koje lice na skeli ili mostu ponasa van propisanih normi ukljucujuci i (ne)nosenje prsluka za spasavanje. Istovremeno je on sve dok je skela ili most u funkciji najstarije lice kome su svi ostali po pitanju bezbednosti i svega ostalog na skeli i mostu potcinjeni bez obzira na cin ili funkciju.
Dakle lica koja se nalaze na skeli bez prsluka za spasavanje krse propisane mere bezbednosti. pravilo
Malopre sam došao od brata( k-dant pontonirskog bataljona u RRF,ili kako se to sada već zove !???) On kaže da instruktori ronjenja mogu da budu na skeli ili mostu bez prsluka i nije siguran ronioci 3 ili 1 kategorije. Inače skele su Flotiline( 2) a dizalica je sa aerodroma.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #54 on: June 06, 2010, 11:03:23 pm »

Ovo je vise pitanje za neku drugu temu ali:


Komandir skele (skelskog mesta prelaza, mostovog mesta prelaza) je u obavezi da spreci da se bilo koje lice na skeli ili mostu ponasa van propisanih normi ukljucujuci i (ne)nosenje prsluka za spasavanje. Istovremeno je on sve dok je skela ili most u funkciji najstarije lice kome su svi ostali po pitanju bezbednosti i svega ostalog na skeli i mostu potcinjeni bez obzira na cin ili funkciju.
Dakle lica koja se nalaze na skeli bez prsluka za spasavanje krse propisane mere bezbednosti. pravilo
Malopre sam došao od brata( k-dant pontonirskog bataljona u RRF,ili kako se to sada već zove !???) On kaže da instruktori ronjenja mogu da budu na skeli ili mostu bez prsluka i nije siguran ronioci 3 ili 1 kategorije. Inače skele su Flotiline( 2) a dizalica je sa aerodroma.

Jedino ako su menjani propisi, ali mi pojedinci na fotografijama apsolutno ne lice na ronioce.  Wink
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #55 on: June 07, 2010, 07:36:17 am »

Ovo je vise pitanje za neku drugu temu ali:


Komandir skele (skelskog mesta prelaza, mostovog mesta prelaza) je u obavezi da spreci da se bilo koje lice na skeli ili mostu ponasa van propisanih normi ukljucujuci i (ne)nosenje prsluka za spasavanje. Istovremeno je on sve dok je skela ili most u funkciji najstarije lice kome su svi ostali po pitanju bezbednosti i svega ostalog na skeli i mostu potcinjeni bez obzira na cin ili funkciju.
Dakle lica koja se nalaze na skeli bez prsluka za spasavanje krse propisane mere bezbednosti. pravilo
Malopre sam došao od brata( k-dant pontonirskog bataljona u RRF,ili kako se to sada već zove !???) On kaže da instruktori ronjenja mogu da budu na skeli ili mostu bez prsluka i nije siguran ronioci 3 ili 1 kategorije. Inače skele su Flotiline( 2) a dizalica je sa aerodroma.

Jedino ako su menjani propisi, ali mi pojedinci na fotografijama apsolutno ne lice na ronioce.  Wink

To sam mu i ja sinoć rekao .Kaže da nije prisustvovao i ne zna ko su ljudi na slikama.Pogledaće danas na poslu .
Logged
Patriot
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 590


WWW
« Reply #56 on: June 07, 2010, 08:21:57 am »

... i ne zna ko su ljudi na slikama.
Cijelu ste se stranicu raspisali o prslucima i vodi. Gled eprvog, il' nema prsluka, il' im ga nitko nije ponudio, il' nitko nije zahtijevao da ga stave, il' ovi ne bi ni poslušali, il' - što je najvjerojatnije - nikog nije bilo briga ...

Glede vode, popit će se ona ovakva i onakva, i nikom ništa. Dodat će se malo više klora, a on je i tako opasniji i štetniji od svega ostalog ...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #57 on: June 07, 2010, 08:25:46 am »

@Patriot

Mislim da je bilo ovo poslednje u pitanju - nikoga nije bilo briga.
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #58 on: June 09, 2010, 01:14:23 am »

... i ne zna ko su ljudi na slikama.
Cijelu ste se stranicu raspisali o prslucima i vodi. Gled eprvog, il' nema prsluka, il' im ga nitko nije ponudio, il' nitko nije zahtijevao da ga stave, il' ovi ne bi ni poslušali, il' - što je najvjerojatnije - nikog nije bilo briga ...

Glede vode, popit će se ona ovakva i onakva, i nikom ništa. Dodat će se malo više klora, a on je i tako opasniji i štetniji od svega ostalog ...

Koga briga za prsluke, kad ljudi znaju da plivaju ili ih nije briga ako se udave Grin (a u ostalom nema veze zaglaviće se u nekom filteru)

Hlor smo izbacilin iz upotrebe, prešli smo na jonizatore - ganz neu poklon od Švaba. Nego je muka ko da popije tu svu silnu 'kerozinovaču'  , moram hitno da pređem na flaširanu vodu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 409


« Reply #59 on: June 09, 2010, 07:56:22 am »

Како је пилот добро, авион извађен па ће истражити шта је било, да и ја мало додам око прслука за спасавање. Лица на слици без прслука за спасавање су генерал Милетић (начелник Генералштаба), његов пратилац (обезбеђење) који стоји крајње лево, фоторепортер (вероватно "Одбране") и мени непознати официр. Сада када смо их идентификовали забринути за безбедност и здравље на раду могу да напишу пријаву против именованих.Ха,ха.Чисто сумњам да су им и понудили прслуке, а и да јесу сумњам да би их узели. Зарад примера и подстицаја осталим  сигурно је требало да их имају на себи, али нису. Ако читају Палубу упутиће нам извињење и тражити опрост.
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 24 queries.