PALUBA
April 19, 2024, 05:47:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 46   Go Down
  Print  
Author Topic: Uspomena iz JRM  (Read 242855 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #240 on: May 29, 2014, 04:57:15 pm »

Hvala @mandalina,

Bilo je to davno 1965.Negdje sam skinuo  fotke samog aparata.Mislim sa nekog ronilačkog sajta ali se radi o njegovom uputstvu.Možda sam trebao i njih postaviti.

Što se tiče samog naziva "regenerator" ili apsorber CO2 ja se ne sjećam točno.Možda sam ja pod utiskom zato što se na podmornici koristio regenerator, ovdje to samo "preslikao".

Poz.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #241 on: May 30, 2014, 09:22:43 pm »


Pregledao sam malo podatke koje ja imam i oni se razlikuju čak i za tip aparata.Negdje piše Lund II a drugi Lar V (Draeger).Predpostavljam da smo mi koristili ovaj prvi ali nisam siguran.

Kod jednog piše "kanister sa apsorberom CO2" a kod drugog "kutija regeneratora".

Što se tiče "filtera prašine" nisam našao ništa osim kod jednog "sitasti uložak" u kutiji regeneratora.

Iz ovoga zaključujem da ste i Vi i ja u pravu.  laugh

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #242 on: June 09, 2014, 09:10:12 am »

Evo još dve fotke Katarine.Po onome kako sam ih označio mislim da nisu sa ovog foruma ali tko bi ga znao.

Fotka iz zraka mene podsjeća da je u nekoj od tih zgrada bila i kino sala,te neke kancelarije "dvanaesterca" jer su nam uzimali neke podatke.

Fotka same zgrade (verujem da će je neki prepoznati) mene podsjeća da smo tu ispred prosijavali one granule regeneratora,uz "budni" nadzor dr. Markovića,uz napomene da ukoliko to ne uradimo dobro imat će mo puna pluća pa možda i sam stomak prašine.Predpostavljam da nije potrebno reći radilo se o Dreger-ovim aparatima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Lijepe fotografije, osobito ova iz zraka jer se na njoj ne vidi koliko su objekti na Katarini devastirani. Nešto se "šuška" da će ove jeseni
početi neki radovi na dijelu Monumenti-Katarina radi prenamjene za turizam.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #243 on: June 09, 2014, 01:31:11 pm »


Hvala @zpetrov9,

U znak zahvalnosti evo i da Vas malo i opteretim.Naime,neznam koliko će to biti interesantno drugima.U Karlo Rojcu su se školovali i strani oficiri. Nadam se da me memorija ne vara, u moje vrijeme su bili iz Sudana,pa ukoliko imate neke fotke iz tog vrijemena,meni bi bilo interesantno da ih postavite.

Dalje,meni bi bila i interesantna fotka Levstek Franca i Voje Brankovića ali na kojima se oni dobro vide odnosno prepoznatljivi su.Imao bih još toga ali ne bih želio da Vas previše opterećujem.

Poz.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #244 on: June 10, 2014, 12:24:09 pm »


Hvala @zpetrov9,

U znak zahvalnosti evo i da Vas malo i opteretim.Naime,neznam koliko će to biti interesantno drugima.U Karlo Rojcu su se školovali i strani oficiri. Nadam se da me memorija ne vara, u moje vrijeme su bili iz Sudana,pa ukoliko imate neke fotke iz tog vrijemena,meni bi bilo interesantno da ih postavite.

Dalje,meni bi bila i interesantna fotka Levstek Franca i Voje Brankovića ali na kojima se oni dobro vide odnosno prepoznatljivi su.Imao bih još toga ali ne bih želio da Vas previše opterećujem.

Poz.

Sjećam se toga i ako sam tada bio klinac od pet-šest godina. Znam i da me je pokojni otac slikao s nekim Sudanskim oficirima, ali da li još
ta slika postoji ne znam, probat ću je potražiti pa ako uspijem postaviti ću je.

Oni su bili i sa svojim ženama, znam da je jedan bio i u našoj zgradi u ulici Vladimira Nazora kao podstanar kod jednog drugog oficira (ili je
bila samo njegova žena, a on je možda imao smještaj u kasarni, tih detalja se ne sječam točno jer sam bio premali).

Znam da su oni bili OK, vrlo kulturni za razliku od kasnijih Libijskih koji su radili svakakve ludosti po gradu, razlika je bila dan i noć.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #245 on: June 10, 2014, 12:26:41 pm »


Hvala @zpetrov9,

U znak zahvalnosti evo i da Vas malo i opteretim.Naime,neznam koliko će to biti interesantno drugima.U Karlo Rojcu su se školovali i strani oficiri. Nadam se da me memorija ne vara, u moje vrijeme su bili iz Sudana,pa ukoliko imate neke fotke iz tog vrijemena,meni bi bilo interesantno da ih postavite.

Dalje,meni bi bila i interesantna fotka Levstek Franca i Voje Brankovića ali na kojima se oni dobro vide odnosno prepoznatljivi su.Imao bih još toga ali ne bih želio da Vas previše opterećujem.

Poz.

Za ovu gospodu koju ste imenima naveli ne mogu jamčiti da ću nešto pronaći jer otac je uglavnom na poleđini fotografija upisivao samo
godinu snimanja i obično i klasu, a samo na nekoliko su bila imena. Možda i jesu na nekim od fotografija, ali ja to ne mogu znati.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #246 on: June 10, 2014, 01:23:56 pm »


Hvala @zpetrov9,

U znak zahvalnosti evo i da Vas malo i opteretim.Naime,neznam koliko će to biti interesantno drugima.U Karlo Rojcu su se školovali i strani oficiri. Nadam se da me memorija ne vara, u moje vrijeme su bili iz Sudana,pa ukoliko imate neke fotke iz tog vrijemena,meni bi bilo interesantno da ih postavite.

Dalje,meni bi bila i interesantna fotka Levstek Franca i Voje Brankovića ali na kojima se oni dobro vide odnosno prepoznatljivi su.Imao bih još toga ali ne bih želio da Vas previše opterećujem.

Poz.

Sjećam se toga i ako sam tada bio klinac od pet-šest godina. Znam i da me je pokojni otac slikao s nekim Sudanskim oficirima, ali da li još
ta slika postoji ne znam, probat ću je potražiti pa ako uspijem postaviti ću je.

Oni su bili i sa svojim ženama, znam da je jedan bio i u našoj zgradi u ulici Vladimira Nazora kao podstanar kod jednog drugog oficira (ili je
bila samo njegova žena, a on je možda imao smještaj u kasarni, tih detalja se ne sječam točno jer sam bio premali).

Znam da su oni bili OK, vrlo kulturni za razliku od kasnijih Libijskih koji su radili svakakve ludosti po gradu, razlika je bila dan i noć.

Poštovani Karlo,

Pregledavajući trenutno mi dostupnu arhivu fotografija iz vremena nekadašnje Mašinske pronašao sam ovih par fotografija na kojima se
vide i pitomci iz Sudana. Oni su ja mislim bili u sastavu Akademije, mislim krajem šezdesetih godina ili odmah na početku sedamdesetih,
vidim iz drugih fotografija sa istog filma da načelnik Centra više nije bio kbb A. Marčić već MT pukovnik A. Štercaj.

To nisu fotografije o kojima sam prije napisao i ako ih pronađem postavit ću i njih, ne zamjerite na slabijoj kvaliteti ali to je sken sa
starog negativa na filmu.

Ipak se vidi da smo nekada imali kvalitetne vojne škole u kojima su dolazili i stranci na školovanje, fotografije su dokaz.


* Mašinska Klasa sa Sudanskim pitomcima 1.jpg (564.44 KB, 1580x1024 - viewed 99 times.)

* Mašinska Klasa sa Sudanskim pitomcima 2.jpg (494.26 KB, 1592x1032 - viewed 120 times.)

* Mašinska Klasa sa Sudanskim pitomcima 3.jpg (570.91 KB, 1512x980 - viewed 109 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #247 on: June 10, 2014, 02:14:23 pm »

Ja se pitomaca iz Sudana i Libije u Puli sjećam. Prve dvije fotografije su iz 1971/1972. Na desnoj strani slike su pitomci moje, XXI klase MSTVŠ.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #248 on: June 10, 2014, 09:01:57 pm »

Hvala @zpetrov9 puno!

Složio bih se sa Vašim tekstom u potpunosti.Ja sam mislio na period 1960-1964.g.Inače mislim da su i fotke i ono šta one pokazuju više nego zadovoljavajuće.

@duje je vjerovatno ispravno označio period jer prepoznaje svoje drugare,pa i njemu hvala.

Mislio sam još nešta napisati ali mi večeras ne ide,pa ostavljam za kasnije.

Pozdrav obojici i još jednom hvala.
 
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #249 on: June 11, 2014, 09:54:17 am »

Hvala @zpetrov9 puno!

Složio bih se sa Vašim tekstom u potpunosti.Ja sam mislio na period 1960-1964.g.Inače mislim da su i fotke i ono šta one pokazuju više nego zadovoljavajuće.

@duje je vjerovatno ispravno označio period jer prepoznaje svoje drugare,pa i njemu hvala.

Mislio sam još nešta napisati ali mi večeras ne ide,pa ostavljam za kasnije.

Pozdrav obojici i još jednom hvala.
 

Sukladno mom obečanju dao sam se na pretragu i uspio pronaći jednu malu fotografiju iz 1964. godine na kojoj se vide dva mlada
Sudanska MT potporučnika nakon nekog postrojavanja vjerovatno u sedmom mjesecu, na poleđini piše Muhamed i Ali i naravno moja
malenkost u sredini, kako vidim malo čudne duge bijele čarape nisu bile po PS-u u istoj visini. Tko zna gdje su i što su danas ti ljudi?

Evo Karlo ja je postavljam i ako nađem još neku isto ću je postaviti za uspomene na nekadašnju Mašinsku u Puli.


* Pula 1964. Mašinska Sudanci Muhamed i Ali .jpg (144.53 KB, 687x971 - viewed 123 times.)
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #250 on: June 11, 2014, 10:04:21 am »

Evo Karlo pronašao sam još jednu fotografiju, na njoj je moj pokojni otac i mislim kap. korvete Vujić sa pitomcima Akademije iz Sudana ili
Libije. Na poleđini fotografije ništa ne piše, pa po "četvrtastim" epoletama na ramenu i oznaci na šapki pretpostavljam da je to bilo oko
1969. godine kada su na školovanju bili i Libijci.

Inače koliko mi je poznato u Mašinskoj su se školovali pitomci i oficiri iz Sudana, Libije, Etiopije i Palestinci. Sjećanje je slabo jer ipak sam
onda još bio klinac.


Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #251 on: June 11, 2014, 10:09:57 am »

Da na slici je i K.kor. Vujić. nama je predavao taktiku.
Logged
zpetrov9
In memoriam
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 9 844



« Reply #252 on: June 11, 2014, 10:30:52 am »

Da na slici je i K.kor. Vujić. nama je predavao taktiku.

Da ja ga se sječam, znam da su ga u šali i oficiri i pitomci nazivali "glavni strateg" posebno na logorovanjima. Koliko se sječam kasnije je
bio unaprijeđen u čin kapetana fregate kod rasformiranja Mašinske. Sječam se na logorovanjima na kojima sam i ja ponekada bio da bi
uvijek bio udubljen u karte i pripreme taktičkih vježbi.
Logged
Karlo
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 101



« Reply #253 on: June 11, 2014, 02:05:42 pm »


Hvala @zpetrov9!

I ove fotke su Vam izvrsne.Jedinu primjedbu imam da ovaj simpatični malac nije baš po PS jer mu je jedna čarapica spala.Ovo odaje izvesnu nediscipliniranost.  Smiley

Mislim da ste nam dali izuzetno puno  vrijednih podataka.Nabrajanjem (makar i po sjećanju)koji su se strani državljani tu školovali.Ne samo na ovom topiku, sjećam se, da ste postavili fotke o samoj izgradnji ove zgrade(i po obliku i nadogradnja spratova).Koji su tu sve pitomci boravili od AU,preko naših,stranih, pa do sadašnjeg stanja sa umjetnicima i dr.

Pošto je ovo ipak Internet nadam se da će se poneki prisjetiti a možda i javiti.

Poz. 
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 480


« Reply #254 on: June 11, 2014, 02:24:04 pm »


Klasičnog soldatskog "DRILA" ja mislim da u jugoslovenskim vojskama nikad nije sistematski bilo, niti je on bio potreban. Moralo se biti čist, obrijan, sa urednom uniformom, a da li je nekom, pa i meni, spala soknica na gležanj ... nikad me nije bilo briga, niti me je briga danas.
Logged
Pages:  1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 46   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.